ÉSSZERŰSÉG A FORRADALOMBAN 1-2
Dátum: 2011. May 26. Thursday, 18:47
Rovat: Tudományos


ÉSSZERŰSÉG A FORRADALOMBAN 1-2:
Dialektikus Filozófia és Modern Tudomány*

Alan Woods and Ted Grant könyve

A könyvismertetőt és kommentárt írta
Mészáros Milán


1. Az ismertető

A marxista Woods és Grant szerint Marx és Engels dialektikus materializmusa nemcsak a társadalmi folyamatok megértésének hasznos filozófiai módszere, hanem hatékony értékelő és összegző eszköze is a tudományos módszernek. A szerzők kifejtik a dialektikus materializmus filozófiai alapjait, és megvédik annak gyakorlati alkalmazásait a jelenlegi formál logikai és fizikai munkáktól. (Például a kvantum mechanika és a káosz elmélet legújabb eredményeitől.) Megmutatják továbbá, hogy amint a tudomány adja a dialektikus materializmus megerősítését, úgy a dialektikus materializmus segít demonstrálni, ha a tudomány letér a saját útjáról. Woods és Grant különösen kritikusak a miszticizmusnak a jelenlegi elméleti fizikai munkákba történő “intravénás befecskendezés”-ével szemben.


A teljes dokumentum megtekintése - online


Szerintük a jelenlegi világhelyzet magában hordozza, hogy a kapitalista rendszer elér egy patthelyzetet, hasonlóan ahhoz, amit annak idején a korai Sztálinizmus is elért. Ez a krízis megmagyarázható, ha megfelelő tudományos fogalmak állnak rendelkezésre. E munka elvégzéséhez azonban a marxista módszer –a dialektikus és történelmi materializmus– ismerete szükséges. Sok vád éri mostanában az USA volt elnökének Georg W. Bush-nak a tevékenységét. Pedig Bush csak egy tudattalan ügynöke volt annak a történelmi folyamatnak, amelyet megörökölt, és amelynek a létezését ő nem ismerte fel. Ellentmondásos, de a pályáján haladva Bush igyekezett örökül hagyni azt a társadalmi-gazdasági rendszert, amelyet ő megőrizni remélt. Így ma Amerika mint a legnagyobb ellenforradalmi erő jelenik meg a világban, ami önmagában is egy nagyon szemléletes példáját szolgáltatja a történelem dialektikájának.

Az 1995-ös Engels centenárummal egybeeső első kiadás óta a Reason in Revolt (Ésszerűség a forradalomban) hatalmas sikereket könyvelhet el. A könyvet kiadták például spanyol, olasz, görög, török nyelveken is és most lefordították német és flamand nyelvekre. Ezenkívül, egy Reason in Revolt projektet az Australian Research Council (ARC) Discovery Grant nemrég hívott életre, s azt jelenleg Roger Coates Labour History Research Grant is támogatja. Stb.

2. A kommentár

Ugyanakkor, a Reason in Revolt mára az államelnökök, miniszterelnökök és más magasrangú politikusok “bibliájává” is vált. Valószínűleg azért, mert a közelgő világméretű forradalmakat szeretnék megelőzni azzal, hogy ők maguk neveznek el bizonyos állami intézkedéseket forradalomnak. (Gondoljunk itt például az Orbán Viktor-féle 2010-es választások utáni deklaráló bejelentésre a forradalommal kapcsolatban). Vagy ha “kockázat vállalóbb” politikusról van szó, akkor éppen ők gerjesztenek, illetve idéznek elő forradalmakat az intézkedéseikkel. (Utóbbi is jellemző az Orbány kormány tevékenységére.) Sárközy Francia Elnök például nemrég a következőket mondta egy genfi konferencián: “Regulation of globalisation is the central issue. Either we have reason or we will have revolt. Either we have justice or we will have violence. Either we have reasonable protection or we will have protectionism." Azt hiszem, ezek a mondatok önmagukért beszélnek. A dőlt betűs mondatot (a reason-t és revolt-ot tartalmazót) azért lefordítom: “Vagy rendelkezünk ésszerűséggel, vagy forradalmakkal (lázadásokkal, valamint felkelésekkel) kell számolnunk.” De ugyanígy gondolkodik Obama Amerikai Elnök is, mert minapi bejelentésével azt szorgalmazta, hogy Izraelnek vissza kell vonulnia az 1967-es határok mögé. Jól tudja ugyanis, hogy a napjainkban zajló arab forradalmak –a jelenlegi helyzet fennmaradása esetén– nem állnak majd meg az országhatároknál, hanem előbb-utóbb közvetlenül fenyegetik Izraelt. (Az amerikai elnök menti, ami menthető, miközben Izraelben Obama képeket égetnek máglyákon.) Stb. Vagyis, kétségbeesésében –és a mindenhol fellángolni készülő forradalmak elől menekülve– az ésszerű elkerülés lehetőségeit keresi a kapitalista világ, miközben egyre nagyobb káoszt teremt.

Jelen sorok írója –bár mélyen dialektikus szemléletű– nem tartozott és nem tartozik a dialektikus vagy történelmi materializmust képviselő gondolkodók közé. Ugyanis több helyen bizonyította már –lásd például a hivatkozott [1] irodalmat–, hogy materialista dialektika nem létezik. A dialektika –definíció szerint– a létező és a nemlétező (az immateriális) törvénye, csak e duális világ kapcsolatára, valamint kapcsolatában érvényes. Kant a Tiszta ész kritikájának bevezetésében például azt is írja, hogy “A jelenség fogalma magában hordozza, hogy kell léteznie valaminek, ami megjelenik.” Kant ezt a valamit “Ding an Sich”-nek nevezte, jelen írás szerzője pedig immateriálisnak, azaz nemlétezőnek, de léttel bírónak. (Lásd például a hivatkozott [1] irodalmat.) E nem kis különbségtől függetlenül azonban, abban egyetért a fenti könyv szerzőivel, hogy van ésszerűsége a forradalmaknak, és azt érdemes kibontani. Ugyanakkor meggyőződése, hogy a politikusok által “vélt ésszerűségekkel” nem lehet a forradalmakat elodázni vagy elkerülni. A dialektika törvényeit még a nagyhatalmú politikusok sem képesek becsapni vagy következmények nélkül megsérteni. Pláne akkor nem, ha még kooperálnak is, ami pedig a mai integrálódott világban elkerülhetetlen. Ilyen a valódi forradalmak természete, amelyeknek ésszerűségei benne rejlőek, azaz a politikusok által nem láthatóak. (Kivételes képességű és tudású, kizárólag dialektikusan gondolkodó koponyákra van ahhoz szükség, hogy előre jelezhető legyen, mi az, ami a forradalmakkal a felszínre jön, pontosabban –Kant szavaival élve– ami azokban megjelenik.) Ha az lenne, akkor valószínűleg nem azt cselekednék, amit cselekszenek. Orbán Viktor pedig az emberiség történelmi esélyét játszotta el, mivel kétharmados többsége birtokában a káoszból nem forradalmat majd új közösségi társadalmat, hanem –vélt ésszerűségek alapján– újabb kapitalista káoszt teremtett. Ezen ellenforradalmi tevékenységének eredménye így könnyen prognosztizálható, ami ráadásul a két káosz után hatványozottan fog jelentkezni.

2011. május 22.



Irodalom: (Link):
*: Alan Woods and Ted Grant; Reason in Revolt: Dialectical Philosophy and Modern Science
[1]: Mészáros Milán, Molnár Pál; Az ellentétek ontológiája a mechanikai mozgás leírásában (The Ontology of Contradictions in the Description of Mechanical Motion)


Teljes dokumentum PDF/ben való letöltése





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2231