Miért van rossz helyen József Attila ülő-szobra a Dunánál, ...
Dátum: 2011. October 20. Thursday, 19:59
Rovat: Közéleti magazin


Miért van rossz helyen József Attila ülő-szobra a Dunánál, közvetlenül az "Ország Háza" mellett? Ki fogja rendezni végre közös dolgainkat?

Kedves Kollégák!


Miközben a Világ és Európai Unió - és ezen belül Magyarország is - a pénzügyi-, gazdasági-, és főleg morális világ-válság kellős közepén van (vagy még csak az elején, attól függően, hogy a válság "V", vagy "W", netalán-tán "VW" lesz?), a deviza-hiteleseket a kilakoltatás réme fenyegeti, a hazai iskolák egy részében nincs fűtés, emberek halnak meg közterületeken, a politikai döntéshozóknak egyik legfontosabb megoldandó problémája - más egyéb igen fontos dolguk elintézése (pl. a képviselői fizetésük háromszorosára emelése, az átláthatóság biztosítása érdekében, stb.?) mellett - a Kossuth tér teljes átépítése, térszint alatti parkoló építése, szobrok eltüntetése, stb. az adófizetők pénzéből!

Az eltüntetésre kiszemelt szobrok közül - szimbólikus jelentősége miatt - most csak József Attila, Dunára néző, ülőszobrának eltüntetését emelném ki!

Vajon mi lehet a 3 országgyűlési képviselő javaslatának hátterében?

Lehet, hogy irritálja az "Ország Házába" igyekvő politikusokat - nem sokkal a 2011. első félévi magyar EU-elnökség idején elfogadott, és siker-történetént elkönyvelt, "Európai Duna Régió Stratégia" után (amelyből egyes szakértők szerint csak 2 dolog hiányzik: a "Duna, és a Stratégia"!) - a "mementóként" évtizedek óta ott ülő, és bánatosan a Duna felé néző költő szobra, és a költő - mindenkori hazai döntéshozók lelkiismeretét 1936. óta piszkálgató - "A Dunánál" c. versének alábbi sorai idegesítik:

„A Dunának, mely múlt, jelen, jövendő
Egymást ölelik lágy hullámai
A harcot, amelyet őseink vívtak
Békévé oldja az emlékezés –
S rendezni végre közös dolgainkat
Ez a mi munkánk, és nem is kevés.”

A Duna kapcsán elég, ha csak , az elmúlt évtizedek elhibázott politikai döntéseinek káros következményeire gondolunk, amikor a politika - a Duna Kör nyomására - rendre felülírta a racionális szakmai-szempontokat, tényleges nemzeti-, és nemzetgazdasági érdekeinket, nemzetközi kötelezettség-vállalásainkat (pl. Duna Bizottság / Belgrádi Egyezmény, a Duna hajózhatóságának biztosítása, stb.) amelynek következtében - többek véleménye szerint, még napjainkban is - a Dunában víz helyett politika folyik!

A Duna-Majna-Rajna transzkontinentális nemzetközi víziút-hálózat 1992.09.25-i üzembe helyezése nagy lehetőséget jelentett Magyarország számára is, de nem éltünk vele, sőt amink volt azt is elherdáltuk (lásd: MAHART privatizáció, Ganz-Danubius, Óbudai és Újpesti Hajógyár, Csepeli Szabadkikötő, stb.)!

A Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerre vonatkozó államközi szerződést egyoldalúan felmondtuk, a Nagymarosi Vízlépcső beruházást elkezdtük, majd felfüggesztettük, majd lebontottuk, kártérítést fizettünk az osztrákoknak, majd a Hágai Nemzetközi Bíróságon / HNB folyó pert valójában 7:1 arányban elveszítettük, a Bősi Vízerőmű által termelt villamosenergiából nem részesülünk, stb.!

Az 1977. évi államközi szerződés - a HNB itélete alapján - jelenleg is érvényben van, és jóhiszemű tárgyalások folytatására vagyunk kötelezve! Ennek azonban - évek óta - semmi nyomát nem látjuk.

Sőt, az Európai Duna Régió Stratégiáért felelős kormánybiztos feladat és hatáskörére vonatkozó, 1233/2011.(VII.7.)Kormányhatározat 9. pontja (az eredeti 1149/2010.(VII.9.)Kormányatározat 6. pontja) szerint:

"9. (eredeti 6.) A Bős-Nagymarosi Vízlépcsőrendszerrel kapcsolatos kérdéskör nem képezi a kormánybiztos feladatát."

A szlovák féllel történő tárgyalások vezetése korábban a "Dunai kormánybiztos" feladatát képezte! Jelenleg nincs kinevezett "Dunai Kormánybiztosunk" sem!

Ezek után be kell érnünk azzal, hogy:

"Orbán Viktor tavaly júniusban (2010!) még azt mondta, ha már József Attila írt egy rendes verset a Dunáról, akkor szobra mégiscsak jó helyen van a Kossuth téren."

Jó lenne, ha a jelenlegi miniszterelnök, és a kormányzópárt elnökének fenti szavait az országgyűlési képviselők is megszívlelnék, visszavonnák a Kossuth tér rekonstrukciójára vonatkozó javaslatukat, és inkább a költő szavait megfogadva, "rendeznék végre közös dolgainkat"! (lásd: fent!)

Ehhez kivánok jó munkát, kitartást és sok sikert, az ország, a haza és a nemzet érdekében!


Baráti üdvözlettel:
--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033


Dokumentumok és képek:





A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2421