Európai Duna Stratégia előzményei a felvízről és az alvízről nézve, ill. az EP
Dátum: 2010. January 25. Monday, 10:42
Rovat: Vízügyek


Európai Duna Stratégia előzményei a felvízről és az alvízről nézve, ill. az EP állásfoglalása


Kedves Kollégák!

Lassan már kezdjük megszokni, hogy a civil társadalom csak utólag és "kozmetikázva" értesül az ország, a nemzet sorsát érintő legfontosabb kérdésekről.


Hála az internetnek - ha valakinek van ideje és kitartása - ha késéssel is, de hozzáférhet néhány érdekes külföldi és hazai dokumentumhoz. A magyar sajtóban közzétett "féloldalas" tudósítások (már ezeket is megszoktuk) másik feléhez, jelentős többlet-energiával, szerencsére, hozzá lehet jutni.

A készülő Európai Duna Stratégia / EDS eddigi előzményeiből, mellékelek tájékoztatásul egy "csokrot", amelyből kiderül talán (?), hogy

- ki kezdeményezte valójában a Duna Stratégia kidolgozását, EU állásfoglalás kialakítását (Winkler Gyula Romániából?),

- mi a véleménye Erhard Busek volt osztrák alkancellárnak, az Európai Unió regionális együttműködési tanácsa vezetőjének ("A magyar EU-elnökség sikertörténete lehetne a közös Duna-stratégia, vagyis a Duna menti országok együttműködéséről szóló megállapodás véglegesítése. ... Az Európai Unió ugyanis végre felkarolja a közös Duna-stratégia ügyét. Brüsszel most bekérte az érintett országoktól a vonatkozó elképzeléseket és projekteket, és azok gondos tanulmányozása után konkrét támogatásról is dönthet. Busek úgy véli, Európa második leghosszabb folyója sokkal többet nyújt, mint amennyi lehetőséget eddig az érintettek kihasználtak. Elég csak arra gondolni, mennyi közlekedési és ökológiai problémát oldana meg a hajózás nagyobb igénybevétele a szállításban. Különösen most, az energiaforrások beszűkülése, a gazdasági helyzet közepette kellene többet gondolni arra, hogy mennyi kihasználatlan lehetőséget kínál még a Duna."),

- konkrétan mit mondtak a magyar képviselők (képben és magyarul a 2010.01.20-i, Strasbourgi EP ülés 15. napirendi pontjaként szereplő, Duna Stratégia kapcsán, ill. írásban!),



és végül

- mit tartalmaz a 2010.01.21-i, hivatalos Európai Parlamenti állásfoglalás.

Érdekes meghallgatni, ill. elovasni a 2 romániai magyar EP képviselő - Sógor Zsolt és Winkler Gyula felszólalását, és összehasonlítani azokat a többiekével.

A nemzetközi Duna Bizottság vonatkozó előírásainak teljesítésével, a klímaváltozással, a várható víz-, és élelmiszer-hiány, az árvíz-, belvíz-, aszály leküzdésével, a vízvisszatartás-, a víztározás-, a vízkormányzás, a Duna hajózhatóságának, árvízvédelmének, a vízenergia hasznosításának, a mezőgazdasági öntözés, a vízi-, vízparti-, öko-, kemping-, kerékpáros-turizmus (pl. EuroVelo EV-6.sz. Duna-menti útvonala) fejlesztési lehetőségeinek biztosításával, stb. - amely problémák az egész térséget érintik, és ezért ez lehetne a "közös nevező" (!) - komplexen sajnos egyik magyar képviselő (és jól fizetett szakértője, vagy szakértői!) sem foglalkozott!

Az egyik képviselőnek csak az ivóvíz, a másiknak csak a mezőgazdaság, az élelmiszer-termelés, míg másoknak csak a vízi-közlekedés, stb. jutott az eszébe! Ez a tény egy újabb bizonyíték arra, hogy - az évek óta hangoztatott észrevételeinkkel, javaslatainkkal összhangban - alapvető szemlélet-, és paradigma-váltásra lenne szükség, az integrált ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés, komplex fejlesztés és finanszírozás (EU + hazai társfinanszírozás), valamint a többcélú hasznosítás hazai gyakorlatának megteremtése és bevezetése érdekében.

Ezzel elkerülhető lenne az, hogy Magyarország mindig "szembe megy" Európával, és közvetlen szomszédaival is (lásd: Szlovákia - Bős-Nagymarosi "torzó"!), és elüldözi az országból, ill. megalázza nemzetközi hírű tudósait, akadémikusait, köztük a "vízépítés professzorát", a 99 éves korában, külhonban elhunyt Mosonyi Emilt is, és a mai napig sem hajlandó megfogadni intelmeit, tanácsait, javaslatait.

Mikor érjük meg azt, hogy a környezet-, és természetvédő hajlandó lesz leülni vízügyi, hajózási-, turisztikai-, vidékfejlesztési-, energetikus szakértőkkel 1 asztalhoz, érdemi-, szakmai egyeztetés és kompromisszumos megállapodás céljából? És a politikai döntéshozók mikor fogják megfogadni, a szakmailag sokoldalú, komplex vizsgálatokon alapuló, reális javaslatokat? És mikor fog a Dunában politika helyett - iható-, horgászható, hajózható-, öntözhető - víz folyni?

A 2011. első félévi magyar EU elnökség sikerét mi magyarok, nemcsak a protokoll fogadások, és a nagy EU rendezvények előkészítésének és lebonyolításának sikerén, hanem a Duna Stratégia - nemzeti érdekeinket is képviselő - tervezésének és gyakorlati megvalósításának sikerén fogjuk - mi, vagy fogják legalább unokáink - lemérni!

Valóban "megérett az idő a döntésre", talán még mindig nem késő!



Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: 06 30 319 2033

2009-12-01-Alakul a közös Duna-stratégia-A-ErhardBusek

2010-01-20-EP-EDS-magyar képviselők felszólalásai

2010-01-21-EurópaiParlament-állásfoglalás-EDS-DunaStratégia

2010-01-23-Készül a Duna Stratégia-R-WinklerGyula

A 2009-10-21-Duna stratégiáról tervez csúcstalálkozót Magyarország

A Duna Stratégia fontosságát hangsúl2009-07-06-DunaStratégia-H-Balázs Péter-D-Norbert Lammert

 







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1377