Az én alkotmányom
Dátum: 2011. March 29. Tuesday, 14:13
Rovat: Tudományos


AZ ÉN ALKOTMÁNYOM
Mészáros Milán

Tény, hogy az 1989-ben megalkotott és elfogadott alkotmány társadalmi legitimációja egy cseppet sem volt nagyobb, mint a 2011. évi lesz. Az előbbit is a fejünk fölött alkották meg és fogadták el, meg az utóbbit is. Hiába, változhatnak az idők, de a politika a kiváltságosok mulatsága volt és maradt.

Komoly társadalmi legitimáció, valamint (belső) logikai önkonzisztencia nélkül egyrészt egyik sem az én alkotmányom. Másrészt, nincs ok aggodalomra, mert a 22 évet élt alkotmány laza keretei között is elvoltunk, és az új fércmunkában is eltengődünk majd valahogy. 22 év alatt is egyre lejjebb csúsztunk, s –ha egyáltalán lesz a lesz, akkor– a következő huszonkét év alatt is tovább menetelünk lefelé. Persze lehetne másképp is, de szükségszerű, hogy így legyen.

Az új alkotmánynak azonban lesz egy fontos csattanója. Ugyanis cask a “használat” során fog majd kiderülni, hogy mit is szült a 2/3-os hatalom valójában. Pontosabban, a jelentősen leszűkített és megkurtított indítványozói, valamint alkotmánybírósági hatáskörök ellenére egyik-másik alkotmánybírósági határozat szerint kiderülhet, hogy az alaptörvény bizonyos rendelkezései a többivel összeférhetetlenek, vagy azok ellentmondanak bizonyos törvényeknek. Végül az is előfordulhat, hogy a jogelméletileg hiteles, logikailag önkonzisztens és koherens AB határozatok –időzített bombaként– lebénítják majd a törvényhozást. A legfőbb lebénulási probléma azonban az lesz, hogy az új alkotmány hatályba lépésekor és azt követően az összes törvény alkotmányellenes lesz, jobb esetben pedig –a működő képesség fenntartása érdekében– az összeset azonnali kontroll alá kellene vetni. No, de ne fussunk ennyire előre, különben is, ez egyelőre legyen a bolsevikok gondja.

Az én alkotmányom társadalmi legitimációja nagyon erős lenne. Ugyanakkor az a legitimáció nem hasonlítana a korai szovjet kommunizmus bolsevikjai által a mensevikekre tűzzel-vassal ráerőszakolt többségi álláspont dominanciájára. Ezen alkotmány parlamenti legitimációja olyan konszenzust élvezne, hogy ellenszavazat nem létezne, legfeljebb csak 5% alatti tartózkodás vagy hiányzás. Ezenkívül, ezt az alkotmányt ügydöntő népszavazás erősítené meg.

Az én alkotmányom –annak érdekében, hogy az állandó lefelé csúszást sikerüljön megakadályozni– nem a külső vagy belső államadósságnak állítana pszeúdó-korlátot, hanem ehelyett a következő fő elvet (princípiumot) tartalmazná. A politikusokkal, valamint a gazdasági élet irányítóival szemben támasztott legfőbb követelmény –amely egyben morális kötelesség is–, hogy nem-csökkent értékű országot hagyjanak az utókorra. Azaz; (1) Tegyenek meg mindent a lehetőségek beszűkülése ellen; (2) Ha ennek ellenére bizonyos lehetőségek beszűkülnek, akkor érzékeljék a beszűkülést; (3) A lehetőségek beszűkülésével párhuzamosan és arányosan igyekezzenek más, új lehetőségek horizontjait oly módon kitágítani, majd a feltárt lehetőségeket kiaknázni, hogy azok mintegy ellentételezzék a beszűkült lehetőségeket. Csak ezekkel a rendelkezésekkel sikerülne megállítani az állandó lefelé csúszást, s egyidejűleg áttérni az emelkedő pályára. Ha a politikusok ezt nem teljesítik, akkor az bűntettnek minősülne a büntetőjogi kategória újonnan megalkotott bűntetési tételei szerint. Mellékbüntetésként pedig a politikai életből történő teljes kizárást vonná maga után. Stb.

Az én alkotmányom princípiumában foglaltak meghatározása és mérése a következőképpen történne. Az alkotmányozást megelőzően, vagy azzal egyidejűleg meg kellene határozni mondjuk 10 paramétert, amely alapján mérhetővé válna az ország állapota. (Csökkenés vagy erősödés.) Ezen tíz paraméter között lehetne például a GDP, valamint a GDP és a GDP-be nem tartozó tevékenységek aránya, az adósság állományok, a real vagy nominal bérek, a munkanélküliség és az infláció stb. Ezeket szakembereknek konszenzussal kellene meghatározniuk a rájuk vonatkozó hiteles és reprodukálható mérési eljárásokkal. (Ezek és a fenti bűntetőjogi rendelkezések lennének az alkotmány függelékei.)

Ennyi, és ilyen egyszerűen megalkotható lenne az én alkotmányom, ha a minimális bölcsesség és jószándék adott lenne.

2011. március 29.


Mészáros Milán - Az én alkotmányom





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2143