Az Európai Duna Régió Stratégia előzményeinek áttekintése ... 3.
Dátum: 2011. August 01. Monday, 22:37
Rovat: Vízügyek


Az Európai Duna Régió Stratégia előzményeinek áttekintése, értékelése, több szempontból. 3. rész.

Kedves Kollégák!
Tájékoztatásul mellékelem az Építészfórum honlapján, 2011.04.15-én megjelent, Bardóczi Sándor cikk-sorozatának alábbi 3. részét, a hozzáfűzött kiegészítő megjegyzésekkel együtt:

Duna Régió Stratégia 3. — Városok és régiók harca
2011. április 15 - 13:54 http://epiteszforum.hu/node/18473
Kategória: város, vizuális kultúra Bardóczi Sándor

A 3. részben foglalt - alábbi - kritikai észrevételek jelentős részével - a 2. résszel ellentétben, teljes mértékben - egyet lehet érteni, ezért csak néhány pontosítás megtételére volt szükség, valamint a megállapítások tényszerű, objektív alátámasztására, a rendelkezésünkre álló dokumentációk felhasználásával, amelyeknek jelentős része a www.realzoldek.hu honlapon is, bárki számára - a hivatkozás megjelölésével - felhasználhatók:

Megjegyzéseink:

A megállapítások jelentős részével elvileg és általánosságban egyetértünk, az alábbi kiegészítésekkel, pontosításokkal:

- a „Makro-régió” fogalma, területi lehatárolásának elvei, stb. általánosságban és az Európai Duna Régió Stratégiában / továbbiakban: EUDRS-ben konkrétan is, jogilag tisztázatlanok az Európai Unióban és Magyarországon is!

- Baden-Württemberg Tartomány mellett, közvetlen érdekeltségük alapján, valójában Ausztria és Románia volt a kezdeményezője az EUDRS kidolgozásának, amelyhez – felismerve a „veszélyt” – Magyarország is csatlakozott, hogy lehetősége legyen a folyamatok befolyásolására, különös tekintettel a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-vitára és a Hágai Nemzetközi Bíróság ítéletének végre nem hajtására. A „környezetvédelem” ürügyén, nemzetközi „zöld” szervezetek, pártok támogatásával tettek kísérletet a dunai nemzetközi hajózás, és a vízenergia-hasznosítás lehetőségének megtorpedózására, amely kísérlet a mindenkori magyar Kormányok és Parlamentek eddigi „áldásos” tevékenységének köszönhetően eddig sikeresnek bizonyult, amelyre a koronát – szégyen-szemre – a soros magyar EU elnökség tette fel! A Duna Kör, Duna Charta, Védegylet, Élőlánc, ill. az LMP duzzasztás-, és vízlépcső-ellenes álláspontját a Fidesz a hivatalos kormánypárti- és kormány állásfoglalás / kinyilatkoztatás rangjára emelte, semmibe véve az MTA, a BME, a MHT, az MMK, az OKT, BKIK, valamint több akadémikus, professzor, tervező, kutató, hajós, energetikus, agrár, terület-, és vidékfejlesztési-, turisztikai, stb. szakember véleményét, javaslatait, ajánlásait! (E cikk szerint ide számíthatjuk az Építész Kamarát is!)

- Budapest szerepét az EUDRS-ben alapvetően a Magyar Kormány – fentiekben vázolt hozzáállása, valamint a Főváros közismert – a korábbi „Demszky” korszaki örökség – problémái kérdőjeleznek meg! Ezen még a Főpolgármester / Tarlós István és a Köztársasági elnök / dr. Schmitt Pál közötti személyes kapcsolatfelvétel-sorozat sem tud változtatni! (lásd: korábbi videó-felvételünk a dr. Schmitt Pállal készített interjúnkról!)

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1722 8:32

2010.07.16. Videa. Parlament. Exkluzív interjú Schmitt Pállal. dr. Schmitt Pál, megválasztott köztársasági elnök és az Országgyűlés elnöke a Reális Zöldek kamerája előtt. Kérdezett Juhos László a Reális Zöldek elnöke: Duna-stratégia. Hajózás, turizmus, vízi-turizmus, …?

- A Duna Régió Stratégiára jelenleg csak az EU által kilátásba helyezett „3 No/Nem!” és a jobban hangzó, de azonos tartalmú, magyar javaslat szerinti „3 Yes/Igen” vonatkozik! (Se külön pénz, se külön intézmény-rendszer, se külön jogi szabályozás! Helyette várják - pénz nélkül - a "kreatív ötletek"-et!)

- A korábbi Kormány idején – az NFGM által – stratégia és program nélkül – kidolgoztatott és beharangozott – kb. 300 projekt-javaslatra fordított összeg, a fentiek szerint, úgy tűnik „kidobott pénz”! (Bár nem ez az első eset az állampolgárok pénzének elherdálására, minden következmény nélkül!)

- A „Szajna Szövetség”-hez hasonló, magyar szervezet létrehozása állami szerepvállalás és jogi-, közgazdasági szabályozás, támogatás nélkül – figyelembe véve az önkormányzatok anyagi helyzetét és szakmai felkészültségét – teljesen elképzelhetetlen! És akkor még nem is említettem a közigazgatási-/ állami-, kormányzati-, és önkormányzati rendszer régóta vajúdó korszerűsítésének elhúzódását, valamint a kötelező kamarai tagság visszaállításával összefüggő, rendezetlen kérdéseket! Tájékoztatásul megemlítem, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Tervben / ÚMFT – 2007-2013. még szerepelt a Duna Komplex Program, a Tisza Komplex Program, és a Balaton Komplex Program, valamint a Termál Komplex Program, de ezek kidolgozása és megvalósítása is elmaradt, a Vásárhelyi Terv-ről nem is beszélve (+ VTT!?)! (lásd: www.realzoldek.hu honlapon a fentiekre vonatkozó dokumentumok!)

- Az Euro-régiók / EGTC-k szerepe, és bevonásuk az Európai Területi Együttműködési Operatív Programokba / ETEOP, teljesen formális, de a közigazgatás tervezett korszerűsítésére vonatkozó jelenlegi elképzelések még az EU által is elfogadott „Régiók” (jelenleg 7 tervezési-statisztikai régió, ill. 9 idegenforgalmi régió van, jogilag!) létjogosultságát is megkérdőjelezik! (Úgy tűnik, hogy a közigazgatás közép-szintje a „Megye” lesz ismét!)

- A Duna-stratégiából – szakértők szerint – csak 2 dolog hiányzik: 1. Duna, 2. Stratégia! A vízügyre való hivatkozás csak ürügy, valójában csak tévesen értelmezett, és túldimenzionált, egyoldalú, fejlesztés-ellenes, a jelenlegi romló helyzetet konzerváló álláspontot takar, amely szembe megy Európával és a nemzetközi gyakorlattal is!

- a Duna Régió Stratégia Akcióterv 11 cselekvési területe közül a Magyar Kormány három tradicionális vízügyi témakörben vállalt ugyan főkoordinátori szerepet (Szlovákiával közösen „a vízminőség, integrált és fenntartható vízgazdálkodás”, Romániával közösen „a környezeti kockázatok kezelése, árvíz, aszály", és Csehországgal közösen "a fenntartható energiaellátás a régióban" témakörökben.), de ezek eredményéről semmit nem lehet tudni, annak ellenére, hogy az EU szintjén – a soros magyar EU-elnökség idején – hivatalosan elfogadták az EUDRS-t! A soros lengyel EU-elnökség idejére már csak az Akcióterv – általunk nem ismert tartalmú – végrehajtása és ellenőrzése maradt!

- Az „Ügyből lett ürügy” c. részben foglaltak, sajnos valós veszélyt jelentenek, amelynek bekövetkeztéhez a mindenkori magyar Kormányok, Parlamentek és a Főváros korábbi vezetése is jelentősen hozzájárult!

Lásd, előzmények között, csak néhány kiragadott példa:

- 1995. Bécs-Budapest, majd 1996. Budapesti EXPO csődje, több egymást váltó Kormánybiztossal az élen! (Van, aki még emlékszik a nevekre?)

- A Római-part, a Ráckevei/Soroksári Duna-ág, a Nemzetközi Hajóállomás, a Nemzeti Színház, a Tüskecsarnok története, sorsa csak „hab a tortán”!)

- A Magyar Mérnöki Kamara elnökének, mint kormánybiztosnak a véleménye és állásfoglalása – remélhetőleg – nem azonos a tagsággal és a „csendes többséggel”, és az MKK korábbi vezetésével. Az Építész Kamarának és a Magyar építőművészek Szövetségének / MÉSZ, valamint a Magyar Urbanisztikai Társaságnak / MUT a cél érdekében – a parciális érdekek mellőzésével - kísérletet kellene tennie, legalább a magyar műszaki értelmiség egységének megteremtésére, és közös, egyeztetett állásfoglalás kialakítására a nemzet sorsát közvetlenül érintő, alapvető, stratégiai kérdésekben!

Végezetül megemlítem, hogy Magyarországnak – a soros magyar EU-elnökséget követően – hosszú ideig nem lesz még egy ilyen esélye, hogy a Duna-, és a Tisza-vízgyűjtő ügyében – az EU égisze alatt, és támogatása mellett – rendezze végre közös dolgait a szomszéd országokkal, presztizs-veszteség nélkül! (lásd: Bős-Nagymaros, Hágai Nemzetközi Bíróság, Tisza – cianid és nehézfém-szennyezés, Rába-habzás, Drávai vízlépcső és hajózás, stb.).

A mindenkori magyar kormányok és pártok sajnálatos módon ezekben a kérdésekben mindig csak választási ciklusokban, szavazat-maximalizálási céllal, a tényleges nemzeti-, nemzetgazdasági érdekkel ellentétesen foglaltak állást, és döntöttek egyoldalúan, szembe menve Európával, az EU-val, a Duna-menti országokkal, és figyelmen kívül hagyva a szakemberek véleményét, javaslatait, ajánlásait!

A jövőre nézve komolyabban kellene venni dr. Kornai János professzornak – az egyes tudományágak közötti párbeszéd, a multi-, és interdiszciplináris oktatás képzés szükségességére – és dr. Mosonyi Emil akadémikusnak – a környezetvédők felelősségére vonatkozó – a javaslatait és intelmeit!

A 3. részes cikk-sorozat témájának összefoglaló értékeléséhez ezért, javasoljuk: - dr. Kornai János 2005.06.14-i előadás-kivonatának, és - dr. Mosonyi Emil akadémikusnak a környezetvédők felelősségéről, a Mérnök Újság 2005. évi 12. számában megjelent írásának felelevenítését (aki már olvasta, vagy hallotta), vagy fiatalabb generációnak, azoknak tanulmányozását (akiknek elkerülte volna a figyelmét, vagy esetleg nem is hallottak róla), valamint a Duna-stratégiát érintően - dr. Schmitt Pállal, parlamenti dolgozószobájában készült, 2010.07.16-án készült exkluzív interjúnk alábbi internet-linken is elérhető, videó-felvételét:

http://www.realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=1722 8:32

2010.07.16. Videa. Parlament. Exkluzív interjú Schmitt Pállal. dr. Schmitt Pál, megvá-lasztott köztársasági elnök és az Országgyűlés elnöke a Reális Zöldek kamerája előtt. Kérdezett Juhos László a Reális Zöldek elnöke: Duna-stratégia. Hajózás, turizmus, vízi-turizmus, …?

Végezetül megemlítem, hogy amíg Magyarországon évtizedek óta folyik - a média segítségével - a "népbutítás" és a "süketek párbeszéde" a fenti stratégiai kérdések "körül" (és nem róla!), addig Románia és Bulgária - EU támogatással - 2 vízlépcső-komplexum (duzzasztó, vízerőmű, hajózsilip, híd, stb.) megvalósítását kezdi el napokon belül, ugyanazoknak az EU előírásoknak, ajánlásoknak (EU-VKI, EU-TEN-T, EU-TEN-E, stb.) alapján, amelyre hivatkozva, mi nem csinálunk semmit, csak síránkozunk! Jó lenne, ha végre egyszer Magyarországon is győzne a józan ész, és a politikai döntéshozók meghallanák a műszaki-, tudományos élet szakembereinek, képviselőinek (MTA, MHT, OKT, BKIK, BME, PTE, stb.) a hangját, és szakítanának végre a Duna Kör és jogutódai által képviselt, de az élet által már többször megcáfolt "ál-zöld" álláspontjával! Szeretném, ha a jelenlegi hivatalos magyar álláspont szerinti "Zöld Duna" helyett, ismét a régi, Johann Strauss által megzenésített "Kék Duná"-t láthatnánk, mindannyiunk örömére! (Lásd: Gunter Pauli / Római Klub - PTE : "The Blue Economy / Kék Gazdaság" c. kiadvánnyal kapcsolatos - a hivatkozott honlapon is megtalálható - írásaink!)
Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033


Utóirat: az Európai Duna Régió Stratégiával foglalkozó konferenciák utólagos kritikai értékelését a www.realzoldek.hu honlapon - már a kezdetektől, a spanyol-belga-magyar Trió/Trojka elnökségen át, a soros magyar EU-elnökségig próbáltuk és próbáljuk megtenni, de több - főleg külföldi - konferencia anyaga és dokumentuma még a mai napig sem került nyilvánosságra! Az EUDRS Akciótervében szereplő 11 prioritással kapcsolatos - kijelölt főkoordinátorok által - koordinált véleményeket és azok összegzését sem ismerjük, bele értve a Magyarország által vállalt 3 témát is! A magyar Duna-stratégia - kormánybiztos által beígért - hazai honlapja még a mai napig nem készült el!

Dokumentumok és képek:








A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2329