A reális zöldek felajánlotta a szakértelmét a vörös iszap katasztrófa vizsgálatb
Dátum: 2010. October 13. Wednesday, 17:05
Rovat: Közéleti magazin



A reális zöldek felajánlotta a szakértelmét a vörös iszap katasztrófa vizsgálatban való részvételére. A belügy válasza a reális zöldek felajánlására.

Felajánlás:

Miért szakad át a 10-es kazetta déli sarkának a felső része?

A vörös iszap elhelyezésére szolgáló 10. kazetta építése még a rendszerváltozás előtt kezdődött meg. Korábban kilenc kazetta épült, amelyekbe a timföldgyártás hulladéka a vörös iszap került elhelyezésre. A kazetták falának építéséhez az Ajkai Erőmű salakját és pernyéjét használták fel. Az ajkai szénféleségek eltüzelése révén keletkező salak/pernye kiváló kötőanyaga a salakbetonnak. Az erőmű salakjának felhasználásával készített salakbeton, jóval nagyobb terhelés elviselésére képes, mint akár a közönséges beton vagy az ajkai erőmű salakjának felhasználása nélkül tisztán kohósalak felhasználásával készülő salakbeton.

A rendszerváltás után az Ajkai Erőmű egyre kevesebb szenet fogyasztott el, a megújuló energia hordozóra részben fatüzelésére tért át, a 10. kazetta falának felsőrésze építéséhez döntő részben kohó salakot használtak fel.

A 10. kazetta falának felső része már sokkal kisebb terhelés elviselésére lett alkalmas, mint a kazetta falának alsó fele.

A szilárdságtanból ismert, hogy a legnagyobb terhelés a kazetta falának az alsó részére hat és a magasság függvényében a terhelés a kazetta belső falán lineárisan csökken.

A timföldgyártás a térségben a rendszerváltást követően megszűnt az alumínium kohók is felszámolásra kerültek.

Bauxit bányászata ugyan még folyik, de jobb minőségű bauxit Németországba kerül kiszállításra. Németországban, vízerőművekben megtermelt olcsó villany felhasználásával a timföldből alumínium készül, míg a maradék bauxitból itthon értékes az acél ötvözésére alkalmas fémek bányászata folyik, víz és lúg felhasználásával.

A fémbányászathoz felhasznált víz, és lúg – lúgos víz – a 9. és a 10. kazettában tárolt vörös iszap tetejére került, megnövelve a kazetta falának felső részén a terhelést, a terhelést tovább növelte az ez évi bő csapadék, az amúgy is gyengébb minőségű salakbetonból készült kazetta falának felső része átszakadt.

A kazetta felső részének a szakadását, tehát a katasztrófát közvetlenül az ez évben bekövetkezett bőséges csapadék váltotta ki.

A katasztrófa felelőseinek megállapítása céljából a vizsgálatok során az alábbiakra szükséges fókuszálnia:

· A 10. kazetta falának az építése során elvégzett szilárdságtani mérések és mérések eredményeit tartalmazó dokumentációk tanulmányozása,

· A 10. kazettában folyó fémbányászat technológia folyamatának elemzése, különös tekintettel a lúg felhasználására és a felhasznált lúg/lúgos víz közömbösítésére vonatkozó tervek átnézése,

· 9. kazettában folyó és tervezett technológiai folyamat áttekintése,

· Nyugat Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség korábbi vízminőségét ellenőrző méréseinek - a Torna patakból vett minták alapján elvégzett mérések – értékelése.

· A másodfokú hatóság az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség szerepének tisztázása.


A Tornába került 13 pH értékű lúgos szennyezés arra utal, hogy gátszakadás sokkal kisebb károkozáshoz járult volna hozzá, ha a lúgos technológia alkalmazása szakszerűen folyik. A kiadós csapadékon túlmenően a személyes felelősség a katasztrófa mértékének kialakulásában valószínűsíthető.

A Reális Zöldek Klub felajánlja szakértelmét a vizsgálatok elvégzéséhez.

A Reális Zöld valóság című környezet politikai kiadvány szerkesztősége a segítségét a tárca kommunikációjához.



Budapest, 2010. október 6.

Juhos László, elnök, főszerkesztő


--------------------------------------

Válasz a felajánlásra:

dokumentum

Tisztelt Felajánló!



Köszönettel vettük a 2010. október 4-én bekövetkezett kolontári vörösiszap katasztrófával kapcsolatos felajánlást, mely megérkezett a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra.

A katasztrófa sújtotta területen jelenleg a mentési, mentesítési munkálatok folynak. Ezzel párhuzamosan szakértői csoportok végeznek felderítő, vizsgálatokat, melynek eredménye szolgáltat iránymutatást a károk elhárításának folytatását illetően.

Tekintettel a hozzánk érkező ajánlatok rendkívül nagy mennyiségére, a beérkező adatok feldolgozása, értékelése a főigazgatóságon folyamatosan történik.
Munkatársaink mindent megtesznek annak érdekében, hogy a felkínált segítségnyújtás a megfelelő időben jusson el azokhoz, akik azt a legjobban tudják hasznosítani.

Ismételten köszönve segítő szándékát.

Budapest, 2010. október 13.


Tisztelettel:



Dr. Tóth Ferenc pv. ezredes s. k.
polgári védelmi főfelügyelő








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1858