Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
A Magyarország jelentős vízgazdálkodási kérdései c. vitaanyag: TISZA fejezetével kapcsolatos véleményünk
Szilvássy Zoltán




A Magyarország jelentős vízgazdálkodási kérdései c.
VITAANYAG
TISZA
fejezetével kapcsolatos véleményünket
az alábbiakban adjuk meg.

Egyetértünk azzal a megállapítással, hogy az egyre magasabb árvízszinteket a folyó vízlevezető képességének romlása okozza. A romlás elsődleges oka azonban a meder karbantartásához szükséges „anyagi források” hiánya, és csak másodsorban a duzzasztást előidéző emberi tevékenységek hatása.

Kivételt képez a Tivadari szakasz és a tarpai gátszakadás. Az 1948 – 49 szilveszteri, gátszakadás után a VITUKI modellvizsgálatai kimutatták, hogy a vízszint emelkedését, és ezzel a szakadást, a túlfejle(szte)tt kanyar által okozott duzzasztás idézte elő, sőt javaslatot is tettek a kanyar vonalozásának módosítására. A javaslat azonban a strand és kemping áthelyezését tette volna szükségessé, ezért – nyilván az egységes társadalmi értékrend értelmében - nem valósult meg és a 80-90 cm-es duzzasztás előidézte a 2001 évi szakadást. A tivadari kanyar átvonalozása ismét elmaradt. Remélhetőleg a szakadás újabb fél évszázad elteltével nem ismétlődik meg

A tiszai hullámtér vízlevezető képességének csökkenésében azonban egy harmadik tényező is – lehet, hogy döntő – szerepet játszott, nevezetesen a Körösök, a Maros és a Duna egyidejű árvizének visszaduzzasztó hatása (az alulról felfelé terjedő tetőzés). Kérdés, hogy ilyen esetekben a tervezett vésztározók hatásosak-e, és ha igen mennyire, mert korábban telnek meg. Olyan helyzet is előállhat, hogy a vésztározó eredetinél jóval hosszabb, ritkán igénybevett hátsó töltésén, gyakorlatilag „alvó-gáton” kell védekezni.

„A gátak végtelenségig emelése” valóban nem lehetséges. A tiszamenti töltések azonban méreteiket és anyagukat tekintve túlméretezettek. Tengelyvonalukban kb. 2.5 m mélyégig megrepedt, gyakorlatilag megfelezett töltések, hosszú gátszakaszok is „árvízi jelenségek” nélkül álltak ellen tartósan az 1970 évi tetőző víznek. Védőképességük bizonytalansága az építés és a „konjunkturális fejlesztések” idején egyaránt fennálló pénzhiány miatt elkövetett ismeretlen, feltáratlan de árvizek idején jelentkező hibáknak tulajdonítható. Az aggályosnak ítélt szakaszok rangsorolása után a vízoldali töltéstest kisebbmérvű megbontásával és a talaj szakszerű, ismételt beépítésével a védőképesség szelvénybővítés nélkül is jelentősen fokozható és a töltés legalább 1.0 – 1.5 m-el magasítható lenne. Más műszaki megoldások is lehetségesek.

A vízlevezető képesség növelésére a VKI által szorgalmazott vízgyűjtő-gazdálkodási terv és az ötoldalú nemzetközi együttműködés keretében arra kellene törekedni, hogy rendkívüli árvizek esetén a Vaskapu duzzasztásának csökkentésével növeljék az Alsó-Tiszán a felszín esését.

A Tiszalöki és a Kiskörei duzzasztóművek elválasztó pilléreiben kialakított hallépcsőkben felszerelt érzékelők jelzési szerint ezeket a halak megtalálják és használják, ezért hosszirányú vándorlásukkal szemben nem képeznek akadályt.

Érdeklődéssel várnánk javaslatokat arra vonatkozóan, hogy a jelenlegi „nem megfelelő” mederállapotok és mederformák helyett milyen megoldással, vagy megoldásokkal kellene (lehetne) a kiöntés nélküli vízszállító képességet biztosítani?

Javasoljuk a Bökényi zsilip és a Csongrádi Vízlépcső „helyi közösségek kezdeményezésének megfelelő” mielőbbi megépítését. Ezek már a közeljövőben is elősegítenék a Dél-alföld mezőgazdasági terményeinek olcsó, vízi úton történő piacrajuttatását, távlatilag a Duna-Tisza csatorna fogadóbögéjét képeznék és hozzájárulnának az öntözéses gazdálkodás elősegítéséhez a klimatológusok által előre jelzett vízhiányos időkben.

Budapest, 2008. június

Szilvássy Zoltán
okl. mérnök









© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2008-12-17 (816 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.26 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::