Magyar Duna-stratégia - analízis - diagnózis - szintézis - terápia?
Dátum: 2010. September 27. Monday, 11:01
Rovat: Vízügyek


Magyar Duna-stratégia - analízis - diagnózis - szintézis - terápia?

Kedves Kollégák!

Az Európai Duna Régió Stratégia / EDRS magyar részanyagának hiányosságaival, problémáival korábban már több írásban is foglalkoztunk.

Többször felhívtuk a figyelemet arra, hogy a magyar Duna-szakasz hajózhatóságának, árvízvédelmének, a Duna vízenergiája többcélú hasznosításának megoldása a Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszerre vonatkozó államközi szerződés egyoldalú, magyar felbontásával kapcsolatos, Hágai Nemzetközi Bíróság itéletének szlovák féllel történő megegyezés nélkül, nem képzelhető el!
Tegnapi levelem kiegészítéseként - amelyben kísérletet tettem az EDRS 2010. szeptemberi állapotának rögzítésére - mellékelten megküldöm Barsiné Pataky Etelka, dr. Fónagy János, ill. Láng István legutóbbi - Budapesti, Sződligeti, ill. Szigetközi rendezvényeken tett - nyilatkozatait tartalmazó összeállításokat, ill. az MR1 Kossuth Rádióban elhanzott riport hanganyagát, tájékoztatásul.
Örvendetes tény, hogy végre - mégha elég szűk körben is, de - Szigetközi látogatásra és konzultációra is sor került, kérdés az, hogy lesz-e ennek kézzel-fogható, konkrét eredménye?

Az írásokból, nyilatkozatokból - a lényeget érintően - az alábbiak emelhetők ki:


˝A Duna-stratégiának választ kell adnia, mi legyen a szigetközi fejlesztés iránya: nem része azonban ennek a bős–nagymarosi kérdés megoldása˝! ...prioritás még az energiaellátás biztonsága, a térségi energiahálózatok összekötése....árvíszint-emelkedés megoldása kulcskérdés, akárcsak a kis-, és középvízszint-süllyedések. – mondta Barsiné Pataki Etelka kormánybiztos. ...A szigetköziek szerint a megoldás éppen ez, a térségi rehabilitáció leválasztása lenne a vízlépcsővitáról. ...Bős–Nagymaros kérdésében közeledjenek a magyar és szlovák álláspontok, és ne a budapesti zöldszervezetek döntsenek Szigetköz ügyében!...

˝A stratégiának választ kell adnia arra, hogy mi legyen a szigetközi fejlesztés iránya. Ennek azonban nem része a bős–nagymarosi kérdés megoldása: ezen tárgyalások felelőse a vízügyi államtitkár. Úgy látom: akkor tudunk előbbre lépni az ügyben, ha Magyarország egységes álláspontot képvisel. Teljesen egyetértek azzal, hogy ne Budapesten döntsenek Szigetközről" – válaszolta a kormánybiztos. ...a helyben elfogadott három fenékküszöbös szigetközi rehabilitációs javaslatot támogatja-e a kormánybiztos. Barsiné elmondta: nem ismeri (?) azt, de nagy dolognak tartja, hogy a térség egységesen foglalt állást a kérdésben. „A hazai egység megteremtése a belpolitika illetékeseinek feladata.˝ ...

Mindaz, ami a Szigetközben történik, nagyon sok szálon kapcsolódik a Bős-Nagymaros vitához. A Bős-Nagymarosi vízerőmű története több mint ötven éve kezdődött, de szerződést csak 1977-ben írt alá a magyar és a csehszlovák kormány. Magyarország 18 évvel ezelőtt szállt ki a programból, közben a szlovákok mégis elterelték a Dunát, és megépítették a bősi erőművet. ...A bíróság 1997-ben hozott határozatot, amelyben mindkét felet elmarasztalta. Magyarországot az erőmű-szerződés felbontása, Szlovákiát pedig a folyó elterelése miatt ítélte el. A két országot kártérítésre kötelezte, hazánkat azokért a károkért, amelyeket Szlovákiának okozott a munkálatok felfüggesztésével, északi szomszédunkat pedig azért, mert a bősi erőmű természeti károkat okozott a Szigetközben. A nemzetközi testület arra kérte a tárgyalófeleket, hogy a jövőben jóhiszeműen egyeztessenek egymással. (!)

http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/itthon/bos-nagymaros-arnyekaban-barmikor-johet-az-ar.html

A mellékelt dokumentumokból megállapítható, hogy a Sződligeti "környezetvédők(?)"-nek érdemes lenne konzultálni a Szigetköziekkel, valamint a Duna-stratégiáért felelős kormánybiztosnak jó lenne tanulmányozni a Szigetközre kidolgozott - és az interneten a BNV hivatalos honlapján is megtalálható - alternatívák között szereplő, SZITE javaslatot is, a témáért felelős vízügyi államtitkárral együtt!

Az EDRS sikere érdekében, legelőször és előzetesen, "jóhiszemű és eredményes tárgyalásokat" kívánunk a szlovák partnerekkel, amelyekre már oly régen várunk! Enélkül a Duna-menti többi országgal és az EU-val sem számíthatunk konszenzusos alapon történő megegyezésre.


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1823