Miért alakult ki Magyarországon gengszterkapitalizmus?
Dátum: 2011. June 12. Sunday, 17:58
Rovat: Együttmüködés


Az államszocializmusból akkor lehet kapitalizmus, ha nem építünk vízlépcsőt, üzenete volt a társadalom számára a Duna mozgalmak működésének a rendszerváltás előtt. A Duna- Kör emlőin felnevelkedett FIDESZ mai is így gondolja!

1989-ben a kerek asztal körül a választó polgár felhatalmazása nélkül helyet foglaló politikai elit valamennyi szereplője a vízlépcső ellenességében volt közös nevezőn.

A kerekasztal körül helyet foglaló politikai elitnek nemcsak a kapitalizmusról nem volt kialakult elképzelése, az árú- és pénzformában működő termelőmódokról, hanem a Kádár rendszer által a nyolcvanas években megvalósított magánvállalkozáson alapuló „gulyásszocializmusnak” nevezet berendezkedésről sem.

Pedig a felsőfokú közgazdászképzésben a nyolcvanas évek második felétől a kapitalizmus és a szocializmus gazdaságára tagolt diszciplinaként tagolt oktatás megszűnt. A kettős tagoltságú oktatás megszűnése lehetővé tette, volna, hogy a magyar népgazdaság fejlődésének égető problémáira válaszok szülessenek, már a rendszerváltás előtt és azok gyakorlati megvalósítására 1990 után. Ha a kerekasztal körül olyan ellenzéki politikusok ültek volna, akik a szocialista építés gyakorlati tapasztalataival, hibáival tisztában lettek volna, és a nemzetközi árucsere és értékviszonyok sajátosságaival, a nemzetközi pénzrendszer és árak elméletével, a nemzetközi kooperációkkal és az integrációs tendenciákkal is, Magyarországon nem gengszterkapitalizmus alakul ki a rendszerváltás után, hanem a gazdaságot a termelőmunkán alapuló társadalom jött volna létre, amit Orbán Viktor napjainkban szorgalmaz.

A Fidesz a kerekasztal körül ugyanazzal tűnt ki a többiek köréből, ami mai is jellemző rá leginkább Orbán Viktor miniszterelnökre, arroganciájával.
1989-ben a többi ellenzéki párt politikusának fogalma sem volt a Kádár rendszerben második felében folytatott gazdaságpolitikáról.
Az MSZMP politikusai sem voltak helyzet magaslatán. Nem ültek vissza az iskolapadba, hogy a szocializmus és a kapitalizmus gazdaságtanáról integráltan tanuljanak, nem a tovább tanulás lebegett szemük előtt, hanem a meggazdagodás.

A politikusok beleértve az MSZMP és ellenzéki politikusokat egyaránt, egy részét a haszonszerzés, másik részét a körön belül maradás motiválja a mai napig is.
Ez bizony kevés ahhoz, hogy Magyarország a válságból kiláboljon, csupán ahhoz elég, hogy minden szabadon folyjék, ahogyan eddig folyt, a vadkapitalizmus megmaradáshoz elegendő.
A Fidesz az elmúlt év állóvizét leöntötte az új alaptörvény elfogadásával, miközben 600 000 adóst az állam nem képes megvédeni a bankoktól.

A reális zöldek szerint nem az alkotmány hozza létre a népet, hanem a népnek kellene létrehozni az alkotmányt.

A fennálló állapotok könyörtelen bírálata elősegítené a sorsunk jobbra fordulását. Ha a reális zöldek bírálatának a média nyilvánosságot adna számos kérdésben lehetne előre lépés, de nem ad, a FIDESZ és kormánya jobban tart a bírálattól, mint a Kádár rendszer idején tartott az MSZMP a szakmai bírálatoktól. (Kos)

Kapcsolódó írások:

http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2245&mode=&order=0&thold=0

http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=914








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2260