Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók
1856
1856. március 30. A krimi háborút lezáró párizsi békekongresszuson több pontban foglalkoztak a Duna torkolati szakasza hajózhatóságának kérdésével. A folyó torkolatánál szükséges szabályozási munkák kijelölésére és végrehajtására a szerződést aláíró hét nagyhatalom döntött az Európai Duna-bizottság létrehozásáról.

Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Bős 4 millió ember ivóvíz bázisát veszélyezteti?
Vízügyek1992-ben az Országgyűlés 4 millió ember ivóvíz bázisának a veszélyeztetettségére hivatkozással egyoldalúan megszüntette a vízlépcsőszerződést.

Az elmúlt közel húsz év alatt a Magyar Tudományos Akadémia Szigetközi Munkacsoportja milliárdokat herdált el az Országgyűlés feltételezésének az igazolására.


Először fordul elő, hogy az ivóvízbázisok diagnosztikai vizsgálatára a vízügynek van lehetősége.



Ivóvízbázis-védelem konstrukció –

Távlati vízbázisok diagnosztikai vizsgálatának elvégzése

KEOP-2.2.3/C-2008-0003



sajtóközlemény

2010. április 14.



Az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság az ÚMFT Környezet és Energia Operatív Programja (KEOP) keretében közel 191 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert négy távlati vízbázis diagnosztikai vizsgálatának elvégzésére a Rába és a Duna egyes szakaszain Vének, Ács, Mérges települések mellett, valamint Árpás és Kisbabot határán.

A projekt előkészítése 2009. december közepe óta folyik, melyben megtörtént a kijelölt területek bejárása, elkezdődtek a tervezési munkálatok. A beruházás jelenlegi szakaszában megindul a települések és környezetük vízbeszerzési lehetőségeit vizsgáló létesítmények (kutak) kiépítése.

Ezen alkalomból tartottak ma helyszíni sajtótájékoztatót Véneken, ahol a négy vízbázis terület közül először indulnak meg a kivitelezési munkák.


A sajtótájékoztatón Mohácsiné Simon Gabriella osztályvezető, ÉDUKÖVIZIG és Sidó Szabolcs, a kivitelezést irányító OVIBER-VIKUV Konzorcium 2009 vezérigazgató-helyettese beszélt a projekt létrejöttének okairól, az eddig befejeződött tervezési munkákról és a megvalósulás további lépéseiről.

A projekt teljes lezárása idén decemberre várható.



A felmérések szerint Magyarország közüzemi ivóvízbázisainak jelentős része sérülékeny földtani környezetben üzemel, csak kevés vízbázis rendelkezik természetes védettséggel. Az ivóvízbázisok egy része, a bekövetkezett elszennyezések miatt vagy már nem védhető meg, vagy üzemelését korlátozni kell. Gondolni kell ezek pótlására, és mindezzel párhuzamosan az esetlegesen jelentkező új vízigények kielégítésére is. Ezt szolgálják a potenciális ivóvíznyerő helyek, azaz a „távlati ivóvízbázisok” biztonságba helyezési munkálatai. A távlati ivóvízbázisok nagy része is sérülékeny környezetben van.

Az Ivóvízbázis-védelmi Program – 2052/2002. (II.27.) Kormányhatározat – keretén belül az igazgatóság működési területén 36 db üzemelő és 15 db távlati ivóvízbázis alapállapot felmérését irányozta elő. Ebből lezajlott 25 db üzemelő és 9 db távlati vízbázis beruházása, 1 db üzemelő és 2 db távlati vízbázis diagnosztikája pedig már folyamatban van. Jelen beruházás célja a meghatározott számú vízbázisok közül a még hátralévő négy terület védelmének megteremtése, melyek diagnosztikai vizsgálatokkal érhetőek el. Ennek keretében megtörténik a kijelölt területeken a tényleges állapotok felmérése, a potenciális ivóvízkészlet meghatározása, az utánpótlást biztosító területek lehatárolása, és a meglévő állapotok fenntartásának biztosítása.

A beruházás előkészítése során megvalósult a különböző forrásokból származó, rendelkezésre álló adatok összegyűjtése, feldolgozása, értékekése és a későbbi felhasználásra megfelelő csoportosítása.

A beruházás jelenlegi szakaszában szennyező- forrás feltáró fúrásokat, észlelő hálózati figyelő és próbatermelő kutakat hoznak létre, melyek szivattyúzási kísérlete alapján megtörténhet a kivehető vízmennyiség és az igénybe veendő vízkészlet vízminőségének megállapítása, továbbá a területek helyszíni állapotfelvétele bejárásokkal, mintavételezésekkel, laboratóriumi vizsgálatokkal valamint a kőzetek rétegződésének feltárása geofizikai mérésekkel.

Mind a négy területen a kísérleti telepek mérési eredményeinek feldolgozása után, mely 2010. augusztus közepére várható, az archív és mért adatok felhasználásával megtörténik a földtani/vízföldtani modellek felállítása, és számítógépes modellezés segítségével azokban a szivárgási viszonyok szimulálása. A modell eredményei alapján a vízutánpótlódásban résztvevő felszíni és felszín alatti területek lehatárolásra kerülnek, a rendeletileg meghatározott védőterület rendszert kialakítják.

Az utómunkálatok során a védőterület határait ingatlan határokhoz történő igazításával térképen ábrázolják. Az így meghatározott területeken – a vízkészletek állapotának megőrzése miatt - a mintavételi hely kialakításával, mintavételi program készítésével a tényleges állapotok nyomon követhetővé válnak. A projekt utolsó lépése egy számítógépes térinformatikai rendszer kialakítása, amelynek segítségével az összes meglévő adat könnyen hozzáférhető és bármikor bővíthető.

E beruházás segítségével az érintett területeken élő lakosság egészséges ivóvízellátása érdekében hosszútávon meg tudjuk őrizni a jó vízminőséget. Biztosítottá válik a rendelkezésre álló, de jelenleg tartalékolt ivóvízbázis védettsége annak érdekében, hogy a megfogyatkozó vagy minőségileg leromló állapotú majdani források pótlására bármikor felhasználható legyen.



Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság

9021 Győr, Árpád út 28-32.

További információ:

Mohácsiné Simon Gabriella, osztályvezető, ÉDUKÖVIZIG (06-96/500-035)

www.edukovizig.hu/projektjeink

Dátum: 2010. April 15. Thursday, 18:13 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Vízügyek
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Vízügyek:
Rajna-Majna-Duna transzkontinentális víziút - Európai és a magyar Duna Stratégia

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Vízügyek



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.26 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::