A magyar EU-politika és Duna-stratégia kritikai értékelése, Csorba József 6
Dátum: 2011. August 28. Sunday, 15:24
Rovat: Vízügyek


A magyar EU-politika és Duna-stratégia kritikai értékelése, Csorba József 6 részes cikksorozata alapján, kiegészítésekkel.

Kedves Kollégák!

Letelt a soros magyar EU-elnökség, elfogadtatta a magyar EU-elnökség az Európai Duna Régió Makro Stratégiát / EUDRMS-t, és Akciótervét, kijelölték a 4 pillér 11 fő-prioritásának fő-koordinátorait, nemzeti kapcsolattartóit, majd átadta a "stafétabot"-ot, 2011.07.01-től hivatalba lépő soros lengyel EU-elnökségnek, végrehajtásra, majd ünnepélyes "Duna Party"-val zárta, a saját maga által "siker-történet"-nek minősített tevékenységét!


Távolról és felülről nézve - a felületes szemlélőnek - úgy tűnhet, hogy minden a legnagyobb rendben lenne! De tényleg ez az igazság? Lehet, hogy a "Reális Zöldek" nem látták, ill. nem látják jól a Duna-stratégia helyzetét a kezdetektől napjainkig, és feleslegesen hívták fel a politikai döntéshozók figyelmét a hazai problémákra, és a magyar gyakorlattal szöges ellentétben lévő nemzetközi gyakorlatra? Lehet, hogy nincs igazuk azoknak a szakembereknek, akik azt állítják, hogy a magyar Duna-stratégiából csak 2 dolog hiányzik: 1. A "Duna" 2. A "Stratégia"?

Ennek eldöntésére mellékeljük Birkás Antal cikkét, valamint Csorba József 6 részes cikksorozatát, amely néhány apró kiegészítéssel, pontosítással, elég reális képet ad az előzményekről, a kialakult helyzetről, és a felmerült problémákról is. A 6 részes cikksorozathoz fűzött, mellékelt észrevételeink legfontosabb megállapításai az alábbiakban foglalhatók össze, azzal a kiegészítő megjegyzéssel, hogy a cikkekben foglaltakkal egyébként, teljes mértékben egyetértünk, és a mi konkrét tapasztalatainkat is alátámasztják:

- a 2. részben szereplő azon megállapítás, hogy: „a stratégiával kapcsolatos magyar, német és osztrák álláspontok alapvetően egybeesnek”, erősen vitatható! Az utólag megszerzett német és angol-nyelvű információk, dokumentumok, ennek sajnos éppen az ellenkezőjét bizonyítják!

- A szerző a cikksorozat írásakor még nem tudhatta, hogy a soros magyar EU-elnökség idejének végén milyen tartalmú és prioritási sorrendet tartalmazó Duna-stratégiát fogadni az Európai Unió Tanácsa, és mit akar megvalósítani a magyar Kormány!? A Kormány által – az I. ütemben megvalósítandó - elfogadott 23 projektről még ma sincs hivatalos, nyilvános dokumentum! (A „3 magyar igen”-ben szereplő „kreatív ötletek”-re még mindig várunk!)

A lengyel EU-elnökség 6 hónapja nem valószínű, hogy a "Duna-stratégia" jegyében fog lezajlani, mert elég bajuk van, ill. lesz a "Balti-stratégiá"-val (minden ellenkező híreszteléssel szemben az sem probléma-mentes!), az "EU 2020" stratégiával, az EU 2014-2020. közötti költségvetési kereteinek "felosztásá"-val, az EU gazdasági-, pénzügyi válságának - szinte megoldhatatlannak látszó - kezelési problémáiról nem is beszélve!

A magyar gazdaság - fentiekkel csak részben összefüggő - problémáit az egymást követő kormányok hibái, állandóan változó, de meg nem valósított koncepciói, az érdemi szakmai párbeszéd és a nyilvánosság hiánya, stb. még tovább fokozták, ill. fokozzák jelenleg is. Erre a tényre már nemcsak az ellenzéki politikusok "holdudvara", hanem a kormánypárttal szimpatizáló tudósok, egyetemi tanárok, korábbi kormányok tagjai is felhívták, ill. napjainban is, egyre többen felhívják a figyelmet! (pl. dr. Chikán Attila, dr. Mellár Tamás, Boros Imre, stb. Ezen írásokra a későbbiekben - okulásul - még visszatérünk!)

A magyar Duna-stratégia sorsát, jövőbeli alakulását a fentiek, valamint a tényleges nemzeti-, nemzetgazdasági érdekeket figyelmen kivül hagyó, nemzet stratégiát nélkülöző, hazai gazdaság-, víz-, energia-, közlekedés-, terület-, és vidékfejlesztési politika, alapvetően befolyásolni fogják, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy a politikai döntéshozók - választási ciklusokon átívelően, felül emelkedve szűk, parciális párt-érdekeiken - képesek lesznek-e távlatokban gondolkodni, és a hazai és nemzetközi tudományos eredmények figyelembe vételével, szemléletet, paradigmát váltani, az eddigi, hibás pre-koncepcióik feladásával? (pl. duzzasztás-, ill. vízlépcső-ellenes álláspont, és a "Zöld Gazdaság" helyett: a "Kék Gazdaság"-re történő áttérés (Gunter Pauli / Római Klub) az éghajlatváltozás következményeinek figyelemebe vételével, és ennek alapján a vízkészlet-gazdálkodás, vízenergia többcélú hasznosítása, árvíz-, belvíz-, aszály-, jégár elleni védelem, víztározás - mezőgazdasági öntözés, vízi-, vízparti-, kerékpáros-, kemping-turizmus, stb, integrált ágazati-, területi-, hálózati tervezése, komplex fejlesztése!)

Mindannyiunk érdekében kivánom, hogy ez minél előbb bekövetkezzen, mert a nemzet tényleges érdekeit nem volna szabad rövid-távú, parciális érdekeknek alárendelni! Letelt a soros magyar EU-elnökség, most már itt az ideje az "Erős EU" mellett, az "Erős Magyarország" megalapozása érdekében, a konkrét, gyakorlati lépések megtételének, a fenti tanulságok, és a jobbító szándékú észrevételek, javaslatok figyelembe vételével, amíg nem késő!


Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033
Utóirat: a cikksorozatban foglaltak részletesebb tanulmányozása alapján talán megállapítható, hogy a "Reális Zöldek" nincsenek egyedül véleményükkel, a helyzet megítélését illetően! Aki nem hiszi, tekintse meg a www.realzoldek.hu honlapon megtalálható, a fentiekre vonatkozó előzményeket, hazai és nemzetközi dokumentumokat, videó-, és hangfelvételeket, térképeket, tanulmányokat, stb.

---------------------------------------------

Kedves Kollégák!

Ígéretemhez híven, korábbi levelem kiegészítéseként - és részben az abban részletezett hazai problémák politikai és szakmai hátterének bemutatásaként - tájékoztatásul mellékelem a magyar Duna-stratégiát a korábbi, Gyurcsány-Bajnai kormánytól, ill. Göncz Kinga, majd, dr. Balázs Péter külügyminisztertől "megörökölt", de a második Orbán kormány, a "Nemzeti Együttműködés Kormánya" által - dr. Martonyi János külügyminisztersége alatt - véglegesített, és végül az "Európai Unió Duna Makro-Regionális Stratégiája / EUDMRS" néven, az EU által is elfogadtatott változatáért felelős, a soros EU-elnökséget betöltő magyar kormány, eddigi tevékenységét értékelő cikkekből összeállított válogatást.
A kormány eddigi működésével kapcsolatos kritikák szerzőit - egyetemi tanárok, első Orbán kormány miniszterei, stb. - nem lehet "baloldali - neoliberális" beállítottsággal vádolni, észrevételeik, javaslataik jobbító-szándékúak, amelyeket sem korábban, sem most nem szívleltek meg a politikai döntéshozók! (Hasonlóan jártunk jobbító-szándékú észrevételeinkkel, javaslatainkkal korábban a különböző programok, koncepciók, stratégiák, tervek írásbeli véleményezése kapcsán, azzal a különbséggel, hogy 1, azaz egy darab köszönő, elismerő válaszlevelet kaptunk a címzett egyik titkárától, de a javaslatainkból szinte semmit nem vettek figyelembe! lásd: melléklet!)

A mostani kritikák jelentős része a nemzetgazdasági miniszter tevékenységét illeti ugyan (pénzügyminisztérium hiányában), de valójában az egész kormányra, a miniszterekre, államtitkárok, helyettes államtitkárok, kormánybiztosok jelentős részére is vonatkozik! Elég, ha pl. a Duna-stratégia kapcsán érintett felelősök névsorát nézzük, hogy a köztük, sőt az 1 minisztériumon belül történő koordináció, ill. az érdemi tájékoztatás hiányáról ne is beszéljünk! (Ezekre majd a későbbi írásainkban - külföldi dokumentumokkal alátámasztva - visszatérünk! pl. 2011.06.07-08-i, Ingolstadti nemzetközi Duna-konferencia, magyar résztvevőkkel, még a magyar EU-elnökség idején, amelyre vonatkozóan hazai hír meg sem jelent, a kormánybiztos által bejelentett magyar Duna-stratégia honlap a mai napig nem készült el, stb.!)

Kíváncsian várjuk, hogy a miniszterelnök minisztereivel, államtitkáraival történt, ill. történő személyes konzultációinak befejezését, ill. a Kormány eddigi munkájának értékelését követően, milyen konkrét, érdemi intézkedéseket fog hozni? (Megjegyezzük, hogy dr. Becsey Zsolt államtitkár, volt EU képviselő felmentése, az előzmények ismeretében - nem túl jó előjel! Lásd: Csongrádi Vízlépcső beruházás melletti korábbi kiállása! Ugyanakkor dr. Illés Zoltán államtitkár - közismert, előzőekkel szöges ellentétben álló tevékenysége ellenére - változatlanul a helyén van!)

Elkezdődik-e az intézményesített, értelmes szakmai párbeszéd a nemzet sorsát alapvetően érintő, stratégiai kérdésekben, vagy megy tovább minden a maga útján, mintha mi sem történt volna?

Remélem, nem következik be az, ami 2011.03.12-én, Olaszországban bekövetkezett, Verdi "Nabucco" c. operájának előadása után, amikor a közönség a szereplőkkel együtt énekelte a "Rabszolgák kórusát":

http://www.youtube.com/embed/G_gmtO6JnRs 8:23 2011.03.12. Verdi: Nabucco c. operájából a „Rabszolgák kórusa”

2011. március 12.-én Olaszország megünnepelte egyesülésének 150-ik évfordulóját. Ez alkalomból bemutatták Verdi „Nabucco” című művét, amit Verdi az egyesülés okán komponált. A karmester Riccardo Muti volt. A műben, amikor Babilon zsidó lakosságát rabul ejtik, a „rabszolgák kórusá”-t éneklik. Az előadás kezdete előtt Róma polgármestere beszédet tartott, amiben bejelentette, hogy a kormány csökkenti a művészeteknek eddig nyújtott támogatást.... Ez a bejelentés olyan hangulatot ébresztett a közönségben, hogy a rabszolgák kórusát visszatapsolták. Ekkor a karmester Muti tájékoztatta a publikumot, hogy ő nem szokott opera-áriát ismételni, de ez most egy különleges alkalom, mert a jelenlegi helyzet olyan, mint egykoron, és "szép országunknak vége" is lehet ilyen lépések következtében.
Az Operaház egész közönsége felállt és együtt énekelte a kórussal, a rabszolgák dalát... (!!!)

Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi- idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

----------------------------------------
Csorba József cikksorozata:

1-Gondola-Csorba József-H-EU-politika.doc

2-Gondola-Csorba József-H-EU-politika.doc

3-Gondola-Csorba József-H-EU-politika.doc

4-Gondola-Csorba József-H-EU-politika.doc

5-Gondola-Csorba József-H-EU-politika.doc

6-Gondola-Csorba József-H-EU-politika.doc


-------------------------------------------

Dokumentumok és képek:



------------------------------------------
Videó: 2011. 08. 29.
A Ma reggelben Pécsről: Mellár Tamás, közgazdász:
Zsákutca a Fidesz gazdaságpolitikája? Mellár Tamás elemez

1:14:40-től indul a beszélgetés ... 1:22:30-ig.

Közvetlen link Mellár Tamás elemzéséhez
--------------------------------------
http://www.hirado.hu/Hirek/2011/08/29/10/Mellar_50_80_millio_folott_fizettetne_vagyonadot.aspx 7:32
2011.08.29. M1TV "Ma Reggel. Mellár Tamás Pécsről

Két dokumentum:
Mellár 50-60 millió fölött fizettetne vagyonadót

Mellár: maradhatna az egykulcsos szja, ha bevezetnék a vagyonadót







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2353