Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
MEE Vándorgyűlés /Kerényi A. Ödön és Bencsik János /
Kerényi A. Ödön




----- Original Message -----
From: kerenyia1@t-online.hu
To: Bencsik János
Cc: Kovács András ; Juhos László ; Pálos László ; peteril Péteri ; Szeredi István ; 'Bányai István' ; dr. Kozák Miklós ; Szabó Benjamin ; 'Ujhelyi Géza' ; hamvasi@npp.hu ; Pónya Mónika
Sent: Thursday, September 15, 2011 12:27 PM
Subject: MEE Vándorgyűlés

Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves János!

A MEE szegedi vándorgyűlésen a kerekasztal után, időhiány miatt, nem volt mód a tervezett hozzászólásom elmondására.
Lényege az lett volna,hogy előadásod szerint a távlati energia koncepcióban a megújuló energiák hasznosítása kiemelten szerepel ugyan, de nem tartalmazza a Duna vízerő potenciáljának igénybevételét. Ez hazánkban 4 TWh megújuló vízenergiát jelent, ami a legnagyobb lehetőség az EU irányelvek teljesítése terén is. A 4 TWh ból a Bősi Vízerőmű termelésének vízjog szerint 1/3-a azaz 1 TWh azonnal rendelkezésre állna, amint a hágai nemzetközi Bíróság 1997. évi ítélete szerint, az érvényben maradt az 1977. évi Bős - Nagymaros Vízlépcső rendszer (BNV) szerződés és ennek teljesítése érdekében a szlovák féllel nem állapodunk meg a Nagymarosi Vízerőmű újra építésében. Amíg ez nem történik meg a bősi termelés a szlovák félnél marad. A további 3 TWh a Nagymarosi, az Adonyi és Fajszi Vízerőmű éves termelése lenne.

Ez a lehetőség indokolttá teszi, hogy az energia koncepció általad ismertetett három fő bázisának sorrendjében a „zöld energiát” tehát a megújulókat tegyük az első helyre. Másodikként a hazai lignit kincs jó hatásfokú hasznosítása, harmadikként a Paksi Atomerőmű élettartam hosszabbítása és bővítése legyen az időben is megvalósítható, fontossági sorrend.

Jól ismerem véleményedet , miszerint az NFM a kormány álláspontját köteles tiszteletben tartani. Ezért csatolom levelemet és annak mellékletét, amit Orbán Viktor miniszterelnök úrnak írtam, amelyben döntését kértem az 1990.-ben kialakult téves Duna stratégia megváltoztatásában, mivel a téma négy minisztériumát is érinti, amelyek eltérően vélekednek az ügyről.
Kérem , hogy a NFM ismét kísérelje meg a miniszterelnök úr véleményét az ország érdekét szolgáló Duna stratégia támogatására rábírni. A jelenleg jóváhagyott változat ugyanis, súlyos hátrányokat okoz Magyarországnak. Bár ez irányú tömör tanulmányom ismeretes előtted., biztonságból, ismételten mellkelem.
Elnézést kérek, hogy meggyőződésemet konokul képviselem, de Állami Díjam kötelez hazánk jobb jövőjét biztosító kormány döntések sürgetésére.

Tisztelettel üdvözöl
Kerényi A. Ödön vasdiplomás gépészmérnök (Ödön Bá’)

---------------------------------------------------------------------

Feladó: kerenyia1@t-online.hu

Küldve: 2010. július 28. 16:32

Címzett: 'viktor.orban@meh.gov.hu'

Másolatot kap: 'tibor.navracsics@kim.gov.hu'; 'gyorgy.matolcsy@ngm.gov.hu'; 'tamas.fellegi@nfm.gov.hu'; 'sandor.fazekas@vfm.gov.hu'; 'Mártha Imre'; Tari Gábor (tari@mavir.hu); dr. Gerse Károly; 'Juhos László'; ISTVAN TELEGDY (logcluster@hormail.co.uk); Bakács István ; Kovács András; Szeredi István (iszeredi@mvm.hu); 'Újhelyi Géza'; 'mail.ete@mtesz.hu'; aszodi@reak.bme.hu

Tárgy: Duna stratégia

Mellékletek: Levél Orbán Viktor m.e-höz.docx; VER NEMZETI STRATÉGIA.docx



Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Szíves intézkedését kérve, mellékletben küldöm tárgybeli levelemet a Duna stratégia alapelvének megszabása tárgyában, mellékletével együtt .

A kérelmet másolatban egyidejűleg továbbítottam az érintett miniszter uraknak és az ügyet támogató egyes szervnek és szakértőnek is.

Tisztelettel

Kerényi A. Ödön vasdiplomás gépészmérnök


------------------------------------------------------------------------------

Kerényi A. Ödön Állami Díjas, vasdiplomás gépészmérnök
Magyar Villamos Művek Zrt. ny. vezérigazgató helyettes
1121 Budapest Törökbálinti út 13/a
Tel.: 239 1244; email.: Kerenyia1@t-online.hu

T.
Orbán Viktor úr
miniszterelnök
Budapest

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Mint a magyar villamosenergia-ipar legidősebb , nyugdíjas műszaki vezetője fordulok bizalommal Önhöz az alábbi kéréssel, amiben csak ön tud segíteni.
A kérés az Európa Unió Duna stratégia magyar tervezet alapelvének megszabása a jelenlegi téves szemlélete helyett, amit az előző kormányok alakítottak ki. A téma kormányának öt minisztériumát érinti, amelyek eltérő véleménye miatt szükséges az Ön döntése.
Ismeretes az a szándék, hogy FIDESZ elnöksége feltárni kívánja az előző pártvezetés hibáit. Ezek közé tartozik a Bős-Nagymaros Vízlépcsők ügyének rendezetlensége.
A mai helyzet megítélésénél kérem figyelembe venni a következő, tézisszerűen megfogalmazott tényeket.
- Az MSZP kormányok megerősítették az 1990 . évi politikai rendszerválás legnagyobb tévedését a Bős-Nagymarosi Vízlépcsők szerződés felmondását.
- A téves szemléletet a hágai Nemzetközi Bíróság 1997. évi Ítéletének végrehajtásánál is fenntartották, mivel azt szándékosan félremagyarázzák.
- Az MSZP kormányok nem éltek azzal a lehetőséggel, hogy az Ítélet értelmezésében 14 éve fennálló vitában a Nemzetközi Bíróság döntését kérjék, mivel tudták, hogy a döntés számukra kedvezőtlen lenne és a Bíróság a szlovák félnek adna igazat.
- Az Ítélet szerint Nagymarosi Vízlépcsőt mindenképen fel kell építeni, mivel e nélkül az érvényesnek minősített 1977. évi szerződés komplex céljai nem teljesíthetők. E vízerőműre az energetikának már nem a „csúcsrajáratás” végett van szüksége, hanem a jelentős mennyiségű megújuló energia termelése céljából.
- Az MSZP Kormány 1139/2004(XII.11.) határozata, amely megtiltja Nagymarosi Vízlépcső újraépítését, alkotmánysértő, mivel ellentétben áll a Duna Bizottsággal kötött államközi Egyezménnyel, amit az országgyűlés legutóbb 2000-ben iktatott törvénybe. Nyilvánvaló, hogy a törvény magasabb rendű jogszabály. mint a kormányhatározat, tehát ez nem írhatja felül.
- Az Alkotmánybíróság ez ügyben nem döntött véglegesen, mivel az általam - magán személyként - beadott Indítványt illetékesség hiánya indokkal utasította el. Az AB szerint legalább országgyűlési képviselő jogosult az Indítványt beadni. Az ismétlés ezideig nem történt meg. Volt ugyanis halovány remény ara, hogy a kormány maga változtatja meg határozatát. Ez azonban nem ez történt meg, de viszont a kormány megváltozott. Az új kormány felülbírálhatja elődei hibás intézkedéseit.
- Az EU megújuló energia hányad elvárását legolcsóbban a Duna vízerejének hasznosításával lehet teljesíteni, ami 4 milliárd kWh vízenergiát jelent. Ez azonban a téves pártpolitikai szemlélet miatt a távlati, magyar energiamérlegekben nem szerepelt.
- A témáról rövid tanulmányt is készítettem VER nemzeti stratégia címen, amit széles körben terjesztettem. Többek közt a Reális Zöldek Klub és a MEE honapján is olvasható. (l. 1. melléklet)
- A Duna vízerő potenciál azonnal megnyerhető része a Bősi Vízerőmű termelésének 1/3, jogos, magyar hányada, kerekítve évi 1 milliárd kWh, ami rögtön 2,5 % ponttal emelné meg a jelenlegi 5 % megújuló villamos energia részarányt.
- Ez a megújuló energia az erőmű 1992. évi üzemindulása óta a szlovák félnél maradt, mivel a hágai Ítélet végrehatásában nincs megegyezés.
- Ha Magyarország vállalja a Nagymarosi Vízlépcső újraépítését, ez a magyar energia mérlegben azonnal 1 milliárd kWh-val növelné a megújulók részarányát .
- Az újraépítés beruházási költsége viszont nem azonnal jelentkezik, hanem a megkötendő, megvalósítási szerződés ütemezése szerint, amire olcsó hitel is szerezhető az EU támogatása mellett.
- Kivitelező is biztosan szerezhető rá. Pl. az osztrákok, akik a bécsi Freudenau Vízerőművet a nagymarosi tervek alapján építették fel.
- Fontos tudni, hogy pl. szélerőművekben ezt a mennyiséget 400 MW teljesítőképesség tudná előállítani, ami a jelenlegi magyar szélerőmű kapacitás kétszerese. Emellett az áram önköltsége is kb. háromszorosa a bősi erőművének.
- A szlovák féllel való megegyezés hiánya eddig legalább 2 milliárd USD kárt okozott. A veszteség évente további 60 millió $-ral nő a bősi részesedésünk elmaradása miatt.
- Összehasonlításul megemlíthető, hogy a villamosenergia-iparunk fele vagyonának külföldi eladásából mindössze 1,2 milliárd $ volt az állami költségvetés bevétele, amit az államadósság csökkentésére fordítottak.
- Rendkívüli jelentőségű az a lehetőség, hogy szlovák féllel történő megegyezés alapvetően javítaná meg a jelenlegi feszült szomszédviszonyt és hatékonyan ösztönözné a közös gazdasági együttműködést.
- A javasolt kormánydöntés igen sürgős, mivel az EU Duna stratégia magyar részének alapelvét szabja meg. E nélkül pedig év végéig nem alakítható át a jelenlegi, hiányos tervezet.
- A jelen elképzelés épp a lényeggel nem foglalkozik, amit az EU célja lenne: A Duna nemzetközi víziút jellegével és a Duna komplex hasznosításával. A terv az eltérő körülmények miatt országonként más jellegű lehet. El kell kerülni azonban, hogy a terv szétaprózódjék számos , az EU-t nem érdeklő, belügynek számító témára.
- A feladatnak külön jelentőséget ad, hogy jövő első félévben Magyarország adja az EU elnökségét és 27 ország várja annak szakszerű és bölcs levezetését. Ez indokolja, hogy javaslatunk megfeleljen mind az EU elvárásának, mind szomszéd országokkal közös érdekeinknek is.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A tömör összefoglalás talán érzékeltetni tudja a téma fontosságát.
Kérem, hogy az érintett miniszter urakkal szíveskedjék megtárgyalni téziseimet és megállapodni a közös teendőkben.
Ha bármely részletben további tájékoztatást tart szükségesnek, mind magam, mind szakértő társaim készséggel állnak rendelkezésére.

Budapest, 2010.07.26,
Tisztelettel
Kerényi A. Ödön

-----------------------------------------------------------------

VER nemzeti stratégia


Az EU Duna stratégia elfogadása esetén várható hátrányok

----------------------------------------------------

Bencsik János válasza:

From: Bencsik János [mailto:janos.bencsik@nfm.gov.hu]
Sent: Thursday, September 15, 2011 12:31 PM
To: kerenyia1@t-online.hu
Subject: RE: MEE Vándorgyűlés

Kedves Ödön Bátyám!

A Nemzeti Energiastratégia valóban nem számol a dunai vízienergia hasznosítás lehetőségével. A hivatalos kormányzati álláspontot tiszteletben kell tartanunk. Ugyanakkor a parlamenti vita (kedden) keretében több irányból is felmerült a kérdés, s én magam is kimondtam, hogy a Csongrád térségében létesítendő tiszai gát megépítése aligha lesz megkerülhető a közeljövőben, melyet mind a Körösök, mind pedig a Tisza eddigi belépcsőzése indokolttá tesz. Nem is beszélve az éghajlatmódosulás kedvezőtlen hatásairól.

Tisztelettel: Bencsik János




.









© Reális Zöldek Klub . Minden jog fenntartva.

Közreadva: 2011-09-15 (631 olvasás)

[ Vissza ]


Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.20 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::