Pánik és kapkodás Izraelben!
Dátum: 2012. February 19. Sunday, 16:38
Rovat: Globalizáció és Magyarország


Izrael régóta szorgalmazza Irán megtámadását, de nem talál hozzá partnereket. Izrael aggodalma érthető. Ha nem támadja meg Iránt, akkor elveszíti hegemóniáját ebben a stratégiai fontosságú térségben ("mindennek vége"), ha megtámadja, akkor pedig megsemmisül. Bővebben ...

Bővebben: http://atv.hu/cikk/20120219_az_usa_gyozkodi_izraelt_hogy_ne_tamadja_meg_irant

Nem irigylésre méltó helyzet, az biztos. De talán a zsidó állam is tehet arról, hogy idáig jutott. Állítólag az iráni atomfegyver kifejlesztése miatt aggódnak, miközben ők is tuják, hogy Iránnak már régóta van annyi atomfegyvere, hogy Izraelt eltörölje. Hogy ez így van, azt burkoltan megerősítette Ahmadinezsád Iráni Elnök is csütörtöki Iszlamabadi látogatásakor. Az elnök ugyanis azt mondta, hogy " ... a nukleáris fegyverek birtoklása nem tesz erősebbé egyetlen államot sem." Aki tud a sorok között olvasni, az érti, hogy az adott helyzetben ez pontosan mit jelent.

Az a tény, hogy Irak és Afganisztán után, az amerikai elnökválasztás évében, a világ csendőre szerep miatt közmegvetést elszenvedő USA megpróbálja Izraelt lebeszélni a meggondolatlan lépésről, több dolgot is takarhat. Az egyik legvalószínűbb azonban, hogy a széles mosolyú, de kemény fogú Obama elnök hivatalba lépése után -átalakítva az amerikai "védelmi stratégiát"- az elit kommandós akciók híveként nem (villám-) háborúkkal, hanem más módszerekkel óhajtja megoldani Irán leszerelését. (Az amerikai "védelmi stratégiának" ezt a változását jól mutatta, hogy Obama a CIA volt főigazgatóját, Leon Panetta-t tette meg védelmi miniszterének. Ebbe a vonulatba illeszkedik bele Oszama Bin Laden állítólagos likvidálása is.) Ezzel csak az a baj, hogy az a 25 fős csapat, aki Bin Ladent likvidálta, egy-két hónap elteltével helikopter szerencsétlenség áldozata lett Afganisztánban. (Az "afgán tálibok" lőtték le őket.) A másik probléma, hogy ilyen alakulatokkal nem lehet egy ország kormányát megdönteni. Fel lehet robbantani vele létesítményeket, meg lehet általuk öletni embereket stb. Talán még atomlétesítményeket is képesek felrobbantani. De ezzel nem lehet letéríteni Iránt az útjáról.

Van azonban még egy forgatókönyv, amit érdemes megemlíteni. Ez pedig a jó fiú - rossz fiú leosztás. Vagyis, az USA nyilvánosan nyomást gyakorol Izraelre az Irán elleni támadás elkerülése végett. Közben kodolgozzák a haditervet, miszerint Izrael csapást mér iráni létesítménykre, aminek következtében Irán "aránytalanul nagyot" üt vissza Izraelnek, s ez már a jelen helyzetben is lehetővé teszi az amerikai beavatkozást a szövetséges oldalán.

Tudomásul kell venni, hogy Iránnak atomfegyvere van, és a közel kelet átalakulása befejeződött, s ilyen körülmények között a tűzet senki ne piszkálja, mert annak olyan világégés lehet a következménye, amely elérheti Amerikát is. (Ugyanis, a venezuelai szigetekre Irán által telepített 6500 km hatótávolságú észak-koreai DONG II típusú atomrobbanófejes rakéták -Alaszka kivételével- könnyen elérik a kontinensen lévő amerikai államokat is.)

Végül megemlítjük, hogy honlapunk biztonságpolitikai kommentálásait a Genfi Biztonságpolitikai Központ (http://www.gcsp.ch/) is átveszi.







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2602