2010. gr. Széchenyi István halálának 150. évfordulója
Dátum: 2010. February 22. Monday, 11:43
Rovat: Média


2010. gr. Széchenyi István halálának 150. évfordulója. Hozzá hasonló "államférfi" kerestetik a Duna Stratégiához!


Kedves Kollégák!

Kossuth Lajos szerint is, "legnagyobb magyar" - többek között, az Al-Duna szabályozója, a hazai hajóépítés, és a hajózás elindítója - gr.Széchenyi István halálának 150. évfordulója, ill. ezzel összefüggésben "2010. Széchenyi Év" idején, a Magyar Köztársaság Kormánya abban a szerencsés helyzetben van, hogy az Európai Unió keretében, "gazdája" lehet az "Európai Duna Stratégia / EDS" és azon belül a "Magyar Duna Stratégia" kidolgoztatásának, egyeztetésének, és a 2011. első félévi magyar EU elnökség idején történő előterjesztésének és elfogadásának!


A közeljövőben nem lesz még egyszer ilyen lehetősége Hazánknak, mint az Európai Unió tagjának, itt a Kárpát-medence és Európa, valamint a Rajna-Majna-Duna transzkontinentális nemzetközi víziút közepén!

Most is aktuálisak azonban Robert Schuman - az "Európai Unió" atyjának - alábbi, kb. 50 évvel korábbi szavai, de nemcsak az EU-t, hanem Hazánkat illetően is:

Robert Schuman

(1886-1963)



"Európa nem egy nap alatt, és nem is összeütközések nélkül jön majd létre. Semmilyen tartós dolog nem valósul meg könnyedén. Mégis, kialakulása máris megindult.”



"Európa keresi önmagát, tisztában van vele, hogy jövője saját kezében van. Sohasem volt még ennyire közel a célhoz. Adja Isten, hogy ne szalassza el a sorsdöntő pillanatot, boldogulásának utolsó esélyét"



És akkor most olvassuk, nézzük, hallgassuk, hogy mi történik napjainkban az Európai Unióban és Hazánkban, 50 évvel az EU létrejötte után:



- az EU az új Európai Parlament és Európai Bizottság megalakulása, és a Lisszaboni Szerződés hatálybalépése, a "Bölcsek Tanácsa" létrehozása után, azonnal nekilátott a hosszú-távú, az új kihívásokat (klímaváltozás, energia-, élelmiszer-biztonság, stb.) figyelembe vevő, "EU2020" stratégiai program megalapozásához, az új szempontok, új megközelítési módok kidolgozásához, stb.



- Magyarország, ill. a Külügyminisztérium - ezzel szemben, Hegyi Gyula, volt EP képviselő "Duna Nagykövet"-té történő kinevezése után, elsősorban a 2010-2011. évi EU Trió elnökség, a Külügyi Szolgálat, a külügyi létszámbővítés, a sorozatos nemzetközi konferenciák, a budapesti "Duna Csúcs" megszervezésének "apró-cseprő" protokolláris, szervezési, adminisztratív, stb. dolgaival van elfoglalva, és csak mellesleg - a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium / NFGM - bevonásával - a német és román kezdeményezés után - egy ügyes csellel, magához vonva kezdte meg, az "Európai Duna Stratégia / EDS" kidolgoz(gat)ását, a duzzasztás, a vízlépcsőépítés lehetőségének kizárásával!

Ez a munka Magyarországon azzal kezdődött, hogy szép lassan, "Európai Duna Régió Stratégia / EDRS" lett belőle, "makro-régió"-vá dagasztva, és parttalanná téve a témát, az eredeti prioritások sorrendjének több lépcsőben történő, fokozatos megváltoztatásával. A Duna hajózhatóságának biztosítása, a Duna vízenergiájának többcélú hasznosítása, és árvízvédelme, kikötőhálózat-, valamint a vízi-, és vízparti-, kerékpáros-turizmus (EuroVelo EV-6.sz. Duna-menti kerékpárút), a Duna-menti "Limesút" (UNESCO Világörökségvárományos!) fejlesztése egyre hátrább szorullt, majd szinte teljesen kimaradt! Ehelyett a környezeti állapot javítása, a vízminőségvédelem, a "halak szabad mozgásá"-nak javítása (hossz-, és keresztirányban!) lépett az előtérbe!

Ebben a magyar kormány, a parlamenti pártok - kormánypárti-, ellenzéki egyremegy - egyformán, és egységesen a "Duna Kör", a "Duna Charta", a "Védegylet", stb. által képviselt, korábbi és jelenlegi "vízlépcső-ellenes" állásponton álltak és állnak, még mindig, 20 évvel a rendszerváltás, és a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerre vonatkozó államközi szerződés egyoldalú felmondása után!



- a mellékelt dokumentumokból csak néhány részletet kiemelve, megállapítható, hogy pl. Hír TV Európai Híradójában, Schöplin György a "Kék Duna" helyett, inkább "Zöld Duná"-t szeretne látni, az InfoRádió "Brüsszeli Hét" c. műsorában a Duna Stratégia prioritásai fontossági sorrendben: a kommunikációs rendszerek fejlesztése, a környezet-, és a vízek védelme.



Többek szerint a legnagyobb probléma, hogy Dunát, jelenleg csak a választásokkal kapcsolatos közvélemény-kutatásokkal lehet "elrekeszteni"(!), vízlépcsővel duzzasztani, vízet visszatartani, megújuló, környezetbarát vízenegiát többcélúan hasznosítani, nem!



És most nézzünk és hallgassunk meg néhány aktuális videó nyilatkozatot, a minisztertől, az EP képviselőn keresztül a műszaki szakemberekig, és döntsék el, hogy Magyarország vajon jó úton jár-e, Duna Stratégia ügyében?


http://www.youtube.com/watch?v=GkHUXoaZSfs

2010.02.20. Kiss Péter, miniszter nyilatkozata a Duna stratégiáról

 

http://www.youtube.com/watch?v=qcKDmU3uhDk&feature=channel

2010.02.17. Balczó Zoltán, EP képviselő nyilatkozata az energiabiztonságról, Duna hajózhatóságáról

 

http://www.youtube.com/watch?v=as-AbvwL5ZM&feature=channel

2010.02.16. Mohácsi Miklós mérnök nyilatkozata a Duna Stratégiával kapcsolatban

 



Végezetül ajánlom, hogy "megélhetési politikusok" helyett, keressünk igazi "Államférfiakat/nőket" az Ország és a Nemzet vezetésére, akik méltóak arra, hogy Széchenyi nyomába léphessenek! Kiváncsi vagyok, hogy hasonló helyzetben, melyik ország képviselője mondaná azt, hogy a Duna úgy közös ügyünk, hogy minden nemzet saját döntése alapján, külön-külön dolgozik (?) a stratégiáján! (A szlovák-magyar Duna Stratégia eddigi 20 éve nem volt elég, tanulságul?)


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

2010.01.21.Zapatero-EU2020-Trió elnökség-EDS-Duna

2010.02.17-19-InfoRádió-HírTV-Duna Stratégia

 

 







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1441