Ellenezték, de azt sem tudták, hol van Bős és Nagymaros!
Dátum: 2010. January 27. Wednesday, 18:24
Rovat: Közéleti magazin


Kedves Kollégák!

Tájékoztatásul, mellékelten küldök néhány dokumentumot, a környezetvédelemmel, a klímaváltozással, a Bős-Nagymarosi Vízlépcsővel, a Szigetközzel kapcsolatban, amelyeknek kicsit részletesebb tanulmányozása és legalább utólagos kritikai elemzése és értékelése ( a háttérben megbújó érdekek egyidejű feltárásával), jó alapokat szolgáltathatna a magyar Klíma-, Környezet-, Közlekedés-, Energia-, Terület-/ Vidékfejlesztési-, Turizmus-, és Agrárpolitika, ill. a készülő Országos Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv / OVGT, a Duna hajózhatóságának javítása c. dokumentáció, stb. - megváltozott körülmények miatti - felülvizsgálatához és korszerűsítéséhez, valamint az Európai és Magyar Duna Stratégia / EDS kidolgozásához.


- Láng István akadémikus elmondása szerint annak idején, azok közül sokan, akik - ma már tudjuk elsősorban politikai okokból - tiltakoztak a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszer megvalósítása ellen, azt sem tudták hol van Bős / Gabcikovo és Nagymaros!

- A Magyar Tudományos Akadémiát akkor is későn vonták be a BNV - szinte csak környezetvédelmi vonatkozások miatti - véleményezésébe, utólagos igazolásul! Nem kellene ezt a hibát mégegyszer elkövetni a Kormányzat részéről, de az MTA-nak is szemléletet kellene váltani. Segítenie kellene az MTA-nak, az integrált tervezés, a komplex fejlesztés és a többcélú hasznosítás gyakorlatának hazai bevezetését!

Ehhez elég lenne az MTA vezetése részéről, kiindulásként, Mosonyi Emil akadémikus szellemi hagyatékának hasznosítása, akit nemsokára 1 évvel ezelőtt, saját halottjának tekintett, és a sírnál elmondott búcsú-beszédekben, legalább is "szóban" elismerte és méltatta érdemeit, de sajnos képviselői az azóta eltelt időszakban a gyakorlatban ezeket nem hasznosították!

A mellékelt videó Láng István akadémikus, az MTA volt főtitkárával 2009.11.10-én, az m2 "Záróra" c. műsorában készült, de még a "nagyreményű" Koppenhágai Klímacsúcs előtt. A COP15 "eredményei", az IPCC 2007.évi jelentésének elég durva hibái azóta közismertek lettek, az alternatív Nobel-díj nyertesei elkezdhetik a jelentésben foglalt prognózisok felülvizsgálatát.

http://videotar.mtv.hu/Videok/2009/11/11/14/Zarora_2009_november_10__Vendeg_Lang_Istvan.aspx

2009. november 10. 09:06 Záróra kedden 22:40-től az m2-n. Záróra. Dr. Láng István akadémikussal beszélget Veiszer Alinda (az 5 perc 40 mp-es videón, a BNV-t érintő részek 23 perc10 után kezdődnek!)



Láng István akadémikus elmondásából megtudjuk, hogy:

- a környezetvédelemmel 1971.10.25-e óta kezdett csak foglalkozni, és
- a "Soros Alapítvány"-nyal ő írta alá az első szerződést, valamint
- az éghajlatváltozással, a globális felmelegedéssel az MTA főtitkárhelyettessé választása után és kapcsán, az UNESCO kereteiben ismerkedett meg, és kezdett el foglalkozni, ez vezetett a "VAHAVA" program kidolgozásához, amely óta érdemi kutatás - pénz hiányában - hazánkban nem folyik, ugyanakkor egymással is összefüggő klíma-, és energia-politikára lenne szükség! (Külföldi cégek külföldre vitték, ill. viszik kutatási eredményeiket!)
- könyvet készül írni, az MTA-ban végzett eddigi tevékenységéről! (amelyet kiváncsian várunk!)

Jó lenne, ha Mi is hozzá látnánk - az MTA-val az élen, de még időben - az eddigi koncepcióink, stratégiáink, programjaink és terveink (ha vannak ilyenek?) felülvizsgálatához, és a még hiányzók kidolgozásához.
Néhány apró, pontosító megjegyzés a videón elhangzottakhoz azért ide kívánkozik:

- a "Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszer" magyar-(cseh)szlovák közös megvalósítására vonatkozó államközi szerződés aláírására nem 1979-ben, hanem 1977-ben került sor.

- a Magyar Tudományos Akadémia akkori véleménye és javaslata a BNV-vel, ill. a Szigetközzel kapcsolatban nem könnyítették meg annak idején Németh Miklós, akkori miniszterelnök dolgát a döntés meghozatalában, aki akkor először csak felfüggesztette a Nagymarosi / alsó vízlépcső kivitelezését, de 20 évvel a "rendszer-váltás" után már úgy nyílatkozott, hogy mai ismeretei alapján, már inkább befejezné!

- a klímaváltozással, a globális felmelegedéssel kapcsolatos vizsgálatok, kutatások nagyon fontosak ugyan, de amint látszik, óvatosabban kellene bánni a prognózisokkal! (elég csak 2 szám felcserélése a kutatási jelentésekben, amelyeket "ügybuzgó" zöldek a nagy sietségben, 2007-ben (!) véletlenül, felcseréltek, lehetőséget adva ezzel, az ellenérdekű félnek, hogy ezeket most Koppenhága után, és Mexikó előtt, "kiszúrja"!)

- a klímaváltozással, a globális felmelegedéssel, a már érezhető, de még tovább fokozódó víz-, élelmiszer-, energia-hiánnyal is számolva, ideje lenne felülvizsgálni az OVGT és az EDS kapcsán, itt a Kárpát-medencében, a Duna-vízgyűjtőjén a vízvisszatartással, a duzzasztással, a vízlépcső-építéssel, a vízenergia-hasznosítással kapcsolatos, eddigi "vízlépcső-ellenes" (Nagymaros, Adony, Fajsz, Csongrád, Duna-Tisza-csatorna), "atomenergia ellenes" (Paks!) álláspontot! Érdemes lenne odafigyelni arra, hogy az Európai Parlament Közgyűlésén, az Európai Duna Stratégia vitája kapcsán, milyen hozzászólások hangzottak el, 2010.01.20-án, Strasbourgban, és milyen állásfoglalást hozott az EP 2010.01.21-én?

- a társadalmat végre "ember-számba" kellene venni, és nem kellene - tudatosan, egészben vagy részben - félrevezetni, és tényeket elhallgatni, ill. ha a tudományos eredményekben változás következik be, akor erről is időben tájékoztatást kellene adni!

Jó lenne, ha a társadalom is felébredne, és rájönne igazi érdekeire, és végre egyszer, a megismert tények alapján, reális döntéseket hozna!



Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: 06 30 319 2033

---------------------------------------

2010-01-18-Éghajlatvédelem-egy felesleges törvény

2010-01-21-Súlyos hibák a nemzetközi klímajelentésben

2010-01-25-Újabb hibára bukkantak az ENSZ klímajelentésében

 

 







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1385