2010-02-16 2 Közlemény, Európai Duna Stratégia / Miniszteri Duna Deklaráció
Dátum: 2010. February 16. Tuesday, 21:42
Rovat: Közlemények


Dr. Faragó Tibor a zöld tárca WWF mozgalmára tovább kábítja a médiát.
Faragó 2010. februrár 16 án már nem is volt Bécsben, ennek ellenére tesz közze zöld tárca az alábbi közleményt.
A közleményhez csupán annyit tesznek hozzá a reális zöldek, ha a Duna magyarországi szakaszán nem épülnek vízlépcsők akkor az ökológia katasztrófához vezet.


----- Original Message -----
From: Büchler András
Sent: Tuesday, February 16, 2010 5:03 PM
Subject: 2010-02-16 2 Közlemény, Európai Duna Stratégia / Miniszteri Duna Deklaráció


Európai Duna Stratégia -

Magyar kezdeményezésre regionális konzultációra került sor





Készül az Európai Duna-térségi Stratégia, melyet várhatóan a 2011-es magyar elnökség alatt fog elfogadni az EU. A stratégiát idén év végéig készíti el az Európai Bizottság.

2010. február 15-én Bécsben magyar kezdeményezésre a Duna-térségi Stratégia 13 országának kormányzati képviselői, valamint szakértők és nemzetközi szervezetek vezetői találkoztak azzal a céllal, hogy megvitassák, a készülő stratégiának milyen környezeti kritériumokat kell figyelembe vennie. A találkozót vezető Dr. Faragó Tibor környezet- és klímapolitikai szakállamtitkár a következő ajánlásokban foglalta össze a Duna Stratégia kidolgozásághoz szükséges megállapításokat:

- A stratégia átfogó célja a fenntartható fejlődés kell, hogy legyen, hozzájárulva a lakosság életminőségének javulásához.

- A stratégia, illetve az annak keretében tervezett intézkedések az egyes témaköröktől függően rugalmas területi lehatárolásúak (pl. a Duna vízgyűjtőjének egésze, vagy annak egyes részei, így pl. a Száva, vagy a Tisza medencéjének vidéke)

- A stratégia viszonya és kapcsolata más EU és regionális stratégiákkal külön figyelmet érdemel: együttműködésre, koherenciára, a meglévő kezdeményezések integrációjára van szükség.

- Kiemelt szerepet kell kapnia a határokon átnyúló és szektorokon átívelő együttműködésnek.

- A környezet integráltan kell, hogy megjelenjen a döntéshozatalok során.

- A természeti örökség megőrzése része kell, hogy legyen a régió hosszú távú fenntartható fejlődésének.

- A természeti erőforrásokkal fenntartható módon kell gazdálkodni.

- A régió országai eltérő gazdasági lehetőségeinek szem előtt tartásával kell a stratégiának elősegítenie a kapcsolódó programok végrehajtását.

- Különös figyelmet kell fordítani környezetbiztonságunk javítására (pl. az éghajlatváltozás várható kedvezőtlen hatásainak csökkentése, alkalmazkodás, árvízveszély csökkentése, vízvisszatartás).

- A fenntarthatósági elvek figyelembevételével kell kialakítani és ésszerűsíteni a mobilitás kereteit.

- A stratégiában foglaltak várható környezeti, társadalmi és gazdasági hatásait stratégiai környezeti vizsgálat keretében szükséges értékelni, és a döntéseket ennek figyelembe vételével meghozni.

- A kutatás, fejlesztés és oktatás területein támogatni kell minden együttműködést, hiszen ezeken a területeken tud a közös identitás és együttműködés érdemben kialakulni. Ezek hatásos eszközökkel segítik elő a tapasztalat- és tudáscserét a Dunával kapcsolatos témákban.

- Együttműködésre, a közvélemény tájékoztatására és bevonására, széles körű egyeztetési folyamatra van szükség a stratégia eredményes megvalósítása és a térség fenntartható fejlődésének elősegítése érdekében.



A találkozón résztvevők kifejezték szándékukat, hogy a jövőben együttműködve segítik elő az Európai Duna-térségi Stratégia kidolgozását és közös projektek megfogalmazását. A találkozón elhangzottakról készült elnöki összefoglalót megküldik Duna-térségi Stratégia megalkotásában érintett fórumoknak.





Budapest, 2010. február 16.



Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium

Sajtóiroda









Miniszteri megállapodás a Duna vízgyűjtő terület megóvását célzó környezetvédelmi intézkedésekről

Bécs, február 16. – A Duna-medence országainak (Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Cseh Köztársaság, Németország, Magyarország, Montenegró, Moldovai Köztársaság, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna) vízügyi miniszterei és az Európai Bizottság a Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (Commission for the Protection of the Danube River [ICPDR]) által Bécsben, Ausztriában rendezett mai találkozón jóváhagyták a Duna Deklarációt.

„A Duna mindannyiunk folyója, ezért a felelősséget is közösen kell viselnünk érte” – mondta Mitja Bricelj, az ICPDR elnöke. „Ez a találkozó azért jött létre, hogy biztosítsuk a Duna-medence erőforrásainak környezetvédelmi szempontból fenntartható kezelését.”

A Duna Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv meghatározza azokat a konkrét intézkedéseket, amelyeket a 2015-ig végre kell hajtani a Duna és mellékfolyói környezetvédelmi állapotának javítása érdekében. Ezek közé tartozik a települési és mezőgazdasági eredetű szennyezés csökkentése, a folyó mesterséges, emberi beavatkozás miatt felmerülő negatív hatások kiküszöbölése, a foszfátmentes mosószerek bevezetése és a vizes élőhelyek és a folyó kapcsolatának helyreállítása. A terv tartalmazza az Európai Unió Víz Keretirányelve kulcsfontosságú követelményeit.

„A világ ‘legnemzetközibb’ vízgyűjtője vízminőségének javítását célzó koordinált intézkedésekről szóló megállapodás létrejötte rendkívül figyelemre méltó eredmény” – fejtette ki Philip Weller, az ICPDR főtitkára.

Elfogadásra került a Duna vízgyűjtő területéhez tartozó 17 rész-vízgyűjtő árvízvédelmi cselekvési terve is. A rész-vízgyűjtőkre vonatkozó tervek, melyek kidolgozására az ICPDR Árvízvédelmi Cselekvési Programjának keretében került sor, több száz konkrét intézkedést fogalmaznak meg, köztük a vizes élőhelyek, vízvisszatartó területek helyreállítását, a gátak megerősítését és felújítását, és az árvízi riasztó- és előrejelző rendszerek fejlesztését. A Duna-menti országok ezeket az intézkedéseket az árvizek, mint például a 2002., 2005. és 2006. évi árvizek okozta károk mérséklése céljából hajtják végre.

„Tevékenységünk sikerét azokon az eredményeken lehet majd lemérni, amelyeket a 80 millió embernek otthont adó Duna-medence lakosai helyzetének javítása terén elérünk” – zárta szavait Bricelj úr. „A Duna és mellékfolyói, például a Száva és a Tisza biztosítják az emberek és a természet számára az életet jelentő vizet. A vizeink védelmét szolgáló intézkedések most már kidolgozásra kerültek – a következő lépés ezeknek az intézkedéseknek a közös végrehajtása lesz.”

Budapest, 2010. február 16.



Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium

Sajtóiroda







Üdvözlettel:



Büchler András

kommunikációs tanácsadó

Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium
1011 Budapest, Fő utca 44-50.
tel: 4573388, mobil: +36703687171
e-mail: buchler@mail.kvvm.hu







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1422