A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium évvégi humor műfajába sorolható
Dátum: 2009. December 31. Thursday, 15:34
Rovat: Média


A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium évvégi humor műfajába sorolható közleménye

Budapest, 2009. december 31.

Célegyenesben a Duna Stratégia — Magyarország vezető szerepben —

Célegyenesébe ért az Európai Duna Stratégia hazai előkészítése. Magyarország felkészült a Duna menti együttműködés integráló szerepének betöltésére. Elkészült a magyar érdekeket megfogalmazó dokumentum, amely a nemzetközi egyeztetések alapjául szolgál. 2009 novembere óta több mint 300 projektjavaslat érkezett, amelynek tematikus áttekintése hamarosan befejeződik. 2010 januárjában és februárjában, az aktív érdekérvényesítés jegyében, nemzetközi konferenciáknak ad otthont Budapest.



A Duna nemzetközi jellege már nem engedi, hogy pusztán nemzeti és kétoldalú kapcsolatok keretében tekintsünk a folyó térségére. Összehangolt nemzetközi fejlesztés és együttműködés szükséges.


Ezért a korábbi tematikus nemzetközi együttműködési fórumok mellett, átfogó stratégia kidolgozása kezdődött meg 14 ország részvételével, Európai Duna Stratégia néven. A formálódó koncepció eredményeképp a „Duna Régióra” várhatóan közös európai fejlesztési és kutatási térségként tekinthetünk a 2014-től, az új uniós költségvetési periódusban.


A Duna és térsége számos terület- és a gazdaságfejlesztési lehetőséget rejt magában. Ezért Magyarország, a stratégia tervezett elfogadása idején - 2011 első félévében - az EU soros elnökeként, a kérdést kiemelt feladatként kívánja kezelni. Hazánk érdeke, hogy Magyarország intenzív, kezdeményező munkájával, vezető szerepet töltsön be a Duna menti együttműködésben.


A Duna Stratégia keretet nyújt egy olyan összdunai projektlistához, amely nemzetközi egyeztetések eredményeként születik meg. Ennek előkészületeiben Magyarország élen jár.



A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) irányításával átfogó szakmai tervezés indult meg. A projektgyűjtés eddigi eredményeként a civil és a gazdasági oldal, valamint a szakmai szervezetek együttműködésében több mint 300 projektjavaslat érkezett az NFGM-hez. A fejlesztési igények között környezetvédelmi és vízügyi, közlekedésfejlesztési, fenntartható turisztikai fejlesztések és az örökségvédelem tematikus programjai jelentek meg a leghangsúlyosabban.



Magyarország elkészítette a nemzetközi egyeztetések alapját képező, a nemzeti érdekeket és igényeket összesítő ún. "non-papert", amelyet az Országgyűlés illetékes bizottságai megtárgyaltak, és amelyet hazánk már benyújtott az Európai Bizottságnak. Az Európai Duna Stratégia hazai érdekérvényesítéséhez szükséges dokumentumok kidolgozásában az érintett tárcákon kívül részt vesznek többek között a régiók, a szakmai szervezetek és a tudományos intézmények képviselői is.



A tagállami egyeztetések várhatóan már 2010 elején megkezdődnek, aktív magyar érdekérvényesítéssel.



Az Európai Duna Stratégia hazai érintettjei 2010 január végén, nemzeti találkozón egyeztetnek, amelyet 2010. február 25-26-án nemzetközi stakeholder konferencia követ az Európai Bizottság közreműködésével, Budapesten. Ezzel párhuzamosan hazánk magas szintű, nemzetközi kormányzati találkozót is előkészít.

A Duna Stratégia folyamatosan bővülő eredményei és elemzései elérhetők a www.nfgm.gov.hu portálon.






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1342