HETI VÁLASZ rendezvény energetikáról, energetikusok nélkül
Dátum: 2010. March 07. Sunday, 20:38
Rovat: Energia


Időnként a szakaembereket is meg kellene hallgatni, mondta Bolgár György.

Hosszú idők óta az ATV "Jam" c. műsorában, végre érdemi és szakmai "szó-csata" zajlott - a Paksi Atomerőmű tervezett bővítése ürügyén, Aszódi Attila és a Greenpeace-Magyarország képviselője, Vay Márton között - a hazánkat is igen érzékenyen érintő energia-probléma megoldásáról.


A stúdióbeszélgetésre feltehetőleg az adott okot, hogy a Népszabadság Fórum rovatában megjelent Vay Márton a Greenpeace sajtószóvivőjének „Atomerő:rossz érvek,rossz irány” című írása.

Bolgár György beszélgetése riport alanyával elérhető az alábbi címen:

http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1464

Borókai Gábor a HETI VÁLASZ lapigazgató- főszerkesztő figyelmét feltehetőleg elkerülte az ATV Jam műsorában sorra került beszélgetés. A Heti Válasz energiáról szervez konferenciát a Magyar Tudományos Akadémia Nagytermében energetikusok részvétele nélkül.


ENERGIA – MÁSKÉPP II.

Konferencia a megújuló energiáról a Heti Válasz szervezésében a Magyar Tudományos Akadémia szakmai támogatásával

Időpont: 2010. március 10.

Helyszín: MTA, Nagyterem


Magyarországon a megújuló energiahordozók felhasználásának aránya az összenergia-felhasználáson belül kevesebb, mint 4 %, amivel az EU-tagállamok között az utolsók között vagyunk. Az alternatív energia hasznosítás növelése gazdaságpolitikai szempontból kulcsfontosságú hazánk számára, hiszen amellett, hogy a klímavédelem fontos eszköze és csökkenti energia-import függőségünket, új munkahelyeket teremt és fejlett technológiák alkalmazását teszi lehetővé. A Heti Válasz konferenciasorozatának részeként 2009-ben foglalkozott először a megújuló energia témakörével. A tavalyi rendezvény jelentős médiavisszhangja és a szakma elismerő visszajelzése arra ösztönözte kiadónkat, hogy idén is folytassuk a téma tárgyalását számba véve az elmúlt egy év történéseit az energia szektorban.


Tervezett program:


9.00-9.10 Köszöntő

Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztő-lapigazgatója



9.10-9.40 Nyitó előadás

Pálinkás József, az MTA elnöke



9.40-11.00 Magyarország megújuló energiaforrások részarányára vállalt kötelezettsége, és ennek lehetőségei



Magyarország a megújuló energiaforrások arányának hasznosítása terén kijelölt 3,6%-os kötelezettségét 2020-ig 13%-ra emelte a tavaly módosított uniós határozat. A megcélzott közel négyszeres növekedést árnyalja, hogy mind a régi, mind az új célkitűzéssel az utolsók között vagyunk Európában.



Előadások:

§ Matos Zoltán, elnök, Magyar Energia Hivatal: Megújuló energia akcióterv a jelenlegi ösztönzési rendszer (KÁT) felülvizsgálatára

§ Fónagy János, országgyűlési képviselő

§ Balogh László, elnök, Magyar Megújuló Energia Szövetség: Magyarország megújuló energiaforrások részarányára vállalt kötelezettsége, és ennek egyes közigazgatási feltételei: a jogalkotás és a jogalkalmazás szükséges átalakítása és ennek várható pozitív hatásai a gazdaság élénkítésére- néhány példa bemutatásán keresztül

§ Tóth István János, MTA, Közgazdaságtudományi Intézet: Kormányzati kudarcok, járadékvadászat és korrupciós kockázatok a magyar villamosenergia-szektorban



11.00-11.20 Kávészünet




11.20-12.40 Magyarország éghajlat politikában vállalt szerepének hatása a villamos energia szektorra és a megújuló energiatermelésre: kötelezettségek és lehetőségek



Az éghajlatváltozás elleni harc a megújuló energiaforrások terjedése ösztönzésének egyik motorja. A Kiotói Jegyzőkönyv 2008-2012 közt akár 100 millió tonnányi értékesíthető kvótatöbbletet eredményezett, amelynek bevételéből származó több milliárd forint eredeti cél szerinti felhasználása azonban várat magára. A kibocsátás kereskedelmi rendszerek bevezetésénél Magyarország számára eddig tapasztalt kényelmes kvótabőségnek hamarosan vége, hiszen 2013-2020 között hazánkban is az energiatermelő ágazatnak kell viselnie az üvegházhatású gázok csökkentésével járó költségeket.


Előadások:

§ Faragó Tibor, szakállamtitkár, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium: Nemzeti Klímastratégia, Zöld Beruházási Rendszer, magyar vállalások az EU kibocsátás csökkentése keretében

§ Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa

§ Kardos Péter, Energiaklub

§ Felsmann Balázs, Force Motrice Zrt.: Mennyire zöld a magyar költségvetés? Az energiahatékonyság és egyes környezeti célok tényleges költségvetési támogatása - szakmai alapú kritikai értékelés


12.50-13.50 Ebéd



13.50-14.30 A megújuló energiatermelés jogszabályi környezete: tervezett illetve

bekövetkezett változások



Több tervezett, illetve bekövetkezett változás érintette a magyar villamos energia ágazatot és ezen belül a megújuló energia termelés jogszabályi környezetét is.

Az egyes intézkedések ismertetése, szakmai hatásainak bemutatása



Előadások:

§ Kaderják Péter, igazgató, Regionális Energia Kutatóközpont

§ Grabner Péter, főosztályvezető, Magyar Energia Hivatal



14.30-16.30 Megújuló energiaforrások hasznosítása a villamos energia és hőtermelésben, energiahatékonyság javítás



Bevezető előadás: Pogány Anikó, Motion Emissions Kft.



Előadások:

§ Kovács Lajos, vezérigazgató, FŐTÁV ZRt.

§ ELMŰ képviselője

§ Kéri László, ügyvezető igazgató, Bioline Kft.



Kerekasztal beszélgetés:

Megújuló energia források a villamos energia termelésben

A tavalyi konferencián ismertetett projektek és befektetések nyomon követése: mi változott az elmúlt egy évben és milyen irányba?

Résztvevők: Németh Frigyes (Bakonyi Erőmű Zrt); Kövesdi Zsolt (My-Tech Invest Kft.); Lontay Zoltán (EGI); Tóth Balázs (ELMIB); Kádár Péter (Power Consult Kft.)



16.00-16.10 Zárszó

Lovas Rezső, az MTA Energetikai Munkabizottságának elnöke



A fenti előadók közül maximum két személynek lehet energetikusai képzettsége.

Amikor 1979-ben Vályi Péter miniszterelnök helyettest Ózdon belelökték az izzó kokillába, azt követően Magyarországon a gazdaságpolitikai vezetésből kiszorították a szakembereket, a helyüket átvették a közgazdászok, jogászok a nemzetközi neoliberális erők hazai bérencei és uralják, érvényesítik a rendszerváltás után húsz évvel a befolyásukat.

A szakember kiszorításához a vezetésből hozzájárult az 1982-83-ban Magyarországgal szemben megtörtént pénzügyi összeesküvés.

Az összeesküvés megértéséhez javaslom elolvasni Járai Zsigmond „A pénz beszél”című könyvét. Juhos László, okl. energetikus szakmérnök


Kapcsolódó írásaink:

  

http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1447

http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1457








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1475