'Eső után köpenyeg?' - Tényleg minden továbbra is 'Szabadon folyjék?'
Dátum: 2010. June 04. Friday, 14:41
Rovat: Vízügyek


"Eső után köpenyeg?" - Tényleg minden továbbra is "Szabadon folyjék?" Hol van most a Duna Charta?

Kedves Kollégák!

Nem tudom, hogy napjainkban - nézve a TV-tudósításokat az árvízi katasztrófáról - van-e lelkiismeretfurdalásuk azoknak a radikális "ál-környezetvédők"-nek, és a "hálójukba" került politikai döntéshozóknak, akik annak idején - többmillió ember élet-, és vagyonbiztonságának, valamint jólétének veszélyeztetése árán - hozzájárultak szavazataikkal:

- a vízügy "szétverésé"-hez,
- a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerre vonatkozó államközi szerződés egyoldalú, indokolatlan felmondásához,
- az árvízvédelmi-, vízminőségvédelmi-, szennyvízkezelési feladatok (lásd: Budapest!), majd
- a Vásárhelyi Terv átterveztetése ürügyén, annak "elszabotálásához",
- az eredetileg 2007. évig üzembe helyezésre tervezett, 6 többfunkciójú árvízi árapasztó tározó helyett, több éves késéssel, valójában csak 2 befejezetlen "remekmű" alapkő letételéhez, majd ünnepélyes keretek között történt átadásához, az időközben egymást váltó - elvileg - a vízügyért is felelős környezetvédelmi (?) miniszterek jelenlétében?

http://www.hirtv.hu/?tPath=/view/videoview&videoview_id=10651  
Hír TV „Zöldövezet”. Árvíz-helyzet. A víz, a víz csak énekel. Turda Adrienn vendégei: Csont Csaba KÖVÍZIG, H. Bóna Márta OMSZ, Molnár Géza FFEK, Bakonyi Péter VITUKI
 
http://www.hirtv.hu/?tPath=/view/videoview&videoview_id=10663
Hír TV. Híradó. Árvíz-helyzet. Nagy Anna kormány-szóvivő. Losonczi Kata / Molnár Oszkár – Edelény, Janák Emil – Szigetköz, Bőny, Hende Csaba HM miniszter, Budapest, Szederkény (Bar. M.), B-A-Z megye – Sátoraljaújhely, stb.


Nem tudom, hogy a második Orbán Kormány - felhasználva a korábbi tiszai árvízek, 2000. évi cianid-, és nehézfém-szennyezések kapcsán szerzett gyakorlati tapasztalatait, és a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Tudományok Osztálya által szervezett, "Mosonyi Emlékülés"-én hazai és külföldi vízügyi szakemberek által elmondottakat - mennyire fogja a vízügy kérdés-, és problémakörét - jelentőségénél fogva - kiemelt, komplex szakmai feladatként kezelni, különös tekinettel a Duna-, és a Tisza völgyében élők élet-, és vagyonbiztonságára?

Érdemes lenne a magyar vízügy történetének, a nemzetközileg elismert - itthon sokszor agyonhallgatott - vízügyi szakembereink (lásd: Mosonyi Emil professzor) életművének, tevékenységének, valamint a klímaváltozás várható hatásainak ismeretében, szakítani az eddigi, nemzetközi gyakorlattól eltérő, halogató, az "ál-környezetvédők" hálójában vergődő hazai gyakorlattal, amely eddig végül is csak a vízek kártékony hatásait eredményezte, a vízek többcélú, komplex hasznosítása helyett! (lásd: nemzetközi gyakorlatot bemutató korábbi irásaink)

Ehhez azonban alapvető szemlélet-, és paradigma-váltásra van, ill. lenne szükség! Felül kellene tudni emelkedni a korábbi ál-tudományos álláspontokat védő "presztizs-szempontokon", el kellene ismerni a korábbi hibás döntéseket (!), függetlenül attól, hogy azt melyik Kormány idején követték el!

A vízügy egységes országos rendszerét, szakmai önállóságát vissza kellene állítani, biztosítva az integrált ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés, a komplex fejlesztés és finanszírozás (EU + hazai társfinanszírozás), valamint a többcélú hasznosítás gyakorlati lehetőségét, és a tényleges nemzetközi együttműködést a készülő Európai Duna Stratégia keretében is!

Egyszer végre már számításba kellene venni, hogy a Duna és a Tisza árvízvédelmének, hajózhatóságának, megújuló vízenergia-hasznosításának, mezőgazdasági öntözésének, környezet-, és természetvédelmének, vízi-, vízparti-, kerékpáros-, falusi-, tanyasi-, kulturális és örökség-turizmsának tervszerű fejlesztése - hosszabb-távra szóló, végleges korrekt megoldása, összességében - nem gazdaságosabb-e, mint a fenti beruházások nélkül, a folyamatosan bekövetkező anyagi károk összességének finanszírozgatása, nem is beszélve - a nem forintosítható - az emberi tragédiákról! Erre korábbi cikkeinkben már többször felhívtuk az illetékesek figyelmét, eddig teljesen eredménytelenül!

Remélem, hogy az új összetételű "Országgyűlés" és a második Orbán Kormány - szakítva az eddigi kormányok, sehova se vezető , és valójában vízügy-, és vízlépcső-ellenes gyakorlatával - levonja a tanulságokat, és a meghirdetett "nemzeti konzultáció" keretében, a nemzetközi-, és hazai tudományos eredmények figyelembe vételével, a tényleges nemzeti-, nemzetgazdasági érdekeket fogja követni, és szakít a radikális, "ál-környezetvédők" által, 20 éve folyamatosan képviselt, és nemzetközi konfliktusokat eredményező, szakmaiatlan, 1988-89-ben, a rendszerváltásban gyökerező, politikai indíttatású, de a rendszerváltás óta jelentős károkat okozó gyakorlattal!

Remélem, hogy így lesz, és akkor a Duna és a Tisza mentén élők is talán nyugodtabban hajthatják fejüket "édes álomra"!


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

-----------------------------------------------


-------------------------------------------

Képtár


2010-05-19-MTA-180-Közgyűlés-Mosonyi Emlékülés

2010-05-19-MTA-MTO-Vizeink jövője-Jövővízei-SomlyódyL-JózsaJ-NovákyBea








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1650