A turizmus és a vendéglátás állami irányításának problémái, mint ...
Dátum: 2011. August 31. Wednesday, 21:59
Rovat: Közéleti magazin


Miért csak a választási kampányokban "húzó-ágazat"? A turizmus és a vendéglátás állami irányításának problémái, mint "cseppben a tenger"!

Kedves Kollégák!

A médiában egymás után szólalnak meg - az ellenzéki pártok képviselőin felül - most már a kormány-párttal szimpatizáló tudósok, egyetemi tanárok, zömmel közgazdászok is, és "vészjelzések"-et, jobbító szándékú észrevételeket, javaslatokat tesznek a magyar gazdaság "talpra-állítása" érdekében, de sajnos, eddig nem sok sikerrel.


Ezek közül néhányat korábbi cikkeinkben - a www.realzoldek.hu honlapon is - már ismertettünk, összefüggésben a soros magyar EU-elnökséggel és az általuk előterjesztett, "Európai Duna Régió Stratégiá"-val, valamint annak idején a választási-, és kormányprogramok, országos, fővárosi, regionális turizmusfejlesztési stratégiák, koncepciók, programok, tervek, ill. a turizmus keret-törvény tervezetek kapcsán is. (NFT, NTS, ÚMFT - 2007-2013, ÚMVP - 2007-2013, ÚSZT, VTT, VGT + SKV, Budapest, stb. A fentiekre vonatkozóan összesen 1 válasz, ill. köszönő, elismerő levél érkezett, de a miniszterelnök nevében csak a kabinet-titkár válaszolt! lásd: melléklet.)

Ezekhez kapcsolódóan, most a turizmust és a vendéglátást - mint a nemzetgazdaság "húzó-ágazatai"-t - érintő problémákat mutatjuk be, szakmai oldalról, de amelyek kísérteties hasonlóságot mutatnak a nemzetgazdaság egészének - korábbiakban részletezett - problémáihoz viszonyítva.

Arról nem is beszélve, hogy a turizmus valójában nem is 1 "ágazat", hanem egy tipikus, ágazatközi-, tárcaközi-, részben nemzetközi-, horizontális-/keresztbe-fekvő tevékenység, ill. szolgáltatás-halmaz, speciális infrastruktúrahálózat-fejlesztési, és fokozott állami szerepvállalási igénnyel. Ezt a tényt az egymást váltó kormányok a mai napig nem ismerték fel, ezért nem találták és találják a turizmus-vendéglátás helyét a közigazgatásban sem. Sőt még a fentiekkel kapcsolatos alapfogalmak, definíciók is tisztázatlanok! Különben nem keverték volna össze az "egészségipar"-t, a turizmussal. (Az előbbi az egészségügy részeként a gyógyszeripart, a gyógyászati segédeszközgyártást, stb. jelenti valójában, amelyhez viszont a turizmusnak és a vendéglátásnak nem sok köze van!)

A szemlélet-, és paradigma-/paradogma-váltás a nemzetgazdaság egészét érintően, csak általánosságban, a szlogenek, lózungok szintjén következett be, a szavakat nem követték, ill. nem követik a tettek, sőt sokszor azokkal éppen ellentétesen és akkor is, csak időben, jelentős késéssel, vagy egyáltalán nem! (lásd: Vásárhelyi terv, Duna-, Tisza-, Balaton-, Termál Komplex Programok, ETEOP, stb.!)

Magyarország a "kihasználatlan lehetőségek országa", miközben alapvető, elemi érdeke lenne, hogy a Kárpát-medencei, központi fekvését, a Duna-, a Tisza és mellékfolyóinak, a Balatonnak, az Alföldnek, a hegy-, és domb-vidékeinek, tanyás-térségeinek, hungarikumainak (szellemi-, anyagi tőkéjének) adottságait végre ténylegesen hasznosítsa. (Erre vonatkozóan korábbi írásainkban folyamatosan felhívtuk a döntéshozók figyelmét!)

Érdemes a mellékelt - a megrendelő által később letiltott - videót megnézni, és meghallgatni:

http://www.youtube.com/watch?v=dO5em1rn5Ik 4:48

2011.01.30. Magyar termék. Letiltott magyar reklám-videó. Transzmoha.
Feltöltő megjegyzései (transzmoha):
"Kedves látogatók!
Az hogy a magyar termék drágább, arról nem biztos, hogy a gazda tehet. A kereskedelem fölözi le a hasznot, illetve az adózás folytán a pénzünk nagy része a külföldi bankárok zsebében landol. A kamatos kamat elvének lelkiismeretlen alkalmazása folytán a felvett hiteleinknek már a többszörösét fizettük vissza. Ez a legnagyobb gondunk nem más. Ezzel kellene valamit kezdeni, de eddig még egyetlen magyar kormány sem merte felvenni a harcot az uzsorás bankárdinasztiákkal."
Megjegyzésem: A Kormány és a Vidékfejlesztési Minisztérium figyelmébe ajánljuk!

Ehhez azonban - a nemzet és a nemzetgazdaság érdekében - elsősorban a mindenkori politikai döntéshozóknak kellene szemléletet váltani, egy "kicsit hátrébb kellene lépni", és teret engedni, sőt kezdeményezni az intézményes "szakmai párbeszéd"-et, az egyes tudományágak, szakterületek között, az MTA és az Egyetemek, Kutató Intézetek vezetésével, a nemzetközi-, és a hazai tudományos eredmények, tapasztalatok figyelembe vételével.

Ennek alapján - korábbi írásbeli, szóbeli javaslataink szerint - szükséges lenne a hosszú-, közép-, és rövid-távú, integrált, ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezés, a komplex fejlesztés és finanszírozás (EU és hazai társfinanszírozás), valamint a többcélú hasznosítás hazai, gyakorlati bevezetése!


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Dokumentumok:







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2358