Szemléletváltásra van szükség a vízgazdálkodásban ...
Dátum: 2011. June 23. Thursday, 18:39
Rovat: Vízügyek


Szemléletváltásra van szükség a vízgazdálkodásban, és a vidékstratégiában is! Hogy lesz, vagy lehet a 'Zöld Duná'-ból, megint 'Kék Duna'? És mi lesz a 'Szőke Tiszá'-val?


Kedves Kollégák!

Elkészült és szakmai konzultáción van a "Nemzeti Vidékstratégia / NVS" koncepció vitairata a Vidékfejlesztési Minisztérium / VM előterjesztésében, amelyet majd (?) "Magyarország Vízstratégiája" követ.

(Az NVS-val kapcsolatos, előzetes észrevételeinket, javaslatainkat mellékeljük).

A Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programjai / MTA-KSP keretében, a "Megújuló energiák hasznosítása" c. nagy vihart kavart kötete (Büki Gergely és Lovas Rezső - BNV-HNB, Nagymaros, Adony, Fajsz, Paks, stb. miatt!?) után, szép csendben elkészült a "Magyarország vízgazdálkodása: helyzetkép és stratégiai feladatok" c. kötet is, dr. Somlyódy László akadémikus szerkesztésében.

A kiadvány hivatalos bemutatására a Magyar Tudományos Akadémián, éppen aznap került sor, amikor a Vidékfejlesztési Minisztériumban a "Vidék élni akar" c. egésznapos Országgyűlési Nyílt Nap, konferencia és sajtótájékoztató keretében, a Nemzeti Vidékstratégiai Koncepció / NVSK volt napirenden.

Az előbbivel kapcsolatban érdemes meghallgatni az InfoRádió "Aréna" c. műsorában, dr. Somlyódy László akadémikust, aki nem kevesebbet mond, mint az alapvető szemlélet-, és koncepcióváltás szükségességét a vízgazdálkodás minden területén, bele értve a vízelvezetés helyett a vízvisszatartás, víztározás, víztárolás, vízkormányzás, csatornázás, szennyvíztisztítás, stb. szükségességét, a Duna, mint "lusta elefánt", és a Tisza, mint "fürge macska" vízgyűjtőjén, stb.:

InfoRádió „Aréna” c. műsora. Műsorvezető: Ignáth Márk.
Vendég: Dr. Somlyódy László akadémikus, a Budapesti Műszaki Egyetem Vízi Közmű és Környezet-mérnöki tanszékének tanára
Téma: Magyarország vízgazdálkodásának állapota, a szükséges stratégiai feladatok
Kezdés: 2011.06.19. 17:00
Hallgassa meg!
1. rész  
http://inforadio.hu/sound.phtml?a=/audio/00037/00037911a.mp3&i=MQ%3D%3D 
2. rész  http://inforadio.hu/sound.phtml?a=/audio/00037/00037912a.mp3&i=Mg%3D%3D

Az utóbbival kapcsolatban nagy kár, hogy az egyébként támogatható célokat kitűző, "Nemzeti Vidékstratégiai Koncepció - 2020" (agrár-, élelmiszer-, környezet-, és vidék-stratégiai tézisek - vitaanyag), amely "a vidék felemelkedéséért és a fenntartható agrárjövőért" száll síkra, a nemzeti programok prioritásai között - az Európai Duna Régió Stratégiával összhangban - a Duna- és a Tisza-stratégiát, az integrált folyó-, ill. vízgazdálkodás, a vízvisszatartás, a víztározás, víztárolás, a vízkormányzás szükségességét, a vizek többcélú, komplex hasznosítását nem szerepelteti! (ezzel kapcsolatos nemzetközi és hazai példákat a www.realzoldek.hu honlapon bárki elérheti és felhasználhatja. Ezek közül az európai folyóvölgyek komplex hasznosítására vonatkozó anyagainkat emeljük ki. Németország: Spreewald, Altmühl-völgy, Duna-Majna csatorna, Franciaország: Canal de Garonne - Canal du Midi, Egyesült Királyság / Anglia, Skócia, Wales, Írország, Belgium, Hollandia, Lengyelország, ill. csatorna-, bárka-, lakóhajózás Európában, stb.)

A Kárpát-medence és ezen belül Magyarország domborzati viszonyai alapján - a hivatkozott külföldi-, és korábbi hazai példák folytatásaként - műszaki-, gazdasági-, gazdaságossági-, környezet-, és természetvédelmi szempontból is megvizsgálandónak és kidolgozandónak tartjuk a Duna és a Tisza - magyar területen történő - közvetlen összeköttetésének, az egységes európai belvízi hajózóút-hálózatba történő bekapcsolásának, az utóbbi nemzetközi víziúttá nyilvánításának, az egész-éves hajózás feltéteinek komplex megvalósítását.

Ehhez az MTA akadémikusainak (pl. dr. Mosonyi Emil, akadémikus a "vízépítés professzora", stb.), tudósainak, kutatóinak, korábbi, és az MTA KSP hivatkozott, alapvető dokumentumainak, valamint az egyéb, témához kapcsolódó, tudományosan megalapozott dokumentumok (víz-, energia-, víziközlekedés / hajózás, szivattyús energia-tározás, stb.) hasznosítása a döntéshozók részéről, nélkülözhetetlen.

A jövőre nézve szükséges lenne, hogy az MTA különböző tudományos osztályai, intézetei között is létrejöjjön a koordináció, együttműködés, és az Akadémia szintjén - polgárjogot nyerjen - a témák integrált megközelítése, a politikai döntéshozók munkájának megkönnyítése érdekében is! (pl. Duna-, és a Tisza-völgy komplex "folyó-hasznosítása" - árvíz-, belvíz-, aszály-, jégár-, környezeti kár elleni védelem, vízi-közlekedés / szállítás, hajózás, logisztika, intermodalítás, vízenergia-hasznosítás, mezőgazdasági vízkivétel, öntözés, terület-, és vidék-, vízi-, vízparti-, kikötő-, kerékpáros-, öko-turizmus hálózatának fejlesztése, stb.?)

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033


Dokumentumok és képek:





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2282