Fenntartható-e, ami 'Fenntarthatatlan'?
Dátum: 2011. November 07. Monday, 08:24
Rovat: Zöld ügyek


Fenntartható-e, ami "Fenntarthatatlan"? Létezik-e "Zöld Gazdaság", "Kék Gazdaság" nélkül? Mikor következik be a "szemlélet-, és paradigma-váltás"?

Kedves Kollégák!


Dr. Héjjas Istvánnak a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsának írt levele tudományos, műszaki alapossággal, és szakmai részletezettséggel foglalkozik a fenntarthatóság problémakörével, különös tekintettel az energia-politikára, a környezetvédelemre, a klímaváltozásra, a folyamszabályozásra, a vízgazdálkodásra, a hajózásra, a vízenergia hasznosítására, ill. a fentiekkel kapcsolatban a környezetvédő mozgalmak által képviselt „szakszerűségre”.

A laikus, jó-szándékú civil szervezetek jelentős részét – tisztelet a kivételnek – az „ál-környezetvédő” nemzetközi-, és hazai szervezetek, külföldi és hazai támogatással, „ál-tudományos féligazságok” segítségével évtizedek óta folyamatosan félrevezetik.

Ezek közül – az országnak, a nemzetnek, a nemzetgazdaságnak és a Kárpát-medencei magyarságnak is – a legtöbb kárt okozó tevékenységet a „Duna-mozgalmak” fejtették ki, először „civil” szervezetként, majd „osztódásuk” után a különböző politikai szerveződésekbe, ill. ezeken keresztül a Parlamentbe, a közigazgatásba, a médiába, valamint az MTA különböző intézményeibe beépülve. (pl. Duna Kör, Duna Charta, Védegylet, Élő Lánc, WWF Magyarország, Greenpeace, MTA Szigetközi Munkacsoport, stb.).

A Duna Kör és utódszervezeteinek alapvető érdeke, hogy a társadalom, ill. a választópolgárok számára ne derüljön ki az általuk képviselt „féligazságok” (hazugságok) mögött rejlő igazság.

Különösen vonatkozik ez a Bős-Nagymarosi Vízlépcső-rendszerrel, az 1977. évi államközi szerződés egyoldalú, és indokolatlan felbontásával, a „C” variáns (mint a Duna Kör által „papírtigrisnek” titulált) megvalósításával, a Szigetköz vízpótlásával, ill. a Hágai Nemzetközi Bíróság ítéletével kapcsolatos tények elhallgatására, valamint tudatos félre-értelmezésére, félre-magyarázására. (lásd: www.realzoldek.hu honlapon közzétett videó-dokumentumok. Vargha János, Hajósy Adrienne nyilatkozatai, stb.).

A fentiekre való tekintettel szükséges az átlag-emberek egyszerű, közérthető, lehetőleg vizuális tájékoztatása, annak érdekében, hogy rádöbbenjenek arra, hogy a mindenkori politika és média segítségével az elmúlt évtizedekben, a fenti zöldmozgalmak félrevezették, és – amikor már a napnál is világosabb tények igazolják az állításaik ellenkezőjét – még napjainkban is félrevezetik Őket. (Erről érdemes lenne a Szigetköziek, a Duna és a Tisza-, valamint mellékfolyói mentén lakók, az árvíz-, belvíz-, aszály-, jégár-, vörös-iszap-, és cianid-szennyezés sújtotta lakosság igazi véleményét – cenzúra nélkül – meghallgatni!)

Dr. Héjjas István cikkéből ezért, csak 2 összefüggő témát – a folyamszabályozás, vízgazdálkodás, hajózás, vízenergia, valamint a nukleáris-/atomenergia fejezetben foglaltakat – emeltem ki. Azok igazságának vizuális alátámasztása érdekében, mellékeltem néhány fényképet, térképet, amelyekhez nem kell kommentár, mert azok önmagukért beszélnek. Remélem ezek segítségével talán sikerül meggyőzni a jó-szándékú, de félrevezetett embereket, és az igazság oldalára állítani!

Ami a mindenkori politikai döntés-előkészítők, döntéshozók és az őket sokszor elvtelenül kiszolgáló háttérintézmények vezetőinek felelősségét illeti, nem lesz megkerülhető, az ítéletet az utókor fogja – előbb, vagy utóbb – kimondani.

A mostani Kormánynak és Országgyűlésnek együttesen van talán még lehetősége az elődök hibáinak kijavítására. Ehhez azonban alapvető szemlélet-, paradigma-, és „para-dogma”-váltás, a nemzetközi és hazai tudományos eredmények megismerése, objektív – prekoncepció nélküli – értékelése és hasznosítása szükséges.

Ezt követően a hazai gyakorlatban szükséges megvalósítani:

- Az integrált, hosszú-távú, ágazati-, területi-, hálózati-, intézményi tervezést
- A komplex fejlesztést és finanszírozást (EU+hazai társfinanszírozás)
- A többcélú hasznosítást.

Nem elég csak beszélni az integrált tervezésről, ha a gyakorlatban ennek éppen az ellenkezőjét tapasztaljuk a Kormány és a minisztériumok részéről. Nálunk a mindenkori kormányok – a választások után – azonnal új koncepciók, vizsgálatok, kutatások, stratégiák, programok, tervek kidolgoztatásába kezdenek, de egymástól teljesen függetlenül, érdemi szakmai konzultáció és párbeszéd nélkül, majd az Országgyűlés – kormánypárti többsége – megszavazza. Az esetek többségében ezek az anyagok fiókokba kerülve, a feledés homályába vesznek! A gyakorlatban ebből vagy nem valósul meg semmi, vagy éppen az ellenkezője. Jön a következő Kormány, amely a fiókokat kiüríti, a vonatkozó törvényeket – konzekvenciák levonása nélkül – hatályon kívül helyezik, és kezdődik elölről ez az egész folyamat, az adófizetők pénzéből.

Ki emlékszik ma már az Országgyűlés által, törvénnyel elfogadott „Alföld Program”-ra (12 kötet!), „Tisza Terv”-re, eredeti „Vásárhelyi Terv”-re, hol van a Duna Komplex Program, Tisza Komplex Program, Balaton Komplex Program, Termál Komplex Program, stb.?

Mikor lesz végre Magyarországnak – a nemzetközi és hazai tudományos eredményeket, az EU irányelveket, és ajánlásokat, ill. a hazai adottságainkat is figyelembe vevő és komplexen hasznosító, egymással is összehangolt – Fenntartható Fejlődési-, Klíma-, Energia-, Víz-, Árvíz-, Belvíz-, és Aszály-, Agrár-, Élelmiszer-, Közlekedés-, Logisztikai-, Duna-, Tisza-, stb. stratégiája?

Az EU irányelvek és ajánlások teljes körű, szakszerű és pontos magyar fordítása – cenzúra nélkül – mikorra várható? (lásd: EU Víz Keretirányelv egyes részeinek nincs magyar fordítása, a preambulum félre-értelmezése és félre-magyarázása alapján készült, Országos Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervet / OVGT-t az Alkotmánybíróság megsemmisítette, az EU támogatásával, 2005 óta készülő, „A Duna hajózhatóságának javítása” c. dokumentum kidolgozására vonatkozó kormányzati megbízás a duzzasztásos, vízlépcsős megoldásnak még az összehasonlító vizsgálatát is kizárta, stb.!)

A jelenlegi kormány-, és kormánypárti politika – szemben a nemzetközi gyakorlattal – változatlanul nem tartja „környezetbarát”-nak, fenntartható”-nak, és „megújuló”-nak:

- A vízi-közlekedést, szállítást, a hajózást
- A vízenergiát, stb.

A fentiek miatt is időszerű dr. Héjjas István írása, és az általa is szorgalmazott szemlélet-, és paradigma-váltás a fenti stratégiák kidolgozása során.

A 201.11.18.19-i, "Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs" c. nemzetközi Konferencián még szót kapott Ulbert József, a Pécsi Tudomány Egyetem dékánhelyettese, aki Gunter Pauli "A Kék Gazdaság" c. munkájának lényegét ismertette, minden különösebb média-visszhang nélkül.

A "Második Magyar Fenntarthatósági Csúcs" c. konferencia 2011.11.23-24-én kerül sor Budapesten, a "Piac és Profit" szervezésében. (Előzetes regisztráció alapján bárki részt vehet. Részvételi díj : 60.000.- Ft + ÁFA/fő!?). Az előadók és a témák között, aki talál fenntartható, megújuló vízenergiával, vízkészletgazdálkodással, árvíz-, belvíz-, aszály elleni védelemmel, Duna-Tisza-közi Homokhátsággal foglalkozót, kérem értesítsen! Mikor kap kis Hazánkban "Zöld Utat" a "Kék Gazdaság"? Mikor lesz egyenértékű a "Víz lábnyom" az "Ökológiai lábnyom"-mal?

A fentiek alapján égetően szükséges szemlélet-, és paradigma-váltás sikeréhez szeretnék hozzájárulni a magam szerény eszközeivel.

Baráti üdvözlettel:

--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033


Dokumentumok és képek:






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2443