IN MEMORIAM MOSONYI EMIL
Dátum: 2010. June 01. Tuesday, 13:33
Rovat: Vízügyek


Kedves Narancs!
Csupán a teljesség kedvéért és egy kiváló honfitársunk emlékének
felidézéséért küldöm a mellékelt írást.
Üdvözlettel
Kard Aladár


Kedves Kollégák!


Tájékoztatásul, mellékelten megküldöm Kard Aladár Úr, a gr. Széchenyi Ödön Magyar Hajózási és Yacht Egylet egykori elnökének figyelemfelkeltő levelét - amelynek megírását egyúttal megköszönöm - a Magyar Narancs szerkesztőségének, Mosonyi Emil professzor emberi és szakmai tevékenységének nemzetközi elismeréséről, és ezzel szemben a különböző hazai intézmények és személyek ezzel szöges ellentétben álló, méltatlan, igaztalan tevékenységéről.

Kiváncsian várom az érintettek reagálását, a nyílt levélben foglaltakra vonatkozóan!

Különös aktualítást ad a témának, hogy 2010-ben gr. Széchenyi István, a "legnagyobb magyar" halálának 150. évfordulóját, és prof. emeritus dr. Mosonyi Emil akadémikus, a "vízépítés professzora" születésének 100. évfordulóját ünnepli az ország, a nemzet, ill. a Magyar Tudományos Akadémia, és a Budapesti Műszak Egyetem is!

A Magyar Tudományos Akadémia 180. Közgyűléséhez kapcsolódva, az MTA Műszaki Tudományok Osztálya 2010. május 19-én - külföldi és hazai vízügyi szakemberek, tudósok részvételével - "Mosonyi Emlékülés"-t tartott, a "magyarnak nevezett(?)" médiák teljes érdektelensége mellett!

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem / BME Energetikai Szakkolégiuma "Mosonyi Emlékfélév"-vel emlékezett az MTA legidősebb tagjáról, a BME illetékes tanszékének volt tanszékvezető professzora életművéről.

A médiák, és az illetékes döntéselőkészítők és döntéshozók figyelmébe ajánljuk Mosonyi professzor életművének, munkásságának részletesebb tanulmányozását, a tanulságok levonását, a korábbi szubjektív, hazug "pre-koncepciók" revideálását, különös tekintettel a 2011. évi magyar EU elnökség napirendjére kerülő, az Európai Duna Stratégia / később talán: Tisza Stratégia? magyar részanyagának - fentiek figyelembe vételével - történő kidolgozására!

Az írott és az elektronikus sajtó, a TV-k, rádiók a magyar vízkészletgazdálkodással, többcélú vízenergia-hasznosítással, stb. kapcsolatos nemzetközi és hazai pozitív tapaszatalatok, Mosonyi Emil életművének objektív bemutatásával járulhatnának hozzá a magyar EU elnökség sikeréhez!

Ehhez kívánok jó munkát a sajtó munkatársainak is, azokon felül, akik az európai, Duna-, és Tisza-völgyi rendkívűli árvízhelyzetekről, ill. korábban a 2000. évi tiszai cianid-, és nehézfém-szennyezésről tudósítottak.

Ez utóbbiak sok esetben talán nem is tudták, hogy a még nagyobb, végzetes, visszafordíthatatlan károk elkerülését éppen a Mosonyi Emil által megvalósított Tiszalöki Vízlépcső - és az utódok által megvalósult Kiskörei Vízlépcső - adta, vízkormányzási lehetőségnek köszönhettük.

- A Tiszalöki Vízlépcső megvalósításával összefüggésben oldódott meg - Mosonyi Emil javaslatára - az egész Körös-völgy vízellátása is! A Békésszentandrási Vízlépcső is Mosonyi Emil nevéhez fűződik!

- A Kiskörei vízlépcső megvalósítása révén jöhetett létre a Tisza-tó / "Kisköre-II" víztározó - valójában egy mesterséges "folyó-tó" (7 - 93% területi arány)!
Az 1972. évi üzembe helyezése óta az "Ökoturizmus szigete", a Hortobágyi Nemzeti Parkkal együtt, az UNESCO Természeti-Kulturális Világörökség részévé vált!

A "radikális ál-környezetvédők" ezekre nem nagyon szoktak hivatkozni, ha mások részéről mégis felmerül, csak "fanyalognak", és mondva-csinált problémákra hivatkoznak, ahelyett, hogy értelmes párbeszédet tudnának folytatni a témában érintett összes érintett szakterület képviselőivel! (árvíz-, belvíz-, aszály, jégár, vízkészletgazdálkodás, többcélú vízenergia-hasznosítás, mezőgazdaság-élelmiszer-termelés-öntözés, környezetbarát vízi közlekedés-, hajózás, vízi-, vízparti-, öko-, természetjáró-, kerékpáros-, falusi-, tanyasi-, kulturális-örökség-turizmus, stb.)

Remélhetőleg egyszer eljön az értelmes, objektív szakmai alapokon nyugvó "társadalmi párbeszéd" ideje is, az egyoldalú, szubjektív "népbutítás" helyett!

Remélhetőleg ebben a felvilágosító munkában a magyar értelmiségre, és ezen belül a fentnevezettekre való tekintettel, elsősorban, és kiemelten az MTA és a BMGE, valamint a Magyar Mérnöki Kamara és egyéb szakmai szervezet és intézmény vezetőire és jeles képviselőire is számíthatunk!


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Somlyódy László


Józsa János








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1644