A Reális Zöldek Klub javaslata a Kormány részére
Dátum: 2009. November 21. Saturday, 16:26
Rovat: Közlemények


Tisztelt Bajnai Gordon miniszterelnök úr

A Reális Zöldek Klub kéri a Kormányt, hogy helyezze hatályon kívül a 1139/2004.(XII.11.) Korm. határozat 2. pontjának a) bekezdését, hogy elháruljon a Duna ügyében szakmai alapon történő megegyezés útjából a politika által keresztbe tett jogi akadály.


Az a) bekezdést, amely az alábbi:

„a) a hágai ítéletből kiindulva, a Magyar Köztársaság az eredeti terv szerinti alsó vízlépcső megépítését elvetettnek tekinti, és arról nem kíván vitát nyitni, ugyanakkor a dunacsúni létesítmény fennmaradását nem ellenzi egy kidolgozandó megegyezés keretei között, ezzel eleget téve a hágai ítélet azon megállapításának, hogy az 1977-es szerződés célkitűzései a jelenleg meglévő építményekkel teljesíthetők.”



Tisztelt Miniszterelnök úr!

A hágai ítéletből nem vezethető el az alsó vízlépcsőre vonatkozó fenti kormányzati álláspont.

A Bíróság érvelése szerint az alsó vízlépcsőnek a csúcsra járatás mindkét fél általi tényleges elvetése következtében, annak felépítésének többé nincs is értelme csupán.



A Bíróság azonban rámutatott arra a tényre, hogy az 1977-es Szerződés nem csak energiatermelést szolgáló közös beruházás volt, tervezése alapján más célokat is szolgálnia kellett: a Duna hajózhatóságának fejlesztését, árvízvédelmet és jégszabályozást, valamint a természetes környezet védelmét. Ezek közül egyik sem élvezett abszolút elsőbbséget annak ellenére, hogy a Szerződés a Vízlépcsőrendszer építésében az energiatermelésre helyezte a hangsúlyt, továbbá ezek közül egyik sem veszített fontosságából. Ezen célok elérése érdekében a Felek magatartási, teljesítési és eredményre irányuló kötelezettségeket vállaltak.”



Tisztelt Miniszterelnök Úr

A Magyar Országgyűlés törvényben a Magyar–Szlovák jószomszédi kapcsolatokról és a baráti együttműködésről szóló Alapszerződés becikkelyezésével kötelezte a Kormányt, hogy a Felek párbeszédet folytatnak minden közös érdeklődésre számot tartó területen. A Duna Pozsony – Budapest közötti szakaszának a hajózhatósága nemcsak magyar-szlovák közös ügy, hanem nemzetközi ügy is. A Párizsi Békeszerződés a Dunára vonatkozóan az összes államok állampolgárai, kereskedelmi hajói és árui számára a Duna folyamon a hajózás szabad nyitva tartása mellett rendelkezik.

A Duna Bizottsággal a Magyar Köztársaság 1948-ban kötött egyezményt. Az Egyezmény 1948. augusztus 18-án kötetett Belgrádban és az 1949-évi XIII. törvénnyel került becikkelyezésre a Dunán való hajózás rendjének szabályozása címmel.

A belgrádi egyezmény 1998-március 26-án jegyzőkönnyel egészült ki. A jegyzőkönyv Németország csatlakozását és a részes államok, köztük a Szlovák Köztársaság státuszát rendezte.

A kiegészítő jegyzőkönyvet és annak aláírási jegyzőkönyvét a Magyar Országgyűlés a 2000. évi CXIV. törvénnyel fogadta el.



Tisztelt Miniszterelnök Úr

A Bíróság a Feleket jóhiszemű tárgyalásokra kötelezte az 1977-es Szerződés összefüggésében mérlegeljék, hogy milyen módon lehet a Szerződés többrétű céljait a lehető legjobban szolgálni, szem előtt tartva, hogy valamennyi célkitűzését meg kell valósítani.”



Budapest, 2009. november 20.



Tisztelettel:

Juhos László

Reális Zöldek Klub elnöke






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1265