Belépés | Regisztráció

 Kezdőlapnak!

 Kedvencekhez! | (CTRL + D)
A Reális Zöldek Klub tudományos háttérének a művelői

Megnyitás külön ablakban
 
Tartalom
icon_home.gif Főoldal
realzoldek150.gif 
· Állásfoglalás
· Elérhetőség
· Bemutatkozás
· Közlemények
· Tájékoztató
· RZ Vélemények
· 20 éves a RZK

rzvlogo.gif 
null.gif Reális Zöldek Klub
null.gif környezetpolitikai
null.gif lapja
· Archívum

Közösség
· Hírek
· Hír rovatok
· Hír archívum
· Vélemények 1
· Szavazások
· Általános fórum
· Vélemények
· Tartalmas írások
· Kapcsolat
· Honlap Térkép
· Fórum
 
Google Kereső
Google

Keresõ
Keresett szöveg:

WWW
realzoldek.hu

SafeSearch::


Részletes Keresõ
 
Ott vagyunk a Facebookon
Reálzöldek Reális Zöldek Klub

Névjegy létrehozása

 
Facebook oldalak

Hárfás Zsolt

Atomenergia Info



 
A Reális Zöldek Klub eszmeiségét kifejező írások szerzői

Megnyitás külön ablakban
 
CAMPING
Mediterrán körülmények SIKONDÁN a fürdő mellett!
RIEDEL RENÉ
+36 20 991 3209
+36 72 481 981
7300 Komló-Sikonda
info @ medianocamping .hu medianocamping.hu
FACEBOOK
 
Vélemények

A ReálZöldek véleményei olvashatóak még az alábbi honlapokon:


Greenfo hírlevél!


 
Történelmi
Évfordulók


Évforduló naptár

 
Zöld Válasz

Zöld Válasz
 
Elnökségi meghívó 2016. január 15.

- Elnökségi meghívó 2016. január 15-ére
- Mellékletek
- Az elnökségi ülés előadásai és fényképek
- BÜNTETÉS
 
Juhos László vallomások

Első

Második

Harmadik

Negyedik

Ötödik

Hatodik

Hetedik

Nyolcadik

Kilencedik

Záró válogatások

Határozat

 
Mészáros Milán: Biodiverzitás kontra fajok pusztulása
TudományosA biodiverzitást általában mint a fajok pusztulását szokták emlegetni, pedig a kettő nem azonos. Jelen írásban a biodiverzitás az evolúció olyan törvényeként jelenik meg, amelyben a fajok keletkezése egyensúlyt tart a fajok pusztulásával.

Kicsit pontosabban, a biodiverzitás (biológiai sokféleség) az élőlények minden öröklött változatosságát jelenti, az ökoszisztémák közti különbségektől az őket alkotó fajokon át az egyes fajokon belüli genetikai variációkészletig (genetikai sokféleség). Nemcsak a Föld fajainak sokféleségét, hanem a fajon belüli variabilitást és az élőlényegyüttesek változatosságát is értik alatta. Az ökológia foglalkozik a biodiverzitással. Minden esetre, ebből a még mindig "sloppy" meghatározásból is látható, hogy a biológiai diverzitás több szinten (is) értelmezésre kerül egyidejűleg. Ezek például a genetikai, faji és ökológiai szintek. (Magyarországon 2006. május 22-én került sor először a biodiverzitás napjának megrendezésére.)

A problémák ott kezdődnek, hogy a biodiverzitás fogalmát az ökológia tudományának fogalmaként értelmezik. Ugyanis, az ökológia -amely az élettereket, azaz az élőlények és a környezet kapcsolatait vizsgálja- szigorú értelemben véve nem tudomány. (Ellentétben például a biológiával, amely törvényekben gondolkodik. Gondoljuk itt csak a legismertebb szabályokra, mint amilyen például a Darwin-féle evolúció szabályai vagy a Mendel-féle öröklési törvények.) Mivel attól még nem tudomány egy gondolatkör, hogy valamit "vizsgál". (Hasonló igaz a "klímatudományra" is: http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=3642 )

A vizsgálat persze szükséges dolog, de a vizsgálat vagy kutatás eredménye akkor válik tudománnyá, ha a felfedezés törvények kimondására vezet, amelyeket a tapasztalat visszaigazolja. Nos, ökológiai törvényeket nem ismerünk, legfeljebb csak törvény-szerűségeket. A "-szerűségek" pedig nem törvények. A törvény-szerűség a hétköznapi nyelvben hasonlót jelent, mint például az, hogy "Távolról, meg sötétben .... (minden tehén fekete)". Így aztán nem csoda, hogy a biodiverzitás az ökológiában a fajok pusztulásaként artikulálódik.

Az ökológia akkor indulna el a tudománnyá válás útján, ha először felvetné a következő kérdéseket: 1. Vajon a fajok pusztulásával párhuzamosan új fajok is keletkeznek? 2. Esetleg annyi új faj keletkezik, amennyi kipusztul? Ha például utóbbit sikerülne pozitíve megerősíteni, akkor az már az ökológia alaptörvényét jelentené, mint egyfajta megmaradási törvényt.




2014 újonnan felfedezett fajai közül az Első Tíz (Top 10 Species of 2014)
1. Olinguito (Bassaricyon neblina), 2. Kaweesak's Dragon Tree (Dracaena kaweesakii), 3. ANDRILL Anemone (Edwardsiella andrillae),
4. Skeleton Shrimp (Liropus minusculus), 5. Orange Penicillum (Penicillium vanoranjei), 6. Leaf-tailed Gecko (Saltuarius eximius),
7. Amoeboid Protist (Spiculosiphon oceana), 8. Clean Room Microbes (Tersicoccus phoenicis), 9. Tinkerbell Fairyfly (Tinkerbella nana),
10. Domed Land Snail (Zospeum tholussum)


A 2008. óta évente összesített lista célja felhívni a figyelmet ama tényre, hogy a kutatók máig folyamatosan új fajokat fedeznek fel. 2013-ban közel 18 ezret találtak meg, velük bővül a tudomány számára már ismerős kétmillió. A listát minden év május 23-án, a híres taxonómus (a rendszertan kutatója) Carl von Linné (1707-1778) születésnapján publikálják.

A kutatók úgy hiszik, hogy a természetben további 10 millió felfedezetlen faj rejtőzik az egysejtű organizmusoktól egészen az emlősökig. A Top 10 faj megállapítása felhívhatja a figyelmet arra, hogy a "biodiverzitási krízis" felszámolható, ha pontos leltár készül a földi növény-, állat- és mikrobavilágról. A korábbi listákhoz hasonlóan az új is feltárja, hogy még a nagyobb testű fajok is elkerülhetik a kutatók figyelmét. Még riasztóbb, hogy a kutatók nem is tudtak ama mikrobák létezéséről, amelyek Floridában és Francia Guyanán túlélik az űrhajók összeszereléséhez használt tiszta-szobák sterilizálását, és így "potyautasként" más égitestekre is eljuthatnak.

Antonio Valdecasas, a Top-10-es Bizottság zoológus elnöke szerint még mindig nagyon messze vagyunk a földi biodiverzitás teljes ismeretétől. Amíg nem tudjuk, milyen élőlények léteznek a bolygón, az embernek arról sem lesz tudomása, ha valamely faj eltűnik, vagy ha a klímaváltozás, esetleg más környezeti zavarok miatt máshová költözik – figyelmeztet a bizottság.

Mint fentebb láttuk, a leltár elkészítése azonban még nem tudomány. Törvények kimondására van tehát szükség a tudománnyá váláshoz, illetve, hogy valóban aggódni kelljen a fajok pusztulása miatt. Mert ha például ugyanannyi faj keletkezik, mint amennyi elpusztul, akkor ez már törvény, és ekkor már nem lehet riogathatni a fajok pusztulásával. Ebben az esetben csak az mondható el, hogy a fajok struktúrája változik, illetve azok változása követi az evolúciós kiválasztási szabályokat. Ez viszont mindig így volt a Föld története során. Így ehhez a törvényhez az ember megjelenésének és bolygó-formáló tevékenységének semmi köze nincs. (Legfeljebb, ha az emberiség nem tud alkalmazkodni az önmaga teremtette világhoz, akkor kipusztul, mint egyes biológiai fajok. De valószínűleg megjelenne helyette egy másik posszibilis és potenciális intelligencia.)

Jelen sorok írója abból indul ki, hogy elvi egyensúly van a fajok pusztulása és az új fajok megjelenése között, azaz paritás áll fenn a pusztulás és keletkezés között. Ettől azonban külön kell választani azt, hogy mennyit ismerünk a pusztuló és keletkező fajokból, azaz hányról van tudomásunk egyiket, valamint a másikat illetően. Ha ugyanis, tapasztalataink szerint ezek között asszimetria áll fenn, az még nem jelenti azt, hogy elvi szimmetria nem létezik. Nagyon valószínű, hogy a természet itt is a szimmetriát részesíti előnyben, de az egyensúlyt természetesen nem úgy kell elképzelni, hogy ha például egy emlős kipusztul, akkor majd egy másik emlős lép a helyébe. Hanem úgy, hogy a természet itt is "leszabályoz", és a rendszert egy korábbi állapotába például mikroba szintre- löki vissza, s majd onnan indítja újra az evolúciót. Ha biológus vagy ökológus lennék, akkor ezt a törvény igyekeznék felfedezni.

2014. május 27.

Dátum: 2014. May 27. Tuesday, 16:07 Szerző: realzoldek
 
Kapcsolódó linkek
· Cikk keresés: Tudományos
· Írta: realzoldek


A legolvasottabb cikk ebben a rovatban: Tudományos:
Az antarktiszi jég mennyisége növekszik

 
Cikk értékelése
Átlagolt érték: 0
Szavazat: 0

Értékeld ezt a cikket:

Kiváló
Nagyon jó
Jó
Átlagos
Rossz

 
Beállítások

 Nyomtatható változat Nyomtatható változat

 Küldd el levélben! Küldd el levélben!

 
Kapcsolódó rovatok

Tudományos



Szerver statisztikai adatok.


Az oldalon található termék- és cégelnevezések tulajdonosaik védjegyoltalma alá eshetnek.
A közzétett hírek, vélemények és a hozzászólások szerzőik tulajdonai, minden más tartalom: © 1992-2014 a Reális Zöldeké.
A Reálzöldek honlapján megjelenő különböző írások és vélemények nem feltétlen tükrözik a Reálzöldek véleményét, hanem kizárólagosan a szerzőkét.

Üzenet a webmesternek: webmester@realzoldek.hu

PHP-Nuke © 2005 Francisco Burzi. A PHP-Nuke szabad szoftver, a GPL licenszben leírtak alapján terjeszthet?, kötelez? terméktámogatás nem jár hozzá.
Platinum 7.6.b.4 Alapú Weboldal

Oldalkészítés: 0.22 másodperc

:: fisubgreen phpbb2 style by Daz :: PHP-Nuke theme by www.nukemods.com ::