A Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma elnöke és tagjai
Dátum: 2010. October 19. Tuesday, 19:17
Rovat: Média


A Közszolgálati Közalapítvány kuratóriuma elnöke és tagjai, valamint a médiaszolgáltatók vezérigazgatóinak a figyelmébe, ajánlja Juhos László civil kurátor.

A rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény (MÉDIA tv.) hatálybalépését követően többször voltam civil kurátor a Magyar Rádió, a Hungária Televízió és a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumiban.



A kuratóriumokban szerzett tapasztalataim alapján állítom megérett az idő a Médiatörvény jelentős módosítására, és azt is állítom a civil társadalom által a kuratóriumokba delegált civil kurátorok többsége számomra csalódást okoztak, ezért nem bánkódom, hogy a civil kurátor a jövőben már nem lehetek.

Örvendek annak, hogy a fenti három kuratórium és a Magyar Távirati Iroda Tulajdonosi Tanácsadó Testületének a jogutódjaként a KÖZSZOLGÁLATI KÖZALPÍTVÁNY felállítására kerül sor, ezzel olcsóbbá válik a közszolgálati műsorszolgáltatók felügyeletét ellátó tevékenység.

Annak is örvendek, hogy a kuratórium feladata és jogkörébe tartozik többek között a közalapítvány szervezeti és működési szabályzatának a megállapítása és módosítása, tehát a rendrakás, valamint a közszolgálati médiaszolgáltatók vezérigazgatóinak a kinevezése.

Állítom a rendrakáshoz szakemberekre és hiteles munkatársakra van szükség a közszolgálati rádiónál és televízióknál.

A médiahatóság feje felszámolná a 'beteg intézményrendszert', és szívesen látna új közszolgálati csatornákat. „…nagyon lepusztult - mind infrastrukturálisan, mind morálisan - az intézményrendszerünk. Évek óta nincs vezetője a Magyar Televíziónak, már a Duna TV-nek és a Magyar Rádiónak sincs. Bebizonyosodott, hogy a 1996-os törvény alapján létrejövő struktúra mára alkalmatlan, és most egy új fejezet nyílt" – nyilatkozta többek között Szalai Annamária, a NMHH elnöke. Szerinte a Médiatanács és a közszolgálati médiumokat felügyelő kuratórium megalakulása révén "lehetővé válik, hogy újrateremtsük ezt a világot együttesen".
A minőségjavulás egyik kulcsának a médiahatóság vezetője a közmédiumok feladatainak letisztázását tartja. "Azt gondolom, le kell tisztítani, melyik milyen profilt vállal, és ezek után profil-tisztán működni”.
Az elnök asszonynak igaza van! A közszolgálati médiumokban is rendet kell teremteni! De nem csak mondani kell, hanem végre valahára meg is kell tenni. Ugyanis ebben az országban 20 éve mindenki rendért kiált, de, ha valaki a saját posztján elkezdte a rendrakást, az kényelmetlenné vált az aktuális vezetés számára, vagyis, maradt minden a szavak, a vágyak szintjén.

Jól emlékszem, amikor kurátorként működtem a Magyar Rádió felügyeletét ellátó közalapítvány kuratóriumában, beleláttam, nem csak a kuratóriumi üléseken, hanem a mindennapokban is egyes részlegek munkájába, hogy egyes szakemberek, vezetők, milyen erőfeszítéseket tettek azért, hogy a szakmaiságot, a minőséget, a rendet valósítsák meg saját területükön. Akkor figyeltem fel a mára Ph.D tudományos doktori fokozattal rendelkező újságíróra, Szigethy Emmára, aki nem csak műsorkészítőként, hanem az oktatási terület vezetőjeként szakmaisággal, emberfeletti szívós munkával igyekezett elérni, hogy azok, akik mikrofon elé kerülnek, szépen, helyesen, érthetően beszéljenek. Média Akadémiát, Hangmester Akadémiát alapított, különböző tanfolyamokat, képzéseket indított, nem csak a rádiósok számára, hanem azok számára is, akik vonzódtak az újságíráshoz, és „csak” tanulni akarták a szakmát, a színvonalat. De ezen közben figyelt arra is, és orientált arra is, hogy viselkedésben, öltözködésben is igényesek legyenek, akik a Magyar Rádióban dolgoznak, vagy tanulnak.

Egy alkalommal a kuratórium tárgyalta az oktatási területet. Szigethy Emma – mint mindig – elegánsan, pontosan jelent meg és határozott szakmaisággal, okosan beszélt. A „nagyhatalmú” hallgatóság meg sem köszönte a szakértelmét. Ők sem szerették, ha valaki okos volt, szakember volt, főleg csinos hölgy volt, és uram bocsá’, rendet akart.

Az akkori elnök sem méltányolta az oktatási vezető munkáját, szorgalmát, sőt, elnöki ciklusa lejárta előtt elsöpörte az oktatást Szigethy Emmával együtt. Meg is lett az eredménye. Azóta nincsen szép, igényes beszéd a Magyar Rádióban sem. A műsorvezetők, a riporterek, a bemondók többsége bakit bakira halmoz, töltelék-szavakat használ (ez a dolog, az a dolog, stb.), szókincsük silány. Megszólalásukra igen csak ráférne a gyakorlás, a tanulás, a képzés.

Talán most újra a közszolgálati médiumokban, így a Rádióban is visszatér az igényesség, a szakmaiság, és végre rend lesz - tettekben is. Az meg még jobb volna, ha a közszolgálati intézményekben folyamatos volna a képzés, a továbbképzés, nem különben a hiteles, szakmai alapokon történő utánpótlás nevelés.

Remélem, Szalai Annamária elnök asszony ezekre is gondol akkor, amikor a közszolgálati intézmények hitelességéről, szakmaiságáról beszél.

Nagy a tülekedés a pozíciókért, megy a helyezkedés a befolyásos, személyes kapcsolatokkal. Jó volna, ha a közszolgálatban sem a köpönyegforgatók, a színvonalon alul működők hada kapna lehetőséget, hanem végre, valóban szakemberek kerülnének a megfelelő helyekre, akik nem csak beszélnek a rendről, a szakmaiságról, hanem tesznek is érte.

Sokat kellett várni a megújulásra. Ha ezt is elbukjuk, itt sem lesz több lehetőség a rendrakásra. Ugyanis, itt is az utolsó percben vagyunk.

Juhos László, civil kurátor








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1870