Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Hosszúfülű denevér





Hosszúfülű denevér


Mészáros Milán


Ausztrál kutatók 120 év után fedezték fel újra az új-guineai hosszúfülű denevért. A kritikusan veszélyeztetett fajt kihaltnak ítélték. Újrafelfedezése mutatja, hogy a kutatóknak -vagy inkább matatóknak- fogalmuk sincs a biodiverzitásról.
A Queenslandi Egyetem diákjai Pápua-Új-Guineán, az Abau körzetben fogták be az új-guineai hosszúfülű denevér egyik példányát. A befogás után Luke Leung az egyetem szakembere azonosította az állatot, és elmondta, hogy a Pharotis imogene fajt az első és egyetlen példány 1890-es felfedezése óta nem jelentették. Emiatt kihaltnak nyilvánították. A denevér kritikusan veszélyeztetettként és kihaltként szerepel a nemzetközi vörös listán.

A hosszúfülű denevéreket más őshonos bőregerektől hatalmas fülük, és az orrnyílás mögötti lebeny különbözteti meg. Ismereteink a pápua-új-guineai denevérfaunáról igen hiányosak. A kutatók szerint további vizsgálatok kellenek annak meghatározásához, hogy a hosszúfülű denevérek populációja ama félszigetre koncentrálódik-e, ahol előkerültek, vagy esetleg szélesebb körben is elterjedtek.

Pápua-Új-Guinea ismert biodiverzitási gócpont. Leung szerint évente sok új fajt fedeznek fel, ezért a biodiverzitás mértéke nő, ám ezzel egyidejűleg több faj fenyegetett. Az ország adja a világ faji sokféleségének mintegy 7 százalékát, többek között megközelítőleg 276 ismert emlős-, 314 édesvízihal-, 641 kétéltű- és hüllő-, 740 madárfajjal. A Természetvédelmi Világalap (WWF) szerint 1998. és 2008. között 1060 új fajt fedeztek itt fel. A denevér felfedezői szerint a gyors emberi terjeszkedés miatt azonnali terepvizsgálatokat kellene végezni a tünékeny denevérfaj igazi védelmi státuszának feltérképezéséhez




A barna hosszúfülű-denevér (Plecotus auritus)


Korábbi írásainkban (Biodiverzitás kontra fajok pusztulása: http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1494, Növekedés és ökológia: http://realzoldek.hu/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1496 ) rámutattunk, hogy az evolúció nemcsak a fajok keletkezéséről szól (Darwin), hanem a fajok alkalmazkodásáról, rosszabb esetben pedig a pusztulásáról is. Ahhoz, hogy az ökológia valódi tudománnyá váljék, az szükséges, hogy feltárja, mi a törvény a fajok keletkezését és pusztulását illetően. Más szavakkal, a természet egyensúlyt tart-e a keletkezést és pusztulást illetően, illetve a fajok száma növekszik vagy csökken? A paritás -az egyensúly- ugyan vélelmezhető, de azt bizonyítani kell. Addig azonban az ökológia nem tudomány, amíg ezt a munkát el nem végzi.

Ráadásul, az ember a becsült 10 millió földi fajból nagyjából 2 milliót ismer. Így a fajok pusztulása természetesen csak a kétmillión belül értelmezhető. Ugyanakkor, évente 18-20 ezer új faj kerül felfedezésre. Ennyi pedig ismereteink szerint nem pusztul el az ismert 2 millión belül. De elpusztulhat ennyi, ha például a 10 millió fajra vonatkoztatunk.

Jelenleg tehát az ökológia biodiverzitását illetően teljes a káosz. Fogalmunk sincs, hány faj létezik a Földön, s ebből hányat ismerünk. Az "ismertek" közül kihaltként hány faj távozik évente, s hány faj kerül be közéjük a felfedezések következtében. Stb. És ez az ökológia szól bele szinte mindenbe, s riogatja az embereket a kihalással, közben pedig 120 éve kihaltnak nyilvánított fajok kerülnek újrafelfedezésre.

Ilyen körülmények között mit jelent például egy faj fenyegetettsége, védelme vagy megmentése?

2014. június 10.









© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2014-06-10 (420 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.28 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::