Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Mi lesz veled "Magyar Duna Stratégia" a sok bába között?
Péteri László




Mi lesz veled "Magyar Duna Stratégia" a sok bába között?


Kedves Kollégák!

Mint ismeretes, jelenleg még folyamatban van a KvVM és a VKKI irányításával a Duna-vízgyűjtő magyarországi része vízgyűjtő-gazdálkodási terv / OVGT tervezetének egyeztetési folyamata, úgy, hogy az egyik legkritikusabb szakasz, a Szigetköz vitafóruma, egyeztetése elmaradt, a magyar-szlovák egyeztetéseken felmerült problémák (?) miatt! A határidő-módosítás időpontja a Szigetközt érintően egyelőre ismeretlen, ettől teljesen függetlenül az OVGT véleményezésének miniszteri szinten módosított határideje viszont 2009.10.18! Az OVGT véglegesítésének és jóváhagyásának időpontját és módját azonban nem ismerjük.

Ettől függetlenül, 2010-ig el kell készíteni az EU Duna Stratégiáját - a tagországok stratégiái alapján - amelyet a 2011. évi Magyar EU Elnökség napirendjére kell tűzni, és meg kell tárgyalni! Mint ismeretes Magyarországnak jelenleg nincs Duna Stratégiája!

A magyar Országgyűlés által létrehozott Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács / NFFT megkezdte az "Éghajlatvédelmi Kerettörvény" előkészítését, amelynek keretében Energia-, és Klíma Munkacsoportot (vezetője: Láng István), ill. a NFFT és az MTA közösen "Vízpolitikai Munkabizottság"-ot hozott létre (vezetője: Somlyódy László, társelnökei: Nagy Andor, és Németh Tamás). Ennek a bizottságnak a keretében fontos témaként a "Víz"-zel, és azon belül kiemelten a "Duna Stratégia" fő kérdéseivel (?) fognak foglalkozni! A bizottság szakmai összetételét sajnos nem ismerjük, de az eddigi gyakorlat alapján, sejthető, hogy gyakorlati tapasztalattal rendelkező, hajózási-, energetikai-, terület-, és vidékfejlesztési-, turisztikai-, kulturális-örökségvédelmi szakértő nem valószínű, hogy lesz a csapatban.

Ugye ez eddig egyszerű és világos? NFFT Munkacsoport, és NFFT-MTA Munkabizottság már van!

2009. október 1-én, Varga István NFGM miniszter Ernst Pfisterrel, a Baden-Württembergi gazdasági miniszterrel - többek között - az "Európai Duna Stratégia" kidolgozásáról / EDS, ill. 2014-től (?), a "Duna régió" kiemelt, közös fejlesztési és kutatási térségként történő kezelésének támogatásáról döntöttek! (?)

Az alapvető kérdés azonban még is csak az, hogy kik és mikorra fogják - az összes érdekelt féllel egyeztetett, és konszenzussal elfogadandó, hosszú-távú - "Magyar Duna Stratégiá"-t elkészíteni?

Ha valaki tudja már a választ, kérem értesítsen. Előre is köszönöm, az ország és a nemzet nevében is!

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: 06 30 319 2033


------------------------------------------------------------------------------------

Aktualitások az NFFT-ről
2009. okt. 1. 7:50


Közel egy éve alakult meg a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács, mely az Országgyűlés által létrehozott egyeztető, véleményező, javaslattevő testület.

A Tanács a társadalom széles körét reprezentálja a parlamenti pártok képviselőitől kezdve a Kormány, a Magyar Tudományos Akadémia, a gazdasági kamarák, az egyházak, a szakszervezetek, a munkaadói szervezetek, az önkormányzati szövetségek, a MTESZ, a Rektori Konferencia, és a civil szervezetek képviselőiig.

Az NFFT feladata a hazai fenntartható fejlődési alapelvek, célkitűzések, átfogó feladatok meghatározásának elősegítése, az ezzel összefüggő nemzetközi együttműködés figyelembevétele, a fenntartható fejlődéssel foglalkozó stratégia rendszeres megújításának és végrehajtásának elősegítése, a vonatkozó tervezési és egyeztetési feladatok koordinálásának támogatása, a nyilvánosság és a társadalmi részvétel erősítése.

Jövőkereső – Magyarország Fenntarthatósági Jelentése

A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács 2009. augusztus 28-i ülésén első olvasatban elfogadta a „Jövőkereső - A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács Jelentése a magyar társadalomnak” című dokumentum tervezetét.

A jelentés szembesíteni kívánja a magyar társadalmat – és elsősorban a döntéshozóit – a világban és az idehaza tapasztalható jelenségek társadalmi és környezeti hatásaival, a folyamatok fenntarthatatlanságával. Nem elégszik meg a felszín bemutatásával, a legmélyebb okok feltárására törekszik. A jelentés ébresztő kíván lenni, a döntéshozók és a társadalom figyelmét a jövő kihívásai felé szándékozik fordítani, szemléleti változást, bölcs megfontolásokat és cselekedeteket kér a nemzettől. Megállapításait, helyenként sarkos véleményét, semmilyen politikai oldalhoz való tartozás nem befolyásolta.

A jelentést szeptember folyamán a Tanács munkabizottságai, valamint a Tanács tagjainak a társadalom széles rétegeit képviselő szervezetei tárgyalják meg. A végleges változatot a Tanács októberi ülésén fogja megvitatni, majd annak összefoglalóját a Tanács parlamenti frakciók által delegált tagjai az Országgyűlés elé terjesztik.

A Jövőkeresőt megtárgyaló szervezetek (folyamatosan bővül):

• Magyar Tudományos Akadémia, Agora fórum - 2009. szeptember 9.
• Gazdasági és Szociális Tanács - 2009. szeptember 11.
• Rektori Konferencia - 2009. szeptember 22.
• Országos Környezetvédelmi Tanács - 2009. október

A jelentés letölthető az NFFT honlapjáról >>>

Éghajlatvédelmi kerettörvény szakmapolitikai előkészítése

Az Országgyűlés 2009. június 22-i ülésén fogadta el az „Országgyűlési határozati javaslat az Éghajlatvédelmi kerettörvény elkészítéséről” c. előterjesztést. Ennek értelmében a törvény szakmapolitikai előkészítését a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács végzi. A törvény az Országgyűlés elé a Tanács parlamenti frakciók által delegált tagjai terjesztik 2010. február 28-ig.

A Tanácson belül az ezzel kapcsolatos előkészítő munkálatokat a Tanács Energia- és Klíma Munkacsoportja végzi, melynek vezetője Láng István professzor. A törvény első változatát a munkacsoport 2009. július 2-i ülésén megtárgyalta. Ez alapján elindult a törvényt megalapozó háttértanulmányok és hatásvizsgálatok előkészítése is, többek között az előző területeken:

• 2050-ig tartó éghajlatvédelmi stratégia alappilléreinek kidolgozása
• Az éghajlatváltozás lehetséges térbeli társadalmi hatásai, a magyar társadalom
klíma-tudatossága, sérülékenysége, alkalmazkodása
• Input oldali szabályozás – erőforrás kvóta rendszer
• Éghajlatvédelmi Törvény és az önkormányzati szint
• Alkalmazkodási célok és eszközök az éghajlatvédelmi kerettörvényben
• Földhasználat, felszínborítottság szerepe az éghajlatváltozásban, éghajlatvédelemben

NFFT-MTA Vízpolitikai Munkabizottság

A Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács a Magyar Tudományos Akadémiával közösen létrehozta a Vízpolitikai Munkabizottságot, mely vállalta, hogy elkészíti egy Vízstratégia alapvetéseit. A munka Somlyódi László professzor úr vezetésével megkezdődött, és október hó folyamán a Munkabizottság megtárgyalja a stratégia tervezetét. Emellett a Munkabizottság célja, hogy a 2011-es magyar EU elnökség fontos témája legyen a víz, és kiemelten szándékozik foglalkozni a készülő Duna-stratégia fő kérdéseivel is. A Munkabizottság társelnökei: Nagy Andor, az NFFT társelnöke és Németh Tamás, az MTA főtitkára.

NFFT Vidék- és Agrár Munkabizottság

A Munkabizottság ez év márciusában alakult meg, és megkezdte egy a fenntarthatóság szempontjait figyelembevevő vidék- és agrárstratégia koncepciójának végiggondolását. Elnöke Csikai Miklós, az NFFT tagja.

NFFT-JNO Társadalmi Tudatosság Munkacsoport

Nyár elején alakult meg a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács és a Jövő Nemzedéke Ombudsmani Hivatala által közösen létrehozott Társadalmi Tudatosság Munkacsoport. A Munkabizottság társelnökei: Katona Tamás, az NFFT tagja és Czippán Katalin a JNO részéről. A Munkacsoport célja, hogy a társadalom minden rétege megértse és magáénak vallja a fenntarthatóság elveit.
Az NFFT honlapján elérhetőek a Tanács működésével kapcsolatos információk, közte a Tanács üléseinek időpontja, napirendje, dokumentumai, az NFFT rendezvényeinek meghívói.

Megjegyzés:

1. Az EU „Duna Stratégiájá”-t 2010-ben, a tagországok stratégiái alapján – el kell készíteni, és azt a 2011. évi Magyar EU Elnökség idején napirendre kell tűzni, és meg kell(ene) tárgyalni!
2. Magyarországnak jelenleg nincs „Duna Stratégiája”, a Dunával kapcsolatban számos be nem tartott nemzetközi egyezmény (Duna Bizottság, 1948. évi Belgrádi Egyezmény, stb.), szerződés, egyoldalú felmondás miatti – a Hágai Nemzetközi Bíróság előtt lefolytatott, de az óta megoldatlan – per van, valamint számtalan, egymással köszönő-viszonyban sem levő, különböző, nemzetközi és hazai koncepció, program, tanulmányterv készült, készül, ill. halt el nyomtalanul! (Nemzetközi Tudományos Duna Konferenciák, Duna-térségi Kohézió, ÚMFT – 2007-2013. keretében: Duna Komplex program? Duna hajózhatósági tanulmánya / KHVM, az NFFT, az MTA, KvVM, és a MTSZ az „Éghajlatváltozási Törvény” előkészítése, stb.)
3. A Duna státusza nemzetközi vízi-út, ennek összes feltétel-, és követelmény-rendszerével együtt, amelyeknek teljesítése évtizedek óta várat magára. A Bős-Nagymarosi vízlépcső-rendszerrel kapcsolatos, a színfalak mögött két évtizede folyó, vagy álló tárgyalások eredménytelensége még a folyamatban levő, a KvVM, ill. a VKKI irányításával évek óta készülő, a „Duna-vízgyűjtő magyarországi részének vízgyűjtő-gazdálkodási tervének véglegesítését is akadályozza!
4. A rendelkezésre álló idő rövidsége azonban már nem teszi lehetővé, hogy még évekig, elméleti szinten, de gyakorlati-, műszaki-, hajózási-, energetikai-, turisztikai-, kulturális-, örökségvédelmi-, stb. szakértők bevonása nélkül, foglalkozzon egy szűk-körű Munkabizottság, a Vízpolitikai Munkabizottságon belül (?) ezzel, az egész ország szempontjából kiemelkedő jelentőségű kérdéssel!!!
5. A fentiek miatt soron kívüli intézkedést tartunk szükségesnek a Kormány részéről a „Magyar Duna Stratégia” kidolgozásával megbízandó, de az összes érintett, és érdekelt ágazat legkiválóbb elméleti és gyakorlati szakértőinek bevonásával létrehozandó team felállítására, a nyilvánosság bevonásával!
6. Alapvető szemlélet-, és paradigmaváltásra van / lenne szükség, az elmúlt időszakban nyilvánosságra került nemzetközi tudományos kutatások, vizsgálatok eredményeinek figyelembe vételével, az eddig elkészült koncepciók, stratégiák, programok, tervek felülvizsgálata során. Ezt követően kísérletet kellene már végre tenni, a hosszú-, közép-, és rövid-távú, integrált, iteratív, ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés, a komplex fejlesztés és finanszírozás, valamint a többcélú hasznosítás gyakorlatának – választási ciklusokon átívelő – hazai bevezetésére! Ez az ország és a nemzet érdeke.

Végezetül ajánlom a döntéshozók és döntés-előkészítők figyelmébe Duna Stratégia kidolgozása kapcsán, a közelmúltban, 99 éves korában elhunyt, és az MTA, a KvVM, a BMGE, MHT, az MMK saját halottjának tekintett, Mosonyi Emil, a vízépítés professzora, életművének, elméleti és gyakorlati munkásságának részletesebb tanulmányozását!

Budapest, 2009.10.02.


Péteri László



-----------------------------------------------------------------------------------------------


NFGM KÖZLEMÉNY

2009.10.01.

Tudásalapú innováció — magyar-német K+F stratégia

Kivonat:

„2009. október 1-jén Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter hivatalos megbeszélésen fogadta az üzleti delegáció élén Magyarországra látogató Ernst Pfistert, a németországi Baden-Württemberg tartomány gazdasági miniszterét. „Jelen gazdasági helyzet megoldási kulcsa vitathatatlanul az innovatív fejlődés. Ehhez kiváló alapot biztosítanak az egyre szorosabbá váló magyar-német tudományos kapcsolatok!”- hangsúlyozta Varga István az egyeztetéseket követő sajtótájékoztatón.

A tárgyaláson a felek áttekintették a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok alakulását, és kiemelten foglalkoztak a kutatás-fejlesztés (K+F), a kis- és középvállalkozások (KKV), valamint a Duna Stratégia kérdéseivel. …

Mindkét állam kiemelten támogatja, hogy az Európai Unió a 2014-ben induló költségvetési periódusban már kezelje közös európai fejlesztési és kutatási térségként a Duna „régióját”.

Ennek érdekében a Duna-menti országok egy együttes Európai Duna Stratégia (EDS) kidolgozásáról döntöttek. Ez összhangban áll hazánk 2011-es uniós elnökségi programjával, amelynek kiemelt prioritása lesz az EDS.”












© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2009-10-02 (731 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.27 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::