Hiller István megválasztása nem volt szerencsés! Táncsics Mihály nem volt önző
Dátum: 2011. April 02. Saturday, 18:30
Rovat: Önnek is jogában áll tudni


Hiller István megválasztása nem volt szerencsés! Táncsics Mihály nem volt önző.

Hiller István miniszterként nem szolgálta a kultúra és oktatás területét. Minisztersége idején jóformán egyetlen színházi előadáson nem volt ott.


Jobb lehetet volna a szocik nyolcévi kormányzása, ha a kormányzási munkában Hiller István minisztersége idején részt vesz. De nem vett részt, nem vehetett részt, mert minden héten külföldre utazott. És nem egyedül, vitte magával a titkárnőit, és sokan másokat is. Külön gépkocsi állt a felsége részére gépkocsivezetővel!

Volt úgy, hogy harmincad magával utazott a tengerentúlra, de az utazó stáb tagjai között nem volt ott a referens.

Hiller István szerint a szociáldemokraták azok szellemi örökösei, akik "egyszer már kimosdatták" Magyarországot a feudalizmus bűzéből, köztük Táncsics Mihály.

Táncsics Mihály (1799-1884) nem volt nagy egyéniség. Fogalakozni vele azért érdemes, mert igen sok tanulságot lehet levonni életéből.
Táncsics Veszprém megye zirci járásának Ácsteszer falujából származó parasztgyerek volt. Ácsteszer lakóinak fele még ma is német anyanyelvűnek mondja magát s a falu sváb része a törzsökösebb és a vagyonosabb. Táncsicsék a magyar részhez tartoztak, neve azonban Stáncsics, az anya Nebehaj Mari, pedig tót származású. Fajiság szempontjából tehát Táncsics is jellegzetes 48-as volt, a Petőfiék, Kossuthok, Görgeyek, Klapkák, Klauzálok, Vukovicsok fajtájából.

Jellem szempontjából Táncsics azonban nem válik 48 szégyenére. Nem volt önző, mint Hiller István Nem volt színész, nem volt érdekember. Elvei voltak, ezekért élt és kitartott mellettük haláláig.
Táncsics neve azonban még annyira sem lenne ismert, mint amennyire az, ha véletlenül nem lett volna 48-ban az egyetlen politikai rab s így a „dicső” márciusi ifjak véletlenül nem éppen őt szabadították volna ki.



Táncsics Mihály izgatásért került börtönbe.
Táncsics Mihály, „Magyar és német beszélgetések” címen könyvet írt, mely abban az időben, mikor városaink még majdnem teljesen németek voltak, de mikor már a magyar nyelv tudása is már mind szükségesebbé vált, nagy hézagot pótolt. Ezért Heckenast könyvkiadó igen sokat fizetett a szerzőnek, s a kis mű olyan ismertté vált, hogy még József nádor gyermekei is abból tanultak magyarul. Azonban éppen József nádor volt az, aki a művecskét hamarosan elkobozta. Az elkobzásnak az volt az oka, hogy a mű forradalmi szellemben volt írva, a kor szellemének megfelelően túlfűtött volt, túlzott gyűlöletre izgatott a németül beszélők ellen s ezért tartották veszélyesnek. (Dumbi)






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2153