Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Mosonyi Emil 1910-2009
Kerényi A. Ödön




Mosonyi Emil 1910-2009.
Szomorító hír érkezett Németországból,. 2009. április 24-én, hosszú szenvedés után itt hagyott bennünket világhírű tudósunk, a vízépítés, a vízgazdálkodás, a vízerő hasznosítás és a tudósképzés felejthetetlen, hazai és nemzetközi tekintélyű, emblematikus szellemóriása. Az egész világ vízügyi tudósai és szakemberei gyászolják most őt, a ritka tehetséggel megáldott professzort. Szellemi nagyságának és maradandóságának egyik fontos mércéje, hogy egykori tanítványai, magas állásokat betöltők ezrei, földgolyónk öt kontinensén ma megrendülten veszik tudomásul, hogy sorsukat és karrierjüket, egy ugrósáncra állító professzoruk, eltávozott. Mint a professzor úr egykori tanítványa, és sorsának részletes ismerője, kötelességünk, hogy életútjának néhány eseményét felidézzük.
1910. november 10-én született Budapesten. Középiskolai tanulmányait, a Budapesti Mátyás Király főgimnáziumban végezte, zseniális pedagógusokkal. Gondos szülei, 10 évesen, nyelvtanulás céljából. Angliába küldik. 1934-ben diplomázott a Budapesti József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) mérnöki karán, és ott, rövidesen tanársegéd is lett. 1942-től a M. kir. Orsz. Vízerőügyi Hivatal vezetője, ahol a Békésszentandrási duzzasztómű egyik tervezője. 1945-től a VIZITERV igazgatója és a Tiszalöki Vízlépcső főtervezője és építésének irányítója is, melyért Kossuth díjat kapott. 1949-től BME egyetemi tanára, majd 1951-től a Vízépítési Tanszék vezetőjévé nevezik ki. Széchenyi és Vásárhelyi szellemében, a Kőrősök, a Tisza, a Duna, és a Hortobágy-Berettó lefolyás szabályozásával, hasznosításával, foglalkozott, elévülhetetlen sikerrel. Személyisége, a világhírű magyar vízgazdálkodás sorsát emberöltőkre meghatározta. Vezetésével, a vízmérnöki oktatás színvonala világszínvonalra emelkedett. Mint hallgatók, csodáltuk lebilincselő előadókészségét. A legfontosabb alapfogalmakat, kristálytiszta logikával, az ahhoz illő hanghordozással oltotta a hallgatóságba. Irányításával dolgozták ki, Magyarország első Nagytávlatú Vízgazdálkodási Kerettervét.
1956-ban, a forradalomban való részvétele miatt állásaitól megfosztották, de egymásután kapja a külföldi szakértői meghívásokat. Vasfüggönyű-határainkon is áthatoló hírnevének köszönhetően, a Baden-Würtenbergi kultuszminiszter 1964-ben, Olaszországi útja során tanszékvezetőnek hívja meg, Karlsruhéba. Emigrálni kényszerült. Az ott elnyert igazgatói állás adott az elhívatott tudósnak olyan világszabadságot, melynek keretében szabad kommunikációt építhetett ki a világ legnevesebb intézményeivel. Kiemelkedő tehetségét Németországban is hamar felismerték. A világhírű Theodor Rehbock Intézet, és Laboratórium vezetésével bízzák meg, melynek tekintélyét. tovább növelte. Intézete állandóan kapja a külföldi szakértői megbízásokat, melyekkel csak fokozza nemzetközi elismertségét. A Német Vízrajzi Szolgálat 100 éves jubileumára Őt, a magyart kérik fel a jubileumi előadás megtartására, majd az IAHR 1975 .évi Karlsruhei Kongresszusán, ismét Ő a főelőadó. Legendás pedagógiai képességéiért, egymás után kapja a meghívásokat a földgolyó számos országából, ahol, pl. így értékelték professzori munkáját: "A hallgatóság úgy érezte, hogy az Ön előadása a legjobbak egyike volt, és tartalma a legjobb volt valamennyi között (Milwaukee.)” A világ négy különböző egyetemén tartott mérnök továbbképző tanfolyamokat. Norvégiában, Japánban, Indiában, Észak és Dél Amerikában, számos esetben találkoztam több olyan volt tanítványával, akik áradoztak róla.
Minden magyart büszkeséggel kell, hogy eltöltsön az a tény is, hogy kutatásai tették lehetővé, az Európát átszelő, Duna Majna Csatorna hajózsilipjeinek kialakítását is, amit a zöldek elébb elleneztek, majd ugyan ők, azt csodálva, védetté nyilvánítottak Az 1950-es években bebizonyítja, hogy vízlépcső-lánccal megvalósított folyócsatornázás, nemcsak növeli a hajózás biztonságát, hanem energiatakarékosabb és ezzel, az, környezetkímélőbb is. Képletet vezetett le a vízerő telepek turbina járókereke átmérőjének, előtervezésére. Még 1952-ben, egyik kollégájával, levezetik a szivárgás, róluk elnevezett Mosonyi-Kovács modelltörvényt. A felületi érdesség meghatározására is, új eljárást dolgozott ki. Elsőként veti fel a szivattyús energiatárózás hazai lehetőségét, és szükségességét. Ezek építése, napjainkban világszerte felgyorsult. Szakértői tevékenységének tárháza: 29 ország 51 városa, és Magyarország. Számos világhírű Mérnöki Iroda szakértője is volt, Amerikától Ázsiáig. Elismertségét 4 híres külföldi egyetem és a BME által adományozott díszdoktori cím is fémjelzi. A professzor Úr 80. születésnapjáról, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) nagyszabású ünnepséggel emlékezett meg, melyen a világ legtávolabbi részéből is mintegy 80 tudós, vett részt-, elhalmozva az ünnepeltet méltató elismerésekkel. Az ünnepi ülés bevezető előadását én tartottam. 1990-ben elnyeri, az Int. Biorg. Cent. (IBC) International Order of Merit Kitüntetését, melyben a világon csak 500-an részesülhettek. A föld 6 milliárdnyi lakosából az első 500 közé kerülni nem akármilyen siker. Pedagógiai zsenialitásának jellemzője, hogy 1980 nyarán, a Karlsruhei Egyetem diákjainak titkos minősítése alapján Mosonyi professzor kapta a legmagasabb értékelést!
A tudomány fejlődésének egyik legfőbb lehetőségei a témakörökre orientált Nemzetközi Tudományos Szervezetek. Egy igazi tudós univerzális elismertségének az is fontos mércéje, hogyan tudja irányítani, világszinten, saját szakterületét. Itt is kiemelkedő eredményeket ért el. Mosonyi professzor elsőként ismerte fel, hogy a világszerte egyre fontosabbá váló, vízgazdálkodásnak nincs nemzetközi szervezete. Ezért kezdeményezte, és két magyar segítségével megalapították az International Water Resources Assotiation (IWRA) nemzetközi tudományos szervezetet. A Vízenergia hasznosításának egyre növekvő világméretű hasznosítása és a természet kincseinek védelme érdekében, pedig az UNESCO segítségével, 1995-re kidolgozza és, angliai központtal megalapítja az International Hydropower Assotiation (IAH)-t. (az itthoni szélsőséges vízlépcső ellenes hangulatban, ennek hazai megalapítása lehetetlen volt). Ennek, a világszerte egyre fontosabbá váló nemzetközi tudományos szervezetnek 85 évesen lett elnöke! Nemzeti büszkeségünk, hogy az óta mindkét, szervezet világszerte sikert-sikerre halmozva működik és igazolják a magyar géniusz tudományt-formáló, szerepét. Azóta, világszerte felgyorsult a vízerő hasznosítás fejlesztése. Ma, Mosonyi professzort a világ, a vízerő-hasznosítás magyar Einsteinéként tartja számon. Tárgyilagos értékítélet esetén, olyan elismerés járna ezért, melyben eddig csak külföldön részesült. Ha Mosonyi professzornak csak az utolsó 16 évi tevékenységét nézzük, az is bámulatra méltó Az Auckland University (Ujzéland),-Mosonyi professzor úr szakmai elismerése és tisztelete jeléül 1994-ben, a Hollandiai Nemzetközi Intézet, pedig 2000-ben „Mosonyi Prize”-t’(díjat) alapított. 1987-ben, az MTA kiadásában, átdolgozottan újból adják ki, 2 kötetes, Water Power Delopment (WPD) c. könyvét.(melynek technikai szerkesztője voltam) A 2000 oldalas könyv világsiker lett. Ennek alapján a Springer-Verlag kiadó 1997-ben megjelentette a Giesecke-Mosonyi : Wasserkraftanlagen c. könyvet, ami az NSZK-ban a legsikeresebb egyetemi tankönnyek egyike lett, mert 7 év alatt, megérte a negyedik kiadást is, amire még nem volt példa.(Ausztriában is ezt használják). A Kínai Köztársaságban, kínai nyelvre fordították le a WPD, 2000 oldalas könyvét. Az utolsó 10 évben Mosonyi professzor 14 nemzetközi és hazai elismerésben részesült. Szakcikkinek száma mintegy 250. Nemzetközi elismeréseinek se szeri, se száma. 2003-ban az UNESCO, legelső (környezetvédelmi!) fődíját, (International Cannes Great Prize-ICGP ) Mosonyi professzor kapta meg, melyet Perez De Cuear, az ENSZ volt főtitkára adott át. 2004-ben, külön meghívás alapján, Ő adta át Cannesban, a Vízügyi Tudományok díját. Mosonyi professzor olyan kiemelkedő személyisége volt korunknak, aki messzemenő elismerést vívott ki magának és nemzetének. Ezt kötelező tisztelni, melyhez, a következő tényeket kell ismerni.
Mosonyi professzor a magyar vízépítő mérnökökkel karöltve, Széchenyi és Vásárhelyi álmainak egyik legnagyobb emblematikus alakja. Ezt bizonyítja a vezetésével megépített Tiszalöki vízlépcső, mely a vízszabályozó rendszerekkel együtt, a térség semmivel sem pótolható vízkormányzását testesíti meg. Ezzel, és a később erre felfűződő vízügyi létesítményekkel, joggal tekinthetjük Őt a Széchenyi és Vásárhelyi által elkezdett második honfoglalás folytatójának. Ezután épült meg a Kiskörei vízlépcső, melynek pótolhatatlanságát a vízhiányban szenvedő Körösök térsége és duzzasztói is, meggyőzően bizonyítják. A Hortobágy szíve a Tisza-tó! Ezek nélkül a térséget, egyre inkább, sivatagi katasztrófa sújtaná. A Kiskörei víztározó, Közép-Európa legcsodálatosabb, emberkéz alkotta Biorezervátuma, vízi-paradicsoma lett. Ezek a létesítmények, ma már az öko-víziturizmus, a horgászás, a madárles, a kerékpártúrák, a vízisíelés az üdülés elismerten emberi kezek, alkotta csodálatos, térségévé formálták a környékét. Értéke pótolhatatlan. Szakmai kapcsolatait mindig a nemzetgazdaság hosszú távú érdekében hasznosította. Vas Zoltánnal való ismeretsége, sokat segített a Tiszalöki vízlépcsőrendszer kiépítésében, mely Széchenyi és Vásárhelyi korszakalkotó Tisza szabályozása óta, a legfontosabb vízépítési alkotás. Tevékenysége, a magyar vízgazdálkodás második aranykorát alapozta meg, mely az utókor számára is rendhagyó. Még elgondolni is rossz, mi lett volna a magyar vízgazdálkodással, az ő bátorsága, előrelátása, és szakértelme nélkül. Tevékenysége szigorú összhangban volt és van a tudományok és a természetvédelem távlati követelményeivel is. Ezért, elengedhetetlen , hogy a világgal összhangban és távlatokban is gondolkodó tudósainkat, szakembereinket kellően megbecsüljük.! Azért emelem ezt ki, mert a 2006. 03. 15-i Széchenyi díj odaítélésekor, sajnálatos esemény történt. Az alkotmány értékrendre hivatkozva, volt, aki vitatta jogosultságát. Kifogásolták, hogy ő volt a Bős-Nagymarosi Vízlépcső (BNV) tervezője (amit már Horthy Kormánya is, tervezett!) Nem ezért, hanem, elévülhetetlen-hazai és nemzetközi tudományos érdemeiért javasolták.(Ez valőban az értékek tisztelete!).
Jellemző önzetlenségére, hogy a Széchenyi Díj teljes összegét a Ferences Rend Korházának adományozta.( K.A. Ö. Beszúrása)
Tudományos sikereivel nemcsak önmagának, de az MTA-nak is nemzetközi tekintélyt vívott ki. Rendszerváltás előtt, Mosonyi professzor úr érdemeinek köszönhetően, a magyar vízügyi szakemberek tekintélye világhírű volt. Valamennyi Nemzetközi Kongresszusunk vezérkarában ott voltak, mint elnökök, alelnökök, választmányi tagok, szekció elnökök. A tudomány egyoldalú, szemléletének tudható be az is, hogy egy nagy tekintélyű, az 56-os forradalom után emigrálásra kényszerült, akkor súlyos betegen fekvő professzorról, a közfeladatú, TV-ben, a nagy nyilvánosság előtt azt állították, hogy „pártpolitikai diktatúrát képviselt.”(ESTE, 2006. 03.14.) Egy 40 éve emigrálásra kényszerült professzor, akit minden vagyonától is megfosztottak? Az őt ért sérelem, annak a jele, hogy a tudományokat populizmussal helyettesítő társadalmunkban, szünetelhet a társadalmi értékrend! Nagy baj, ha a szűklátókörűség, a monocentrikus szemlélet, semmibe veheti a gondolkodókat. Az ország jövőjéért érzett felelősségének hű bizonyítéka az is, hogy április közepén, még súlyos betegen is, felesége izgatottan hívott fel, hogy „Emilem most alszik, de hozzám beszél, így: Miklós, át kell adnunk helyeinket a fiataloknak, hátha ők megtehetik mindazt, amit nekünk nem engedtek.” Ez a szakmai felelősség és hazaszeretet mindig is jellemző volt rá.
Mosonyi professzor Curriculum vitae –je, egy világhírű, szülőhazájából méltatlanúl egykor száműzött magyar tudós, példátlan sikerekben gazdag tevékenységét, igazolja, mellyel soha el nem múló érdemeket szerzett, a tudománynak, és hazájának. Mosonyi professzor Úr –az alkotmányos értékrend alapján-, mint Széchenyi és Vásárhelyi, második honfoglalással felérő terveinek egyik fő követője jogosan, és egyértelműen kiérdemelte a Széchenyi díjat. Mosonyi profeszor, egész életét önfeláldozóan a tudomány és nemzete haladásának szentelte..Ennek köszönhető, hogy Antarktiszt kivéve, mindegyik kontinensünkön, nevét tisztelet és messzemenő elismerés övezi.. Az egyetemleges világ , de különösen hazánk örök hálával tartozik emlékének. Elévülhetetlen érdemeit, kiemelkedő tehetsége mellett az is magyarázza,hogy a sors kegyéből háronnenyed századik alkothatott. Világhírű szakmai elismertségének egyik titka, hogy tudását, haláláig fejlesztette. Egyszer azt mondta : a tudás és a az ismeretek megszerzése, elsajátitása,ezek hasznosítása, az emberiség fejlődésének legfőbb tényezője. Ezt tette még napjainkban is, súlyos betegen, amikor írásaiban figyelmezteti az illetékeseket, tévedéseik várható, káros következményeire. A sors kegyetlensége, hogy szellemi óriásaink igazi értékeire, gyakran csak végső eltávozásuk után ébred rá a társadalom.Vajon egyesek elgondolkodtak-e ezen? Hazafiságának további bizonyítéka, hogy halála előtti hetekben, felesége Hedvig asszony által is a hazai vízépités jövőjéért aggódott. A hazai vízügyek és szakemmberekért érzett felelőssége évek óta abban is megnyilvánűlt, hogy anyagilag is jelentős összeggel segítette a Hidrológia Közlöny kiadását, melyet az itthoni, vizügyesek elleni méltatlan magatartás is korlátozott.. Elgondolkozhatunk azon, hogy milyen ember volt Ő, aki még súlyos betegen is ennyire áldozatos volt.
Hálával kell gondolnunk feleségére, Hedvig asszonyra is, aki szinte egész életét , szeretett férje ápolására fordította, és hosszan tartó betegségében is lelkiismeretesen, fáradságot nem kimélve ápolta. Kedves Hedvig asszony, a sok tizezer tanitvány nevében is hálásan köszönjük szeretett gondoskodását, és erőt kívánuk Önnek e nehéz napokban.. Mosonyi professzor tudományos eredményei, hazai és világszinten is korszakalkotók Megaláztatás érte itthon 1956-ban, majd 1956-65 között, végűl, erre irányuló kisérlet 2006 –ban is. Történt ez utóbbi a rendszerváltás után, a Magyar Köztársaságban, az alkotmány értékrendjére hívatkozva, egy emigrálásra kényszerített, minden vagyonától megfosztott, nagytekintélyű tudósunkkal!.Most, hogy már túl van szenvedésein, talán boldogabban röppenhetett át az örökkévalóság békés tájaira. A vízügyi szakemberek sokasága, és tisztelői, ma világszerte, fájdalommal és megrendűlten búcsuznak felejthetetlen professzoruktől, a világtekintélyű, pótolhatatlan tudóstól, baráttól és kollégától. Nyugodjékmegérdemelt békében..Nemzetérdekű alkotásai hazánk örök büszkesége marad. Fogadjuk meg, kegyünk hüek tanácsaihoz. .
Dr Kozák Miklós, nyug.tsz. vez. egy. Tanár, az MTA VTB tagja

Kaptam átnézésre. Kis beszúrást javasolva, egyetértettem a nagyszerű, őszintén kritikus
nekrológgal.
Budapest, 2009. 04.24.
Kerényi A. Ödön









© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2009-07-09 (521 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.20 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::