Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók
1856
1856. március 30. A krimi háborút lezáró párizsi békekongresszuson több pontban foglalkoztak a Duna torkolati szakasza hajózhatóságának kérdésével. A folyó torkolatánál szükséges szabályozási munkák kijelölésére és végrehajtására a szerződést aláíró hét nagyhatalom döntött az Európai Duna-bizottság létrehozásáról.

Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
A Közcélú hálózati villamos energia ellátás,(„KHVEE”), mint az emberközpontú „ökológiai környezet” ( „Tájpotenciál”) része!
Szeged 2006-07-01 Fejér Levente





Letöltés dokumentum formátumban is !
és
RTF-ben is !
vagy
PDF-ben is !




A Közcélú hálózati villamos energia ellátás,(„KHVEE”), mint az emberközpontú „ökológiai környezet” ( „Tájpotenciál”) része!

Legtágabb értelemben vett életterünk - létrétegünk a globális konvergencia felé haladó földi bioszféra, mely ember nélkül, érdek nélküli lenne. Itt élünk a Földön és itt szeretnénk még jobban élni. Arisztotelész szerint a jó értelemben vett politika egyrészt azzal foglalkozik, hogy mi a „jó emberi élet”, más részt azzal, hogy ezt a „jó emberi életet”, milyen állami berendezkedés és intézmény rendszer biztosítja. Ezért a bioszférához kapcsolódó környezet fejlesztési, ügyek, elkerülhetetlenül politikai jellegűek is!
A létrétegek, ezen belül a bioszféra kialakulásának története, Konrad Lorenz szerint, egy evolúciós történet! A történelemben tendencia szerint tényszerűen létezik fejlődés! E fejlődés a földi táj embereltartó képségének („Tájpotenciáljának”) fejlődésében csúcsosodik ki. Kb. 15ezer évvel ezelőtt a Földön kb. 1millió ember élt, a születéskor várható életkor nem érte el a 12 évet és az egyszer hopp - máskor kopp típusú megélhetés kitöltötte az emberek kockázatokkal teli életidejét, ismereteinek fejlesztésére kevés ideje maradt. Így az ember probléma-kezelése mágikus, világszemlélete mitikus volt. Ember ősünk a Holdat nem égitestként, hanem istenként látta. Az egykor gyűjtögető életmódot folytató embernek a tragikusan rövid, nyomor szintű létezéséhez, a mérsékelt égövben maximum. 0,05fő/km2 népsűrűségre volt szüksége.
Az emberi munkamegosztás és a tudomány valamint technika „Tájpotenciált” fejlesztő tevékenysége sokkal kedvezőbb életeséllyel és különb életszínvonalon, ma akár több mint 300fő/km2 népsűrűség eltartását teszi lehetővé. Ma kb. 6,5 milliárd ember él a földön, a születéskor várható életkor a fejlett országokban meghaladta a 75 évet, az embernek nem kell életidejének döntő részét munkával töltenie. Általában az emberi jogokkal való élésre is biztosítva van számára szabadidő. Az emberiségnek ma jóval több az ideje a világ tudományos jellegű megismerésére, és a Holdat ma már gépkocsis ember járta égitestként tartja számon. Ehhez tartozóan megnőttek az „Energia”, és „Víz „ igények és az Emberekkel szembeni szakmai követelmények is, valamint átalakult a földi (természeti és kultur) „Táj” is. Dr. Ghimessy László: A „Tájpotenciál”: Táj, Víz, Ember, Energia„ c. műve, a földi bioszféra, mint ökológiai környezet fogalom emberi társadalmat is figyelembe vevő emberközpontú alkalmazása. Hasonlóan a Csányi Vilmos féle „globális konvergenciához”, a Dr. Ghimessy László féle „tájpotenciálhoz” is, hozzátartozik, a megfelelő „műhelystruktúrában” foglalkoztatott ember. Az „Ökológiai környezeti” tudomány „Tájpotenciál” (használati érték jellegű) fogalmának, a „Közgazdaság tudományban” a Friedman féle (értékben kifejezett) reálgazdasági potenciál felel meg! Ez távoli tudományágak közötti fontos közvetlen kapcsolatot jelent!
Csányi Vilmos szerint: ”a társadalom és a bioszféra viszonya a társadalmi evolúció legújabb szakaszában alapvetően megváltozott. A bioszféra ma már nem környezete, a társdalomnak, hanem annak integráns része. A társadalom kiterjeszkedése olyan mértékben szorította vissza a bioszférát, hogy ma már nem látszik biztosítottnak a társadalom működéséhez szükséges, előbbiekben említett ökológiai feltételek spontán kialakulása. Valószínűleg nagyon hamar, talán még az ezredfordulóra olyan helyzetbe kerülünk, hogy aktív beavatkozással kell biztosítani az ökológiai feltételeket, vagyis akár akarjuk akár nem „át kell vállaljuk” a bioszféra szabályozásának bizonyos mechanizmusait. Ez odavezet, hogy a társadalom és a bioszféra helyén kialakul egy integrált globális komponensrendszer, melynek egyaránt komponensei az emberek, tárgyak, az ideák, valamint az összes élőlény.
Az evolúciós rendszerek elméletének megfelelő un. „globális konvergencia” felismerésével tudatosultak a „Tájpotenciál” fejlesztésének korlátai és problémává vált a fenntartható fejlődés mértéke, valamint a korlátozott fejlődési lehetőségek igazságos elosztása, mind a jelenkor népei, mind a jövő emberi nemzedékei között. Ez ma egyike a világpolitika fontos kérdéseinek.
A „KHVEE” - mint első tudományból származó iparág - a világon elsőként 1882-ben az USA-ban, a mai Magyarországon 1888-ban kezdődött. (Európa első villamosmérnöke Verebélÿ László 1909-ben az USA-ban végzett!) A „KHVEE” kivitelét tekintve nagy minőségi javuláson ment keresztül és méretét tekintve is nagyot fejlődött. A XIX. században még divatos újdonságnak számított, a XXI. században a Föld fejlett részén hiánya sokszor katasztrófa. A közcélú hálózati folyamatos villamos energia ellátás nemcsak fontos környezeti tényező, de a kezdetektől-máig közel 100%-os mértékben a, hozzáértő környezetvédelem megtestesülése is. Ezzel szemben általában elmondható, hogy nemcsak laikus mozgalmárok és zsurnaliszták, de a magyar értelmiség és magyar népesség döntő része is mind energetikában - mind környezeti kérdésekben is - lényegében tájékozatlan. Nem csak az iskolázatlan segédmunkások, de számos akadémikus sincs tisztában az energetika alapfogalmaival! Ennek egyik jele, hogy - a Fizikai Nagylexikon – kivételével az utóbbi két évtizedben a magyarul megjelent valamennyi lexikonban és értelmező szótárban az szerepel, hogy az „energia, az munkavégző képesség!”. (Ez a „súlyos értelmezési hiba” található többek között - a Brit Enciklopédia magyar fordításában, a Magyar Nagylexikonban és a Környezetvédelmi és Természetvédelmi lexikonban is!)
Valójában az „energia” - a termodinamika I. főtétele szerint – másra vissza nem vezethető, megmaradó, állapotjellemző, skalármennyiség, ezzel szemben a „munkavégző képesség” -csökkenő tendenciájú, származtatott, folyamatjellemző érték. Filozófiailag az energia szubsztancia, a munkavégző képesség (és hőátadó képesség is), ennek egyik jellemzője (attribútuma). Az „energia” az, ami – miközben változik – megmarad , ezzel szemben az „exergia” (munkavégző képesség és hő-átadó képesség) ami változtat és végül elfogy! Az energetikai alapfogalmak elemi ismeretének hiánya sokakat nem zavar abban, hogy az energetikát bírálják és ebből kiindulva emberiségre kártékony döntéseket, hozzanak. (Csak azért nem mondhatjuk el, hogy energetikai alapfogalmak ismerete területén hazánkban is „egyiptomi sötétség” honol, mivel az „egyiptomi sötétség” - az Exodus szerint - csupán három napig tartott.)
Azt, hogy az alapvető energodinamikai alapfogalmakon - Pl. energia, exergia, „extenzív és intenzív jellemzők”, „konzervatív illetve disszipativ struktúrák” stb.- mit kell érteni, sajnos minden szinten, szinte mindenkinél homály fedi. Ez az energetikai tájékozatlanság a magyar és külföldi politikai döntéshozókat - mivel nem tudják, hogy mit nem tudnak - nem zavarja. (Ezért is nincs messze az idő, amikor „ingünket gatyánkat” „energiára” fogjuk költeni.) Indokolt lenne tudni, hogy - hasonlón az emberi szervezethez - az emberi társadalom is olyan disszipativ struktúra, mely folyamatosan, megfelelő minőségű és mennyiségű exergia ellátást igényel. (A Környezet és Természetvédelmi Lexikon számos, - egykor Bős-Nagymarosi létesítményt támadó, Hágai Bíróságnál „leégett” -, szerzője közül hatékonyan egy sem tiltakozott az ellen, hogy az „energia” szócikkben, ne az a valótlanság szerepeljen, hogy az energia, az munkavégző képesség! Az, hogy nem ismerik az energetika alapfogalmait, pl. azt, hogy mi az energia és munkavégző képesség közötti különbség, nem zavarta őket abban, hogy csúsztatásos megtévesztés, formájában szócikkben durván kritizálják az atomenergia hasznosítást is.)
A fizika tudománya szempontjából: „Az energia, egy másra vissza nem vezethető, állapot-jellemző, megmaradó, skalármennyiség, a gravitációs mező forrása.” A „termodinamika I. főtétele” benne van az energia fogalmában! Az energia „megmaradó mennyiség”, így „nem keletkezik” és „nem múlik el”, és semmire és senkire sem vezethető vissza!
Univerzumunkban az energia egyrészt a nyugalmi energiával rendelkező - a fénysebességet soha el nem érő - formában, másrészt nyugalmi energiával nem rendelkező (pl. elektromágneses energia) - csak fénysebességgel áramló formában létezik. A gyakorlatban az energiának (mint szubsztanciának), a minőségi jellemzői (attribútumai) az igen fontosak. Az attribútumok közül megemlítem: a struktúrákat, (nyugalmi energiával rendelkező - és nem rendelkező), anyag-antianyag, illetve konzervatív és disszipativ struktúrák, az exergiát, a termodinamikai egyensúlyhoz közeli és távoli állapotok struktúra alkotásban megnyilvánuló különbségeit.
Az energodinamika tudománya megkülönbözteti a testek körülményei és állapota által meghatározott energia fajtákat (pl. elektromágneses, kémiai, és atommag energia fajták), az energiaközlésnek (transzportnak) különböző típusaitól (munkavégző képesség, hőátadó képesség).
Definíció szerint a munka: „A munka rendszer határfelületén fellépő energiatranszport-mennyiség, amelyet a kölcsönhatáshoz tartozó és a hőmérséklettől különböző intenzív állapotjellemző inhomogenitása, a hajtóerő hoz létre. A munka mindig impulzus átadást is jelent!”
A hő definciója: „A hő a rendszer határfelületén fellépő nyugalmi energiatranszport nélküli energiatranszport-mennyiség melyet a hőmérséklet-eloszlás inhomogenitása, a hajtóerő hoz létre.”
Az exergiára jellemző, hogy: „Másra visszavezethető, folyamatjellemző, nem megmaradó, hanem csökkenő, energiatranszport mennyiség.”. Az exergia az energiaforrásból bizonyos adott feltételek mellett maximálisan nyerhető transzport energiát jelenti. (Az exergia megközelítőleg a munkavégző képesség és hőátadó képesség összege.) Az exergia mint energiatranszport mennyiség (pl. munkavégző-képesség vagy a hőátadó-képesség is) a körülményektől függ. Vagyis az exergia - szemben az energiával - egy a körülményekből származtatott, nem megmaradó, nem skalár, nem „állapotjellemző” hanem „folyamatjellemző” mennyiség! Mondhatnánk úgy, hogy az exergia, a változásokhoz szükséges energia átadási lehetőségének elvi maximuma! Planck szerint „A hőelmélet második főtételének lényege abban áll, hogy a természetben valamely állapot annál gyakrabban fordul elő, minél valószínűbb.” A termodinamika II. főtétele meghatározza a természetben végbemenő folyamatok, az idő múlásának irányát. Ha az exergia felhasználás okozta változások tartamát, standard változások tartamához viszonyítva számoljuk, úgy időről beszélünk. Fontos annak felismerése, hogy az idő nem elsődleges, hanem származékos fogalom. Az elsődleges fogalom a változás.
Mivel a „termodinamika II. főtétele” szerint az intenzív mennyiségek inhomogenitásai eredőben csökkenő tendenciájúak (nő a rendezetlenség), az Univerzumban az exergia mértéke is csökkenő tendenciájú. Univerzumunkban a természet minden megmaradó fizikai változását eredőben az exergia csökkenése, vagyis az energia minőségének romlása kíséri. Amikor energetikai hatásfokról beszélünk, arról van szó, hogy az adott körülmények között az adott célra a transzport energiát - az exergiához viszonyítva - milyen arányban vagyunk képesek a kívánt célra hasznosítani. Az exergia mértéke a „termodinamika 0. főtétele” alapján a környezetre jellemző intenzív mennyiségek (pl. hőmérséklet, elektromos feszültség) inhomogenitásait figyelembe véve számítható. Azok az erők, melyek világunk képét megváltoztathatják a jellemző intenzív mennyiségek inhomogenitásainak (differenciájának) és az extenzív jellegű termodinamikai mennyiségek szorzatai.
Fényes Imre szerint az energia ahhoz hasonló, hogy: „egy vagyontárgy létezik” (ez egy állapot), az exergia viszont azzal analóg, hogy „pénzt adok” vagy „pénzt kapok” (ez egy külső feltételektől függő folyamat). A különböző energiafajták százalékos exergia értéke (energiatranszport értéke) nagymértékben különböző:
*Az elektromágneses energia fajta 100%-ban transzportálható, technikai formában (pl. „KHVEE”) kitűnően szabályozható, szállítható és jó hatásfokkal más energiafajtává átalakítható.
*atommag-energia fajta egy nukleonra eső transzportálható energiája kozmikus szinten H-Fe fúzió esetén maximum 0.925%, H-He fúzió esetén 0.752 %, Ez utóbbi történetileg a legfontosabb exergiafajta, mivel a Földön minden exergia féleség közvetve ebből származik, a földi evolúciót ez gerjeszti, nappal ezzel látunk, és a mezőgazdasági termelés is ezen alapul.. Az egy nukleonra eső transzportálható energiája a földi gyakorlatban maghasadás (fisszió) esetén maximum 0,0898%.
*A „kémiai energia fajta” egy nukleonra eső transzportálható energiája max. 3,09.10 -7 %. Ez többnyire a természetben, vagy a napsugárzással közvetlenül kialakult szerves anyagból, vagy a felhalmozódott fosszilis szerves anyagból oxigén felhasználásával származik.
Az energia fajták forrásai és felhasználási helyei (nyelői) helyileg nem esnek egybe, ezért az energiafajtákat „házhoz” kell szállítani. Szállíthatóságot tekintve a nyugalmi tömeg nélküli elektromágneses energiafajta („KHVEE” formája) a legkedvezőbb.
Minden realitás, ami minket körbevesz, (filozófiailag szubsztancia jellegű) energia ezért is mindenkinek illene tudni, hogy a fizika tudománya szerint, mi az energia!

Az a realitás –„abszolút energia”- ami minket körülvesz, túlnyomó részben nem csak relatív jellegű „transzport energiából, (exergiából)” áll! Az energetikát bíráló laikusok nem ismerik jól az „energia” 1906-ban Plancki abszolút fogalmát, a tudománytól sok évtizeddel lemaradva, a relatív jellegű „transzport energiából” – de abból is csak rosszul – indulnak ki! A relatív jellegű „transzport energia” átadását az exergia (kb. a munkavégző illetve hőátadó-képesség összege) mint jellemző (atributum) jellemzi. Szemben az energiával, az exergia nem megmaradó mennyiség!

Az „abszolut energiára” - mint legáltalánosabb létezőre – nemcsak az „energia megmaradás elve”, de ennek döntő részére a „lepton és barion megmaradás elve” is érvényes. Így lehűlt Univerzumunkban az „abszolút energia” döntő részben nem válhat „transzport energiává”!
A fizikai Nobel díjas Max Planck szerint [Planck1965]1906-ban Poincare tanulmányából kiindulva. egy újabb axiómát - az energia, tömeg, fénysebesség (E = m . c2) összefüggését is figyelembe véve – bemutatta, hogy az energia fogalomnak lehet olyan abszolút értelmezést adni, hogy a pillanatnyi állapotban az energia nagyságát tökéletesen – abszolút pontosan - meghatározza.

A mai Univerzumban - ahol a jellemző intenzív mennyiségek viszonylag alacsony szintűek - és nemcsak az energia, de a lepton és barion, megmaradás elve is szigorúan érvényesül, valamint igen nagy az anyag-antianyag asszimetria - mindez korlátozza az exergia arányát. (Univerzumunkat az ősrobbanás idején felhúzott vekkerekhez, hasonlíthatjuk. Az energia maga a vekker, az, ami a felhúzott rugókban a mutatókat mozgatják, az, az exergia, amelyik végül elfogy. A mutató jelenleg 13.7 milliárd évet mutat. Hogy a vekker mikor áll le, azt nem tudjuk, csak azt, hogy valamikor majd ez bekövetkezhet.. Vagyis Univerzumunkban a változásokat előidéző exergia a jövőben tovább csökken.)
A hidrogén egyetlen protonjának atomenergiája kb. 938 MeV. A kozmikus elemevolúció végén az egy nukleonra eső energia a vasnál a legkisebb. Mire a hidrogén atommagok a csillagok belsejében vassá állnak össze, e folyamat során egy nukleonra vetítve kb. 8,68MeV, energia transzportra alkalmas exergia (un. kötési energia) szabadul fel.

Az atomok elektron rendszeréhez „kémiai energia fajta” tartozik. Ehhez egy nukleonra vetítve maximum (durranógáz esetén) kb. 2,9eV kémiai jellegű energia transzportlehetőség (exergia) tartozik. Ha ezt viszonyítjuk az atommagfúzióból, származó 8,68MeV exergiához, úgy megállapíthatjuk, hogy közöttük az arány 1:299millió! (Ez azt jelenti, hogy az elekronhéj rendszer energiája csak sokadrendűen hat az atommag energiára.)

Szűkebb könnyezetünk a Naprendszer kb. 4,6 milliárd éves és a Napban a hidrogént héliummá változtató, energiatranszportot tápláló fúzió még további kb. 5milliárd évig folyhat. Vagyis Földünk közelében a Nap az egyik leghosszabb élettartamú exergia forrás. A Föld anyaga a Naprendszer kialakulását megelőző két szupernova robbanás salakjából állt össze. A földi változásokat előidéző exergia áram, egyrészt két szupernova robbanás radioaktív maradványaiból, másrészt a Nap fúziós folyamatából, harmadrészt a Napból származó exergia véges fosszilis formában (szén, földgáz, kőolaj) történt geológiai felhalmozásából származik. (Az emberre jellemző, hogy mindig ahhoz nyúl, aminek a használati értéke nagy és ehhez viszonyítva amit a legkisebb ráfordítással el tud érni.)
Többek között azért sem illik az energiát összetéveszteni az exergiával, mivel pl.: 1Mt. trotil egyenértékű kb. 250kg tömegű fúziós atombombának pont annyi az energiája, mint 250kg tömegű ócskavasnak! Ezzel szemben a fúziós bombának igen nagy, az ócskavasnak gyakorlatilag zéró az ( munkavégző képesség plusz hőátadó képessége!) = exergiája.
Az energia fontos minőségi jellemzője (attribútuma) a belőle és általa létrehozott struktúrák. Kétfajta fő struktúra típust különböztetünk meg:
„Konzervatív struktúra”, mely létezéséhez nem igényel külső exergia betáplálást, megmaradásához csupán a jellemző intenzív mennyiségek (pl. hőmérséklet, nyomás,) megadható határok között való tartása szükséges. Konzervatív struktúra pl.: Gerjesztés nélküli hidrogénatom, jég, vagy a holttest (kavader). A termodinamikai egyensúly megvalósulása esetén az ingadozásoknak-fluktuációknak nincs struktúra módosító-alakító hatása. A termodinamikai egyensúly egy olyan „vonzási helyzet” ahová a fluktuációk mindig visszatérnek! A termodinamikai egyensúly közelében a folyamatok lineárisok és nem alkotnak új bonyolult makroszkópikus struktúrákat.
Az energodinamika legizgalmasabb része a termodinamikai egyensúlytól távol eső viszonyok struktúrák kialakulására vonatkozó hatása,(mint a természettörténet része). A termodinamikai egyensúlytól távol eső, nem-lineáris irreverzibilis környezetben a kaotikus ingadozásoknak makroszkopikus struktúra kialakító, („strukturális információkeltő”) hatása van. Vagyis nem-lineáris irreverzibilis környezetben a kaotikus mikrokozmoszból új makroszkopikus disszipatív struktúrák - organizációk keletkeznek.
*Disszipatív struktúra” létezéséhez nem csak a jellemző intenzív mennyiségek megadható határok között való tartása szükséges, ezen kívül folyamatosan megfelelő mennyiségű, és minőségű, választékú exergia ellátást igényel. „Disszipatív struktúra” pl. szél, élő ember, emberi társadalom, stb. Az élővilág nemcsak olyan „disszipatív struktúra”, mely létezéséhez folyamatos exergia utánpótlásra szorul, de srukturális létrejötte, strukturájának fejlődése (evolúciója) is azon alapul, hogy az anyagot megfelelő intenzív jellemzők (pl. nyomás és hőmérséklet) között folyamatos exergia áram gerjeszti!
Az élővilág minden környéken disszipiatív struktúrákból épül fel. Ha ez, a jellemző intenzív mennyiségek megadható határok között való tartása mellett következik be, úgy evolúciós folyamatot észlelhetünk. Ezért nem valódi környezetvédő, hanem ökológiai értelemben vett valódi környezetkárosító analfabéta az, aki a folyamatos, megfelelő minőségű és mennyiségű exergia ellátást kihagyja, az ökológiai értelemben vett környezeti tényezők – „ökológiai miliö” - közül)
A szuperindividuális organizációkat (SIO) tekintve a környékből kiemelve csak az élővilágra érdemben ható és az élőrendszer által tolerált elemeket nevezzük ökológiai környezetnek („ökológiai miliönek”). A fizikailag ható tényezők mindig energia transzport jellegűek! Ezért is a megfelelő mennyiségű, minőségű és választékú folyamatos exergia ellátás - úgy is, mint létfeltétel - kétség kívül az ökológiai környezet része. A magyar környezetvédelmi törvényből (1995. Évi LIII. Törvény), valamint a környezetvédelmi és természetvédelmi lexikonból az „ökológiai miliö”, valamint az exergia mint környezet - vagyis a szuperindividuális organizációknak legfontosabb létfeltétele - valamiért „kimaradt”! (Ez, bizonyos üzleti érdeket kiszolgáló korrupt elemeknek, megkönnyíti a nem szénhidrogéneket használó energetika elleni üzleti célú támadásokat!) Mivel a disszipatív struktúrák létezéséhez exergia, az exergiához, jellemző intenziv mennyiségek inhomogénitása szükséges, a disszipatív struktúrák csak a termodinamikai egyensúlytól távol eső nemlíneáris ireverzibilis környezetben, a jellemző intenzív mennyiségek megadható határok között való tartása mellett, létezhetnek. Ilyen térség a Föld bioszférája is, melynek fő exergia forrása a Nap.
A disszipatív struktúrákhoz az olyan alapvető létfeltételek, mint a folyamatos, megfelelő mennyiségű, minőségű és választékú exergia ellátás, valamint a kielégítő határokkal rendelkező jellemző intenzív mennyiségek, (pl. nyomás, hőmérséklet) hozzátartoznak. (A keresztény „Miatyánkban” szereplő „mindennapi kenyerünket ad meg nekünk ma” kitételben is felismerhetjük a folyamatos, megfelelő mennyiségű, minőségű és választékú exergia ellátás fontosságát.) Az EU-ban az értelmes politika, elsősorban a fenntartható fejlődést szolgáló környezetpolitikával, mint halmazzal foglalkozik. (A környezetvédelem e halmaz, egyik részhalmaza).. Amikor „fenntartható fejlődésről” beszélünk, akkor a „tájpotenciál” fejlesztéséről van szó! ( A tájpotenciál - környezeti szempontból is alapvető fontosságú fogalmával - az önmagukat környezetvédőknek” tituláló környezetkárosító „ kőolajzöld” mozgalmárokon kívül a médiák és politikusok többnyire sincsenek tisztában.) A fenntartható fejlődés Riói 4. Elve szerint: „A fenntartható fejlődés elérése érdekében a környezet-védelemnek a fejlődési folyamat integrált részét kell alkotnia, és nem mérlegelhető attól elkülönülten.” ( Úgy lenne helyes, ha a jövőben Magyarországon sem a „kutya farka, csóválná a kutyát”! )
Az EU. Környezet politikai direktívái sem tartalmazzák az ökológiai környezet elvi fogalmát! Viszont megállapítható, hogy a Közösségi Környezeti Politika lényegében kiterjed az emberi környezet majdnem minden elemére, a természetes környezetre csakúgy, mint az ember által épített környezetre is. A környezeti tényezők (faktorok) vonatkozásában a 85/337, sz. Direktíva sokkal konkrétebb és teljesebb, mint a magyar Környezetvédelmi Törvény. A magyar Környezetvédelmi Törvénytől eltérően (amelyik valószínűleg nemzetidegen anyagi érdeket kiszolgáló megfontolásokból hagy el fontos környezeti faktorokat), a 85/337, sz. Direktíva ezt nem teszi. A környezeti faktorok e direktíva szerint a következők: Emberek, állatvilág, növényvilág, talaj, víz, levegő, éghajlat, táj, a közöttük lévő (energetikai) kölcsönhatások, anyagi értékek és a kulturális örökség. Az EU. a Maastrichti szerződés védelmi záradék beiktatásával módosította a Romai szerződés 36. Cikkelyét mely a környezetvédelem tárgyát meghatározott körre, korlátozza. E szerint a környezetvédelem körébe az emberek, az állatok és növények egészségének és életének védelme tartozik. (Ezt tekintve nemcsak a „KHVEE” döntő része, de a honvédelem is kétség kívül a környezetvédelem része!) Itt prioritási problémák is felmerülhetnek!(Pl . „ember”, vagy „bánáti bazsarózsa”?) Ezt az elsőbbségi kérdést az ember javára eldönti a fenntartható fejlődés Riói 1. sz. elve mely szerint:
„A fenntartható fejlődés érdekeinek középpontjában az emberi lények állnak. Ők jogosultak a természettel összhangban álló, egészséges és produktív életre.” A Hágai Nemzetközi Bíróság bősi ítélete 53. Cikkében hasonlókép nyilatkozik. „A környezet nem absztrakció, hanem életteret, életminőséget és magát az emberi egészséget jelenti” Ennek megfelelően a – laikus jogi vélekedésektől eltérően - környezetvédelem sem absztrakt, hanem konkrét. Ezért kőolaj-zöldek absztrakt környezetvédelme az a halandzsa egyik fajtája.!
Az elektromosság élettani hatásaival már az ókorban is sokan foglalkoztak. E téren a szakirodalom - ellentétben, a médiákban hangoztatott közkeletű feltevésekkel, mely szerint ez egy új, még ismeretlen terület - szinte áttekinthetetlené bővült. (Pl. az 1967-ben megjelent hazai műben 1471 irodalmi hivatkozás van.) Szerencsére Szalay László és Rigler András biológusképzés céljára megírt kitűnő "Biofizika" tankönyve a kérdést részletesen, - közel 300 oldal terjedelemben - tárgyalja.
A közcélú hálózatról,(„KHVEE”) származó 50 Hz-es villamos energia két alapvető módon kerül kapcsolatba a környezetével: Érintéssel galvanikus úton, és elektromágneses téren keresztül. Ezen belül megkülönböztetjük az energiatranszportra szolgáló, Poyting vektorral jellemezhető , távolsággal lassan csökkenő elektromágneses távol-teret és az a meddő jelegű Poyting vektorral nem jellemezhető (energiatranszportra alkalmatlan) távolsággal gyorsan csökkenő jellegű elektromágneses közel-teret. Az 50Hz-es elektromágneses távoltér kvantumenergiája igen kicsi, kémiai hatása nincs, melegítő hatása is elhanyagolható. .Az 50Hz-es elektrománeses- közeltér egy terheletlenül üzemelő vezeték esetén elektromos (kapacitív) jellegű és az emberi bőr Faraday kalicka hatása miatt, nem hatol be az emberi testben, viszont „elektromos megosztással” kapacitív áramot kelt. Ezért igen nagyfeszültségen való munkavégzésnél fémszálas védőruhát alkalmaznak. Az 50Hz-es elektromágneses- közeltér egy zárlatos vezeték esetén, a zárlat közelében mágneses (induktív) jellegű és alacsony frekvenciája miatt mélyen behatol az emberi szervezetbe és ott feszültséget indukál. Az 50Hz-es mágneses térerő maximálisan megengedett értéke 5mT. Ez zárlat esetén fojtótekercsek közelében, alállomások gyűjtősínje alatt és feszültség alatti munkavégzés esetén (amikor a szerelő üzemelő három vezetékközé bújva dolgozik) léphet fel. A nagyközönséget számottevő 50Hz-es mágneses tér igénybevétel villamos készülékek használatakor, illetve villamosított nagyvasúton való utazás esetén, vonatinduláskor éri.
Ha a nem ionizáló jellegű 50Hz-es elektromágneses távoltérnek elháríthatalan veszélyes hatása lenne, úgy a villamos-energiaipari szakszervezetek rég elérték volna veszélyességi pótlék fizetését! Mivel a médiák és az ügyvédek a nagyközönség felizgatásából élnek, ezért már számtalanszor hangzottak el ezzel ellentétes riogatások. A szakértői kivizsgálások ezeket mindig cáfolták. Ennek keretében mi is megkértük az orvosi Nobel-díjast kijelölő stockholmi Karolinska Intézethez tartozó „Instituted för Miljömedicin” intézet IMM-rapport 6/92 jelű, tárggyal foglalkozó, Maria Feychting-től és Anders Ahlbom-tól származó "Magnetic fields and cancer in people residing near swedish high voltage power lines" című jelentését. E megismételhetetlenül precíz, átfogó jellegű kitűnő anyagban csak a mérésekkel kapcsolatban, és a statisztikai értékeléssel kapcsolatban találtunk hibát. A mérési hibának, gyakorlati jelentősége nincs! Viszont nem vették figyelembe, Fényes Imre azon fontos megállapítását, hogy már a szóráspontosságú elemzés is semmitmondó! A Karolinska környezetegészségi Intézet jelentését villamosenergia-ipari szempontból röviden értékelve úgy véljük, hogy: egy közel félmilliós sokaság esetén 26 év alatt 690 halálozási eset közül 5 szignifikáns eset - kauzális és genetikus tudományos magyarázat nélkül (és ellentétesen az induktív és statisztikai okság elemzés eredményével) - a nagyközönség szempontjából kifejezetten megnyugtató arány. Egyet kell érteni Hauf professzor
tanulmányának alacsony frekvenciájú elektromágneses terekre vonatkozó záró következtetésével:

"Pontos tudományos kutatás alapján, az ismeretek mai állásának megfelelően és a hosszúéves gyakorlati tapasztalatok szerint az áramellátásunk területén fellépő energiatechnikai terek nem lényegesek az egészségi zavarok keltését illetően.
Ezideig a világirodalomban egyetlen olyan eset sincs, ahol a rákbetegség
előfordult és azt kielégítő valószínűséggel a villamos vagy a mágneses
terek behatására lehetne visszavezetni. Ennek ellenére még számos
nyitott kérdés van, amelyek fokozott kutatómunkát igényelnek."
Figyelembe véve, hogy az alacsony frekvenciás elektromágneses terek elsősorban a feszültség alatt és feszültség közelében dolgozó villamosenergia-ipari alkalmazottakra hatnak Hauf Professzor további kutatásokat szorgalmazó véleményével maradéktalanul egyetértünk. Ezt figyelembe véve a villamos enegiaiprban veszélyességi pótlékot csak az ionizáló sugárzással érintett atomerőműi dolgozók kapnak!

A gyógyászatban vizsgálati célra igen nagyintenzitású 1-3 T, gyenge rádiófrekvenciával modulált mágnes-tereket üzemszerűen alkalmaznak. (CT illetve PET/CT) Személyesen megtapasztaltam, hogy e gyenge rádiófrekvenciával modulált mágnes-terek alkalmasak arra, hogy egy bankkártya azonosító jeleit letöröljék!

Megítélésünk szerint a közcélú hálózati villamosenergia-ellátásnál a legnagyobb fokú veszélyeztetést a villamosenergia-forrással való galvanikus kapcsolat jelenti. Az 50Hz-es frekvenciájú „KHVEE-ben” tulajdonképpen az áram jelenti a veszélyt. A feszültség csak, azért mert érintés illetve átívelés esetén áramot kelthet. (A „villamosszék” is árammal öl.) Alapvető követelmény, hogy a feszültség alatt állónak tekintett vezetéket nemcsak hogy ne érintsék meg, de átívelési távolságra se közelítsék meg. Fontos követelmény az is, hogy szabadvezeték veszélyes közelségébe sem szabad kerülni.
A fogyasztók túlnyomó többségét kitevő kisfeszültségű hálózatról táplált fogyasztók alapvető érdeke, hogy hibaáram védőkapcsolós érintésvédelmet alkalmazzanak. Hollandiában hibaáram védőkapcsolós érintésvédelem alkalmazásának kötelező elrendelése óta az áramütésből származó halálos háztartási balesetek száma ¼ részére csökkent!

Az elektromosság biológiai hatásaival az őskor óta foglalkoznak az emberek. A különbség az, hogy a II. Világháború előtt elsősorban az elektromágnesesség pozitív hatásai, később elsősorban hátrányai kerültek előtérbe. A Nobel díjas Feynman szerint az elektromágneses térről neki sincs szemléletes képe, viszont számítással - méréssel a helyzet viszonylag jól megismerhető. A társadalom többsége annyira sem tájékozott, mint Feynman aki – többek között – az elektromágneses terek alkalmazásának ismeretéért kapott Nobel díjat. Hérakleitosz szerint „az emberek olyanok mint a kutyák, amit nem ismernek azt megugatják”. Ezt a természetes elemi félelmet – és az emberek alapvető ingerigényét - üzleti célra is felhasználják: Egyrészt uszító cikkekkel növelik az újságok példányszámát, másrészt ügyvédi bevétel fokozása céljából alaptalan bírósági ügyeket koholnak. Ezt az ügyvédek által kiötlött és médiák által támogatott „cuclit” néha magas szintű bíróságok is beveszik! (Csernobil ügyben Magyarországon – mint állítólagos „jogállamban” - született olyan jogerős ítélet, ami csak kb. 1: 100000 arányban lehet helyes, vagyis kb. 99999:1 arányban helytelen!( Jogi elvek szerint számottevő kétség esetén a vádlott javára illene ítélni!Itt ennyit elég megemlíteni állítólagos magyar „jogállamról.”)
A statisztika, rossz adatok és rossz számítás esetén is valamilyen értéket ad. De jó adatok és jó számítás estén is el kell dönteni, hogy statisztikai alapon indokolt e valamire költeni! Fényes Imre bebizonyította, hogy a szóráspontosságú mérés – a konkrét valószínűég-eloszlás ismeretétől függetlenül – semmitmondó! A médiák a pontosság mértékének közlését általában elhanyagolják, ezért igen gyakori, hogy mennyiségi-minőségi jellegű állításaiknak még az ellenkezője sem indokolt.
A különféle média szópocsékolásoktól eltérően a „KHVEE-ben” használt az elektromágneses térnek és( azon túl is az infravörös sugárzásig )- alacsony kvantum-energiája miatt - nincs daganat okozó hatása, csupán hőt keltő hatása van!
Példaként megemlítem, hogy pl.: az emberi agy minimum 20W teljesítményű infravörös sugárzást bocsát ki és ehhez képest egy mobiltelefon 1W-os mikrohullámú sugárzása elhanyagolható. Aki 1000W teljesítményű infravörös sugárzást kibocsátó villanyvasalót tart a kezében, annak nincs valódi oka arra, hogy maximum 100W sugárzási teljesítményű , csak sokkal távolabb lévő mikrohullámú adótól féljen. A zengői lokátor hőkeltő átlagos sugárzási teljesítménye kb. néhány száz kW nagyságrendű és ez sokmillió négyzetméter felületen nyelődik el, ezért fajlagos teljesítmény sűrűsége, kisebb mint 0.03mW/m2 Ezzel szemben a ”bánáti bazsarózsák” nyári exergia igényét kb. 1000W/m2 fajlagos teljesítmény sűrűségű napsugárzás elégíti ki! A lokátorsugárzás frekvenciája nagyságrendekkel kisebb mint a Napsugárzás átlagos frekvenciája, ennek következtében kvantumenergiája is sok nagyságrenddel kisebb! Zengő ügyében valakik, valamilyen gazdasági érdeket kiszolgálva (vajmiért?) nagyot „tévedtek”. A trópusokon egy meztelen fekete bőrű ember fél életét eltöltheti az alacsony szintű ionizáló sugárzást is tartalmazó hőkeltő erős napsütésben. Ezzel szemben, ha felöltözve teste egy percig hasonló intenzitású magas kvantumenergia szintű ionizáló sugárzást nyelne el, úgy abba biztosan és gyorsan belehalna. Ennek oka szerintem az, hogy Vida Gábor szerint a DNS ionizált-gerjesztett állapotban – a gerjesztés nélküli állapothoz képest - igen sok nagyságrenddel nagyobb mértékben képes mutációra.
Mint említettem „Szállíthatóságot tekintve a nyugalmi tömeg nélküli elektromágneses energiafajta „KHVEE” formája, - melynek exergia aránya 100% -os - a legkedvezőbb.” A nem elektromágneses energiafajták igen kis %-os arányú exergiájának továbbítására kedvezőtlen hatásfokkal a nagytömegű exergiahordozók közúti , vasúti és vízi úti szállítása szolgál, illetve az exergiát kényelmetlen tengelyhez kapcsolt szíj , lánchajtás és fogaskerék hajtás továbbítja. Sok helyen ezeket váltotta fel a jó hatásfokú „KHVEE”. Ezért – háttérbe szorítva az egyéb energiatranszport formákat - a „KHVEE” mind a világban, mind Magyarországon gyorsulva terjedt el. Ezért is a %-os villamos-energia igénynövekedés többnyire gyorsabb a GDP %-os növekedésénél. Szokássá vált az, az értékelési mód, hogy társadalmak fejlettségét a fajlagos villamos-energia felhasználás alapján sorolják. (A lírai költők kedvéért megemlítem, hogy József Attila megállapítása: „mert a mosónők korán halnak” nem vonatkozik az automata mosógéppel mosó emberekre.)
Mivel a társadalom - ezen belül az egyén- számára az exergia ellátás mindig létszükséglet volt („mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma!”) az exergia ellátás mindig gazdasági és politikai zsarolás eszközeként is működik. E célból tudatos megtévesztések széles skálája ma is megfigyelhető. Ezek közül ma a szénhidrogén üzleti érdekeket kiszolgáló korrupciós háló az egyik legfontosabb. Ennek tétje kb. évi 400 milliárd dollár. Ennek töredékéért is érdemes kőolajzöld „környezetvédő” mezben tallárosan hazudozni.
E szénhidrogén üzleti érdekeket kiszolgáló korrupciós háló lényege az, hogy „környeztvédő retorikával” minden olyan technikai megoldást megtámadnak, mely az ásványi szénhidrogének iránti keresletet csökkenti. Ezzel egyrészt elérik, hogy: A szénhidrogének iránti kereslet az általános gazdasági igényeknél és a népességnél gyorsabban növekszik. Fogynak a készletek. Meredeken nő a szénhidrogének ára. Ezzel párhuzamosan néhány havi késéssel nő a földgáz és a jó minőségű szén ára is. A korábban gazdaságtalannak tartott szénhidrogén kitermelési módszerekkel letermelt mezők is jó üzletté válnak és tulajdonosak sem mennek csődbe. Elégséges alap nélkül rágalmazzák a víz és atomerőműveket. Inkorrekt árpolitikával a fogyasztó számára értelmetlenné teszik az energia takarékosságot. Mivel e korrupció tétje kb. évi 400milliárd dollár, ezért ezt az eljárást világszerte letagadják, de a legjobbak világszerte felismerik.( Lásd Nicholas C. Metropolis cikkét a Természet Világa 2001. évi áprilisi számában.)

Nemcsak szénhidrogén vonatkozásában, de az esetek többségében is reálgazdaságossági számításoknál, nélkülözik a közgazdaságtudomány (Samuelson, Friedman) álláspontját: Természetes monopóliumoknál – ahol kizárt a szabad verseny – piacosításról fecsegnek és elégséges közgazdasági alap nélküli - jogszabályokat alkalmaznak. Ezen kívül pl. kb. 3 %/év korrekt reálkamatláb helyett ennek sokszorosával számolnak, és ezzel számos valójában kedvező gazdaságos módszerek alkalmazását tüntetik fel rossz színben. (Magyarországon a korrekt kb. 3 %/év reálkamatláb helyett Bródy A. 12,5 %/évet, Rabár úr köre 20%/évet, Bokros L. 30%/évet tartott helyesnek. Tardos Márton, Bokros L. 30%-os közgazdaságtudományi szempontból botrányos követelményét kommentálva közölte, hogy még a 10%-os követelmény is jó lenne. A kis hazánkban senkink sem tűnt fel e kiáltó ellentmondás és Bokros Lajost ma is kitűnő közgazdasági zseninek, „szakértői kormányfői poszt” vármányosának tartják. Szegény Magyarország!).
A szénhidrogén üzleti érdekek gátlástalan vigécei manapság is keményen megtévesztenek, és megrágalmaznak, akadályoznak más szénhidrogén iránti keresletet csökkentő megoldásokat is mint pl.: Metróépítés, autópálya építés, hajózás, mezőgazdaság fejlesztés, fűtőerőművek, stb., stb.

1989. évben - az akkori önköltségszámítási szabályok szerint - Magyarországon az erőművek fajlagos önköltsége Fillér/kWh-ban a következő volt:
Szénerőművek: 217,9,
Szénhidrogén-erőművek:159,7,
Víz-erőművek: 147,7.
Atomerőmű: 49.8.
Az értékesített hő fajlagos önköltsége 1989. évben Magyarországon Ft / GJ alaperőműveknél a következő határok között volt:
Szenes-erőművek: 194,1-309,7,
Szénhidrogénes - erőművek: 170,0-249,7,
Atomerőmű:99,9.
Ennek ellenére 1990 és 2006 között a szénhidrogén üzleti körök vigécei üldözték a Bős-Nagymaros vízerőműrendszert és rágalmazták az atomerőműveket, mellesleg áskálódtak a metróépítés és az autópálya építés ellen, és visszataszító agitációt folytatnak a folyamhajózással szemben. A kőolajüzlet érdekében elvetették az olcsóbbat és környezeti szempontból kedvezőbbet és pártfogolták a drágábbat és emberi élet kioltására alkalmasat! Ugyan ők ma természetesnek tüntetik fel a szénhidrogének szerintem kivételes áremelkedését. Azt állították, hogy a Bős-Nagymaros vízerőműrendszer 100 év múlva sem térül meg. Ezzel szemben a Bősi rész megépült és 10 év alatt már magtérült! A magyar „közgazdászok” ezt a 1:10 arányú félrevezetést pirulás nélkül elhallgatják! A Bős-Nagymaros vízerőműrendszer szerződés ügyében a Hágai Nemzetközi Birósághoz fordultak, aki mind az öt magyar érvet elutasította és a Nemzetközi Biróság úgy határozott, hogy az 1977. évi szerződés és mellékletei érvényben van, és „lex speciálisként”ma is uralja felek közötti viszonyt. A magyar kormányok – semmibe-véve a hágai ítélet 5. cikkében foglalt kötelezettségüket, az alkotmány 7.1 pontját, megszegve hivatali esküjüket - nem építtetik a Nagymarosi gátat. A vízenergia tovább rombolja a medret, fűti a világűrt és helyette tömeges emberhalálozást okozó mérgező gázokat kibocsátó fosszilis erőműveket alkalmaznak és erről az emberölő környezet károsításról, széles körben azt mesélik hogy ez a „Környezetvédelem”! A Hágai Nemzetközi Bíróság úgy rendelkezett, hogy az 1977, évi szerződés valamennyi célkitűzését meg kell valósítani! Az 1977. évi szerződés preambulumából legalább nyolc ilyen célkitűzés ismerhető fel!. Ezek közül kettő (a Duna vízenergiájának hasznosítása, és az európai normáknak megfelelő hajózás) csak az alsó vízlépcső megépítésével lehetséges. A szénhidrogén üzleti érdekeket kiszolgáló vigécek – ezt felismerve – manapság a nemzetközi egyezményekben rögzített – Duna-hajózási normákat támadják. E hajózási analfabéták szerint az uszályok maximum 2, 5m-es merülési mélysége már gigantikus! (E média szerkesztőségekben csücsülő korrupcióra hajlamos fickóknak szerintem az a sajtóútján terjesztett gigantomániája, hogy az európai hajózási szakemberek kellő körültekintés nélkül, összeesküvésszerűen nagyzási hóbortba esve állapították meg az uszályok maximális merülési mélységét!)
Világszerte ókor-óta elismert elv, hogy hajózni muszáj! A Hágai Nemzetközi Bíróság célkitűzések teljesítésével foglalkozó ítélete szerint hajózni a Magyarországi Duna szakaszokon is muszáj! Ezzel szemben áll a szénhidrogén üzleti érdekeket kiszolgáló korrupt média vigécek alaptalan állítása: „Hajózni nem muszáj” A kőolajvezetékeknek és földgázvezetékeknek is van illetve mindig lesz olyan csapja melyet nem a magyarok kezelnek! A legdrágább energia a hiányzó energia! Bár a jóminőségű szén ára párhuzamosan nő a szénhidrogénekkel, az exergia ellátás biztonsága érdekében alapvető magyar érdek a jó minőségű szénhez való olcsó hozzájutás is! Ehhez a Magyarországi Duna szakaszokon is biztosítani kell, az európai követelményeknek megfelelő hajózást.
Valakik a szénhidrogén üzleti érdekeket kiszolgáló korrupció érdekében jó két évtizede világszerte tévútra terelik az exergia ellátást. Ezzel ártanak a nemzeteknek és az egész emberiségnek!
E galád eljárás gyümölcse beérett! A Magyar Tudomány 2006. évi 1. számában megjelent Bárdossy György és által írt cikk 4. ábrája szerint, a világ szénhidrogén ellátása a jelenlegi feltételek mellett napjainkban fordulóponthoz ért és eléri a kb. 30.2 gigabarrel/év csúcsot. Kb. 2050. évre a szénhidrogén kínálat (ceteris – paribus) várhatóan 12.6 gigabarrel/év értékre csökken. Ezzel szemben a szénhidrogén iránti kereslet – ha csupán a Kínai Népköztársaságot tekintjük - meredeken tovább nő. A kereslet nő, a kínálat csökken, ezért a szénhidrogén árak nagyot fognak nőni. Ez nem jelenti azt, hogy 2050-ben a folyékony szénhidrogén kínálat csupán a jelenlegi érték 42%-a lenne. Ez csupán arra utal, hogy a folyékony szénhidrogének termelése, igen költséges vonatkozásokban is megindul és az emberiség rákényszerül, hogy a szénhidrogén üzleti érdekeket kiszolgáló mai korrupt megtévesztéseket semmibe vegye. A vízenergiát hasznosítani, az atomenergiát alkalmazni kell és a közlekedést és szállítást ésszerű alapokra kell helyezni. Ezért manpság az USA-ban az atomerőművek számának megduplázását tervezik. E helyzet uralása is a magyar kormányzat nagy feladata lenne, de erről ma - a reformprogramok kidolgozása idején – a politikában és médiában egy árva szó sem esik! Ennek hiányát jogosan szükségesnek tartom állandóan hangsúlyozni.
Mivel az energiaellátás fejlesztése területén, még mindig a minden idők legnagyobb korrupciójának vigécei a meghatározók és a magyar politika és média elit úgy tesz, hogy erről semmit sem tud és ezért ellene – a panelprogramtól eltekintve - szinte semmit sem tesz, az „energetikai fekete leves” a 2008 utáni évtizedekre lesz növekvő súllyal lesz jellemző!
Magyarországon a kormány és az ellenzék négy évenként felületesen azt vizsgálja, hogy mit rontottak el? De hogy hosszú évek óta mindegyikük mit hibázott arról hallgatnak! Teljesség igénye nélkül megemlítem a szerintem legfontosabbakat:
* A társadalomnak folyamatosan megfelelő mennyiségű és minőségű exergia ellátásra lenne szüksége. A társadalmi szempontból optimális exergia ellátás biztosítását a szénhidrogén üzleti érdeket kiszolgáló korrupt politikusi és média vigécek, és energetikai analfabéták akadályozzák
*Magyarországon a tulajdonosi érdekek dominálnak és a minden érték egyedüli forrása, a munka érdekei háttérbe szorulnak.
* Magyarországon a munkanélküliséget - a rendszerváltás óta a burzsoázia diktatúrája keretében - a munkavállalók megfélemlítésének eszközeként alkalmazzák! Az időnként szükséges megszorítások létjogosultságát, csak a teljes foglalkoztatásra és az igazságos jövedelemelosztásra való politikusi törekvés alapozná meg! Az egylépcsős személyi jövedelem adózáshoz igazságos jövedelemelosztás tartozna!
* A magas-színvonalú munkához, - Herbert Simon szerint is legalább 10 év - gyakorlat kell. A magyar kapitalizmus ezt - szerintem tudatosan – nem biztosítja. mielőtt az ember szakemberré válna az utcára teszik. Ezért a magyar társadalom munka színvonala alacsonyabb, mint ez az átlagos iskolai végzettségéből következne , ezért jelene és jövője az indokoltnál erősebben ki van szolgáltatva az idegen globalizációs erőknek.
* A társadalmi érdekből helyes reálgazdaságossági számítások a gyakorlatban hiányoznak.! Nem foglakoznak azzal, hogy mit mond erről Neuman János, Friedman, vagy Samuelson! Nem a társadalom, hanem a tulajdonosok érdekeit nézik! Ha egy magyar miniszter, vagy MNB elnök gazdaságosságról beszél, szerintem véletlen, ha igazat szól!
* A „New Dael”-től kezdve a Japán és NSzK „gazdasági csodáig” a kapitalista országok is állami tervezést folytattak, és a gazdasági folyamatokba kisebb - nagyobb mértékben beavatkoztak!
A hálózati villamos energia ellátás az emberközpontú „ökológiai környezet” - mint disszipatív struktúra( „Tájpotenciál”) része az emberiség exergia igényének kielégítésére szolgál. Ha a „tájpotenciál” fejlődését tekintjük, azon belül a villamosenergia-igények fejlődése az átlagosnál gyorsabb. Ez a jövőben fokozottan így lesz! Magyar nemzeti szempontból teljesen elhibázott lenne olyan villamos-energiaellátást fejleszteni, mely nem a korrekt gazdasági-technikai mérlegelésen, hanem szénhidrogén üzleti érdekek korrupt támogatásán alapul!
Magyarországon a községek és városok száma 3270 volt. Ebből 1888-tól 1920-ig 184-et, 1944-ig 1322-öt, vagyis 40%-ot villamosítottak. (Helységeken belül a villamosítás nem volt teljes). Az első magyar Villamos Energia Törvényt (példamutató formában!) 1931-ben alkották meg és 1962-ig volt érvényben. Az igen heterogén felépítésű villamos-energiaipart 1948-ban államosították és nagyjából 1951-ben alakult ki a jelenlegi szervezet őse. Ezzel megkezdődött az országos együttműködő rendszer kialakítása és szabványosítással, valamint típustervezéssel KHVEE” egységesítése. Magyarországon a szabványosítást villamos energiaiparban kezdték el! (A MEE-től átvett MSZ 1. sz. magyar szabvány a villamos hálózatok, feszültségével és periódusszámával foglalkozott.) 1951-ben egyetlen füzetként elkészült az MNOSZ 1951-151 szabadvezeték szabvány is. Ennek preambuluma az első szabványszerű magyar környezet és természetvédelmi szabályozás! Később a 151-es szabványt kilenc füzetre tagolták, ezekbe környezet és természetvédelmi szabályozás már részletezve került bele. A városok és községek villamosítása 1963-ban fejeződött be, majd „külterületi lakott helyek”, „mezőgazdasági üzemegységek” villamosításával folytatódott. Az így kialakult hálózatokra támaszkodott1967-után a tanyavillamosítás, (mely teljesen még ma sem fejeződött be).
A háztartási villamos- energia fogyasztók száma 1951-ben 1167 ezer volt (ebből 474 ezer a Budapest Fővárosi Elektromos Művek), 1988-ben 4258ezer volt (ebből 1096 ezer a BFEM). A növekedés 3091 ezer fogyasztó csatlakozása (265%)! Valamennyi fogyasztó ellátását 1951.-évben 36944 km, 1988. évben 142670km, nagy, közép és kisfeszültségű hálózat szolgálta. A hálózathossz növekedés 105726km (286%) . A fajlagos háztartási villamos-energiafogyasztás 1952-évben Budapesten 249kWh/fogyasztó, vidéken 83kWh/fogyasztó volt, 1988-évben ez Budapesten 22283Wh/fogyasztó, vidéken 1846kWh/fogyasztó volt! Az összes rendelkezésre álló villamos-energia 1951-ben 3595 millió kWh, 1988-ban 40525 millió kWh volt. A növekedés 36930 millió kWh (1027%)! (1938-ban az összes rendelkezésre álló villamos-energia 1400 millió kWh, 1945-ben 760 millió kWh volt!). 1951-ben az éves maximális csúcsterhelés 569MW, 1988-ban 6523MW-volt. A növekedés 5954MW (1046%). A magyar erőművek beépített teljesítménye (BT) 1951-ben 782MW, 1988-ban 7159MW volt. (Növekmény 6377MW (815%)! Ezen kívül 1988-ban 1725MW import teljesítményt is igénybe vettünk!)
Mindezen berendezéseket 1988-ban teljes munkaidőben 38787 fő üzemeltette, felújította, rekonstruálta, tervezte és kivitelezte. Ezek közül több mint 35000 fő (a munkások és műszakiak) rendszeresen valamilyen szintű biztonságtechnikai vizsgára volt kötelezve! A villamos energiaipari szakemberek munkájuk ellátása feltételeként, néhány évenként megismétlődő biztonságtechnikai vizsgákon vesznek részt. A vizsga tárgya a létesítési és üzemeltetési előírások, szabványok, szabályzatok ismerete. A vizsga célja a személyzet, a környezet, és az ellátásbiztonság védelméhez szükséges ismeretekről való meggyőződés. A villamos energiaipari szakemberek munkájuk ellátása során, nemcsak közvetlen kapcsolatban állnak az ökológiai értelemben vett környezettel, de annak egyben tevékeny részei is. A „KHVEE” törvény szerint is „veszélyes iparág”, ahol a veszély tudatosítása nem mások riogatása, hanem a dolgozók és a nagyközönség helyes tájékoztatása céljából történik. Említést érdemel, hogy a fejlett társadalmakban nemcsak a villamosenergia-ellátás a „veszélyes üzem”, de komoly környezeti kockázatokat jelent a villamosenergia-ellátás hiánya is!
A KHVEE-nek beláthatatlanul gazdag jövője van! Az villamos-energia forrása és nyelője, szinte sohasem esik egybe. A szélenergia és napenergia nyerés lehetősége időszakos, ezért az üzembiztos ellátáshoz a KHVEE-ben tartalék kapacitással kell rendelkezni. Pl. a személygépkocsik üzemeltetéséhez távlatilag tüzelőanyag elemeket fognak használni, melyek feltöltéséhez villamos-energiaelosztó hálózat szükséges. A rendkívül nagy beruházási költségű tenyésztő reaktoros atomerőművekhez erős hálózati csatlakozásra van szükség! Épeszű, korrekt politikusok esetén szerintem a KHVEE jövője biztosítva van.

Területi elosztást tekintve a „KHVEE” szinte az egész országot lefedi. A munkatársainak több mint 90%-a, naponta közvetlen kapcsoltban van a természettel, tudja kezelni a térképeket, ismeri a tájat és a táj történelmét. Nincs elvi problémája, hogy pihenő idejében családjával hová menjen kirándulni. Munkatársaink jelentős része, sportszerűen – versenyszerűen év közben is szívesen összeméri a tájról és természetről szóló ismereteit másokkal. A „KHVEE” által támogatott egyesületek évente többször szerveznek, versenyeket, valamint kirándulásokat, tanulmányutakat az országon belüli és más magyar tájakra. Így érhető, hogy az országban 1951óta ma is élő mozgalom, a Villamos energiaipari Országos Természetbarát Találkozók (VOT) rendszere. Ezeket az érintett közigazgatási egységek és területi civil szerveződések is szívesen támogatják. A VOT-ra való közös oda és visszautazás programjai is az ország jobb megismerését segíti. VOT –on a jó eredmények elérése érdekében nemcsak futni, tájékozódni kell tudni, de ismerni kell, a táj élővilágát, védett értékeit és történelmét is. Ehhez, előzetesen sokat kell tanulni, és a helyszínen nem csak nézni, hanem látni kell. A VOT-okon általában az derül ki, hogy versenyzőink jobban ismerik a városok történelmét, a védett természeti értékeket, mint a helybéliek többsége. A felkészülés a kihirdetett eredményekben a többség számára nem mutatkozik meg! 60-90 csapat közül csak egy lehet az első. A többiek számára a jutalom a felkészüléskor, valamint a versenyen, megszerzett helyi és általános ismeretekben rejlik. Az is megmaradó emlék, hogy a versenyek előtt és után, kikkel hová mentünk és miről beszélgettünk. A Villamos-energiaipari Országos Természetbarát Találkozókon széleskörű értékes tapasztalatcsere is folyik.
Míg a villamos-energiaipar üzemi személyzete rendszeres színvonalas biztonságtechnikai vizsgára van kötelezve ugyanez a privatizáció utáni tulajdonosi és állami vezetésre, nem vonatkozik! A laikus demagógok akármiért – még saját helyzetük megrontásáért is - tüntethetnek. Az állami vezetők – az ateisták is! - széleskörűen azt hiszik, akinek az Isten hivatalt ad, annak észt is ad, ezért téveszméiket, hülyeségeiket, gazdasági-politikai érdekeiket, ráerőltethetik a nagyközönségre.
Manapság hiába ad észt a Jó Isten, egy ember a világ nagyszámú megismerésre érdemes ismeretei között, akkor sem tudna eligazodni, ha millió élete lenne. (De élete mindenkinek csupán egy van!) A baj az, hogy amit a többségnek illene ismerni, azt a döntő többség azt sem ismeri. Ez nem csak az egyetemet végzettek döntő többségére, de még az akadémikusok nagy részére is vonatkozik! Ahhoz, hogy megtudjuk mi az, amit a többségnek illene ismerni az ismerteket fontosság szerint rangsorolni kellene. Sajnos az emberek igazán fontosnak, csak azokat az ismereteket tartják fontosnak amit ők tudnak, vagy valamiért azt hiszik, hogy - mivel valamikor felületesen foglalkoztak vele, vagy a régmúltban nekik megtanították - ők tudják.! (Ez gátlástalanná teszi őket és valódi szakértelmüktől távol eső kérdésekben is, téveszméiket ráerőltetik a nagyközönségre.)
A világban-létben való eligazodáshoz, a lét szempontjából fontos kérdések rangsorának eldöntéséhez léttani (ontológiai) ismeretekre van szükség. Ez példáúl
A létrétegek, ezen belül a bioszféra kialakulásának története, Konrad Lorenz szerint, egy evolúciós történet!





Mivel a világ fizikailag energiából áll, illene tudniuk, hogy mi az „Energia”



Irodalomjegyzék helyett megemlítem, hogy különböző tudományágakat tekintve elsősorban kikre támaszkodtam:
Energodinamika: Fényes Imre , Harmata András, Szűcs Ervin , Marx György. Villamosságtan: Fodor György, Simonyi Károly. Evolúciós rendszerek elmélete : Csányi Vilmos, Konrad Lorenz. Tájpotenciálelmélet : Ghimessy László. Ökológiai környezeti kérdések: Juhász Nagy Pál. Filozófia alapproblémái és ontológia: Simon Ferenc és Nikolai Hartman.
A „szubsztancia” alatt a nem keletkező és el nem múló anyagi létezőt, „ attribitum „ alatt a szubsztancia lényegi, fizikai jellemzőit értem. A „ceteris paribus” kifejezés minden egyebet változatlannak tekintő jellegre utal.

Szeged 2006-07-01

Fejér Levente





Letöltés dokumentum formátumban is !
és
RTF-ben is !
vagy
PDF-ben is !










© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2008-11-03 (1292 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.26 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::