Illés Zoltán az árvíz-, belvíz problémáról a Kossuth Rádióban.
Dátum: 2010. July 22. Thursday, 19:49
Rovat: Vízügyek


Szükség van-e gátépítésre, víztározásra, a vízügy megerősítésére? Illés Zoltán az árvíz-, belvíz problémáról a Kossuth Rádióban.

Kedves Kollégák!

Az elmúlt évtizedekben kialakult és megmerevedett "Minden szabadon folyjék", ill. "gátépítés-ellenes" álláspontokban részleges, nagyon lassú, de folyamatos változások, visszalépések figyelhetők meg!


Ebben szerepe volt és van - a Mosonyi professzor által is megjósolt, a Kárpát-medencét, a Duna- és a Tisza-völgyet is érintő - klímaváltozás, a szélsőséges időjárás, az egyre gyakoribbá váló árvíz-, belvíz-, és aszály-károk (erről se feledkezzünk meg!) legalább utólagos felismerésének egyes radikális környezetvédők részéről.

Kár, hogy ezzel a felismeréssel egészen mostanáig, az észak-magyarországi árvízi-, belvízi helyzet kialakulásáig, a bekövetkezett jelentős anyagi károkig, családi sorstragédiákig kellett várni! Személyes élményeim az 1956. évi dunai, és az 1970. évi tiszai árvízig nyúlnak vissza, amikor személyesen közreműködtem a helyreállításnál, valamint a 2000. évi tiszai cianid-, és nehézfém-szennyezésig, amikor Tiszalöki-, és Kiskörei Vízlépcsőt üzemeltető vízügyesek mentették meg az országot a még nagyobb katasztrófától. (Ez utóbbinak sajnos akkor sem volt "hírértéke" a média részéről, és hosszú ideig ugyanazt - a haltetemeket ábrázoló - képet mutogatták csak, ahelyett hogy a vízjelző-, ill. a vízügyi szolgálatnak, és a védekezésben résztvevőknek mondtak volna köszönetet, áldozatos munkájukért, és álltak volna ki a vízügyesek mellett!)

Hallgassuk meg Illés Zoltánt a Kossuth Rádió ma reggeli műsorában:

http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/illes-legyen-allami-feladat-az-arvizi-vedekezes.html

2010.07.22. MR1-Kossuth Rádió reggeli műsora. Vendég: Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár az árvízről, belvízről.

 
Kapcsolódó hírek:


Ebből - többek között - kiderül, hogy a vízügyet újból állami feladattá kellene tenni (!), a hangsúlyt a megelőzésre (gátak, víztározók építése, stb.!!!) és a védekezésre, ill. a feladatok finanszírozására, a szükséges intézményi-, szervezeti-, személyi-, technikai feltételeinek biztosítására kellene fektetni.

Az első Orbán Kormány idején, 2002. évben, kb. 100 MrdFt rendelkezésre álló költségvetéshez képest - ugyanezekre a feladatokra - 2010-ben, jelenleg, csak 48 MrdFt áll rendelkezésre! Az árvízi-, belvízi feladatokra a környezetvédelem és a természetvédelem keretéből kénytelen átcsoportosítani a környezetvédelmi államtitkár!

Pozitív példaként - most először - a Budapesti Műszaki Egyetem illetékes Tanszéke által a Tisza-völgyre készített javaslatokat említette! A fentiekkel teljes mértékben egyetértünk, ezeket teljes szívből üdvözöljük, azzal a megjegyzéssel, hogy a "Reális Zöldek" részéről a fentieket a kezdetektől fogva hangsúlyoztuk!

De sajnos nem volt még olyan régen, amikor még Illés Zoltán gát-ellenes, víztározó-ellenes álláspontot képviselt! (lásd: kapcsolódó hírek) Ezzel együtt örülünk annak a felismerésnek, amelyet a ma reggeli rádió-műsorban képviselt!
Reméljük, hogy nemcsak "álmodtuk" ezt az egészet, és ez az álláspont végre általános érvényű lesz, és ismét "polgárjogot" nyer Magyarországon is, és nemcsak a Tiszára, hanem például a Dunára, Drávára, Rábára, Körösökre, stb. is vonatkozik majd!

Az általunk évtizedek óta - írásban, szóban is - hangsúlyozott integrált ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés, komplex fejlesztés és finanszírozás (EU + hazai társfinanszírozás), valamint a többcélú hasznosítás hazai gyakorlatának tényleges bevezetése felé talán tettünk előre legalább 1 kis lépést, amelyet remélhetőleg nem követ 2 "visszalépés"!

Baráti üdvözlettel:
-
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033


 

 

 

 

 

 







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1725