Folyjék minden szabadon, vagy mégsem?
Dátum: 2010. December 07. Tuesday, 16:05
Rovat: Közlemények


Hazánkban a vizek szabályozása, az általuk okozott károk megelőzése, mérséklése évszázadokig meghatározó volt.
Húsz éve az egymást váltó kormányok a Duna –Kör, „folyjék minden szabadon” álláspontjához igazodnak. A Rózsadombon ez nem jelent különösebb problémát, de az Alföld sajátossága a belvíz, amely időnként hatalmas területeket foglal el, ellehetetlenítve a mezőgazdasági termelést, de a települések fejlődését is.

Az Alföld földtani, morfológiai és hidrológiai adottsága a gyorsabb belvízmentesítés érdekében, különösen az utóbbi évek szélsőséges időjárása mellett, megköveteli az évszázadok során megépített vízgazdálkodási rendszerek fenntartását és azok továbbépítését. A szemléletmód változása és nyomában a szükséges munkálatok elmaradásának következménye a jelenlegi katasztrofális belvíz helyzet.

A reális zöldek időben felhívták a figyelmet arra, hogy a mindent piacosító politika, az állami szerepvállalás kiiktatása a vízgazdálkodás terülten, oda vezet, hogy a Trianon után megmaradt egyharmad országunknak az ár és belvizek további harmadát teszik a magyar emberek számára lakhatatlanná. Most a vörös iszap katasztrófa és a rendkívüli belvízhelyzet árnyékában sajnálattal állapítjuk meg Cassandra jóslatunk bekövetkeztét. A hozzánk beépült külföldi alapítványok, köztük a WWF, ellentétben Széchenyi munkásságával az újramocsarasítást propagálta, és munkájuk sikerét a belvíz borította terület bizonyítja. Megjegyezzük, nem a kormány felelős mindenért, hiszen ahogy Hollandiában, itt is kötelessége lenne a föld tulajdonosainak legalább a meglévő csatornarendszerek tisztán tartása.

A tulajdonviszonyok rendezése során az állami és önkormányzati tulajdonba került csatornák fejlesztéséhez, karbantartásához szükséges feltételek kimunkálása elmaradt. A tulajdonnal járó felelősség kérdésének tisztázatlansága egyre több kárt okoz az országnak. A reális zöldek a vörös-iszap katasztrófát is ide sorolják.

A tulajdonosok területarányos érdekeltségi hozzájárulása, állami érdekeltségi hozzájárulás, költségvetési támogatás, területfejlesztési és egyéb alapokból pályázati úton elnyerhető források biztosítása, átfogó, ösztönző – támogató rendszer működtetése esetén a napjaikban kialakult katasztrofális belvíz helyzet megelőzhető lett volna. Ami ennél sokkal kézenfekvőbb és egyszerűbb a jövő számára, a századok során kialakult jól működő felelős hozzáértő vízügyi szervezet újraépítése.

Juhos László, Reális Zöldek Klub elnöke






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1968