Halála előtt a klímaváltozástól, az árvíztől, belvíztől és az aszálytól ...
Dátum: 2010. May 18. Tuesday, 17:06
Rovat: Vízügyek


Halála előtt a klímaváltozástól, az árvíztől, belvíztől és az aszálytól féltette Békés megyét Mosonyi Emil - "Minden szabadon folyjék"?

Kedves Kollégák!

2010.05.15-én részt vettem a Duna Charta által szervezett Duna konferencián, amelyen előadást tartott - többek között - Karátson Gábor festő, művészeti és filozófiai író, író, műfordító, a Duna Charta elnöke, "Minden szabadon folyjék!" címmel.


Aztán a konferencia után hazamentem, és bekapcsolva a TV híradót, megdöbbentő képeket láttam (lásd: mellékletek), amelyek alapvetően megkérdőjelezik a fenti előadás címének realitását, akár a Dunáról, akár a Tiszáról, akár a Kárpát-medence, vagy Európa egyéb folyóiról van szó!

A közvélemény figyelme szinte csak ilyenkor, a nagy bajban fordul - a többször szétvert, megalázott - vízügyi intézmény-rendszer és vízügyi-, vízgazdálkodási szakemberek felé! Akik ilyenkor is - a sok felesleges beszéd és "szócséplés" helyett - teszik a dolgukat éjjel és nappal, a sokat szidott, de a felelőtlen állami intézkedések miatt rossz állapotban lévő, vagy meg sem épített "gátakon", az ott élő emberek élet-, és vagyonbiztonságának védelme érdekében!

Végül eszembe jutottak Mosonyi Emil professzor jóslatai, intelmei, halála előtti utolsó, aggódó sorai, amelyet a Tisza-völgyében élőknek, a Békés megyeieknek írt, féltve őket a klímaváltozástól, az ár-, és belvizektől, valamint az aszálytól.

Mosonyi Emil professzor úr utolsó videó üzenete:
http://www.youtube.com/watch?v=e0DLwzeLhuA

A fentiekre vonatkozó illusztrációkat mellékelem - kommentár nélkül - 1 nappal a Magyar Tudományos Akadémia 180. Közgyűléséhez kapcsolódóan, az MTA Műszaki Tudományok Osztálya által szervezett, 2010.05.19-i, "Mosonyi Emlékülés" előtt!

Remélhetőleg a most alakult Országgyűlés és a létrejövő új magyar Kormány nem követi el ugyanezeket a hibákat, és az új "Széchenyi Terv" és "Vásárhelyi Terv", valamint a magyar "Duna Stratégia" integrált tervezését, komplex megvalósítását és többcélú hasznosítását Mosonyi Emil akadémikus, a "vízépítés nemzetközi hírű professzora" életművének, hazai és nemzetközi munkásságának szellemében, intelmeinek figyelembe vételével fogja megvalósítani, az egész ország, a magyar nemzet érdekében!

Így legyen!


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Fotóalbum:  http://realzoldek.weboldala.net/displayimage.php?album=26&pos=4

 

Magyar Tudományos Akadémia 180. Közgyűlése. 2010.05.03.

 

A klímaváltozástól féltette Békés megyét Mosonyi Emil

Békés Megyei Hírlap * 2009.05.27 (kivonat)

Tegnap délután helyezték örök nyugalomba Budapesten, a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben Mosonyi Emilt. A 99 éves korában elhunyt Kossuth-, és Széchenyi-díjas akadémikus, világhírű vízépítő professzor első jelentős alkotása Békés megyéhez kötődik.

Hosszú élete során számos alkalommal járt szűkebb hazánkban, mindig nagy figyelmet fordított a térség vízgazdálkodására.
Halála előtt üzenetet küldött Békés megye vezetőinek és vízügyi szakembereinek. Ennek közlésével tisztelgünk emléke előtt.

ÜZENET BÉKÉS MEGYÉNEK

Mivel véleményem szerint a Tiszántúlt és ebben Békés megyét fogja a klímaváltozás a legsúlyosabban érinteni, a Békés megyére vonatkozó sürgős feladatokat szükséges hangsúlyozottan tárgyalni. De miért is választottam én, egy budapesti polgár, éppen Békés megyét? 1938-ban az Országos Öntözésügyi Hivatalban kapott feladataim Békés megyébe vezettek. A Békésszentandrási vízlépcső, a Hortobágy-toroki árvízkapu, továbbá néhány szivattyútelep tervezésében és építésük ellenőrzésében vezető szerepem volt. Ezek miatt sokszor utaztam Békés megyébe. Első tudományos cikkeim és előadásaim is a Békés megyei munkáimmal voltak kapcsolatban. A Tiszalöki vízlépcső, amelynek tervezője és építésének irányítója voltam, Békés megyének hozza a legtöbb gazdasági, szociális és környezeti hasznot. Bonyolult feladatok megoldásánál mindig visszanyúltam a Békés megyében végzett munkáimhoz. A fentiek miatt kötelességemnek tartom, hogy Békés megyének üzenetet küldjek, hogy elkerülje a klímaváltozás esetleges nagyon súlyos következményeit. Legfontosabb feladat, hogy Békés megye sürgesse a vízpótlás megoldását a Dunából, s ebben a tervezési munkában a megye szakértői is vegyenek részt.

Ha a klímaváltozás problémájában jártas nemzetközi szakértőknek a jóslatai bekövetkeznek, akkor megtörténhet, hogy néhány évtizeden belül, aszályos időszakokban a Tisza és a Körösök vízhozama annyira lecsökkennek, hogy az ivó-, mezőgazdasági és ipari vízellátás, a talajvíztáplálás s így a környezet (nemzeti park, arborétum, stb.) számára vissza nem fordítható katasztrofális helyzet áll elő.

Ez azt jelenti, hogy szorgalmazni kell a Duna–Tisza Csatorna tervezését, és a kiviteli tervet annyira előkészíteni, hogy építése szükség szerint bármikor megkezdhető legyen. A másik fenyegető veszély az árvizek várható növekedése. Erre is fel kell készülni, az árvédelem biztonságát szolgáló terveket el kell készíteni. Végül meg kell vizsgálni rendre a Körösök vízlépcsőit, az egyéb műtárgyakat, hogy a megnövekedett árvizek miképpen befolyásolhatják működésüket és stabilitásukat, s mennyiben kell esetleg a műveket kiegészíteni, illetve megerősíteni.

Békés megyéhez fűződő vonzalmam jegyében arra kérem a megye vezetőit, vegyék kérésemet komolyan, hogy elkerülhető legyen egy katasztrófa, ami néhány évtized múlva az utánunk következő generációkat sújthatja.”

Mosonyi Emil

 

Mosonyi Emil akadémikus professzor üzenete  







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1621