Mi lesz veled Duna-Tisza-közi Homokhátság?
Dátum: 2010. October 23. Saturday, 20:27
Rovat: Vízügyek


Mi lesz veled Duna-Tisza-közi Homokhátság? Honnan és hogyan lesz vízpótlás?

Kedves Kollégák!

Tájékoztatásul mellékelem a Hír TV "Zöld övezet" c. műsorában "Ökológiai bomba"? c. stúdióbeszélgetés videó-linkjét:


Hír TV – „Zöld övezet”
Ökológiai bomba – Zöld övezet (videó)
2010-10-19 21:03

Árvíz, belvíz, rekord mennyiségű csapadék, és sivatagosodás. Sok vagy kevés víz áll az ország rendelkezésére? Miközben évről évre több vizet engedünk ki az országból, mint amennyi beérkezik, a Duna-Tisza közét az elsivatagosodás veszélye fenyegeti. Biztos, hogy jól sáfárkodunk a rendelkezésünkre álló vízkészletekkel? Miért nem történik semmi a Homokhátság helyzetének megoldására, ha közben azt állítjuk, hogy víznagyhatalom vagyunk? Mire jelentene megoldást a Duna-Tisza csatorna, és vajon a pénz, vagy inkább az akarat hiányzik ahhoz, hogy ez végre megépüljön?

ZÖLD ÖVEZET. „Hogy ne csak jelenünk, de jövőnk is legyen.”

http://www.hirtv.hu/?tPath=/view/videoview&videoview_id=11441 …23:10

2010.10.19. Hír TV Zöldövezet. „Ökológiai bomba” Duna-Tisza-közi Homokhátság – Duna-Tisza-csatorna?

Dr. Horváth Béla, a földtudományok doktora, dr. Ligetvári Ferenc, a Szent István Egyetem egyetemi tanára, dr. Somlyódy László, akadémikus

A korábbi TV-adásoktól eltérően ebben a műsorban 3, a felmerülő témákban jártas szakértő szerepelt a studió-beszélgetésben, amelynek már az előkészítése, az igazi problémák előzetes szakszerű megfogalmazása, és felvetése is eltért az eddig szokásostól.

Az előzetesen feltett kérdésekre a szakértői válaszok a téma komplexitásához és részben a jelenlegi realitásokhoz igazodva elhangzanak ugyan a műsorban, a nyitva hagyott kérdéseikre történő válaszadás azonban már a politikusokra, döntés-előkészítőre, döntéshozókra vár!

Mi lesz veled Duna-Tisza-közi Homokhátság, mi lesz veled Duna-Tisza-csatorna?

Továbbra is várjuk a válaszokat a döntéshozók részéről!

Az Európai Duna Régió Stratégia / EDRS 2011. évi magyar EU elnökség idején történő megtárgyalása, a Duna, és a Tisza árvízvédelmének, hajózhatóságának biztosítása elvileg nemcsak magyar érdek, hanem az egységes európai belvíziút-hálózat részeként az EU tagországok érdekeit is képviselhetné. Ennek szerves részeként a Duna és a Tisza közvetlen összekötését - egy "300 éves álom" - a Duna-Tisza-csatorna megvalósítása is szolgálhatná. (A Duna-Majna Európa-csatorna egy "1000 éves álom" megvalósulása volt 1992.09.25-én, dr. Mosonyi Emil akadémikus, a "vízépítés nemzetközi hírű professzorá"-nak aktív közreműködésével, akinek 100. születésnapját a napokban ünnepeljük!)

Az MTA legutolsó hírek szerint már elképzelhetőnek tartja a Dunán az Adonyi és Fajszi vízlépcsők megvalósítását, a vízvisszatartás, duzzasztás biztosítása érdekében. A Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszer ügyének rendezésével együtt, ezek a témák is politikai döntésre várnak! (lásd: korábbi cikkeink a www.realzoldek.hu honlapon!)

Abban a reményben, hogy a döntéshozók meghallják és megértik a magyar műszaki-tudományos élet jeles képviselőinek hangját, és a jövő nemzedékek érdekében jól döntenek, "hogy ne csak jelenünk, de jövőnk is legyen!"

Kellemes hétvégét kíván,

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Dokumentumok és képek:

. . .





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1883