Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
A REÁLIS ZÖLDEK KLUB, támogatja az ENERGIAPOLITIKA 2000 TÁRSULAT javaslatait
Energia A REÁLIS ZÖLDEK KLUB, támogatja az ENERGIAPOLITIKA 2000 TÁRSULAT állásfoglalásában felsorolt javaslatokat.

A Reális Zöldek Klub szerint az állam nem térhet ki szociális kötelezettségének érvényesítése alól.




AZ ENERGIAELLÁTÁS NÉHÁNY IDŐSZERŰ KÉRDÉSE



Az Energiapolitika 2000 Társulat állásfoglalása - 2010. augusztus



Szociális tarifát a villanyszolgáltatásban! Társulatunk hosszú harcot folytatott – különösen a lakossági – a villamos-energia árak növekedése ellen az elmúlt évtizedben. Rámutattunk, hogy az un. „versenypiac” bevezetése már középtávon is az átlagárak emelkedéséhez fog vezetni, ami be is következett. A gazdasági válság hatására a nagykereskedelmi árak látványosan csökkentek, ennek ellenére a végfelhasználói, fogyasztói árak nem követték „a piaci trendet”. A hivatalos „fogyasztóvédelem” hatástalan.



Társulatunk február 8-án hozta nyilvánosságra A helyreállítás energiapolitikája c. programjavaslatát. Ebben javasoltuk, hogy a gáz- és villanyszolgáltatásban a hatósági ármegállapítást, illetve árellenőrzést — az erre vonatkozó európai uniós korlátozások határáig — a lehetséges legnagyobb körben, kiemelten a lakossági és kommunális szférában, fenn kell tartani. Az ármegállapításnak hatékony önköltség ellenőrzésen kell alapulnia. Üdvözöljük, hogy ez a javaslatunk a villamosenergia és a gáztörvény módosításába az új kormány megalakulása után azonnal bekerült. A hírek szerint folynak a kormányzat tárgyalásai a szolgáltatókkal. A kormány meghírdetett közteherviselési, szolidarítási politikájának érvényesítésével egyetértve felhívjuk a figyelmet, hogy a kis és középvállalkozások, a középosztály helyzetbe hozása mellett a szegényekre, az energiaszegényekre is kiemelten gondolni kell. Nyomatékosan javasoljuk a társadalmi szolidarításon alapuló szociális tömbtarifa rendszer visszaállítását. A szociális tarifa szerint az energia-szolgáltatások bizonyos fogyasztási szint alatt kedvezményesek, e felett pedig normál piaci árat kell értük fizetni.



Őrizzük meg meglévő nemzeti értékeinket! Biztató, hogy az MVM Csoport új vezetése – a nyilatkozatok szintjén – megerősítette a korábbi ország-építő, nemzetet szolgáló villamos-ipari stratégia célkitűzéseit, sőt ambiciózus célokat tűzött a Társaság elé, már közép távon is. Ugyanakkor kísért a liberális közelmúlt: már is megjelent az ezt gyengítő, „hagyományos” liberális érvelés: ha megvalósulna az MVM által tervezett összes erőmű-beruházás, a mátrai projekt, a paksi bővítés, akkor alig maradna tere a magánbefektetőknek, az MVM nyereséges működésébe feltehetően a piaci erőfölénye is belejátszhatott. A Magyar Energiahivatal minap közzétett VET-módosítási javaslata ismételten felveti, hogy a vertikálisan integrált villamos vállalkozásban, mint amilyen az MVM, lehetőség lenne a rendszerirányító teljes tulajdonosi szétválasztására. Köztudomású, hogy ebben a kérdésben a parlament még a választások előtt „nemzeti konszenzussal” helyesen döntött, amikor helyreállította az MVM Csoport egységét, ami az ország-építő, nemzetet szolgáló villamos-ipari stratégia megvalósításának egyik fontos feltétele. Kinek az érdeke a „nemzeti konszenzust” kifejező döntéseket ismételten megkérdőjelezni?



A politikai hatalomgyakorlás logikája sajnos nehezen disztingvál és ezért a gyakorlatban minden hatalomváltás veszélyeztetheti nemcsak a régi rendhez formailag kötődő szakmapolitikai jellegű közmegállapodásokat és szereplőket, de az igazi szakmai értékeket, és azok megjelenítőit is. A nemzeti energiapolitika megvalósításának egyik legfontosabb kritériuma a már kialakított „nemzeti konszenzus” elemeinek megőrzése, és a szakmai tapasztalatokat és tudást felhalmozó szakember gárda megőrzése a döntési beosztásokban és hatékony bevonása a célkitűzések végrehajtásába.



Ellátásbiztonsági garanciát a Villamostörvénybe! A napjainkban tapasztalható súlyos hatásokkal járó időjárási események ismételten felhívják a figyelmet a pár éve már komoly és indokolt felháborodást kiváltó, viszonylag hosszú villamosenergia-ellátási szünetekre. Az idősebbek még emlékeznek arra, hogy régen – több évtizede – is voltak rendkívüli időjárási események, de ezek hatásainak elhárítására a szolgáltatók fel voltak készülve. Mivel a bajok általában lokálisan jelentkeznek az egyes területi szolgáltatók kölcsönösen kisegítették egymást, sőt nemzetközi összefogásra is voltak példák.



Ma ez teljesen bizonytalanná vált, hiszen az ellátás jogi hátterében az ellátási kötelezettség nem tölti be a korábbi szerepét, már ha egyáltalán történik rá utalás. Az új ethos: a piac, a verseny mindent megold! Mint látható, ez koránt sincs így. Az ellátásban közreműködő társaságok – összhangban saját és tulajdonosaik jól felfogott érdekével – kihasználva az új jogrend adta lehetőségeket felszámolták, kiszervezték a „fölöslegessé vált” szerelő/karbantartó kapacitásaikat. A következményt a vihar és árvíz sújtotta honfitársaink szenvedik el.



Ebben a helyzetben üdvözöljük a Katasztrófa Védelmi Hatóság törekvését az ellátásbiztonság növelésére, de társulatunk szerint ez önmagában nem elegendő. A Villamos Energia Törvény tervezett módosítása során jogi biztosítékokat is nyújtani kell az elfogadható mértékű ellátásbiztonság meghatározásával, a felelősök megnevezésével és kötelezésével a hatékony beavatkozások biztosítására. A Magyar Energiahivatal fent említett javaslata nem tartalmazza ezeket a garanciákat.



Budapest, 2010. augusztus 23.

Energiapolitika 2000 Társulat

Elnöksége









A Reális Zöldek Klub javaslata, az állam szociális kötelezettségének érvényesítésére





Az állam szociális kötelezettségének az érvényesítésére a belga törvényhozás jogalkotásában találtunk példát.

Ennek lényege, hogy az állam, a polgárai részére egy minimális áramerősség alatt, lehetővé teszi a villamos energia vételezését.

A villamos energia különleges árú, mivel más energia hordózóval nem helyettesíthető, a fogyasztó a VILLANY kiváltására, más energia hordozó használatára nem gondolhat.

A húszadik század a kilowatt jegyében telt el. A villamos áram biológiai létünk nélkülözhetetlen része lett. Az alapvető emberi jogok gyakorlása villamos energia nélkül ugyanúgy elképzelhetetlen mint levegő nélkül.

Az állam biztonsága szempontjából sem szerencsés, ha az állampolgárok egy köre szociális helyzete következtében kizáródik a áramfogyasztásból. Az áramszolgáltatásból kizárt polgár társainkhoz, nem juthat el a elektronikus média és a sajtó sem, befolyásolásukra nincs lehetőség, könnyen a szélsőségek uszályába eshetnek.

Ezért az állam, nem térhet ki a szociális kötelezettségeinek teljesítése elől, a villany szolgáltatás területén.

A közlekedésnek, a hírközlésnek, a hőszolgáltatásnak de még a víz és csatorna szolgáltatásnak is van alternatívája, a villanynak nincsen. Kérdés,

milyen szabályozási módot kövessen az állam, a villamos energia szolgáltatásából szociális okok miatt kiszorultak érdekében?

Mindkét előző parlamenti ciklusban történt intézkedés a kérdés megoldására, a szociális okok miatt a villamos energia szolgáltatásból kizártak ügyének megoldására ( HÉRA alapítvány, ENERGIA alapítvány ). Ezek lényege a társadalom egy csoportjának nyújtott kompenzáció volt. Átütő sikert egyik kezdeményezés sem ért el, mivel a kompenzálások személyre szabottan jelentek meg, és a személyre adott juttatás soha nem magyarázható meg annak, aki kért és nem kapott. Különösen az ilyen felbolygatott társadalomban mint a miénk, a villamos energia ipar társaságaitól beszedett adók diszkriminatív újraelosztásán alapuló rendszer alkalmatlan, a szociális ügyek kezelésére.

A Reális Zöldek Klub javaslata:

Az energiatermelés kompenzációjának igazságos és gazdaságos útja:

évi 100 kilowattóra mindenkinek, állampolgári jogon



Az ország által fogyasztott villamos energia adóját és járulékát állampolgári jogon, minden állampolgár számára azonos mennyiségben és természetben kell a lakosságnak szolgáltatni. Ilyen kompenzációt élveznek az iparág munkavállalói, amelynek értéke közel fele annak az értéknek, amelyet a mi javasltunk a tíz millió magyar állampolgárnak javasol. A mai viszonyok mellett minden állampolgár, korra és nemre való tekintet nélkül kapjon térítésmentesen évi egyszáz kilowattóra villamos energiát, amit a szolgáltató az árameladások bevétele után befizetendő adó terhére számolhat el.

Ezt a törvénybe kell iktatni és ezen túlmenően az alkotmányba is bele kell foglalni. Javaslatunk nem szociális demagógia, hanem az állami vagyon létrehozásában döntő rész viselők jogainak igen szerény mértékű de kézzelfogható elismerése.

Ez a kompenzációs mechanizmus biztosítja, hogy XXI. század küszöbén az állampolgárok egy része tartósan nem szorul ki a villany áram fogyasztásból. Mindenkinek van esélye, hogy megmaradjon polgárnak!

A mi javaslatunk takarékosságra ösztönöz, hiszen a minden állampolgárnak ingyen juttatott évi egyszáz kilowattóra energia árát az átlagnál többet fogyasztók fogják megfizetni. Az energiatakarékosság támogatására ösztönzi az államot is, mivel nem gondolkodhat úgy, hogy megtakarított energia kevesebb adóbevételt jelent.

Magyarnak lenni érdemes, jó közhangulatot teremt javaslatunk a millecentenárium évében, és a tisztességes szakmai befektetők válláról is leveszi a terhet, amikor azok a számláikat nem fizetők villanyát, kénytelenek meghatározatlan időre kikapcsolni.


Dátum: 2010. August 24. Tuesday, 20:50 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Energia
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Energia:
AZ ALKALMAZKODÓ MÁRKUSHEGYI BÁNYA

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Energia



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.27 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::