Sólyom László utolsó látogatása a Nemzeti Parkokban, és ami kimaradt az értékelé
Dátum: 2010. March 10. Wednesday, 15:19
Rovat: Közéleti magazin


Sólyom László utolsó látogatása a Nemzeti Parkokban, és ami kimaradt az értékelésből.

Kedves Kollégák!

Mint korábbi írásomban előre is jeleztem, nagy érdeklődéssel vártam Sólyom László utolsó, a Kiskunsági Nemzeti Parkban, a Duna-Tisza-közén tett látogatását, és főleg tervezett programjának tapasztalatairól szóló összefoglaló értékeléseket, az "Értékőrző tájak és emberek Magyarországon" c. országjáró sorozat befejezéseként.


A Köztársasági Elnöki Hivatal a látogatást szakszerűen készítette elő, felhívva a figyelmet a térség 4 tájegységének eltérő sajátosságaira is, az alábbiak szerint:
"A Duna-Tisza köze természeti értékeinek jellegzetességei négy tájegységhez tartoznak:

- a Duna-völgy, az egykori öntésterületeken kialakult szikes pusztákkal és tavakkal;

- a Duna-Tisza közi Hátság, a dunai hordalékanyagból képződött, szél-formálta homokbuckákkal, homok-pusztákkal, lefolyástalan mocsarakkal, maradvány-erdőkkel;

- az Alsó-Tiszavidék, a folyószabályozás során átvágott, holtágakká vált folyókanyarulatokkal, ártéri erdőkkel, az ármentesített területeken kialakult szikesekkel, valamint

- a Bácska magyarországi része a homokbuckás területekkel és a Duna-völgyi löszpartokkal."


Szerettem volna hallani a látogatás kapcsán - a nemzeti parkok kétségkívűl meglévő, de az egész térséghez viszonyítva, parciális finanszírozási problémáin túl - a Köztársasági Elnökhöz méltóan, az egész Alfölddel, a Duna-Tisza-közi Homokhátsággal, az alföldi tanyavilággal, a Duna-, és a Tisza-mente árvíz-, belvíz-, valamint az aszálykáraival, az arzén-tartalmú ivóvízekkel kapcsolatos problémákról, ill. az ezek megoldására vonatkozó javaslatokról is, az ott élő - és a természet szerves részét képező - többszörösen hátrányos helyzetű emberek élet-, és lakás-körülményeinek, biztonságának biztosításáról is.

A látogatásról készült hivatalos képeket, és a Sándor Palotában elmondott beszédet, tájékoztatásul mellékelem.

A "Vízgazdálkodás és Természetvédelem" c. Mórahalmi Fórumról sajnos nem találtam egyetlen tudósítást sem, pedig érdekelt volna, hogy az Országgyűlés, és a jövő-menő Kormányok által megígért, és törvénybe-foglalt, majd szép lassan elfeledett, Alföld Programról, Tisza Tervről, Vásárhelyi Tervről, a Duna-Tisza-közi Homokhátság vízpótlásáról, az árvíz-, belvíz, aszály szinte egyidejű kezeléséről, az alföldi tanyavilág villamosítási programjáról, az egészséges ivóvíz biztosításáról (arzénes helyett!), a Duna és a Tisza hajózhatóságáról, stb. mi a véleménye az Alkotmánybíróság volt elnökének most, a XXI. században, itt Európa és a Kárpát-medence közepén?

Mit is mondott a KEH képviselője a látogatás programjáról? Lássuk csak:
"Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője szerdán az MTI-nek azt mondta: a látogatás központi témái

- a természetvédelem és

- a vízgazdálkodás összefüggései, valamint

- a tanyai életmód és gazdálkodás fenntarthatóságának lehetőségei lesznek."

Hát sajnos erre nem maradt idő, a nemzeti park vezetőivel történő beszélgetések, a rákosi vipera visszatelepítése, a Hajósi Pincefalu meglátogatása, és egyéb fontos programok mellett. Egy kérdés merült fel csak az írások szerint, hogy "vannak-e konfliktusok a gazdálkodók és a park között?"

Falopásokon, orv-vadászaton kivűl, más konkrétumot nem találtam, de ez csak a felszín! Az okok, az igazi, az ott élő embereket érintő problémák feltárására nem került sor, így a megoldási javaslatokra sem maradt idő! De ugyanígy nem találtam semmit a vízügyi szakemberekkel, az alföldi tanyavilággal tudományos alapon foglalkozó szakemberekkel (pl. MTA-RKK ATI, dr. Csatári Bálinttal, stb.) történő találkozásról sem!

Azon természetesen már nem is csodálkozom, hogy 2010-ben, gr. Széchenyi István halálának 150. évfordulóján, ill. dr. Mosonyi Emil akadémikus, a "vízépítés professzora" születésének 100. évfordulója évében, a közismert történelmi előzmények ellenére, éppen a Duna és a Tisza között, egy szó sem esik a nemzet fenti kiválóságainak e térséget érintő korszakalkotó tevékenységéről, és jövőbe mutató javaslatairól (Duna és a Tisza szabályozása, Tiszalöki-, Békésszentandrási Vízlépcső, valamint később a Kiskörei Vízlépcső megvalósítása, a Csongrádi Vízlépcső, a Duna-Tisza-csatorna beruházás elkezdése, stb.).

Nagy kár, de talán még mindig nem késő jóvátenni! A "Széchenyi Év", és a Magyar Tudományos Akadémián, 2010.05.18-án rendezendő, egésznapos, "Dr. Mosonyi Emil emlékülés" alkalmat ad a Köztársasági Elnök Úrnak, hogy legalább utólag - az Özvegy és gyermekei jelenlétében - elnézést kérjen, és megkövesse Mosonyi Emilt, a 2006. évi Széchenyi-díj kapcsán tanusított méltatlan, és igazságtalan magatartásáért!

Azt hiszem, hogy ez a legkevesebb, amit legalább utólag meg lehet, és meg kellene tenni! A Békés Megyeiek - akiknek utolsó üzenetét és intelmeit küldte - biztos, hogy egyetértenek velem! (lásd: melléklet)

Az Alföld, a "Kék Duna" és a "Szőke Tisza"-köze - szemlélet-, és paradigma-váltással, állami szerepvállallással - újból "Európa éléskamrája" lehetne, ha a "megélhetési politikusok" helyett, "igazi államférfiak" vennék kezükbe az ország irányítását, felülemelkedve a korábbi beidegződéseken, és görcsösen képviselt, "vízlépcső-ellenes" magatartásukon! (lásd: mellékelt archív képek)

Ugyanis "vízkormányzás" nélkül a fenti probléma-halmaz nem kezelhető! Ezt most már a különböző tudományágak, a vízügy, az agrárium, a terület-, és vidékfejlesztés, a turizmus képviselői tudják, de még mindig nem merik hangosan kimondani!

Egyes mértékadó vélemények szerint, nincs messze az idő, amikor a "radikális környezetvédők" fogják követelni a természetvédelem érdekében a vizek visszatartását, tározását, és a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése / VTT felülvizsgálatát, és a felelősök megnevezését is!

Így legyen!


Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033


Kedves Kollégák!

Sólyom László nemzeti parki látogatás-sorozatához, utólagos kiegészítésképpen a Fertő-Hanság-, és a Duna-Ipoly-, valamint a Duna-Dráva nemzeti Parkot érintően, mellékelek néhány fényképet, és a "Duna Kör"-ös Hajósy Adrienne által, drámai képekkel illusztrált, "kiszáradó-félben" lévő Szigetközről, 2009-ben - tehát a "fenékküszöb" üzembe helyezése után - készült videófelvételt, annak apropóján, hogy a napokban kitört az "ál-botrány" a sajtóban, a már 20 éve húzódó, a Bős-Nagymarosi probléma megoldását célzó, mobil-fenékgátas megoldás miatt:

http://www.youtube.com/watch?v=kgNSyAXEop8

Nagy László: Szigetköz / Dunasziget – „Pisztráng Kör” Fűzfa Zoli



Amikor a Szigetközi vízpótlást dízelmotoros (környezet-szennyező) szivattyúkkal biztosították, érdekes módon az "ál-környezetvédők" nem tiltakoztak!


A fentiekhez jó szórakozást kíván,

Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Sólyom László

011-Duna-Pozsony-Szap-térkép

1977-BNV-eredeti terv-helyszínrajz

2007-05-13-15-FNP-ŐNP-SólyomLászló-Erzsébet

2007-05-13-FNP-Nyirkai-Hany-halász-SólyomLászló

2007-05-14-FNP-Nagycenk-SzéchenyiIstván-sírja-SólyomLászló

2007-05-14-FNP-Sarród-Fertőújlak-tanösvény-SólyomLászló

2008-04-06-DINP-Szob-Dunai zátony-Sólyom László

2008-04-07-DINP-Visegrád-ErdeiMűvHáz-GruberTamás-SólyomLászló

2008-04-08-DINP-Velence-Madárrezervátum-SólyomLászló

2008-06-03-DDNP-Dráva-ZávoczkySzabolcs-SólyomLászló

2008-06-05-DDNP-Gemenc-kilátó-SólyomLászló

2008-09-29-30-Duna-EP-BPatakyE-tanulmányút

H-Dunakiliti-duzzasztó-fenékküszöb-légi

H-Dunakiliti-fenékküszöb

 







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1483