Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók
1856
1856. március 30. A krimi háborút lezáró párizsi békekongresszuson több pontban foglalkoztak a Duna torkolati szakasza hajózhatóságának kérdésével. A folyó torkolatánál szükséges szabályozási munkák kijelölésére és végrehajtására a szerződést aláíró hét nagyhatalom döntött az Európai Duna-bizottság létrehozásáról.

Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Föld-Nap párbeszéd Schumann orgonával
TudományosMészáros Milán

Rezonanciával (pulzálással) válaszolt Föld egy májusi Napkitörésre. Ez a reakció a feljegyzések szerint eddig még nem fordult elő.

Egy szokatlanul hosszú, szinte eseménytelen periódus után egy közepesen erős, M-osztályú kitörést produkált a Nap, amely önmagában nem egy szokatlan jelenség. Az erupció azonban egy nem várt reakciót generált, ugyanis az érzékelők szerint a Föld "pulzálni" kezdett és neutronokat bocsátott ki válaszul a Napból érkező kitörésre:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2153200/Last-months-solar-flare-created-mysterious-pulse-Earth-answer-suns-blast.html

A kutatók szerint egy ilyen rendhagyó reakciónak nem is szabad lett volna megtörténnie. Az ok számukra egyelőre ismeretlen. A napkitörést M6-os erősségűként jellemezték, amely sem nem különösen erős, vagy látványos. A kutatók a 2006-ban fellőtt, a kozmikus sugárzást vizsgáló PAMELA műhold adatai elemzésével próbálják megmagyarázni, mi is történt pontosan és miért is ment végbe. Az űreszközt egyébként mindössze az ominózus kitörés előtt két héttel állították át úgy, hogy a Napot figyelje.

A jelenség magyarázata természetesen lehetséges. Ugyanis, az ionoszféra a Föld légkörének 80-700 km-es felső rétegeit jelenti. Ez a réteg nagy mennyiségű szabad elektront tartalmaz. Az ionoszféra több rétegből áll: D-réteg (80-90 km), E-réteg (85-140 km), F1 réteg (140-230 km) és F2 réteg (200-600 km). Legfőbb szerepe, hogy felfogja, illetve visszaverje a Napból érkező káros radioaktív részecskékből álló ”kemény napszelet”. (Nélküle nem létezhetne a maihoz hasonló élet a Földön.) A Napból és az űrből érkező kozmikus sugárzás folyamatosan újabb töltéseket hoz létre és süt ki az ionoszférában.

Továbbá a Föld (gömb-) felszíne és az ionoszférikus gömb tükör felszíne közötti tartomány elektrodinamikai szempontból egy üreg, az úgynevezett Schumann-üreg. Az üreg rezonancia frekvenciája általában 7-8 Hz közé esik. Ebben az üregben az elktromágneses hullámok folyamatos rezgésben vannak, így bizonyos tartományokban rezonanciák léphetnek fel. A Schumann-rezonancia csúcspontja ma 7.8 Hz, ami a legkör állapotának függvényében kissé változhat. (Szokás ezt a frekvenciát a "Föld hangjá"-nak is nevezni.) A rezonancia-hullámok kvázi-állóhullám rendszert alkotnak a földfelszín és az inoszféra között. Ez a frekvencia –amelyhez 23400 km-es hullámhossz tartozik– nevezhető a Föld saját skalár-hullámának. (Vagyis, a fél-hullámhossz nagyjából a Föld átmérőjével egyezik meg.) Mivel az elektromosan pozitív ionoszféra az összességében negatív töltésű földfelszín ellenpólusa, így a két réteg –vagyis az üreg falai– között állandó a potenciál különbség. Ez a feszültség rendszeresen kisül, amikor a Földön valahol kitör egy vihar, de napkitörés esetén csak akkor, ha az a Föld hangján szólal meg. Erich Schumann német fizikus megállapította, hogy az ionoszféra és a földfelszín közötti energia kisülések melléktermékeként rendkívül alacsony frekvenciájú rádióhullámok keletkeznek, amelyek képesek rezonálni az üreg elektromágneses hullámaival. Más szavakkal, a villámok és a megfelelő napkitörések által keltett elektromos zajok átalakulhatnak az ionoszféra és a földfelszín közötti üreg rezonancia-hullámaivá, a Schumann hullámokká. Ezek a ”rezonáns” rádióhullámok nemcsak behatolnak a Földbe, hanem felerősödve hatalmas állóhullámokat keltenek, amelyek képesek hosszú időn át stabilak maradni. A kvázi-állóhullám frekvencia pontos értéke szintén 7.8 Hz. Ezek a rendkívül alacsony frekvenciájú hullámok (ELF-hullámok) katonai hasznosítása kézenfekvő. Miután ezek a hullámok majdnem veszteség nélkül képesek behatolni a földfelszínbe és az óceánok vizébe, kitűnően alkalmazhatók föld alatti objektumok lokalizálására, tengeralattjárók felderítésére vagy a velük folytatott kommunikációra, valamint –a szeizmo-ionoszférikus csatolást kihasználva– földrengés-keltésre is. De ez az alapja a Föld-Nap párbeszédnek is.

Bővebben; Természeti hadviselés kontra klímaváltozás: http://works.bepress.com/milan_meszaros/36/

2012. június 1.
Dátum: 2012. June 02. Saturday, 15:09 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Tudományos
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Tudományos:
Az antarktiszi jég mennyisége növekszik

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Tudományos



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.25 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::