Fellázadtak a világ kutatói
Dátum: 2012. February 20. Monday, 15:03
Rovat: Tudományos


Már több mint 6500 kutató csatlakozott a tudományos lapok egyik legnagyobb kiadója, a holland Elsevier ellen szervezett bojkotthoz. A kiadó ellen annak üzleti stratégiája miatt indul lázadás a tudósok között. Azt követelik, hogy ne kelljen többé horribilis összegeket fizetniük, ha valaki hozzá akar férni azokhoz a tudományos eredményekhez, amelyek közpénzen születtek.

A bojkotthoz számos magyar kutató is csatlakozott, többek között a Semmelweis Egyetem vezetősége, a Szegedi Tudományegyetem munkatársai és a Reális Zöldek Kutatói is.

Az Elsevier kiadó elleni tiltakozás a cambridge-i egyetem matematikusa, Timothy Gowers blogbejegyzéséből [1] indult ki. Gowers január 21-én jelentette be a blogján, hogy többé nem publikál semmilyen, Elsevier által kiadott folyóiratba, és bírálni vagy szerkeszteni sem fog semmilyen, ezekben megjelent tanulmányt. Gowersnek a kiadó zsarnoki üzletpolitikájából lett elege.
A tudományos szakfolyóiratok, közlönyök kiadása több százmillió dolláros üzlet az Elseviernek, a cég majdnem húszmilliárd dollárt érő [2] vállalat. A siker egyik oka, hogy a kiadónak szinte semmibe sem kerül a tartalom, a tudományos publikációk sajátos üzleti modellje miatt. A kutatásokat leíró tanulmányokért az azokat közlő tudósok nem kapnak pénzt, hiszen az ő érdekük, hogy megjelenjenek az eredményeik – sőt, sokszor még a szakcikkek szerzőinek kell több száz, vagy akár több ezer dollárt fizetniük (például színes ábrák, grafikonok beszúrásáért). Ráadásul a tanulmányok szerkesztői, elbírálói sem kapnak honoráriumot, szinte minden esetben ingyen dolgoznak ők is (bírálónak lenni egyfajta szakmai rangot is jelent).

Bővebben: http://index.hu/tudomany/2012/02/19/fellazadtak_a_vilag_kutatoi/

A Reális Zöldek Klubja megalakulása óta, az idén lesz 20 éve, hogy következetesen fellép a tudósok és a tudomány kizsákmányolása ellen. Hangsúlyozza, hogy a tudósok és tudományos eredmények jelenlegi menedzselése és menedzsmentje teljesen rossz, mivel az tiszta kizsákmányolás. Ezért a teljes rendszer átalakítása nem tűr halasztást. (Ez egyébként nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági érdek is.) Az új modellnek igazodnia kell a valódi piaci folyamatokhoz és az üzleti élet szabályaihoz. Ki kell emelni, hogy a tudomány berkeiben és tudományos eredmények értékesítésének világában sincs ingyen ebéd. Továbbá hangsúlyozni kell, hogy a szerzői jogvédelemre érvényes nemzetközi ACTA szerződés érvényességi körét ki kell terjeszteni a tudományos életre is, mert az jelenleg csak a szórakoztató iparra vonatkozóan fogalmaz meg szankciókat. (Pedig a szórakoztató ipar nem is a nemzetgazdaság motorja, ennek ellenére nagyon komoly védelemben részesül.)







A cikk tulajdonosa: Reális Zöldek Klub
http://realzoldek.hu

A cikk webcíme:
http://realzoldek.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2603