Fordul a világ
Dátum: 2010. March 11. Thursday, 20:36
Rovat: Média


Az ENSZ felülvizsgálja klímajóslatát

http://index.hu/tudomany/2010/03/11/az_ensz_felulvizsgalja_klimajoslatat

Ősz óta kiderült, hogy hiába állította az IPCC, Hollandiának csak a negyede és nem fele kerül veszélybe a globális felmelegedéstől, hogy a lehetséges környezeti hatások sem pontosak, és a gleccserek sem abban az ütemben tűnnek majd el, ahogy azt az ENSZ jósolta. A szervezet ezért felülvizsgálja korábbi állításait.

Az ENSZ vezető tisztségviselői azt tervezik, hogy a világ vezető tudósainak részvételével zajló InterAcademy Council gyűlésével párhuzamosan jelentik be: felülvizsgálják a nemzetközi szervezet egyik legismertebb jelentése, az Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) állításait.
Pan Gimun, az ENSZ koreai főtitkára és Radzsendra Pacsauri, az IPCC vezetője a szervezethez közel álló informátorok szerint közösen jelentik majd be New Yorkban a felülvizsgálatot. Beszélnek arról is, hogy miként képzelik majd el a tények és állítások ellenőrzését, a hibák korrigálását: elsősorban külső, független szakértőket bíznának meg a tévedések megtalálásával. A munka egyébként az IPCC legutóbbi, 2007-es jelentésére vonatkozik: ez a tanulmány szolgáltatja az alapot a komolyabb klímavédelmi intézkedésekhez és a nemzetközi tárgyalásokhoz, ezért is kínos, hogy az utóbbi hónapokban több állításáról is kiderült: tévedésen vagy hazugságon alapszik.
A testület vezetői szerint a korrigálás szükséges annak érdekében, hogy az IPCC szigorú ajánlásait be lehessen tartatni, valamint hogy a jelentés és a mögötte álló szervezet reputációját helyre lehessen állítani, és elejét lehessen venni a további kritikáknak.
Az amszterdami InterAcademy Council a tudósok egy nemzetközi szervezete, amelynek komoly szerepe van az ENSZ-nek vagy a Világbanknak készülő tanulmányok összeállításában. A testületben tucatnyi ország vezető tudósai foglalnak helyet, így bevonásuk nemcsak az IPCC-jelentés összeállításába, de annak hibáinak kijavításába is kívánatos.


Megingott az amerikaiak hite a globális felmelegedésben

http://index.hu/tudomany/2010/03/11/megingott_az_emberek_hite_a_globalis_felmelegedesben/

A nemrég nyilvánosságra hozott hibák miatt, amelyeket a tudósok többek között egy 2007-es, a globális felmelegedésről szóló nagy jelentőségű jelentésben elkövettek, megingott a közvélemény hite a klímaváltozásban, ami megerősítheti a klímatörvény-ellenes lobbit.
2007-ben az ENSZ klímaváltozással foglalkozó vezető szervezete, az IPCC megállapította, hogy az atmoszféra és az óceánok vizének világszerte tapasztalható felmelegedése és a jégsapkák olvadása nem magyarázható meg az emberiség károsanyag-kibocsátásának számításba vétele nélkül. Az akkori állásfoglalást, amely szerint 90 százalékos biztonsággal kijelenthető, hogy leginkább az ember tehető felelőssé az elmúlt 50 év átlaghőmérséklet-emelkedéséért, egy olyan jelentésre alapozták, amelyet egy nemzetközi kutatócsapat több évtizedes munkával állított össze és összegzett.

Az elmúlt időben több olyan súlyos hiba – többek között hibás előrejelzések, forráshasználat és földrajzi tévedések – is napvilágra került, amely az amerikai közvélemény és a politikusok hitét is megingatta a globális felmelegedés széles körben elfogadott elméletében – adta hírül a Boston Globe. Néhány héten belül Texas, Virginia és Alabama államok tisztviselői is kifogásokat adtak be a Környezetvédelmi Ügynökség azon jelentése ellen, amely szerint az ember által kibocsátott üvegházhatású gázok károsak az egészségre. A szénbányászatban jelentős Nyugat-Virginiát képviselő Jay Rockefeller szenátor eközben olyan törvényjavaslatot adott be, amely két évvel elhalasztaná az Ügynökség által hozott intézkedéseket, amelyek a kifogásolt jelentésen alapultak.

Republikánus szenátorok John F. Kerry vezetésével arra használták fel a botrányt, hogy megerősítsék álláspontjukat a klímatörvény ellenében, amely korlátozná a szén-dioxid-kibocsátást. A megrendült bizalmat jól mutatja, hogy Charlie Barker massachusetts-i kormányzójelölt a napokban arra a kérdésre, hogy a felmelegedés oka az emberi tevékenység-e, azt felelte, "nem hiszem, hogy eléggé tájékozott lennék ahhoz, hogy azt mondjam, tudom a választ", pedig az államban régóta népszerű a környezetvédelem politikája.

Hihetetlen eredmények

Bár a botrány jelentősen megrendítette a jelentésbe vetett bizalmat, az ENSZ illetékesei és a kutatók kiállnak az eredmények mellett. Ennek ellenére bejelentették, hogy egy független kutatócsoport felülvizsgálja majd a jelentést. A hibák nagy része a klímaváltozással kapcsolatos előrejezéseket érinti, egészen pontosan a számítógépekkel létrehozott modelleket. "Ez az ügy annyira érzékenyen érinti a politikát, hogy a tudósoknak nagyon kell arra figyelniük, hogy csakis a tudománnyal foglalkozzanak. A tudományos eredmények megingathatatlanok és önmagukért beszélnek" – mondta Adil Najam, két korábbi jelentés vezető szerzője és a Bostoni Egyetem jövőkutató központjának igazgatója.
A legújabb felmérések szerint nemcsak a szkeptikus politikusok tevékenysége erősödött fel, de a lakosság is elutasítóbbá vált az ember által előidézett felmelegedés elméletével szemben. A Yale Erdészeti és Környezettudományi Iskola és a George Mason Egyetem közös kutatásában mindössze az emberek 50 százaléka válaszolta azt, hogy legalább valamennyire aggasztja a globális felmelegedés, amely 13 százalékos csökkenést jelent 2008 őszéhez képest. 16 százalék teljesen elutasító volt, azaz úgy gondolja, nincsen felmelegedés, és az egész csak egy nagy blöff – ez hét százalékkal volt a korábbihoz képest.

A Himalája nem megy sehová

Emellett az ABC és a Washington Post decemberi felmérése rámutatott arra is, hogy az emberek 56 százaléka nem hisz abban, amit a tudósok mondanak a klímaváltozásról, ami jóval magasabb, mint a másfél évvel korább 49 százalékos érték. Az persze nem tisztázott, hogy az új eredményeknek mennyi köze van közvetlenül a "climategate" botrányhoz, a kutatási eredmények kétségbe vonásához. Nem csak ez az egy esemény játszhatott közre azonban a közvélemény befolyásolásában.
Tovább csökkentette az IPCC hitelességét az is, hogy nemrégiben kiadtak egy jelentést, amely szerint a Himalája gleccserei eltűnhetnek 2035-ig. Mint később kiderült, ezt a következtetést egy olyan lobbicsoport jelentéséből vették át, amely adatait nem tudományos kutatás útján szerezte, hanem egy egyszerűen egy újságból. Ráadásul a dátumot még félre is olvasták, az eredeti verzióban ugyanis 2350 szerepel megjelölt évként.
Más ügyekkel, így például az "Amazongate"-el együtt – amikor is nem ellenőrizték megfelelően egy, az Amazonas esőerdejeinek veszélyeztetettségével foglalkozó jelentés forrásait –, vagy azzal, amikor a szervezet Hollandia területének több mint felét jelölte meg tengerszint alattiként a valós 26 százalékkal szemben, az IPCC hitelessége szinte romokban hever, és ezzel veszélybe kerültek a klímavédelmi intézkedések is. Bár a megkérdőjelezett jelentéseken felül is számtalan kutatás erősíti a felmelegedés jelenlegi elméletét, a közvélemény változása érzékelhető, és mindez jó alkalmat adhat a Kerry szenátor vezette klímatörvény-ellenes lobbinak érdekei érvényesítésére az Egyesült Államokban.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1491