Magyar Duna-stratégia. 'Kilátszik a Duna feneke?'
Dátum: 2011. November 22. Tuesday, 11:14
Rovat: Vízügyek


Magyar Duna-stratégia. "Kilátszik a Duna feneke?" "Kibukkant az Ínség-szikla!" "Rendbe kell(ene végre) hozni a vízi-útvonalakat (és még sok minden mást is)!"

Kedves Kollégák!


Miközben évek óta vizsgálatok, tanulmányok, koncepciók, stratégiák, programok, tervek készülnek - EU támogatással, és az adófizető pénzéből is, de magyar állami megbízói korlátozó feltételekkel (duzzasztás, vízlépcső-építés eleve kizárva!) - a Duna hajózhatóságának javít(gat)ására, addig évtizedek óta konkrét, érdemi intézkedés nem történt a mindenki számára érzékelhető problémák (hol árvíz, hol aszály, és kisvíz, sorozatos hajózási korlátozások, haváriák, stb.) megoldására vonatkozóan.

De sajnos ugyanez elmondható a Tisza hajózhatóságával, árvíz-, belvíz-, aszály-, jégár-, vízszennyezés elleni védelmével kapcsolatban is. (pl. Vásárhelyi-terv, Tisza Komplex Program(?), Tisza-stratégia, stb., ill. Észak-Magyarországi árvíz, belvíz, Duna-Tisza-közi Homokhátság elsivatagosádása, stb.)

A vízvisszatartás, a víztározás, szükségességével - a klímaváltozás napjainkban már érezhető hatásai kapcsán - a politikai döntéshozók is szép lassan kezdenek ugyan az általánosságok, deklarációk szintjén, megbarátkozni, de a "vízkormányzás" műszaki feltételeinek (duzzasztás, kettős működésű csatorna-rendszer, komplex, többcélú vízlépcső-rendszer - duzzasztó, vízerőmű, hajózsilip, közúti-, gyalogos-, kerékpáros-híd, halút/hallépcső, stb.) biztosításától - a Duna Kör és utódszervezeteinek zsarolási potenciálja miatt - változatlanul elzárkóznak! (lásd: mellékelt cikk! )

Ez a szemlélet eredményezte, többek között:

- az EU Víz Keretirányelve / VKI alapján, de annak tudatos félreértelmezésével, és egyes részeinek elhallgatásával (vízenergia-hasznosítás, hajózás?) készült, "A Duna-vízgyűjtő magyarországi része Vízgyűjtő-gazdálkodási Terve / OVGT" elkészítését és (alkotmányellenes!) jóváhagyását,

- az Európai Duna Régió Stratégia / EDRS kapcsán készült "magyar Duna-stratégia" konkrétumok nélküli, szimbólikus jellegű elkészítését és EU által történő, elvi jóváhagyását is.

- a rendkivül alacsony dunai vízállás miatt a Paksi Atomerőmű hütővízigényének biztosítása is soron-kivüli intézkedéseket igényel!

A sorozatos árvízek, belvízek, aszályok, vízszennyezések okozta - sokszor emberéleteket is követelő, és pénzben nem is kifejezhető - károkkal , a kártérítési-, kárenyhítési költségekkel és az "elmaradt haszon"-nal, valójában nem számolnak a mindenkori kormányok.

Ennek eredménye, hogy nálunk ("Pató Pál Úr" országában, ahol a jelszó: "Ej ráérünk arra még!") a megelőzés / prevenció csak elméletben a "szavak/szlogenek/lózungok" szintjén létezik!

A mellékelt, 2011.03.31-én kelt cikk, a "Két stílus, avagy vita "magyar" módra a Dunáról" összefoglalja a Duna Charta vízlépcső-, hajózás, vízenergia-hasznosítás ellenes álláspontját, szembe állítva a Duna árvízvédelmének, hajózhatóságának, vízenergiájának többcélú hasznosítását támogató érveivel.

Mindenki maga döntse el, hogy az ország, a nemzet és a Kárpát-medencei magyarság érdekeit, és a Duna-menti népek együttműködését melyik álláspont, és érv-rendszer képviseli, ill. melyik biztosíthatná - ha a döntéshozók elszánnák magukat - a jelzett problémák tervszerű, ütemezett megoldását, amíg nem késő!


Baráti üdvözlettel:


--
Péteri László
okl.ép.mérnök, egyetemi tanársegéd
ny.min.vez.főtanácsos, belkereskedelmi-
idegenforgalmi szakértő

mobil: +36 30 319 2033

Dokumentumok és képek:






A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2471