Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Megújuló energia. Előadás az ETE Szenior Klubban
Kerényi A. Ödön




Tisztelt Professzor úr! Kedves Antal!

Ezúton is gratulálok a kitűnő előadáshoz, amit a Szenior Klubban tartottál. Külön köszönöm 90. születésnapomra mondott jó kívánságaidat is.

A mellékelt levelek megírása óta vasdiplomás gépészmérnök (B, villamos tagozatú) lettem, de sajnos ezalatt sem oldódott meg a Duna komplex hasznosításának kérdése.

A köztárasági elnök úrnak küldött két csatolt levelem tömör képet ad a magyar társadalom téves képzeteiről a vízerő hasznosítás témakörében.

Ennek helyes útra terelésében az egyik legfontosabb lehetőség – a média mellett - a műszaki-egyetemi oktatásban rejlik. Ismerem és támogatom a BME ESZK reális mozgalmát és bízom abban, hogy előbb –utóbb megvalósulnak a dunai vízlépcsők elsősorban a hajózás, de melléktermékként az energetika számára is. Hazánk távlati energia terveiben ez 4 TWh többlet megújuló vízenergiát jelent.

Ez az alapja annak , hogy minden lehetséges fórumon harcolok a vízerő hasznosításért és ebben a BME tanári karáénak a segítségét kérem.

Példaképem volt Dr. Verebély László professzor, aki diákjaiba oltotta a villamos művek iránti tiszteletet. Jellemző volt tanításában a gyakorlati tudás ötvözése a magas elméleti képzettséggel. Nemzetgazdasági célú szigorlati terveket adott kedvelt diákjainak. Szolgáljon példaként az én 1941 évi diploma feladatom:

„Tervezzen Kárpátalján, a Visó völgyében Magyarország rotációs papír szükségletének 25 %-át fedező papírgyárat. A telephelyet úgy válassza meg, hogy a Visó folyóra tervezett vízerőmű lássa el a gyárat villamos energiával. Tervezze meg a papírgyár belső kábel hálózatát és csatlakozását a vízerőműhöz.”

Elképzelhető megrökönyödésem a feladat láttán, amiből csupán a gyár belső hálózatának tervezése volt a BME-en tanult rész, viszont a többi, egyéni kutatást igénylő hányad tette ki a feladat 3/4-ét. Fél évet dogoztam a vízhozam tervezéstől és vízerőmű étesítéstől a papírgyártásig terjedő munkán, de a jeles szigorlat megérte az önérzet nővelő, eredményes fáradozást. Két nap múlva -1942. május 2.-án- a Magyar Síemens Műveknél kezdtem dolgozni mint„tervező és szerelésvezető mérnök” . Ez jó alap volt a későbbi, villamosenergia-ipari munkámhoz.

A fentiekkel csak alátámasztani szeretném kérésemet, hogy az Energetikai gépek és rendszerek tanszék vezetőjeként , egyetemi oktatásod terjedjen ki a megújuló energiák legnagyobb hányadát képező vízenergia hasznosításra és a vízturbinák ismertetésére is.

Nem véletlen, hogy a tanszék témakörét, amely -2002-ig –elnevezése szerint csak a kalorikus gépékkel foglalkozott, kibővítetted a szélenergia oktatással, de oktatás tárgya lett az „energetikai rendszerek” téma is. E fogalomkörbe tartoznak mind a korszerű átviteli hálózatok, mind a virtuális és az „okos” villamos hálózatok is. Természetesen ésszerű munkamegosztás szükséges a rokon tanszékekkel is, de a megújuló energia termelésből nem hiányozhatnak a vízenergia termelés mennyiségi adatai és gépeinek ismertető oktatása sem.

A távlati energetikai becslésekből 20 év óta hiányolom a vízenergia fejlesztését. Mindez pártpolitikai okokra vezethető vissza. Kifogásoltam a dr. Csom Gyula professzor -MVM által füzetben is kiadott- távlati tervtéziseiben is a vízenergia elhanyagolását, valamint a dr Stróbl Alajos kolléga által készített becslés változatokban a Nagymaros, Adony, Fajsz vízlépcsőkkel elképzelt változat hiányát is. Stróbl kolléga megnyugtatott, hogy most készül már ez a változat is és decemberben tart róla előadást.

Az eddigi magyar terv-változatokból világosan kitűnik, hogy a dunai vízerőművek nélkül a megújuló energia hasznosítására vonatkozó EU elvárások nem teljesíthetők!

A világ tudósainak többsége a Klímaváltozás fő okának CO2 kibocsátás növekedését tartja. Ennek mérséklését remélik a megújuló energiák növekedő termelésétől. Bizonyítható azonban , hogy a technikailag megvalósítható legnagyobb megújuló energia fejlődés sem képes a szükséges erőműépítés növekményt fedezni és szükség lesz a hagyományos energia fajtákkal működő erőművekre is. A fosszilis energia tömeges használatát elsősorban atomerőművekkel lehet mérsékelni. A megújulók közül pedig a vízenergiát célszerű támogatni, ami a legősibb „hagyományos” megújuló típus. Ez a szemlélet érvénysül a mai világszemléletben. Változik a németek,a svédek az olaszok,a lengyelek

atomerőmű ellenessége is, nem is beszélve Kína, India tömeges atomerőmű építéseiről.

Okfejtésem alapján megismétlem azon kérésemet, hogy a vízenergia hasznosítás mind tanszékeden, mind a BME egészében fontosságának megfelelően szerepeljen és ne befolyásolják azt pártpolitikai szempontok.

Bízva javaslataim elfogadásában további eredményes munkát kívánok az egyetem energetikai oktatásában.

Baráti üdvözlettel

Kerényi A. Ödön (Ödön Bá’)


U.I. Megjegyzés. Mivel a teljesítménytényező szó a cos fi fogalmat fedi, javaslom a COP betűszót Fűtési hatásfok - nak fordítani.



Dr. Sólyom László úrnak
a Magyar Köztársasági elnöke

Budapest


Tisztelt Köztársasági Elnök Úr!

Élve azzal a nagy megtiszteltetéssel, hogy Mosonyi Emil akadémikus és családja megbízásából én vehetem át számára a Széchenyi Díjat és így módomban van Önnel személyesen is találkozni, az alábbiakban összefoglalom javaslatomat és kérésemet a Bős Nagymarosi Vízlépcsők ügyének rendezésével kapcsolatban.
Meg vagyok győződve arról, hogy Ön, mint a legnagyobb, magyar közjogi méltóság ás Alkotmány Bíróság volt, sikeres elnöke tárgyilagosan ítéli meg kérésemet és elősegíti a Hágai Bíróság ítéletének végrehajtását gátló félreértések tisztázását.
Nagyra értékelem környezetvédelmi elhivatottságát, de éppen ezért tartom fontosnak a reális, szakmai szempontok feltárását. A bírói gyakorlat mindig a szakértői véleményekre alapozza ítéletét és a döntés után nem jogszerű a per részvevőinek a megcáfolt érveiket tovább hangoztatni.
A tények feltárásában bizton támaszkodhat az Állami Számvevőszék, a Magyar Tudományos Akadémia és az állásukat nem féltő, tárgyilagos, vízügyi szakértők, valamint az érintett. energetikai és vízgazdálkodási egyesületek és szakmai, civil szervezetek támogatására, ha ilyen megkeresést kapnak az Ön, illetve a Kormány részéről. Ez irányú tevékenységemet az említett szervek vezetői jól ismerik és támogatják a villamosenergia-ipar illetékes vezetői is.
Javaslataim mögött 65 évi mérnöki tapasztalat áll, amit az Állami Díj, Köztársasági Érdemrendek, kormánykitüntetések ismertek el és igazolja az is, hogy tavaly kaptam meg a Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét is a magyar villamos energetika érdekében végzett 20 évi nyugdíjas tevékenységemért és életművemért.
Önzetlen javaslataim tárgyilagosságát. alátámasztja, hogy 87 éves koromban nincs mögöttük semmiféle, egyéni érdek, csupán a volt bencés diák becsületes, a nemzetgazdaságot segítő, jó szándéka.

Levelemhez a témát részleteiben is feltáró, alábbi két fontos mellékletet csatolom
: –Az egyik a Hága után” című. 2001. évi nyilatkozat, amely tömören összefoglalja a Bős Nagymarosi Vízlépcsők létesítésének történetét, a Hágai Bíróság döntése utáni helyzetet, a magyar vízgazdálkodás általános tapasztalatait. és szakmai javaslatot is ad a politikamentes megoldásra.
– A másik irat „Mosonyi Emil Széchenyi Díja” címen bemutatja a világhírű tudós életmű kitüntetésének indokoltságát. Ismerteti egyben a hágai döntés végrehajtását tárgyaló magyar kormánybizottság új tárgyalási irányelveire tett javaslataimat is.. Ennek, lényege a Duna Bizottsággal kötött államközi Egyezmények, törvénybe iktatott magyar vállalásainak a betartása, amely a korlátozás nélküli dunai hajózás erőteljes növekedését hivatott megteremteni Kelheimtól a Fekete tengerig és a Duna-Majna-Rajna csatornán keresztül az Atlanti Óceánig.

Az említett mellékletekből csupán tézisszerűen emelek ki néhány fontos megállapítást., de kérem ezen iratok részletesebb tanulmányozását és esetleges szakérői véleményezését is.
– – A Nagymarosi Vízlépcső beruházásának egyoldalú leállítása –1998-ig számítva kb.1450 millió USD kárt okozott a nemzetgazdaságnak. Hasonlítsuk össze ezt az összeget azzal, hogy a legnagyobb villamos erőművek és a hat áramszolgáltató vállalat külföldi eladása mindössze 1250 millió USD költségvetési bevételt hozott.
– A Hágai bíróság döntésének végrehajtásában történő megegyezés hiányában a Bősi Vízerőmű évi kb. 3 milliárd kWh termeléséből, a magyar felnek járó kb. 1 milliárd kWh megújuló energiát a szlovák fél saját maga használja fel. Ennek értéke kb. 50 millió USD, azaz kb. 40 millió Euro, ami 12 éve náluk halmozódik.
– Téves a hágai döntés olyan , magyar értelmezése, miszerint a Nagymarosi Vízlépcsőt már nem is kell megépíteni. A Bíróság ugyanis csupán azt mondta ki, hogy a Nagymarosi Vízerőműre a Bősi Vízerőmű csúcsrajáratása céljából nincs szükség. Az érvényesnek minősített szerződés többi komplex, céljának (hajózás, árvízvédelem, közlekedés stb.) teljesítéséhez azonban a vízlépcső léte nélkülözhetetlen. A Bősi Vízerőmű csúcsra-járatásáról 1990-ben mindkét kormány az én javaslatomra mondott le, aki 1990-en a magyar villamosenergia rendszer iparági főmérnöke voltam. Javaslatom célja az volt, hogy „kijussunk a nagymarosi gödörből”, ezért a beruházás befejezése érdekében inkább lemondtunk a Bősi Vízerőmű a napi 4 órás 720 MW-os teljesítményéről, mi egyébként, indításkor az alatta lévő Duna szakaszon négy méteres hullámot okozott volna. A megújuló vízenergia termelést ugyanis ennél is fontosabbnak tartottam, ami a szlovák félnél később be is igazolódott.
– – A nagymarosi beruházás politika indíttatású, egyoldalú leállítása, sok milliárdos kárt okozó tévedés volt. Hasonlítható ahhoz, hogy egy kész, drága versenyautóra nem teszik fel a kerekeket, hanem az egészet selejtezik. Azt lehet ugyan mérlegelni, hogy egyáltalán megkezdjünk-e egy drága vízlépcső beruházást, de pl. Bős 90 %-os készültségénél, a beruházás leállítását követelni, a 25 %-ban kész, Nagymarosi Vízlépcső önkéntes leállítása révén sikertelen, zsarolási kísérletté minősült a Hágai Bíróság döntése szerint. Tévesnek bizonyult az a magyar jogi vélemény is, hogy a szerződés felbontható, az ország szavahihetőségét tette kétségessé nemzetközi megállapodásainak betartásánál. Dr. Lévai András akadémikus több éves vívódás után írt könyvében szintén beismerte, hogy a már közel kész közös beruházást nem lett volna szabad leállítani, mivel meg voltak a módszerek a vélt káros mellékhatások kiküszöbölésére is.

– A Duna Bizottsággal kötött államközi Egyezményeket az országgyűlés törvénybe iktatta. Ezek mellékletének számítanak az országok vízlépcső kijelölési javaslatai, amelyek esetünkben –Gabcsikovo mellett-- a nagymarosi, az adonyi. és a fajszi telephely megnevezésével szerepelnek. Ezen tények, ismeretében az Alkotmány Bíróság állásfoglalására lenne szükség ahhoz, hogy a törvénynél alacsonyabb szintű kormányhatározat megtagadhatja-e örökre vállalt duzzasztók megépítését, mivel ez kimerítené a törvénysértés gyanúját a miniszterelnökök részéről.
– A Bős- Nagymarosi Vízlépcsők ellen a rendszerváltás előtt kialakult ellenzéki vádakat, így pl. a környezetvédelmi katasztrófa veszélyét, szerződés felmondhatóságát a Hágai Bíróság – a szakértői vélemények alapján– nem fogadta el. A vádak azonban a társadalomban olyan téves nézeteket okoztak, amely egyedülállóajk a világ országai között. A magyar közvélemény. jelenleg ugyanis mindenfajta vízerő-hasznosítást ellenez, szemben a Kiotói állásfoglalással, amely a vízenergiát a legtisztább megújuló energiaként tarja számon és ajánlja hasznosítását az országoknak a CO2 légszennyezés csökkentése érdekében. Ehhez kacsolódik az a szomorú jelenség is, hogy a téves kormány állásfoglalás miatt ma az műegyetemi tanárok nem mernek a Duna vízerő-potenciáljáról előadást tartani, avagy az is, hogy az esztergomi Duna Múzeumban nincs egy fénykép sem a dunai vízerőművekről, és a Dráva 24. vízlépcsőjének megépítését a magyar fél hivatalból ellenzi. A médiák a Bős Nagymaros Vízlépcsőkről úgy tájékoztatnak, mintha a Hágai Bíróság nem is a szlovák fél javára döntött volna , hanem mi nyertük volna meg a pert és nem közölnek ezzel ellentétes véleményeket sem.

Mindez csak néhány példa arra, hogy tiszta vizet kellene tölteni a pohárba, no meg a fejekbe is, mivel elmaradunk az EU irányelvektől. Törvénysértő magatartást állapítana meg a Hágai Bíróság Is, ha újabb állásfoglalását kérnénk az ítéletének végrehajtását gátló, megegyezési vita lezárásához.
Fentiekkel kedves barátom, Mosonyi Emil akadémikus, professzor, talán utolsó kívánságának akartam eleget tenni, hogy a magyarországi Duna szakasz komplex hasznosításánál a nemzetgazdasági érdek érvényesüljön .
Bízva Elnök úr igazságérzetében, kérem javaslataim megfontolását és további sikereket kívánok nehéz feladatának végzésében.

Tisztelettel

Kerényi A . Ödön

Állami díjas, gyémántdiplomás gépészmérnök,
a Magyar Villamos Művek Rt. ny. vezérigazgató helyettese


Budapest, 2006.május 1.





Dr. Sólyom László úrnak
A Magyar Köztársaság Elnöke
Budapest

Tisztelt Köztársasági Elnök Úr!
Őszintén köszönöm, hogy a Hivatalvezető helyettes úr az Ön nevében elismerésre méltatta a „Magyar villamosenergia-iparág története.1888-2005.” című könyvemet. Remélem, hogy az áramszolgáltatással kapcsolatos kérdések vitáinál a könyv hasznos tájékoztató anyagként szolgálhat. Bőven található benne utalás a vízerőművekre, köztük a Bős Nagymaros Vízlépcsők történetére és megoldatlan problémájára is.

Ezzel kapcsolatban szeretném emlékeztetni Elnök urat egy ígéretére.
Dr. Mosonyi Emil akadémikus Széchenyi Díjának átadásakor személyes beszélgetésünkön érdemi választ ígért a Bős Nagymaros Vízlépcsők ügyében írt, 2006.05.01. keltű levelemre. Ebben kifejtettem az ügy valós helyzetét és javaslatot tettem a megoldásra is. A megoldás a Duna hajózás biztosítása lenne a Duna Bizottsággal kötött és törvénybe iktatott államközi egyezmény tiszteletben tartása révén, ami tekintélyvesztés nélküli kiutat is adna a Kormány számára merev helyzetéből. Levelemben még csak utaltam arra, hogy a kérdésben az Alkotmánybíróság véleményét kellene kikérni. Miután levelemre eddig nem kaptam választ, magam adtam be az Alkotmánybíróságnak azt az Indítványt, hogy érveim alapján minősítse alkotmányellenesnek a Nagymarosi Vízlépcső beruházásának leállítását.
Az AB Indítvány másolatát levelemhez mellékelem. Az ítélet mindenki számára irányadó lesz a további teendőkre és eldőlne a Hágai Bíróság döntésének végrehajtása körül kialakult, immár 10 éve folyó meddő vita. A halogatás a szlovák félnek kedvez, mivel a Bősi Vízerőmű termelésének jogos magyar hányadát (1/3) saját célra hasznosítja. Az évi kb. 1 milliárd kWh megújuló energia értéke kb. 40 millió Euro.
Engedje meg Elnök úr, hogy gratuláljak a magyar néphez intézett újévi köszöntőjéhez. Jó lenne, ha a szembenálló felek megfogadnák annak ajánlásait.
Nagyra becsültem levelemben is az Ön környezetvédő elhivatottságát. Felt
ehetően ennek folyománya a most tervezett országjárás is a nemzeti parkokba.

Ezzel kapcsolatban javaslatot teszek a program kiegészítésére. A javaslat a Bősi Vízlépcső szlovák oldalának meglátogatása lenne. Itt meggyőződhetne arról, hogy egyetlen fenékküszöb közös létesítése a Dunakiliti feletti főmederbe üdülőterületté varázsolta a Csallóköznek a főmeder és a műcsatorna közötti, szigetté vált részét. Ha a Dunakiliti alatti főmederbe három hasonló fenékküszöböt építenénk be –ahogy azt az eredeti terv előirányozta– a Szigetköz hasonló édenkertté válhatna. Azonban az már ma is örömmel állapítható meg, hogy a Szigetköz jósolt kiszáradását meggátolták a Dunacsúny-i gátnál a főmederbe másodpercenként 400, a Mosonyi Duna-ágba pedig 40 köbméter víz állandó lebocsátása, valamint az árvízi elöntések. Ezek hatására a Szigetköz a helyi szállodák kedvenc vízi-túrizmus propagandájává vált!
Az államfői látogatás rendkívüli módon elősegítené a hágai döntés végrehajtását és ezzel Szlovákia és Magyarország közötti feszült viszony javítását is.
Megismétlem hivatkozott levelem záró mondatát:
Bízva Elnök igazságérzetében és tárgyilagosságában, kérem javaslataim megfontolását. További sikereket kívánok nehéz feladatának végzésében.

Tisztelettel

Kerényi A. Ödön

Állami díjas, gyémánt diplomás gépészmérnök
A Magyar Villamos Művek Zrt. ny. vezérigazgató helyettese

Budapest, 2007.01.18.









© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2009-11-27 (469 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.24 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::