Mi lesz veled magyar 'Kék Duna-stratégia'?
Dátum: 2010. December 10. Friday, 09:12
Rovat: Vízügyek


Mi lesz veled magyar "Kék Duna-stratégia"? Nincs válasz a "kulcskérdés"re, mert az Dunakilitiben volt, de ott a "Zöldek" nem keresték!


Kedves Kollégák!



A Brüsszelből érkezett friss HVG hír, Folk György tollából, alátámasztani látszik tegnapi írásunkban felvetett aggályokat is! A tegnap lejárt határidő egy "határkő" az Európai Duna Régió Stratégia / EDRS történetében.

Az Európai Bizottság által elfogadott dokumentum - úgy látszik - megy tovább a "Balti-úton"!? (lásd: mellékelt cikk!)

A Duna-stratégiát és a Spanyol-Belga-Magyar trió/trojka Elnökség működését - nemzeti és nemzetgazdasági jelentősége és lehetőségei miatt - figyelemmel kísértük a kezdetektől, napjainkig, a történtekről a www.realzoldek.hu honlapon, rendszeresen beszámoltunk, képben, hangban, írásban, fényképekkel, térképekkel és egyéb dokumentumokkal alátámasztva.

Most egy kis visszatekintést érdemes tenni, a "memória felfrissítés" érdekében.

Ehhez válogattunk össze néhány ezévi írást, amelyből izelítőül kiemelünk néhány jellemző részt, okulásul, kommentár nélkül:

"HVG: Azok a szomszédok, akiket eddig különféle érdekellentétek feszítettek szét, most mitől lennének kooperatívabbak? ...Johannes Hahn: Néha multilaterális keretben könnyebb együttműködni, mint kétoldalú alapon.
HVG: A modellként szolgáló, nyolc EU-tagállamot összefogó balti-tengeri stratégiát számos szakértői bírálat érte, még Svédországból is, például azért, mert a mintegy 80 fejlesztési terv nagyobb része a gazdagabb, régi tagállamok – Svédország, Németország – érdekeit szolgálja. Hogyan fog arra ügyelni, hogy a Duna-stratégiát ne Németország és Ausztria uralja? ... J. H.: A balti-tengeri stratégiát érő bírálatok nem állják meg a helyüket. (?)...
HVG: A Balti-stratégia kritikusai azt is felhozták, hogy az EB a sértődések elkerülése végett minden kormány, régió, civil szervezet kedvenc ötletét felvette a cselekvési programba, s emiatt az egész parttalanná vált. A Duna esetében mi lesz a szelekciós módszer? ...J. H.: Épp azért tartunk öt előkészítő, javaslatgyűjtő, prioritáskijelölő konferenciát, hogy megfelelően fókuszálni tudjuk a programot. (?)...
HVG: Sokan feltételezik, hogy a dunai hajózásban érdekelt német, osztrák, szlovák cégek a vízlépcsőépítést szorgalmazzák majd, míg Magyarországon a vízlépcsőellenes mozgalom kulcsszerepet játszott a rendszerváltásban. Hogyan fogja összeegyeztetni a szemben álló érdekeket, sőt érzelmeket? ...J. H.: Tisztában vagyok azzal, hogy a bős–nagymarosi vízlépcső történetének milyen politikai töltete van. Bécs és Pozsony között is vannak hasonló feszültségek. Épp a Duna-stratégia lehet a viták holtpontról való kimozdításának eszköze. (?)
HVG: Egyesek szerint a Balti-stratégiára csak azért bólintott rá a programban nem érdekelt többi tagállam, mert nem kell hozzá adni egy fillért sem, és ugyanígy lesz a Duna-stratégiával is. A múlt héten már Spanyolország is bedobta az atlanti-óceáni stratégia ötletét. Nem lesz ez egy kicsit túl sok? A hirtelen elharapódzó makro-régiók nem tördelik darabokra az uniót? ... J. H.: Azt hiszem, a Balti- és a Duna-stratégia után néhány évre meg kell állnunk, már csak azért is, mert az EB regionális főigazgatósága nem bírja kapacitással! ...
Az Európai Bizottság közzétette a Duna-stratégiára vonatkozó javaslatát, amely több száz tagállami javaslatot szintetizál. Arra viszont továbbra sincs érdemi válasz, hogyan egyeztethető össze a folyó megóvása és a teheráru-szállítás volumenének növelése. Mindegy, hogy kék vagy zöld, csak tiszta legyen a Duna - utalt áttételesen ifj. Johann Strauss 1866-os művére Johannes Hahn regionális biztos a stratégia közzétételekor. ... Az Európai Bizottság (EB) politikusa csütörtökön mutatta be a tíz országot átszelő, 2800 kilométer hosszú folyam eddigieknél hatékonyabb gazdasági kihasználását és átfogó környezetvédelmi megóvását célzó kezdeményezést. ... Mindezt úgy, hogy a meglévő hétéves pénzügyi kerettervek 2013-ig biztosan nem irányoznak elő külön forrásokat a Duna-stratégia törekvéseinek megvalósítására, így a terveket a meglévő közösségi regionális fejlesztési és környezetvédelmi forrásokból, illetve a tagállami hozzájárulásokból kellene fedezni. ...
A nyolc uniós tagállamot és hat másik európai országot összefogó kezdeményezéstől Brüsszel ennek ellenére a regionális foglalkoztatás javítását, illetve a gazdasági és társadalmi együttműködés szorosabbra fűzését reméli. Az EB azonban mindössze koordinátorként és független külső szereplőként vesz majd részt a munkában. A stratégia “kormányzását” a tagállamok közti együttműködésre bíznák - ezzel az EB reményei szerint számos kétoldalú ügy is megoldódhat az érintett tagállamok között Brüsszel beavatkozása nélkül. (?)

A fentiek a "Kék Duná"-ról szóltak, a "Szőke Tiszá"-val és az elsivatagosodó "Duna-Tisza-közi Homokhátság"-gal mi lesz?

Hát, így állunk 2010. év végén, pár nappal a soros magyar EU-elnökség előtt!

A kérdésünk - több év óta - változatlan: "A Duna elválaszt, vagy összeköt?"

Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1975