Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
2009.09.18. Duna részvízgyűjtő-terv tervezetének kiemelt kérdései
Péteri László




Kedves Kollégák!

Mellékelten küldöm a fenti tárgyra vonatkozó szakmai egyeztetéssel kapcsolatos előzetes észrevételeimet, valamint néhány fotót a konzultációról, szíves tájékoztatásul.

Amennyiben a leírtakkal kapcsolatban van észrevételetek, kiegészítő, jobbító szándékú javaslatotok, ne kíméljetek, írjatok! Még mindig nem késő!

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: 06 30 319 2033


---------------------------------------------------------------------------------


Tárgy: 2009.09.18. „A Duna részvízgyűjtő-terv kiemelt kérdései” c. szakmai egyeztetés.


Kedves Kollégák!

Az EU Víz Keretirányelve alapján készülő Országos Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv / VGT egyik legfontosabb részvízgyűjtőjére készített tervezet szakmai egyeztetésére 2009. szeptember 18-án – az írásbeli észrevételek megtételének utolsó napján – olyan körülmények között került sor, hogy:

 Az eredeti ütemterv szerint 2009.08.17-re meghirdetett, Szigetközt érintő egyeztetés – a szlovák féllel, a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerrel, ill. a Hágai Nemzetközi Bíróság ítéletének végrehajtásával kapcsolatban folytatott, külön egyeztetés, ill. megállapodás elhúzódása miatt – elmaradt! (új időpont sincs még megjelölve!)
 A korábban, különböző helyszíneken lefolytatott, tematikus egyeztetések jegyzőkönyvei közül, több kiemelten fontos egyeztetés jegyzőkönyve a mai napig nem került fel a honlapra! (pl. 2009.09.02. Kisköre / Tisza-tó, 09.08. Bp. / Természetvédelem – vízgyűjtő-gazdálkodás, 09.14. Csurgó / Dráva, stb.)
 A vonatkozó jogszabályokban nevesítve szereplő, felelős tárcákkal (pl. FVM) történő előzetes egyeztetésnek és közreműködésnek nyoma sincs!
 A korábbi egyeztetéseken már előzetesen jelzett elvi és konkrét észrevételeknek nyoma sincs a későbbi prezentációkban, az egyeztetések teljesen formálisnak tűnnek. Ugyanakkor az egyes előadók és közreműködők egymásnak is ellentmondó tájékoztatást adnak, ill. véleményt képviselnek, stb. Az alapfogalmak értelmezése sem egységes!
 A prioritások között a világméretű éghajlatváltozással, klímaváltozással, a várható víz-, energia-, élelmiszer-hiánnyal, az árvíz-, belvíz-, talajvíz-, aszály-károkkal szinte egyidejűleg felmerülő problémák, és azok kezelése, ill. a már rendelkezésre álló nemzetközi kutatások eredményeinek teljes körű hasznosítása nem szerepel jelentőségének megfelelően! (Több helyen csak a felsorolások között egy tétel!?)

A fentiek előre bocsájtása után, az alábbi, előzetes észrevételek és javaslatok megtétele szükséges:

 Az EU-VKI hivatalos angol-magyar nyelvű szövege alapján a Magyar Kormánynak, ill. a főfelelősként kijelölt KvVM-nek a Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv / VGT elkészítésére vonatkozó tervezői megbízását úgy kellett volna kiadnia, hogy az tartalmilag is megfeleljen az EU-VKI célkitűzéseinek (pl. „erősen módosított víztestek” esetén (pl. Duna, Tisza, Dráva) a cél a „jó ökológiai potenciál” (és nem a „jó állapot”) elérése, amelynek keretében külön vizsgálandó – többek között, az árvízvédelem, a hajózás és a vízenergia-termelés kérdésköre! Ebben az esetben a tervezők között a jelzett témák szakértőinek is szerepelnie kellett volna, de ez nem történt meg, sőt mint később kiderült ezekkel a témákkal, a magyar VGT nem is kíván foglalkozni, a megbízás, ill. a szerződés erre nem is terjed ki! (?) A Duna vízgyűjtőjének Magyarországi részére vonatkozó, 2009. augusztusi kézirat „9. Kapcsolódó programok és tervek” c. fejezetében tételes – bár hiányos – felsorolás szerepel azokról a dokumentumokról, amelyekre a megbízás nem terjed ki!
 A tervezés módszertana, az adatok és minősítések, értékelések – az időközi változások, adathiányok, stb. miatt, még a tervezők egy részének véleménye szerint is – felülvizsgálandók. Ennek, és fentiekben jelzettek függvényében az országos és a kiemelt részvízgyűjtőkre vonatkozó intézkedési tervek, ill. jogszabály-módosítási javaslatok – jelen formájukban és tartalmukban – értelmetlenek, döntés-előkészítésre teljesen alkalmatlanok!
 A vízgyűjtőterületek (részvízgyűjtők, alegységek, stb.) területi lehatárolásával kapcsolatban is számos észrevétel hangzott el a konzultációkon (pl. a Tisza-tó esetében a tervezés 4+1 részre, 3 KÖVÍZIG-re bomlik!?, a Duna, Tisza és a Dráva és mellékfolyói, csak nemzetközi, ill. hazai hálózati összefüggésekben, a tervezett fejlesztésekkel együtt – az érintett országokkal, régiókkal, stb. történő előzetes egyeztetések alapján – tárgyalhatók, ill. tervezhetők! (jobb-part és bal-part együtt! Lásd: árvízvédelem, hajózás, vízenergia-termelés!). A Magyarországot (és nem a KvVM-et érintő) terhelő nemzetközi kötelezettség-vállalások között a nemzetközi Duna Bizottság / DB és az 1948. évi Belgrádi Egyezményben a Duna hajózhatóságára, nemzetközi víziút-paraméterek biztosítására vonatkozó kötelezettségeink teljesítésére még utalás sincs!
 Az Európai Unió szintjén – a tagállamok bevonásával – 2010-ig kidolgozandó „Duna Stratégia” és ennek a dokumentumnak éppen a 2011. évi Magyar EU Elnökség idején és napirendjén történő megtárgyalására és elfogadására ugyancsak nincs utalás!
 A hazai dokumentumok közül kimaradt – többek között – a Kormány, ill. az Országgyűlés által is elfogadott, „Duna Komplex Program”, a „Tisza Komplex Program”, a „Balaton Komplex Program”, a „Termál Komplex Program”, a „Európai Területi Együttműködési Operatív Program / ETEOP”, valamint több témával összefüggő elkészült és megtárgyalt dokumentum (Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése / VTT, Csongrádi Vízlépcső, a Duna-Tisza-csatorna / DTCS, a Duna-Tisza-közi Hátság vízpótlása, az Alföldi Tanyavillamosítási Program, a Tiszai Vízi Turizmus Fejlesztési Program / TVTFP, stb.) és azok értékelése, és minősítése (pl. árvízi árapasztó tározók telepítése, helykijelölése, stb.).
 A tervezés során figyelembe kellene venni – többek között – az egységes európai belvízi hajózóút kialakítása kapcsán az 1992. 09.25. óta működő, Duna–Majna–Rajna transzkontinentális nemzetközi víziút-hálózat, a Tisza hajózhatóságának, nemzetközi vízi-úttá nyilvánításának, az EuroVelo® Európai Kerékpáros Vándorút Hálózat EV-6. sz. Duna-menti, ill. az EV-11. sz. Zemplén–Bodrog–Tisza-menti útvonalát, a Duna-menti Limes-út magyarországi szakaszát, mint az UNESCO Világörökség-várományost, a Nemzetközi Duna Túrák / TID – Tour International Danube, és a Nemzetközi Tisza Túrák / NTT kulturált, nemzetközi színvonalú megrendezhetőségének infrastrukturális igényeit, feltételeit, stb.

Lehetne még sorolni a további elvi és konkrét észrevételeket, de a fentiekből is látszik, hogy felesleges! A végleges észrevételeket majd csak a végleges dokumentáció ismeretében tudjuk megtenni!

Ezért inkább az előzetes javaslatainkat foglaljuk össze röviden, és azokat is elsősorban a mindenkori Magyar Kormány számára:

1. Integrált, iteratív hosszú-távú, ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés (lásd: Mosonyi Emil professzor és munkatársai által készített, első Országos Vízgazdálkodási Keretterv / OVK. – megtekinthető a Környezetvédelmi és Vízügyi Levéltárban!)
2. Komplex fejlesztés, finanszírozás és fokozott állami támogatás és szerepvállalás
 Többcélú hasznosítás (lásd: Mosonyi Emil professzor és munkatársai által tervezett Tiszalöki Vízlépcső, Békésszentandrási Vízlépcső, ill. száműzetése idején tervezett Duna-Majna „Európa-csatornarendszer” víz-, és energia-takarékos, tájba-illő, a Frank-Jura hegységen, és az Altmühl-völgy védett természeti területén átvezető– vizes élőhelyek kialakításával együtt kialakított – megoldása!
A fentieken felül pozitív hazai példaként álljon a tervezők és megbízóik szeme előtt:
 az 1973-ban kialakított „Tisza-tó”, az „öko-turizmus szigete”, a Hortobágyi Nemzeti Park részeként az UNESCO Világörökség helyszíne, a „Ramsari területeivel együtt (!) egy „erősen módosított víztesten”, valamint

 2009.08.27-én, a Rábán, a Nicki Duzzasztóműhöz kapcsolódóan megvalósult, Kenyeri Kisvízerőmű, és „csalivíz-utas”, kaszkádos hallépcső.

A fentiek a vízügyi-, természetvédelmi-, ökológus, biológus, hajózási-, energetikai-, turisztikai szakemberek példamutató együttműködését, ill. Mosonyi Emil professzor életművének, munkásságnak méltó folytatását jelentik!

Javasolom, hogy a jövőben – a parttalan viták, torzsalkodások, személyeskedések helyett – a „tabu-témák” ledöntésével (a „vízlépcső-ellenesség” felszámolásával), az összes érintett szakma képviselőinek bevonásával, a kollektív bölcsesség alapján, a nemzet tényleges érdekeinek figyelembe vételével készüljenek a jövőben a tervek és mielőbb jussanak is el a megvalósulásig!

Budapest, 2009.09.19.
Mellékletek.

Baráti üdvözlettel:



Péteri László


Utóirat: A kétkedőknek javasolom, hogy kattintsanak rá az alábbi linkre, és kapcsolják be hangszóróikat! Így is lehet! Köszönet Janák Emil és Kárpáti László igazgató uraknak és munkatársaiknak a vízügy, a természetvédelem és a turizmus példás együttműködéséért!

Hírcity tudósításai és dokumentumfilmje a 2009.08.27-én ünnepélyesen átadott – a Nicki duzzasztóműhöz kapcsolódóan megvalósult Kenyeri Kisvízerőműről és hallépcsőről:

http://www.hircity.hu/cgi-bin/hircity/index.cgi?view=ck&tID=1159&nID=89047
Rába. Nicki Duzzasztómű - Kenyeri Kisvízerőmű átadása. Zöld-energia 1.

http://www.hircity.hu/cgi-bin/hircity/index.cgi?view=ck&tID=610&nID=88892
Hallépcső a jó megoldás. Rába. Nicki Duzzasztómű - Kenyeri Kisvízerőmű melletti csalivíz-utas, kaszkádos hallépcső átadása 2.


Képek:




































© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2009-09-19 (696 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.24 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::