Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Új atomkorszak küszöbén a világ
Szilvássy Zoltán




Az atomerőművek iránt a múlt század 70-es éveiben tapasztalható lelkesedés az amerikai Pennsylvania állambeli Three Mile Island erőműben, 1979-ben bekövetkezett baleset, majd az 1986 évi Csernobili katasztrófa miatt a nyugati világ nagy részében lelanyhult.

A szakértelem hiánya, párosulva egyes (szénhidrogén) érdekcsoportokat kiszolgáló (zöld) politikusok gátlástalan rágalomhadjárata által szított félelemmel és bizalmatlansággal, túl szigorú szabályozást, elhúzódó, bizonytalan kimenetelű engedélyezési eljárásokat eredményezett, ami növelte az atomerőművek eleve magas beruházási költségeit, sőt megakadályozta épülőfélben lévő reaktorok befejezését is. Egyes csődbement szolgáltatók konszolidációja dollármilliárdokat emésztett fel.



Voltak (vannak) azonban országok, ahol a felelős vezetőkön és a nagyközönségen az ilyen hisztéria-propaganda nem fogott. Franciaországban, pl. 59 atomerőmű termeli az elektromos energia 78%-át, míg 22%-ának nagy részét a Rhône vízlépcsői, valamint az Alpok és a Pireneusok vízerőművei szolgáltatják. Ezek jelentős térfogatú és szivattyús tározással kombinált tározói biztosítják a hálózat rugalmas alkalmazkodását az igények ingadozásaihoz. Ennek köszönhetően Franciaország alig szorul olaj-, vagy földgáz-importra.



Atomerőművek épültek a „keleti blokk” országaiban is. Az energiaéhes ázsiai országok sem akartak lemaradni a versenyben. Jelenleg 439 reaktor termeli meg a világ villamos energiájának 15%-át. Világszerte 31 reaktor van épülőben és sokkal többnek tervezése folyik, úgyhogy 370 GW kapacitásuk 2030-ig várhatóan 520 GW-ra nő. A fosszilis energiahordozókra tervezett „széndioxid-adó” bevezetése a folyamatot meggyorsíthatja. Kína egyszerre négy Westinghouse atomerőművet rendelt és India is több reaktort épít egyidejűleg. Ezek az országok 15 év alatt meg kívánják sokszorozni atomerőműveik kapacitását. Atomprogramok indulnak Törökországban, Vietnamban, Dél-Afrikában és Dél-Amerikában.



A szemlélet átalakulása Amerikában a leglátványosabb, ahol az engedélyező hatósághoz (NRC – Nuclear Regulatory Commission) a közeljövőben 27 új-generációs atomerőmű iránti kérelmet nyújtanak be. A magyar elvi vízjogi engedélyhez hasonló „elvi engedélyt” kért négy vállalat további helyszínekre. A hosszú átfutási időt igénylő szerkezetek gyártását már megrendelték.

Európában francia reaktor épül - a megújuló „zöld” energiaforrások reményében 20 éve atom-moratóriumot elrendelt - Finnországban is. Az angol kormány az engedélyezési eljárás megreformálását helyezte folyamatba, míg a gazdag uránkészletekkel rendelkező Ausztrália miniszterelnöke is kijelentette, hogy „atom nélkül nem megy”.



A szemléletváltás a megváltozott geopolitikai helyzetre, a műszaki fejlesztés eredményeire, a gazdasági háttér kedvező alakulására és a környezetvédők nagy részének kijózanodására vezethető vissza.



A nyugati kormányok aggódva vették tudomásul, hogy a világ olaj- és földgáz-készleteinek túlnyomó része fölött ellenséges, vagy ingatag kormányok rendelkeznek, és ezeknek vannak kiszolgáltatva. Ezzel szemben az atomerőművek nyersanyagának, az uránnak gazdag előfordulásai Ausztráliában és Kanadában találhatók. Bár az urán ára a 2007. januári kb. 140 $/kg-ról július közepéig duplájára nőtt, az élénkülő kereslet további feltárásokat ösztönöz.



Az erőművek szerkezeteinek egyszerűsítése és egységesítése csökkentette az erőmű-beruházások háromnegyedét kitevő építési költségeket, de a karbantartási és javítási költségeket is. A leállások gyakorisága nagymértékben csökkent, pl. az amerikai atomerőművek kihasználtsága a 70-es évek 50%-áról 90%-ra nőtt. Új biztonsági megoldások rendellenesség esetén önműködően leállítják a reaktort.

Amerikában a nem-radioaktív komponensek, pl. a gőzturbinák korszerűsítése és feljavítása az erőművek összteljesítményét kereken 5000 MW-al fokozta. Ezzel párhuzamosan az illetékes hatóság engedélyezte a reaktorok üzemidejének 20 évvel történő meghosszabbítását.



A reaktorokat gyártó vállalatok, pl. Amerikában a General Electric és a Westinghouse, Franciaországban az AREVA, az új 1500 MW körüli teljesítményű blokkokra típus-engedélyeket szereztek, ami az engedélyezési eljárást lerövidíti és ez által a beruházási költségeket jelentősen csökkenti. A nagyaktivitású, hosszú felezési idejű hulladékot nem tárolják, hanem ujrafeldolgozva „gyors”-reaktorok fűtőanyagként hasznosítják, ezáltal adott mennyiségű uránból sokkal több energia nyerhető és a keletkező hulladék rövidebb tárolást igényel. Az eljárás széleskörű alkalmazásával a már ismert uránkészletek is gyakorlatilag kimeríthetetlenné válnának.



Az elektromos áram árát a gázüzemű csúcserőművek üzemanyagának, azaz a földgáznak az olajhoz kötött ára határozza meg. Mivel ez az ár eddig elképzelhetetlen magasságokba szökött és mérséklődése alig várható, a reaktorok (a meglévő, már amortizált reaktorok is) az árammal együtt hatalmas nyereséget termelnek. Az újabb, a műszaki fejlesztés eredményeinek köszönhetően jóval olcsóbb reaktorok az atomerőművek gazdaságossági mutatóit vonzóvá tették a beruházók számára.



A globális felmelegedés elleni védekezés elkerülhetetlen voltának növekvő felismerése is hozzájárult az atomenergiával kapcsolatos szemlélet megváltozásához. Már csak a legmegátalkodottabb

zöld környezetvédők nem hajlandók tudomásul venni, hogy a kibocsátásmentes megújuló energiaforrások még beláthatatlan ideig hiú ábrándok maradnak, és hogy a rohamosan szaporodó klíma-berendezések teljesítményigénye „takarékoskodással” nem elégíthető ki.



A klímavédelem nemzetközi elvárásainak egyedül a víz- és az atomenergia (lehetőleg szivattyús energiatározással kombinálva) képes megfelelni. Jelenleg csak az atomenergia teszi lehetővé annak a nagymennyiségű alapenergiának a megtermelését, amely tisztább a szénnél, sokkal olcsóbb a földgáznál és megbízhatóbb a szélnél. A Nemzetközi Atomenergia Hivatal szerint: az üvegházhatású gázok szén-egyenértéke kilowattóránként atom-, víz- és szélenergia esetén 0, napenergia esetén 10-25, földgáz esetén 110-220, szén esetén 200-360 gramm.



Az olcsó, tiszta atomenergia tenné lehetővé a kémiai Nobel-díjas Oláh György által kidolgozott, széndioxidból metanol üzemanyagot előállító (!) technológia iparszerű bevezetését. Kínában jelenleg száz, évi kétmillió tonna kapacitású metanol gyárat építenek. (Molnár Csaba: Kőolaj és földgáz után: metanolgazdaság, Better kiadó, 2007.)



A típus-engedély révén lerövidített engedélyezési folyamat felvillantja a reményt, hogy hazánkban sem kell évtized(ek)et várni a Paks működési engedélyének meghosszabbítására és a bővítés beruházásának megkezdésére. Lehet, hogy látogatása alkalmával francia AREVA (EU engedélyes, tehát hazánkban is engedélyezett) típusú blokko(ka)t ajánlott megvételre Sárközy miniszterelnök úr is?



Szilvássy Zoltán

okl.mérnök









© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2008-12-20 (783 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.28 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::