Nehéz feltételezni Martonyi János külügyminiszterről, hogy az igazat mondja
Dátum: 2011. April 13. Wednesday, 20:46
Rovat: Média


Egy rendes kormányban nem volna helye Martonyi Jánosnak. Martonyi, hogy megőrizze jó hírét a hazai közvélemény előtt, a Duna stratégia ügyében nem mond igazat.



Megállapodtak az EU-tagországok a Duna-stratégiáról

2011. április 13. 13:47

Egyhangú megállapodással elfogadták az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei szerdán az EU Duna-stratégiáját, és ezzel lényegében teljesült a magyar elnökség újabb kiemelt célkitűzése - jelentette be az elnöklő Martonyi János a luxembourgi találkozót követően. Leszögezte, hogy a stratégiával valamennyi tagállam egyetértett, nemcsak az abban közvetlenül érintettek. "A tagállamok felismerték, hogy a stratégia megvalósítása összeurópai érdek" - fogalmazott a magyar miniszter. A stratégiát a tagországok állam- és kormányfői hagyják majd jóvá véglegesen júniusi találkozójukon.
(MTI)

Kedves Kollégák!

A mai napon az Európai Tanács "áldását adta" (?) a "Duna-stratégiá"-ra. De, hogy konkrétan mi szerepel a "Stratégiá"ban és, hogy a 11 (!) prioritás koordinátorai mire jutottak, és hogy az egyes prioritások közötti ellentmondások feloldásában mi történt (pl. hajózás, vízenergia-hasznosítás, árvízvédelem és környezetvédelem konfliktusai, stb.), továbbra sem tudni!

Hogy mire jutottunk a csehekkel az energia/megújuló energia-, a szlovákokkal a vízminőség/vízgazdálkodás-g, ill. a románokkal a környezeti kockázatok/árvízvédelem, stb. kérdéseiben, halandó ember számára változatlanul rejtély, titok!

Az Európai Parlament EDRS-el kapcsolatos vitája során elhangzottak, a "Balti Stratégiá"-val kapcsolatos eddigi tapasztalatok, valamint az Európai Bizottság "Közlekedés 2050 Stratégia" / "Fehér Könyv", a Tiszai hajózás fejlesztésére vonatkozó, mellékelt nyilatkozatok, stb. figyelembe vételére sor került-e, azokat ugyancsak homály fedi!


Kérdéseink:



- Az Európai Duna Régió Stratégia / EDRS Európai Parlament által előzetesen jóváhagyott 11. prioritásának véglegesítésével, hogy állnak a kijelölt koordinátorok, és az Európai Bizottság / EB, ill. a magyar soros EU elnökség mikor és milyen módon egyeztette az egyes prioritások közötti ellentétes álláspontokat? (pl. hajózás, vízenergia, árvízvédelem – környezetvédelem, stb.?)

- Sikerült-e konszenzusra jutni a Stratégia végleges prioritásait illetően? Ha nem, akkor, mit fogadott el az Európai Unió Tanácsa „Záródokumentum”-ként?

- Hogy van ez összhangban az Európai Parlament EDRS vitájában elhangzottakkal, és a 2011.02.01-i, Martonyi János külügyminiszter és Johannes Hahn EU biztos állásfoglalásával – az EDRS-hez kapcsolódóan – a Tisza hajózhatóságának fejlesztésével kapcsolatban? (lásd: mellékelt dokumentum)

- A fenti, az EU Tanácsa által elfogadott „Stratégia” és ennek alapján a „Akcióterv/Cselekvési Program” konkrét részletei jelenleg sem ismertek, de még a „Makro-régió” fogalma és a „Duna Régió” konkrét területi lehatárolása, és a Duna hajózhatóságának kérdése sem tisztázott! Ilyen körülmények között a magyar soros EU elnökség milyen konkrét programokat (lásd: Martonyi), vagy (lásd: Barsiné Pataky Etelka) projekteket akar előkészíteni? Az InfoRádió mai műsorában Szerbia már konkrét dunai hajózási-, kikötő-, és turizmus-fejlesztési programokról, projektekről (pl. Duna-Tisza-csatorna hajózhatóságának javítása!?), és EU támogatásokról nyilatkozott! Magyarország mit akar tenni a Duna és a Tisza hajózhatóságának biztosítása érdekében?

- Mi a helyzet a mintának tekintett „Balti-tengeri Stratégia” eddigi tapasztalataival? (lásd: a Hír TV EU-val foglalkozó korábbi adásaiban foglalkoztak a Balti-stratégia problémáival, de azok azóta nem érhetők el! Vajon miért?)



Megállapításaink:



- Ügyes marketing trükk a „3 nem” helyett a „3 igen” szlogen, csak ezzel a Duna-mente soha sem fog egységes „makro-régió (?)”-vá válni, a nyugat-keleti lejtő soha sem fog így megszűnni, és ennek nem csak Magyarország, ill. Közép-Kelet-Európa, hanem Nyugat-Európa is kárát látja majd!

- Ilyen előzmények után, lehet, hogy a „Duna-stratégia” Közép-Európa számára tényleg csak egy szimbólum marad?



Budapest, 2011.04.13.

Mellékletek: 2011.02.01. Tiszai nemzetközi hajózás fejlesztése (UA-H-R-SK-SRB)



Ilyen előzmények után kiváncsian várom, hogy az EU által - a "Duna-stratégia" megvalósítására - korábban meghirdetett "3 No/Nem!" helyett, a soros magyar EU elnökség képviseletében, Martonyi János külügyminiszter által javasolt "3 Yes/Igen!", mit hoz majd a "konyhára"?


Hát ennyit a "transzparenciá"-ról, a "partnerség"-ről, a nemzeti együttműködésről, a szakmai-, és civil szervezetek bevonásáról, és a jobbító szándékú észrevételek, javaslatok figyelembe vételéről! (Johannes Hahn reagálása azért sejtet valamit: " Johannes Hahn regionális ügyekért felelős biztos az ülés utáni sajtótájékoztatón köszönetet mondott a magyar elnökségnek a kezdeményezésért. „Ez marketingszempontból sokkal pozitívabb üzenetet közvetít.” – tette hozzá tréfásan Hahn. (!!!)")

Tájékoztatásul megemlítem, hogy a téma előzményeivel kapcsolatos korábbi írásaink, hazai és nemzetközi dokumentumaink, tervek, térképek, fényképek, videók, stb. a www.realzoldek.hu honlapon, bárki számára elérhetők!


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Dokumentumok és képek:





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2172