Vízgyűjtő-gazdálkodási tervek tematikus egyeztetéseinek ütemterve
Dátum: 2009. August 26. Wednesday, 11:01
Rovat: Vízügyek


Vízgyűjtő-gazdálkodási tervek tematikus egyeztetéseinek ütemterve - Öko Zrt - Hajósy Adrienne

Kedves Kollégák!

Tájékoztatásul mellékelten megküldöm a Vízgyűjtő-gazdálkodási tervek / VGT tematikus egyeztetése-inek időpontjairól és helyszíneiről a KvVM - VKKI által közölt táblázatot, ill. a könnyebb beazonosít-hatóság érdekében a vízgyűjtő-területek térképi ábrázolását, jelmagyarázattal.


A téma fontossága miatt felhívom a figyelmet arra, hogy a leglényegesebb téma - a Duna részvízgyűjtő terv tervezetének kiemelt kérdései - megtárgyalására az utolsó napon (!) 2009.09.18-án 10 -13 óra között kerül sor a Hotel Ébenben (H-1148 Bp, Nagy Lajos király útja 15-17.), összesen 3 óra (!) terjedelemben!

A Szigetközi terv egyeztetésére előtte, 09.17-én kerül sor, de a helyszíne még nincs megjelölve!

A Tiszai terv egyeztetésére 09.16-án, 10-13 óra között, Szolnokon, a Tisza-tavi tervre 09.02-án, 10-13 óra között Kiskörén kerül sor!

A Dráva 09.14-én, Csurgón, a Balaton 09.11-én, ismeretlen helyszínen kerül megtárgyalásra.

Célszerű lenne a megadott helyszínek közelében lakóknak ezeken az egyeztetéseken részt venni, és lehetőleg jegyzőkönyvben rögzíttetni a szakmailag megalapozott álláspontunkat, segítve ezzel a Kormányzat részéről "magára hagyott" vízügyes szakmát, a közismert "radikális környezetvédők" által évtizedek óta képviselt, de időközben az élet által megcáfolt, és a nemzetnek rendkívül nagy károkat okozó vízlépcső-ellenes álláspontjukkal (emlékeztetőül: Hajósy Adrienne - "C"-variáns, mint "papírtigris", Duna Kör, Duna Charta, Védegylet, WWF Magyarország, stb.) szemben.
(Az Öko Zrt. Konzorcium válaszlevelét Hajósy Adrienne és társai részére, tájékoztatásul mellékelem!)

Ne felejtsék el észrevételeik, javaslataik megfogalmazásánál, a 99 éves korában elhunyt Mosonyi Emil professzor életművét, munkásságát (Tiszalök, Békésszentandrás, Duna Vízlépcső-rendszer, stb.), a Békés Megyeieknek a halála előtt néhány nappal írt intelmeit, és a Reális Zöldek Klub honlapján a Vele kapcsolatban megjelent publikációkban közölt nemzetközi és hazai tényeket, dokumentumokat sem.

Az Ő életművét folytatta az a vízügyes generáció, akik létrehozták 1973-ban a Tiszán a Kiskörei Vízlépcsőt, és annak mesterséges tározó-tavát a "Tisza-tavat" (eredetileg: "Tisza II."), amely ma már a Ramsari Egyezmény által védett Madárrezervátum" és a Hortobágyi Nemzeti Park részeként az UNESCO Világörökség tagja, és az "Ökoturizmus Szigete".

Az egész Alföld vízgazdálkodásának ez a 2 Tiszai Vízlépcső meghatározó eleme (Lásd: Körös-völgy vízellátása, stb.), amelyek nélkül a 2000. évi cián-, és nehézfém-szennyezés mérhetetlen és visszafordíthatatlan károkat okozhatott volna. Erről a tényről a "radikális környezetvédők" soha nem beszélnek, és sajnos a vízügyi szakma nem tudta - a médiák téma iránti érzéketlensége, ill. ellenállása miatt - az ország lakosságát ezekről megfelelően tájékoztatni.

A pártok, ill. a Kormányok az árvízi védekezésre - a turizmus fejlesztéséhez hasonlóan - mindig csak a választási kampányokban és Kormány-programokban hivatkoznak, később erről hajlamosak elfeledkezni, még annak árán is, ha az árvízi károk helyreállításával kapcsolatban folyamatosan jelentős költségek merülnek fel, amelyek összességükben meghaladhatják a szükséges és tervezett beruházások költségeit is.

Az árvízvédelem megoldása a hazai vízgyűjtőkön nem lehet a választási ciklusok áldozata, a Tisza mentén élő 1,5 millió ember élet-, és vagyonbiztonságát nem volna szabad veszélyeztetni! (lásd: Vásárhelyi Terv az eredeti 2003-2007, helyett: 2005-2008-2013.!?, stb.)

Részben ennek a szemléletnek az eredménye az elkezdett, de "torzóként" félbehagyott, Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszer, a Duna-Tisza-csatorna, a Csongrádi Vízlépcső befejezetlensége, és emiatt nem kezdődött, ill. nem kezdődhetett el még az Adonyi-, és a Fajszi Vízlépcső beruházás műszaki-gazdasági-gazdaságossági előkészítése sem! (A Paksi Atomerőmű rekonstrukciója és bővítése fel fogja vetni a hűtővízigény növelését is, amelynek biztosítása a fentiek nélkül nem képzelhető el! A Duna-Tisza-közi Homokhátság vízpótlásának megoldása - a Kormányok ígérgetései ellenére - még mindig várat magára, az igazi megoldás a DTCS és a Csongrádi Vízlépcső és a hozzá kapcsolódó tározó nélkül ugyancsak nem képzelhető el! Lásd: Csongrád Megyei Közgyűlés - Parlament és a Kormány által teljesen figyelmen kívül hagyott - egyértelmű határozata, a kormánypárti és ellenzéki képviselők, és EP képviselő támogatásával!)

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: 06 30 319 2033

Magyarország vízgyűjtő területei - térkép - jelmagyarázat

VGT - tematikus egyeztetések

2009. 08. 11. VGT - Ökó Konzorcium - válasz Hajósy Adriennek

 







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1118