Vízerőmű vita és előzményei Magyarországon, az MTA
Dátum: 2011. February 19. Saturday, 17:54
Rovat: Média


Vízerőmű vita és előzményei Magyarországon, az MTA "Megújuló energiák hasznosítása", a Duna-stratégia és a Kormány "Új Széchenyi Terv", mint "verbális államcsíny", kapcsán.

Kedves Kollégák!


A Hír TV "Sziluett" c. műsorában, Csermely Péter vendége az a Lányi András iró, filmrendező - saját bevallása szerint "konzervatív anarchista" - a "Duna Charta / 1997", a "Védegylet / 2000" és az "Élőlánc Magyarországért / 2005" alapító tagja volt (A Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának / JNOB szakértője is!), aki nyilt levélben támadta meg Pálinkás Józsefet, az MTA elnökét, és a "Megújuló energiák hasznosítása" c. kiadvány alkotóit. (Erre vonatkozó irásaink, dokumentumokkal alátámasztva, megtalálhatók a www.realzoldek.hu honlapon is!)

A műsor fő témája a "fenntartható/fenntarthatalan? fejlődés", a környezet-, és természetvédelem kapcsán, a vízenergia-hasznosítás, a vízerőmű-építések, a Duna-stratégia és az Új Széchenyi Terv energia-/megújuló energia-, és a közlekedés-/hajózásfejlesztés fejezeteiben foglaltak társadalomtudományi-, ökológiai szempontú kritikai értékelése. Érdemes az alábbi videót figyelmesen végighallgatni, és egy kicsit részletesebben elemezni a szerkesztő-riporter által feltett kérdéseket, az azokra adott, rész-igazságokat tartalmazó, egyes részproblémákat kiragadó, de az azokra vonatkozó egyes tudományos eredményeket, válaszokat elhallgató, kikerülő válaszokat, amelyekre sajnálatos módon a riporter nem is kérdezett vissza:

http://www.hirtv.hu/?tPath=/view/videoview&videoview_id=12050

A szerkesztő-riporter kérdései és megállapításai a fő témákra vonatkozóan / kivonatosan:

- vízerőmű nem barátságosabb erőforrás, mint a többi?
- honnan ért ehhez? (bele nőttem!) - rendkívüli mértékben ért hozzá!
- lehet-e tisztán szakmai vita, pl. Bős-Nagymaros-ügyben? (természetesen nem, melyik szakma kivel vitatkozna?)
- mi legyen az energiaforrás, ha se olaj, se gáz, se szén, se víz? (pazarlás megszüntetése, hatékonyság javítása, megújuló energiák / nap, víz, de csak kis-léptékben!, nem beton-szörnyeteggel,stb.)
- vannak szerethető vízerőművek? (igen, de csak a kicsik!)
- tiszai cián-szennyezés? (alvízi ország vagyunk, Kárpát-medencei összefogásra, együttműködésre van szükség!) - A Tiszalöki-, és a Kiskörei Vízlépcső, valamint a Tisza-tó adta vízkormányzási lehetőségekre, és a vízügyesek szerepére se a riporter, se a riportalany, még egy mondattal se utalt!
- mi lesz 35 év múlva? (azzal kell főznünk, ami marad!?) - És akkor mi marad?

Lányi András válaszaiból néhány / kivonatosan:

- illetékesnek érzi magát, hogy bele szóljon a vízenergia-hasznosítás, a vízerőmű-építések témájába! / Duna: Fajszi, Adonyi Vízlépcső kárai, ökológiai folyosó, Natura 2000, halak fel-le masíroznak!
- a műszakiak túlhaladott, elavult szemléletet képviselnek! (?)
- 1987-ben Karátson Gábor barátjától értesült arról, hogy milyen ökológiai katasztrófa készül a Duna mentén! (Ekkortól kezdett el ezzel a témával foglalkozni!)
- vízenergiának nagyon fontos szerepe van, csak nem ilyen óriási léptékű, nagy beton-szörnyetegekkel, hanem kis-léptékű, decentralizált, helyi, energiahatékonyság-javító módon
- hosszú-távon fenntartható megoldásokra, párbeszédre lenne szükség! Nem mindegy, hogy egy ország mikor ébred fel! Globális problémákra csak lokális válasz / megoldás adható! (?)

Ez utóbbival kapcsolatban megemlítem, hogy 2010.05.15-én, a Gellért Szállóban, a Duna Charta rendezvényére többen azért mentünk el, hogy egy értelmes szakmai párbeszédet folytassunk a környezetvédő, zöld civil szervezetekkel is, de sajnos nem sok sikerrel!

A Karátson Gábor, Vida Gábor, Deutsch Tamás, Illés Zoltán részvételével tartott Duna konferencia résztvevői között ott ült - többek között - Lányi András is, aki hallhatta Szalma Botond, a MAHART volt vezérigazgatója, a MAHOSZ elnöke lényegre törő, szakmai érvekkel alátámasztott, nemzetközi kitekintésű előadását, ill. hozzászólását. A fenti riportban Lányi András részéről elhangzottak a számomra azt bizonyítják, hogy nemsokat profitált a Szalma Botond által elmondottakból. Ilyen körülmények között megkérdőjelezhető a "párbeszéd" szükségességére történő utalás hitelessége! Azt már nem is hozom szóba, hogy amikor hozzászólásomban meg mertem említeni dr. Mosonyi Emil akadémikus, a "vízépítés nemzetközi hírű professzorá"-nak nevét, Bárdos Deák Péter felugrott mögöttem, és jelezte hogy lejárt az idő! Hát a "zöldek" párbeszéde a "Kékek"-kel így néz ki mostanában, Magyarországon! Remélem, hogy a közeljövőben, a fentiek ellenére eljön majd az értelmes - szakmai alapokon nyugvó - párbeszéd ideje is!

Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033


Dokumentum és képek:






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2085