Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
20090924 Közlemény, Megkezdődik a Vásárhelyi-terv két újabb tározójának építése
VízügyekKi áll az ablak alatt?

Ablakon kidobott pénz. A szoci frakció sara, hogy a válságkezelő kormány ablakon szórhatja ki a pénzt.


Az MSZP zöld politikusai ahelyett, hogy a kormánynak, a zöld tárcának a Vásárhelyi terv újra gondolását javasolnák, tétlenül nézik az eseményeket. Az elmúlt nyolc évben a szocik által folytatott elhibázott zöld politizálásért a reális zöldek Szili Katalint okolják első helyen.

A többi zöld szoci képviselőről ezúttal nem mondunk semmit, mert jót egyébként sem tudnánk mondani.

Tiszaroff után újabb szükségtározók 32 milliárd forintért, ablakon kidobott pénz.

Nagy kérdés, hogy ki tartja a markát az ablak alatt?



----- Original Message -----


From: Szász Péter
Sent: Thursday, September 24, 2009 10:44 AM
Subject: 2009-09-24 Közlemény, Megkezdődik a Vásárhelyi-terv két újabb tározójának építése


Megkezdődik a Vásárhelyi-terv két újabb tározójának építése


Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter csütörtökön letette a Nagykunsági és a Hanyi-Tiszasülyi árapasztó tározók alapköveit, ezzel megkezdődik a Vásárhelyi-terv két újabb tározójának az építése a Közép-Tiszán. Egy rendkívüli árhullám esetén a két tározó összesen mintegy 350 millió köbméter – azaz hét Velencei-tónyi – vizet lesz képes befogadni, és a már átadott Tiszaroffival együtt átlagosan 60-70 cm-es vízszintcsökkentést képes biztosítani a folyó Csongrád-Kisköre közötti szakaszán, de vízszintcsökkentő hatásuk még Szeged körzetében is eléri majd a 30 cm-t. A három árvízvédelmi létesítmény ezzel 570 ezer ember és 660 ezer hektár földterület árvízi biztonságát növeli a Közép-Tiszán. A két beruházás több mint 32 milliárd forintba kerül, a Környezet és Energia Operatív Program nagyprojektjeként, uniós támogatással valósulnak meg.


Szabó Imre miniszter az ünnepségen elmondta: a Vásárhelyi-terv első ütemében, 2013-ig összesen hat árapasztó tározó épül meg, melyek – a legszükségesebb hullámtéri beavatkozásokkal – a Tisza teljes hazai hosszán átlagosan 50-60 centiméterrel lesznek képesek csökkenteni egy rendkívüli árhullám szintjét. A hatból két tározó – a Cigándi és a Tiszaroffi – már elkészült, és a tervek szerint a Felső-Tiszán megépül a Szamos-Kraszna közi, illetve a Beregi tározó is.


A Nagykunsági és a Hanyi-Tiszasülyi tározók építésének elindításával ma két újabb jelentős lépést tettünk a Tisza-völgyében élő másfél millió ember árvízi biztonságáért – hangsúlyozta a miniszter, aki hozzátette, hogy a két építkezés mintegy háromszáz embernek ad majd munkát az elkövetkező években. Szabó Imre kiemelte: a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésére az Új Magyarország Fejlesztési Tervben 110 milliárd forint áll rendelkezésre, ez az összeg a többszöröse annak, mint amit az elmúlt években erre a célra a költségvetés biztosítani tudott.


A Nagykunsági tározó 100 millió köbméter vizet lesz képes befogadni, ezzel mintegy 20 centiméterrel csökkentheti egy rendkívüli árvíz szintjét a térségben. A tervezett új töltések hossza 18,2 km, magasítani fognak 9 km meglévő töltést. A koronán üzemi út épül, amely alkalmas lesz kerékpározásra is. A tározó feltöltését és leürítését a Tisza bal parti töltésében, a Taskonyi szivattyútelep alatt megépülő vasbeton műtárgy fogja biztosítani. Az uniós nagyprojekt összköltsége 11,7 milliárd forint.


A Hanyi-Tiszasülyi tározóba közel 250 millió köbméter, azaz ötször annyi vizet lehet majd kiengedni, mint amennyi a Velencei-tóban van. Ez 47 centiméteres vízszintcsökkenést eredményez a térségben. Összesen 24,3 km hosszú új töltés épül és 7 km már meglévő töltést is magasítani fognak. A koronán üzemi utat alakítanak ki, ami kerékpározásra is alkalmas lesz. Sajfok alatt épül meg a vízbeeresztő és leeresztő műtárgy, és további 10 zsilip készül el. Az uniós nagyprojekt projekt összköltsége 20,5 milliárd forint.


A miniszter Kóthay László vízügyi szakállamtitkárral közösen helyezte el a két alapkövet, a Nagykunságiét Abádszalók közelében, a Mirhó-foki Emlékműnél, a Hanyi-Tiszasülyiét Tiszasüly határában, a Sajfoki szivattyútelepnél. A projektek gazdája a zöldtárcához tartozó Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság, a létesítményeket a Közép-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság fogja üzemeltetni. A tározók elárasztására a 2000-eshez vagy a 2006-oshoz hasonló rendkívüli árvizek idején, számítások szerint 15-20 évente kerülhet sor. A két tározó kivitelezési munkái várhatóan 2012 tavaszán fejeződnek be.


A Vásárhelyi-terv egészének megvalósulása másfél millió ember élet- és vagyonbiztonságát növeli majd. A legszükségesebb hullámtéri beavatkozásokkal és a tervezett, tíz-tizenkét tározóból álló rendszer segítségével – amely másfél milliárd köbméter árvíztömeg visszatartására lesz alkalmas – a Tisza hazai hossza mentén mintegy egy méteres vízszintcsökkentés érhető majd el.


További információ: KvVM Sajtóiroda, Olt Boglárka sajtófőnök (06-1/457-3415, 06-30/203-3656)




A tározókról


A Hanyi-Tiszasülyi árvízszintcsökkentő tározó Jász-Nagykun-Szolnok és Heves megye területén helyezkedik el, Tiszasüly, Jászkisér és Pély településeket érinti, közvetlenül mintegy 9200 lakost. Területe 55,7 km2, átlagos vízmélysége 4,4 m, 247 millió m3 vizet lesz képes befogadni. 24,3 km hosszú új töltés épül és 7 km már meglévő töltést is magasítani fognak, a földmunka mennyisége 4,6 millió m3. A koronán üzemi utat alakítanak ki, ami kerékpározásra is alkalmas lesz. A tározó feltöltését és leürítését a vízbeeresztő és leeresztő műtárgy biztosítja, ami a Tisza jobb parti töltésben, a Sajfoki szivattyútelep alatt épül meg. Ezen kívül megépül még 10 zsilipes műtárgy és 3 szivattyúállás. A beruházásához kapcsolódóan regionális információs iroda fog működni Pélyen.


A tározó egy rendkívüli árhullám érkezése esetén a vízbeeresztés szelvényében 47 cm-rel képes csökkenteni a vízszintet, ez még Szegednél is 18 cm-rel alacsonyabb vízállást eredményez. Az építési területen a régészeti munkálatok már befejeződtek. Ezek közül a legérdekesebbek a honfoglalás és az Árpád-kor időszakából származó leletek voltak, mert ebből a korból rendkívül kevés tárgyi emlék maradt az ország területén.


Az uniós nagyprojekt összköltsége 20,5 milliárd forint. A kivitelező az AMS Konzorcium, melynek tagjai az A-HÍD Építő Zrt., a Magyar Vízépítő Zrt. és a Sedesa SA. A konzorcium vezetője az A-HÍD Építő Zrt. Az építkezés mintegy 200 embernek fog majd munkát biztosítani. A kivitelezési munkák várhatóan 2012 tavaszán fejeződnek be.


A Nagykunsági árvízszintcsökkentő tározó a Kiskörei víztározótól délre, a Tisza és a Keleti-főcsatorna közötti területen fog elhelyezkedni a Tisza bal partján, Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A tározóval határos települések: Abádszalók, Tiszaroff, Tiszagyenda, Tiszabura, Pusztataskony és Kunhegyes, a településeken összesen közel 18500 lakos él.


A tározó átlagos mélysége 2,5 m lesz, 40 km2 tározóterületen 99 millió m3 vizet képes majd befogadni, ez kétszer annyi, mint amennyi a Velencei-tóban van. A tervezett új töltések hossza 18,2 km, magasítani fognak 9 km meglévő töltést, a földmunka mennyisége 1,8 millió m3. A koronán üzemi út épül, amely alkalmas lesz kerékpározásra is.


A tározó feltöltését és leürítését a Tisza bal parti töltésében, a Taskonyi szivattyútelep alatt megépülő vasbeton műtárgy fogja biztosítani. Megépül a vízbeeresztő és leeresztő csatorna, 4,5 km összekötő csatorna, 8 zsilipes műtárgy, 5 ideiglenes szivattyúállás, és egy öntözővíz-kivételi műtárgy is. A beruházásához kapcsolódóan regionális információs iroda működik Kunhegyesen.


A Nagykunsági-tározó a vízbeeresztés szelvényében 20 cm-rel képes csökkenteni a vízszintet, ez még Szegednél is 10 cm-t jelent. A régészeti feltárások még tartanak, eddig honfoglalás kori sírok és bronzkori telepmaradványok kerültek elő. Jelenleg újkőkori, rézkori, bronzkori és szarmata (római kori) teleprészleteket, temetkezési helyeket, gepida sírokat és egy avar temetőt tárnak fel.


Az uniós nagyprojekt összköltsége 11,7 milliárd forint. A kivitelező a BB-KD Konzorcium. A konzorcium vezetője a Bilfinger Berger Hungária Kft., a tagok: Duna Aszfalt Kft., KELET-ÚT Kft. és a GEOHIDROTERV Kft. A kivitelezés során lesz olyan időszak, amikor a munkaterületen közel 100 ember fog dolgozni. A kivitelezési munkák a tervek szerint 2012 tavaszán fejeződnek be.


A Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése


Az ezredforduló rendkívüli tiszai árhullámai világossá tették, hogy az árvízvédelmi képesség nem növelhető a töltések vég nélküli emelésével. A vízügyi szakemberek felülvizsgálták a Tisza-völgy árvízvédelmi elveit, és elkészült a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztése (VTT), amely másfél millió ember élet- és vagyonbiztonságát növeli. Ennek három fő eleme van: fejlesztik a már üzemelő árvízvédelmi létesítményeket, javítják a nagyvízi meder – az árvízvédelmi töltések közötti terület – vízszállító képességét, és az árhullám levonulásakor a felesleges vízmennyiséget a folyó mentén újonnan épített tározórendszerbe eresztik.


A legszükségesebb hullámtéri beavatkozásokkal és a tervezett, tíz-tizenkét tározóból álló rendszer segítségével – amely másfél milliárd köbméter árvíztömeg visszatartására lesz alkalmas – a Tisza hazai hossza mentén mintegy egy méteres vízszintcsökkentés érhető majd el.


Azért, hogy a tározók ne csupán árvízvédelmi létesítmények legyenek, hanem fejlődést hozzanak a térségbe, ahol épülnek, a tárca kezdeményezte, hogy a tározó területére eső földeken szűnjön meg a művelési-ág korlátozás, hogy mindenki azt termeszthessen, amit szeretne. A foglalkoztatási helyzet javítása érdekében további cél, hogy a közmunkaprogramot kiterjesszék a tározók építésére és a kapcsolódó települési infrastruktúrafejlesztésekre is.


Infrastrukturális fejlesztések és tájgazdálkodás


A tározók által érintett településeknek lehetőségük lesz az infrastruktúrájuk javítására. A települések mindegyikén csapadék- és belvíz-elvezetési fejlesztésekre van szükség. Ehhez Tiszaroff és Tiszagyenda 915 millió forint támogatást kapott hazai költségvetési forrásból, a többi település számára pedig a regionális operatív programokban elkülönítették a pályázati forrásokat. Az Észak-magyarországi Operatív Programban Pély, valamint a Cigándi tározó által érintett Nagyrozvágy, Ricse és Pácin települések csapadék- és belvíz-elvezetési fejlesztései számára 1,8 milliárd Ft áll rendelkezésre. Az Észak-alföldi Operatív Programban 2,5 milliárd forintot különítettek el Jászkísér, Tiszasüly, Kunhegyes, Tiszabura és Abádszalók, valamint Vezseny számára. Az uniós forrásból megvalósuló belterületi vízrendezési beruházásokhoz 100%-os támogatást kapnak az önkormányzatok.


Jászkíséren és Tiszasülyön hazai forrásból kiépült a szennyvízcsatorna-hálózat és a szennyvíztisztító telep. A Tiszaroffi tározóhoz kapcsolódóan korábban megépült Tiszabura, Tiszaroff és Tiszagyenda közös szennyvíztisztító telepe központi költségvetési forrásból, Tiszaroffon és Tiszagyendán pedig 70%-ban kiépült a szennyvízcsatorna-hálózat. A hiányzó szennyvízberuházásokat a Környezet és Energia Operatív Program, illetve a regionális operatív programok uniós pályázati forrásaiból valósíthatják meg a települések.


Az ivóvizminőség javítására szintén a Környezet és Energia Operatív Program biztosít forrásokat. Tiszagyendán és Tiszabura-Pusztataskonyon jelenleg kivitelezés alatt van a települések vízművének technológiai fejlesztése, a próbaüzem az ősszel indul. Pély sikeresen pályázott az uniós projekt előkészítésére, a többi település ivóvízminőség-javítási beruházásaira pedig az Észak-alföldi Régió Ivóvízminőség-javító Program II. ütemében kerül sor, a régiós projekt az előkészítő fázis végén tart.


Az önkormányzatok és társulásaik az európai uniós fejlesztésekhez szükséges saját forrás kiegészítéséhez az EU Önerő Alap forrásaira pályázhatnak.


A tározók nem csupán az árvízi biztonságot növelik. Amennyiben a helyi gazdálkodók a tározó területén tájgazdálkodást szeretnének folytatni, novembertől pályázhatnak az ezt megalapozó vízi infrastruktúra kiépítéséhez szükséges uniós forrásokra. Erre a célra a KEOP 2009-2010-es akciótervében 4,8 milliárd forint áll rendelkezésre. A tájgazdálkodást az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program agrár-környezetgazdálkodási programja is támogatja (környezetvédelmi célú gyepesítés, vizes élőhelyek létrehozása, fenntartása célprogramokkal), a programhoz a tározók átadását követően lehet majd csatlakozni.


Budapest, 2009. szeptember 24.

Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium

Sajtóiroda
Dátum: 2009. September 24. Thursday, 13:11 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Vízügyek
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Vízügyek:
Rajna-Majna-Duna transzkontinentális víziút - Európai és a magyar Duna Stratégia

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Vízügyek



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.23 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::