Észrevételek, javaslatok az Új Széchenyi Terv / ÚSZT vitairatával kapcsolatban
Dátum: 2010. August 24. Tuesday, 20:57
Rovat: Vízügyek


Észrevételek, javaslatok az Új Széchenyi Terv / ÚSZT vitairatával kapcsolatban / tervezet


Kedves Kollégák!

Tájékoztatásul és véleményezésre mellékelten megküldöm a 2010.07.28-án bemutatott, és nyilvános vitára bocsájtott Új Széchenyi Terv / ÚSZT vitairatával kapcsolatos, előzetes, jobbító-szándékú észrevételeimet, javaslataimat.


Ennek a javaslatnak a lényege 3 pontban foglalható össze:

- integrált, iteratív, hosszú-távú ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés
- komplex fejlesztés, program-finanszírozás (EU + hazai társfinanszírozás)
- többcélú hasznosítás

hazai gyakorlati megvalósítása szükséges.

Tekintettel arra, hogy az előterjesztők szándéka szerint, a rendszerváltás óta ez lesz az első, távlatokban - 2010-2014-2020-2030 - gondolkozó koncepció, stratégia, program, ill. terv (?) egyáltalán nem közömbös, hogy milyen irányba mutat!

Az előjelek - több, már megjelent kritikus vélemény ellenére - jónak tünnek, de egyáltalán nem mindegy, hogy milyen prioritások mentén, és milyen konkrét tartalommal töltik fel a programo(ka)t, hányat, és milyen sorrendben, ill. milyen időbeli-, térbeli ütemezésben. (lásd: korábbi kormányok által meghirdetett Duna Komplex Program, Tisza Komplex Program, Vásárhelyi Terv sorsa, stb.!)

A téma aktualítását a 2011. évi magyar EU-elnökség, és az annak napirendjén szereplő Európai Duna Régió Stratégia / EDRS megtárgyalása és várható elfogadása adja. (Bár már elég sok "áthúzódó" téma gyülekezik az asztalon!)

Ez utóbbi magyar részanyagának előkészítésével kapcsolatban - sajnos már a kezdetektől fogva - aggályainkról - írásban, szóban, videó-, és fénykép-felvételekben, többször adtunk hírt a www.realzoldek.hu honlapon, és több szakmailag érintett Kollégának közvetlenül, e-mail formájában is.

A korábbi kormányok - a hangzatos bejelentéseken, és kijelentéseken, kinyilatkoztatásokon túl - sajnos nem sokat tettek a komplex téma érdemi-, szakmai előkészítése érdekében. A külügyminisztérium a saját belső dolgaival, és a spanyol-, belga külügyi partnereivel (Trió/Trojka?) volt és van elfoglalva, de azokkal kapcsolatban is, időközben számos közismert probléma merült fel.

A spanyol gazdasági-, és pénzügyi válság, a belga kormányválság, és időközben a hazai parlamenti választás és a kormányváltás a nehézségeket még tovább fokozta.

A második Orbán Kormány 8 miniszterrel, 42 államtitkárral, 54 helyettes államtitkárral, kormánybiztosokkal, miniszteri biztosokkal, stb. lát neki ennek az "embert próbáló" és késében lévő feladat-halmaznak.

Győri Enikő - jelenlegi EP képviselő - csak 2010. szeptember 1-től lesz hivatalosan a magyar EU-elnökség szakmai előkészítéséért felelős külügyi államtitkár, akinek munkáját Barsiné Pataky Etelka - volt EP képviselő, és a Magyar Mérnöki Kamara jelenlegi elnöke - Duna Stratégiáért felelős kormánybiztosként fogja segíteni.

Az Ő kinevezésének egyetlen "szépséghibája" van, hogy a vonatkozó, 1149/2010.(VII.9.)Kormányhatározat 6. pontja szerint a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerrel kapcsolatos kérdéskör nem képezi a kormánybiztos feladatát!

A Kormány tagjainak feladatait az 1150/2010.(VII.9.)Kormányhatározat sorolja fel, ennek 2. pontja említ általánosságban rendezendő "nyitott kérdéseket", de a BNV-ről, a Hágai Nemzetközi Bíróság itéletének közös magyar-szlovák végrehajtásáról itt nincs említés!

A szlovákiai kormányváltás, és új szlovák hangnem talán lehetőséget adhatna, közös dolgaink rendezéséhez!?

De ezen túlmenően se szeri se száma azoknak az elmúlt években készült, vagy el sem készített stratégiáknak, amelyek máris felülvizsgálatra, pontosításra, kiegészítésre, vagy teljes átdolgozásra, ill. kidolgozásra szorulnak! Nem jó előjel!

És mindezt roham-munkában egy olyan új kormánynak kellene rekord-idő alatt - koordináltan - elvégezni, amelyik még szinte fel sem állt, a kormányátadás-átvétellel kapcsolatos felülvizsgálat még be sem fejeződött, és az önkormányzati választások még hátra vannak!

Az egyes miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, kormánybiztosok, miniszteri biztosok közötti egyértelmű feladat-, hatáskör-, illetékesség-, felelősség-megosztás jogi szabályozása még várat magára, az NGM Turizmus Főosztály vezetői posztjára még csak most került kiírásra pályázat!

Ilyen körülmények között csak reménykedni lehet, hogy a magyar EU elnökség idejéig - 2011.01.01-06.30. - "rendeződnek a sorok", és talán az Új Széchenyi Terv keretei között még sem vész el a "Duna" sem!

A tervezet véglegesítéséhez, és egy egységes "reális zöld alternatíva" kidolgozásához várom a további, pontosító, szakmai észrevételeket és javaslatokat,

Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Dokumentumok és képek







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1760